P U B L1C A T I E. Hoofdelijken Omslag, BINNENLAND. Ao. 1441. Woensdag 12 Maart 1879 19e Jaargang Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 11 Maart. TER \EiZE\SCIIE COI ISAM. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het veheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Qrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zeudan uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nainlddag DIUE area. Dlt bind verschljnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. R. C. D H O I* T te Ter Neuzen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zaamslag, provincie Zeeland, doen te weten, dat het Kohier van den voor het dienstjaar 1879, zooals het door den gemeenteraad is vastgesteld, gedurende elf dagen, te rekenen van Matindag den 10den en alzoo tot en met Donderdag den 20ateD de/.er iuaand, voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter secretarie der gemeente, en dat binnen dien tijd, elk aan- geslagene, tegen zijnen aanslag, bezwaren kan in- brengen bij Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij een verzoekschrift dat op ongezegeld papier kan worden gesteld. Gedaan ten gemeentehuize van Zaamslag den 7 Maart 1879. L. VAN DIXHOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. JPolitieLc Overzielit. Langzamerhand komen er nauwkeuriger berichten omtrent het voorgevallene in het Kafferland. Thaifs blijkt, dat niet minder dan 900 Europeanen in de pan gehakt zijn. Hoe ernstig overigens de toestand ingezien wordt, blijkt maar al te zeer uit het antwoord, door Sir Bartle Frere gegeven aan den heer Jouvert, die als gedelegeerde der Transvaalsche boeren kwam mededeelen, dat deze vast bi-.sloten hadden, hunne onaf liankelijkheid te lierwinnen en dat, als Engeland daartoe wilde medewerken, zij gaarne met Engeland de Zoeloe's zouden bestrijden. „Zeg aan de bevolking der Transvaal, antwoordde Sir Bartle, dat, als zij zich thans onthouden en ons niet helpen in de verdediging van hunne eigene grenzen, er verschrikkelijke dingen te Natal en elders gebeuren kunnen, zoo zelfs dat er ten slotte niemand zou overblijven, om de Transvaalsche aange- legenheden te regelen." Hij verklaarde, dat het hier geen strijd was van de Zoeloe's tegen de Engelschen, doch een kamp tusschen Cetewajo als hoofd van alle inlandsche stammen tegen de blanken, zoowel de Hollanders, als de Engelschen. Alsof Engeland het nog niet druk genoeg heeft met twee buitenlandsche oorlogen, liep het ge- rucht dezer dagen, dat, tot overmaat van ramp, ook nog een opstand in het Birmanisch rijk uit- gebroken was. Nu weer vertelt men, dat de Emir, wiens dood voor eenige dagen met zooveel zekerheid gemeld is, volstrekt niet dood is, maar in levenden lijve allerlei geruchten omtrent zijn persoon de wereld inzendt, alleen om de Engelschen op een dwaal- spoor te brengen en de voortrukking van hun leger te vertragen, tot het warmere jaargetijde den tocht naar Kaboel voorloopig zoo goed als onmoge- lijk zal gemaakt hebben. Wat men nu weer gelooven moetP Zooveel is zeker, dat in het Engelsche parlement tot nog toe het bericht van den dood niet bevestigd is, wat toch wel het geval zou ge- weest zijn, indien de onderkoning van Eng.-Indie van het overlijden officieel kennis had gckregen door tusschenkomst van Sheri-Ali's zoou en troonopvolger. In Frankrijk is nog altijd de kwestie omtrent het rainisterie van den 16 Mei aan de orde. De commissie van enquete handhaaft de conclusie van haar rapport, om de beruchte mannen der zedelijke orde in staat van beschuldiging te stellen; maar de regeering blijft evenzeer ongenegen, aan hetzelfde lijntje te t.rekken en zal liever aftreden, dan uit- voering aan het besluit te geven, als de Earner het goedkeuren mocht. Een nieuwe ministerieele crisis wordt dus niet onmogelijk geacht, te meer omdat de regeering de zaak thans zoo spoedig mogelijk voor de Kamer wenscht te hebben. In- middels worden in de Kamer pogingen aangewend, om de partijen beter te orgauiseeren, ten einde daar- door meer eenheid in de stemmingen te erlangen. De ministerieele crisis in Egypte is opgelost; Nubar-pacha is weder, zooals Frankrijk en Enge land verlangden, als lid van het kabinet benoemd en als minister van buitenlandsche zaken opgetreden. Tot president van het ministerie is Tevfik-pacha benoemd. Ten opzichte der stichting van eene nationale bank zijn onderhandelingen aangeknoopt tusschen de Egyptische regeering en de anglo- Egyptische bank. De Khedive heeft dus met zijne echt Oostersche knepen toch niets kunnen bereiken. Dat de straf voor zijne arglistigheid niet zwaarder uitgevallen is, dankt hij slechts aan de omutandigheid, dat zoowel Engeland als Frankrijk tegenwoordig, deels in het buitenland, deels in eigen omgeving, het te volhandig hebben, oin zich veel met de Egyptische aangelegen- iieden te bemoeien. Van de porte verneemt men niet veel anders, dan dat zij doet, wat zij kan, om Griekenland tegen te werken. Evenzeer komt zij op tegen verscheidene bepalingen van de Bulgaarsche constitutie, die de notabelen te Tirnova behandelen. En zoo houdt de Sultan alles hangende, eene volkomene oplossing der moeielijkheden totaal onmogelijk makende. Op aandrang van Osman—pacba zijn aan het Turksche ministerie van oorlog vier commissies benoemd, die zich zullen bezig houden met de organisatie van het leger. Een aardig staaltje van Turksche staatsmans- wijsheid en beleid kan men dagelijks aanschouwen in de voorstad van Konstantinopel, Galata. Men was daar begonnen met het leggen van een nieuw plaveisel, wat geene overbodige weelde kan genoemd worden. Er werd met ijver gewerkt en een groot deel van de straat was weldra opgebroken. Maar nu bleekdat de kosten niet goed berekend waren. Er is contra order gekomen, en, in plaats van over eene slechte straat gaat men thans door zand en losse steenen. Dat is juist de geschiedenis der Turksche hervormingen. T Afbreken gaat nog, maar daarna hapert er gewoonlijk iets. Weder zijn in de afgeloopene week alhier 27 personen als lijdende aan de mazelen aangegeven en 29 daaraan lijdende hersteld, zoodat het getal aangegevenen sedert het begin der ziekte thans 195 en dat der herstelden 93 bedraagt. In den nacht van 9 op 10 dezer omstreeks 11 uur werden de ingezetenen alhier uit hunnen slaap gewekt door het luiden der brandklok. Spoedig bleek, dat door eene onbekende oorzaak brand was ontstaan in eenige balen afval van vlas, liggende in eene der bergplaatsen aan de losplaats bij den spoorweg. Het uur van den brand in aanmerking nemende, waren de brandspuiten zeer spoedig aanwezig en I gaven fl^nk water, zoodat door den brand aan de bergplaats bijtia geene schade is veroorzaakt. Het verbrande vlas was niet verzekerd. Tot minister van kolonien is door Z. M. be noemd de heer O. van Rees, lid der Tweede Kamer. Op den 19 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. F. van Binsbergen als predi- kant bij de hervormde gemeente van den Hoek bevestigd is geworden door den heer E. F. H. Wolf, destijds predikant te Zaamslag. Op den 4 dezer te St. Jan Steen gehoudene jaarlijksche veemarkt werden aangebracht60 stuks rundvee, 4 paarden en 24 varkens. De prijzen werden toegekend aan P. E. Inghels, 1). Dierick, L. W. d'Hooge; S. van Helsland en L. de Wilde. Ruim de helft werd verkocht. In den morgen van 5 dezer is het hoefje, bestaande uit huis en schuur, van den landman A. Lernout, in de Molenstraat te Clinge afgebrand. Eene koe en een rund kwamen daarbij om. Eenige huismeubelen gingen verloren. Alleen de gebouwen waren tegen brandschade verzekerd. In den daarop volgenden nacht omstreeks 12 ure brak een brand uit bij den timraerman P. Schellekens te Clinge (Belgie). De werkplaats met de daarin bevindende gereed- schappen en eenig hout lagen weldra in asch. Oorzaak onbekendalles was tegen brandschade verzekerd. Ook is op Vrijdag door onbekende oorzaak bij den landbouwer H. Bruggeman in het Zeegat (Clinge) brand ontstaan in de schuur. Gelukkig werd het nog in den beginne opgemerkt, zoodat door spoedig aangebrachte blussching de brand in zijn vernielenden voortgang werd gestuit. De schade is gering en alles was verzekerd De gemeenteraad van Nieuw-Vosmeer heeft besloten met het waterschap der polders van Nieuw- Vosmeer voor gemeenschappelijke rekening klinker- wegen te doen aanleggen, voor een bedrag van f 138,156. De gemeente zal in die kosten f 12,000 bijdrageu, tot welk bedrag een leening tegen 4 pCt. is opengesteld. De minister van oorlog heeft, om de be zwaren te verminderen, welke tegen het aangaan van een huwelijk voor de ingelijfden bij de militie te land bestaan, bepaald, dat voortaan de comman- deerende officieren van corpsen, bij daartoe strekkende aanvrage, namens hem, de toestemming tot het aangaan van een huwelijk kunnen verleenen aan ieder verlofganger van de militie te land, die zijn eerste dienstjaar heeft volbracht, gerekend van den dag zijner inlijving, mits vooraf worde overgelegd een schriftelijke verklaring, waaruit deugdelijk blijkt, dat, bij eventueele opkomst onder de wapenen van den verlofganger, in het onderhoud van het door dezen achter te laten gezin, zonder zorg van's rijks wege, naar behooren zal kunnen worden voorzien. Het huwelijk zal den verlofganger niet kunnen ont- heffen van het vervullen van eenige verplichting ten aanzien der nationale militie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1