B1NNENLAND. IN o. 1440. Zaterdag 8 Maart 1879. 19e Jaargang, Algemeen IMieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonnecrt zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlljk Dinsdag en Vrijdag unmlddag BRIE urcn. bhid vcrschijiit Blnsdag- en Vrljdagavoad bij J. K. G. H O n T te Tee Nenzesa. (iezc conrant bchoort een bijrorgtcl. lJolitielt Overzicht. De geheiinzinnige vluchteling, de Emir van Afghanistan, is dan toch eindelijk werkelijk over- leden. Op zijn zwerftocht door de woestijneu en steppen van Azie heeft liij op vreemd grondgebied nog een ellendig einde gehad. Hij droeg, evenals de anderen, die hem zijn voorgegaan, den stempel der ellende van zijn geslacht. Wat nu het lot zal zijn van zijn reeds eemnaal krankzinnigen zoon! Met het doodsbericht zijns vaders zond hij tevens eene vriendschapsbetuiging aan den onderkoning van Indie voor zijn Britschen vijand. Is dit de eerste stap tot den vrede? En zoo ja, op welke voorwaarden en voor hoe lang? Ziedaar zoovele vragen, wier stellige beantwoording voor den oninge- wijde hoogst moeielijk is. De berichten zijn nog te uiteenloopend en de feiten van den jongsten tijd duiden nog op te veel tegenstrijdigheid, om met jnistheid den gang van zaken te voorspellen. Slechts twee feiten van jonge dagteekening willen we aanvoeren tot bewijs, dat de toestand van het oogenblik en de toekomst voor de Engelschen in het vijandelijke land alles belialve rooskleurig is. Volgens de verklaring van het gezantschap van wijlen den Emir zouden de Engelsche troepen slechts in staat geweest zijn, voorwaarts te rukken door middel van het goud, dat ze om zicli heen strooiden, of liever door het geld, waarmede ze de bergbewoners omkochten. Maar die zelfde bewo- ners zouden niet aarzelen, de wapenen te keeren naar de milde roodrokken, zoodra hun opperhoofd het eerste teeken tot den aanval mocht geven. In Frankrijk staan sommige ministerieele zetels te wankelen. Wellieht is die van den minister van binnenlandsche zaken reeds omvergeworpen. Die staatsman liep eigenlijk zelf in den val. Onze lezers zullen zich herinneren, dat een blad, de Lanterne genaamd, zekere onthullmgen deed om- trent, de handelingen der Parijsche politie. Deze hadden tengevolge het ontslag van den prefect van politie en andere ambtenaren. Maar nu zei de booze wereld, dat ook de minister van binnen landsche zaken niet geheel onschuldig was aan zekere knoeierijen in deze aangelegenheid. De minister, verontwaardigd, over 't geen hij eene laste- ring noemde, daagde ieder lid der kamer uit, hem i;adere inlichtingen te vragen. Niernand wilde dat doen, en nu besloot hij, een vriend met die boodschap te belasten. Hij gaf toen in de verga- dering een heel breed voerig antwoord, waarbij het niet haperde aan lof over de politie en daagde nu op niemv ieder uit, die nadere inlichtingen verlangde. Hij vond nu zijn man, die, na de verklaringen van den minister gehoord te hebben, op zijne beurt verklaarde, tot zijn leedwezen te moeten bekennen, dat hij de ontvangen inlichtingen onvoldoende acht. Be minister moest toen met de kous op den kop naar huis gaan en het eerste, wat hij daar deed, was eene aanvrage om ontslag te schrijven, dat hem vermoedelijk wel verleend zal worden. Ook de minister van financien zit niet heel vast in den zadel na dat beursstandje, tengevolge van een gerucht, dat de Fransche rente, waarvan de houders 5 pet. trekken, in eene van 3£ zou wor den geconverteerd. Men vroeg den minister, waarom hij door zijn stilzwijgen zoolang gelegenheid aan beursspeculanten had gegeven, om zich ten koste van vreesachtige fondsenhouders te verrijken Het antwoord was, naar sommiger oordeel, ook niet vol- doende. Men zoekt nu naar een anderen stok, om hem weg te jagen. In Duitschland is men nog altijd aan het har- rewarren over de plannen van den rijkskanselier, die met hand en tand zijne denkbeelden handhaaft en bij de go6 gemeente ingang wil doen vinden. Zijne muilkorfwet is nu aan de orde en zijne partij zal er eene mouw aan zien te passeu, om liaar den rijksdag binnen te smokkelen. Of ze hun doel zullen bereiken? Er is waarlijk niet veel van te zeggen; de ervaring heeft geleerd, dat de grootste schreeuwers onder het publiek, als ze in den rijks- dag zitten, zoo meegaande zijn als een schaap. Daarop stelt Bismarck nog al zijne hoop, anders denkt hij ze uit elkaar te jagen, voor dat het tot eene I stemming over zijne plannen komt. Nu, wij zul len zien, waar het op uitloopt. De sultan heeft in de laatste dagen niet veel van zich doen hooren. De zaken met zijne buren vorderen niet hard. Griekenland houdl hij nog steeds aan het lijntje. Rumelie is hem een doom in de oogen. Die ellendige Bulgaren wilden niet meer of minder, dan zijn prachtig Adrianopel in brand steken. Van Novi—Bazar en de beide door Oostenrijk geannexeerde provincien wil hij maar niet voor goed afstand doen. Alleen met Rusland schijnt. hij op den besten voet te staanwellieht omdat hij gezian heeft, hoe diens goed gedrilde troepen de orde in zijne wanordelijke huisbouding kunnen haud- haven. Jammer, dat de geldnood zoo groot is, anders zou hij het zeker nog eens probeeren, al ware hot maar op verkleinde schaal, zijn kolossalen tegenstander en vriend na te volgen. En de goede onderkoning van Egypte moest zoete broodjes bakken. Niet genoeg, dat hij excuus heeft laten vragen voor zijne onhandigheid, maar nu wordt hij zelf gedwougen, zijn gehaten minister van finan cien, dien hij eerst met gebeukte leden aan den dijk heeft gejaagd, weder in genade op te nemen. En hij zal het doen ook. de Putter; verminderd zijn: Dirk Scheele en J. Tollenaar. Ter Neuzen, 7 Maart. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad is voorlezing gedaan van eene missive van den minister van oorlog, waarin Zijne Excellentie bericht, geene termen te vinden, om op het eentnaal genomen besluit om het garnizoen alhier met 1 Mei a. s. te verplaatsen, terug te komen. Met algemeene stemmen is zonder eenige be- raadslaging het voorstel van burgemeester en wet- houders aangenomen, om als vergoeding daarvoor te vragen: opheffing van den verboden kring der vesting en nogmaals persoonlijk zich tot den mi nister te wenden met het verzoek, het garnizoen tebehouden; de commissie die persoonlijk zal gaan, bestaat uit burgemeester en wethouders. De voorzitter gaf kennis, dat op de reclames, welke waren ingekomen omtrent het premitief kohier van den hoofdelijken omslag, was besloten, geene verandering te brengen in de aanslagen wed. C. Leunis, D. de Jong, J. L. Koole en M. D. De directie van den spoortrein GentTer Neuzen heeft met 1 Maart jl. in het belang van het reizend publiek een maatregel genomen, door retourkaarten af te geven, geldig voor een dag aan verminderden prijs. De prijzen zijn gesteld: voor een retourkaart naar Gent van Ter Neuzen en Sluiskil leklasse /"2,15, 2e klasse 1,65, 3e klasse f 1,15; naar Gent van Philippine le klasse 1,90, 2e klasse1,40, 3e klasse f 1,00; naar Gent van Sas van Gent le klasse 1,65, 2e klasse/1,20, 3e klasse 0,85. Ingetrokken de benoeming van P. Zegers, tot gezworen van den polder Van Lijnden. Benoemd in het bestuur van het waterschap voor het beheer en onderhoud van den Nol tusschen den Koude- en Lovenpolder, tot voorzitter P, Scheele, en tot leden L. W. de Jonge en J. de Kraker Jz. De Tweede Kamer heeft jl. Woensdag de aanvullingsvvet op het middelbaar onderwijs aange nomen met 57 tegen 8 stemmen, met eenige wijziging. O. a. is het niet verplichtend gesteld acte A. te bezitten om examen B. af te leg»en. Voorts werden nog aangenomen verschillende°ont- werpen, ook dat hetwelk buitengewone maatregelen voorschrijft tot afwending van de pest. In de volgende week komt het ontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst van ongebouwde eigen- dommen aan de orde. De heer Saaymans Vader heeft in de Kamer ook doen bhjken, dat het gerucht van zijn heengaan bij zijne aanstaande aftreding waarheid bevat. In de zitting van Dinsdag 11. bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging der wet op het middelbaar onderwijs heeft hij daarop gezinspeeld door te zeggen, dat het wellieht de laatste keer was, dat hij over het onderwijs in de Kamer zou spreken. Naar men verneemt is er ernstig sprake van het optreden van den heer O. van Rees als minister van kolonien. De minister van binnenlandsche zaken heeft den burgemeesters der verschillende havensteden, waar schepen op de rcede aan quarantaine kunnen onderworpen worden, den last verstrekt, om, voor zoover dit mocht noodig zijn, de hulp van de militaire macht in te roepen. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit van 22 Febr. jl., waarbij weder voor de miliciens der lichting van 1879 de tijd van eerste oefening, op twaalf maanden bepaald, wordt verkort tot zes maanden voor hen, die bij onbereden korpsen in- gedeeld, a. tengenoege van den minister van oorlog het bewijs leveren, dat zij de lessen volgen ofge° volgd hebben van een der rijksuniversiteiten, van de universiteit te Amsterdam, de polytechnische school, de handelsschool te Amsterdam, de Twent- schc industrie- en handelschool, de rijkslandbouw- school te Wageningen en 's rijks veeartsenijschool b. in het bezit zijn van het bewijs, bedoeld bij artt. 11 en 12 van de wet van 28 April 1876 of van een der getuigschriften, bedoeld bij de artt. 57 en 59 van de wet van 2 Mei 1863, of van eene acte van hulponderwijzer bij het lager onder wijs, voor zoover zij werkelijk in de school fungeeren, of wel van een diploma als hulp-apotheker. Voor TKIt \i:ra\Sl !IF Idl ltWi Bit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1