JNo. 1438 Zaterdag 1 Maart 1879. 19e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BLNNE1SLAND. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 28 Februari. nit \i;r/.j;\si iik t.m iiAM. Per drie mnanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, l'ostdiree- teuren en Brievenbushouders. ADYERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaalsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nauilddag DRIE nren. Dlt bind Tcrscliljut Dinadag- en Yrijdagavond bij J. K. 6. D D O N T te Ter Nenzen. BIJ dczc conrant bcboort een bljvoegscl. Politieli Overzicht. Zooals te verwachten was, is het amnestie-ontwerp door de kainer in Frankrijk met groote meerder- heid aangenomen. De onverzoenlijke Louis Blanc on zijn aanhang moest daarbij met zijn tegeuvoorstel ran begenadiging van alle veroordeelden, het onder- spit deiven. Het ministerie heeft zich daarbij zeer toegevend betoond en bij de aanneming blijk ge- geven, dat het der regeering ernst was, met de uitvoering zoo vrijgevig mogelijk te werk te gaan. Niet alleen dat iiet ontwerp reeds dadelijk naar den senaat is verzonden, met verzoek tot eene spoedige behandeling over te gaan, maar bij voor- baat heeft men de lange lijst van veroordeelden nog eens zorgvuldig nagegaan en toen nog een 400tal nieuwe begenadigden aan de reeds aangenomenen toegevoegd. Intusschen is van eene geldelijke ondersteuning verder geen sprake geweest, na de weigering van het ministerie, om de gelden van de stad Parijs als zoodanig toe te staan. Het dreigen van den gemeenteraad met ontslag schijnt de regeering niet onwelkom, omdat zij gaarne zou zien, dat deze voortvarenden door eenige gematigde manner) vervangen zouden worden. De Engelschen aan de Kaap trachten hunne itelling tegenover den vijand zoo goed mogelijk te handhaven, in afwachting van de toegezegde ver- sterking. Zij hebben den vijand van het Britsche grondgebied teruggedreven en daarbij eenige honderd man in de pan gehakt. Natal is voor het oogenblik veilig. Uit vreeze voor verraad hebben zij eenige inlandsche troepen afgedankt en staan nu pal achter verschatisingen van.... beschuitblikjes en meelzak- ken. Men moet zich in tijd van nood maar weten te behelpen. In Afghanistan zullen zij eerstdaags ook wel tot krachtiger handelen kunnen overgaan, daar het bericht is gekomen uit New—York, dat de Emir Shir Ali op weg naar Tuschkend vermoedelijk overleden is, althans zijn toestand was wanhopig. Nu zal de zoon wel den troon bestijgen en met Engeland kunnen onderhandelen. Alsof de regeering met een en ander de handen nog niet vol genoeg heeft, geeft de onderkoning van Egypte haar weer wat te stellen. Wij hebben laatstelijk gewaagd van een opstandje, dat in Cairo is uitgebroken. Dat standje is spoedig gesust, maar de oorzaak er van scheen bedenkelijke ge- volgen voor Engeland te zullen hebben. Het blijkt namelijk, dat de Khedive zelf de geheele beweging op touw had gesteld, om zijne nieuwe financiers een doekje voor de oogen te binden, en men wil, dat het volk en het leger niet tevreden is met de bezuinigings- maatregelen. Naber pacha, de minister van finantien, liet hij eerst door de officieren afkloppen en toen zette hij hem aan den dijk. Dat laatste wilde hij ook doen met de vertegenwoordigers van Engeland en Frankrijk, doeh dat ging niet aanze seinden het voornemen aan hunne regeeringen, die daarop dadelijk een paar oorlogschepen in 't gezicht van de wuonkamer van den vroolijken Khedive lieten ankeren. Duitschland's keizer heeft een van zijne oudste gedienden verloren. De generaal-veldmaarschalk van Boon is eenige dagen geleden op 75jarigen leeftijd bezweken. Hij heeft zijn land groote diensten bewczen in velerlei militaire betrekkingen. Van leeraar aan de militaire school is hij tot eersten staatsminister opgeklomen en was een der groote legerhervormers van den Duitschen staat. Sinds een vijftal jareu was hij tot het ambtelooze leven teruggekeerd. Gisteren heeft van wege het gemeentebestuur alhier de aanbesteding plaats gehad van: het maken van eene verplaatsbare houten hos- pitaalbarak. Hiervoor waren inschrijvingsbilletten ingekomen van de volgende heeren, alien wonende te Ter Neuzen: A. Klaassen Jz. voor/ 1320,C. de Smidt Jr. voor 1313,05; J. L. Koole voor /1270,G. J. Balkenstein voor 1230, J. Scheele en R. Walraven voor/1090,en D. P. J. van Rees voor /1070, Door het postkantoor alhier is in den loop van het 4e kwartaal 1878 een onbestelbare brief verzonden aan het adres van Jaunet Meijers, Brussel. Axel, 25 Februari. Bij de verkooping, op heden alhier gchouden, van eene hofstede met bouw— en weilanden enz., gelegen in den Coegorspolder, in deze gemeente, bleek het, hoe ook de prijzen der vaste goederen in deze streken dalende zijn, daar de verkoopsom voor de drie perceelen, in massa verkocht, te zamen ter grootte van 34 hectaren 48 aren 78 centiaren, bedroeg f 58,047 of /750 uer 44 aren 56 centiaren (oud Gentsch gemet), terwijl zes jaren geleden dezelfde hofstede met aanhoorigheden is aangekocht voor ongeveer/86,000 of 1110 per 44 aren 56 centiaren. Axel, 28 Februari. Voor het beroep naar de Ned. hervormde gemeente alhier is door den heer A. J. Loois, predikant te Willemstad, bedankt. In plaats van wijlen den heer H. G. Ham- macher, te Groede, is tot lid der I rov. Staten van Zeeland voor het kiesdistrict Sluis gekozen de heer II. G. Hammacher Jr., notaris te Groede. Z. M. heeft den minister van marine, jhr. H. O. Wichers, belast met de tijdelijke waarneming van het departement van kolonien. De minister van oorlog heeft de begrooting voor de verbouwing van de disciplinaire kazerne te Vlissingen goedgekeurd; de werkzaam heden zijn reeds aangevangen. Benoemd tot waarnemend ingenieur—verifica- teur in de lOde divisie, standplaats Roermond, de heer W. F. Busing, landmeter le klasse van het kadaster te Goes. Men schrijft ons uit BorsseleOp het dorp heeft zich een geval van mazelen vertoond; ongeveer eene week of drie geleden, waren een paar kinders buiten de kom der gemeente aan die ziekte lijdende; deze zijn echter zeer spoedig hersteld. In de vorige week heeft de ontvanger der registratie en domeinen, zegel— en successicrechten te Goes proces-verbaal opgemaakt tegen den burge- meester, ambtenaar van den burgerlijken stand te Yerseke, wegens het gebruiken van zegels van 25, in plaats van 50 cents. In hoever de trouw- lustigen hierbij voor- of nadeel hebben ondervon- den, zal later moeten blijken. Het comite van uitvoering" voor het nationaal huldeblijk aan wijlen Z. K. H. prins Ilendrik ontving, namens H. K. H. de prinses-weduwe, het navolgende bericht: ,/H. K. II., erkentelijk voor de wijze, waarop het comite van uitvoering zich tot dusver van zijne taak, geheel in den zin van Z. K. H., heeft gekweten en waarop het zich tot haar wendde om te vernemen, hoe verder in deze te handelen, verzoekt het comite van uitvoe ring, met hare dankzegging deswege, haar te ver- oorlooven, deze aangelegenheid voor het oogenblik nog in overweging te houden en het nader hare wenschen te doen kennen over de wijze, waarop zou kunnen gehandeld worden om verder gevolg te geven aan eene zaak, waaraan voor H. K. H. t zoo weemoedige hcrinneringen verbonden zijn, maar waarop zij, als huldeblijk van het Nederlandsche volk aan haren beminden en diep betreurden ge- maal, wijlen prins Hendrik der Nederlanden, den grootsten prijs blijft stellen." Het voorstel-Van Houten, betreffende de registratie-belasting, strekt om, in verband met de regeeringsvoorstellen nopens de effecten—belasting en die op de goederen in de doode hand, ook gelijktijdige verbetering in het belastingstelsel aan te brengen. Hij wenscht afschaffing van een ge- deelte der vrij algemeen afgekeurde heffingen ter gelegenheid van de registratie van acten, bepaal- delijk van het obligatie-recht, dat de circulatie der kapitalen zoozeer belemmertvan het recht van overbedeeling, dat de kleine boedels zoo on- billijk drukt, en van de talrijke heffingen van judicieele acten en in rechten overgelegde stukken, welke op het rechtswezen zoo schadelijken invloed uitoefenen. Wij vernemen, dat voor de aanstaande Nobrd- pool-expeditie, op verzoek van het comite voor de IJszeevaart, thans definitief zijn aangewezende luitenants ter zee le klasse A. de Bruijne en H. van Broekhuijzen, benevens de luitenants ter zee 2e klasse jhr. H. M. Speelman en J. H. Calmeijer. Zooals men weet, hebben de heeren de Bruijne en Speelman de eerste exueditie reeds medegemaakt. Uit IJmuiden schrijft men: De vuurtorens alhier voldoen zeer goed en zijn voor de scheep- vaart van veel nut. Bij dag heeft men boven op de vuurtorens een prachtig gezicht, dat vele nieuws- gierigen herwaarts lokt. Daarbij komt, dat de spoorbooten thans retourkaarten geven, voor onbe- paalden tijd geldig, le klasse 30 cent en 2e klasse 15 cent. Het hotel Willem Barends nadert zijne voltooiing; van uit den daarop staanden koe.pel heeft men ook een prachtig gezicht. Den 22 dezer is te Utrecht eene bijeenkomst gehouden van de hoofdeommissie voor de viering van de Unie van Utrecht met de afgevaardigden der plaatselijke comites. Naar aanleiding van de betrekkelijk geringe deelneming voor het monument (slechts voor 17,000 was ingeschreven) heeft de commissie voor het gedenkteeken zich ontbonden verklaard. De hoofdeommissie zal van den stand van zaken mededeeling doen aan Z. M. den kouing.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1