BIN N EN LAND. IN'o. 1437. Woensdag 26 Fcbruari 1879. 19e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie maanden hinnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVESTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag OKIE nren. Dlt bind vcr»chiju( Dinsdag;- en Vrijdagavond blj J. H. G. D II O T te Ter Kenzen. Overzicht. De Duitsche rijksdag heeft in de laatste dagen het bewijs geleverd, dat bij hem toch nog niet alle zelfstandigheid de kop is ingedrukt en hij alsnog de rechten en privilegies der volksvertegenwoor- diging tegen de aanvallen der regeering weet te beschermen. 't Gold de regeeringsaanvrage, om de afgevaardigden Fritsche en Hasselman in hechte- nis te nemen wegens overtreding van art. 28 der socialisteuwet, daar zij door de politie uit Berlijn gezet waren en nu toch daar ter stede teruggekeerd zijn, om de zittingen van den rijks dag bij te wonen. Het voorstel der nationaal liberalen strekte, om dit verzoek af te wijzeu en te verklaren, dat het bedoelde artikel niet van toepassing was op gevallen, als zich nu voordeden. Bijna eenstemmig werden deze voorstellen aange- nomen. Algemeen is men het, ook in Duitsch- land er over eens, dat de rijksdag hiermede een besluit zijner waardig heeft genomen. Men vleit zich, dat thans dergelijke voorstellen onmogelijk zijn gemaakt; maar dat, door dit duchtige echec, meer en meer waarschijnlijk wordt, dat Bismarck het weerspannige collegie naar huis zal zenden, vreest men evenzeer. De premier, die door der gelijke handelingen van de hooge vergadering, met zijn staat van huishoudkundige ontwerpen, geheel in 't nauw geraakt, zal daarin wel het eenige middel zien, om te voorkomen, dat hij ook bij volgende gelegenheden het onderspit moet delven. In Frankrijk is thans het ainnestie-ontwerp bij de kamer in behandeling. De algemeene beraad- slagingen over het ontwerp hadden reeds plaats, terwijl men begonnen is, de artikels de revue te doen passeeren. Wat het lot van het ontwerp zal zijn? Het is aan geen redelijken twijfel onder- hevig, of zoowel de kamer als de senaat zullen zich met het ontwerp vereenigen. Zoo daar ook al eenige tegenzin bestaan mocht, zal men toch niet aarzeleneen offer te brengen aan de alom gevoelde behoefte aan kalmte en rust, waardoor sedert eenige dagen de geheele politieke toestand in Frankrijk beheerscht wordt. De vorst van Rumenie is niet weinig in het nauw gebracht door twee feiten; in de eerste plaats heeft de czaar den Rumeenschen gezant te St. Petersburg op het laatste hofbal op in het oog loopend onbeleefde wijze behandeld, en in de tweede plaats is de Russische resident te Bucharest tot eene andere betrekking geroepen, zonder door een ander vervangen te worden, doch zijn zijne werkzaamheden eenvoudig opgedragen aan den ilussischen gezant te Jassy. Een en ander kan misschien tot ver- klaring dienen van het uit Bucharest ontvangen telegram, dat de Rumeensche troepen het fort Arab Tabia geheel ontruiind hebben. Men weet, dat de bezetting van dit fort de aanleiding tot het jongste misverstand is geweest. De berichten uit Zuid—Afrika blijven van ernsti- gen aard. De troepen bepalen zich tot de ver- dediging, in afwachting van versterkingen. In- tusschen tracht de regeering het Engelsche volk eenigszins te kalmeeren, door de kleine schermutse- lingen, waarbij de Engelschen overwinnaars bleveu, door een vergrootglas te doen bekijken. Uit minder partijdige mededeelingen blijkt, dat de toestand nog zeer bedenkelijk is. Ter Neuzen, 25 Februari. Te oordeelen naar het aangegeven getal lijders aan mazelen in de afgeloopene week zou men moeten besluiten, dat deze ziekte alhier aan het afnemen is; sedert onze vorige opgave zijn er 22 lijders bij- gekomen, zoodat het getal aangsgevenen sedert 13 Januari 11. thans 129 bedraagt; hiervan zijn hersteld 37 personen. Sedert de vorige week hebben wederom dagelijks aftappingen van het kanaal alhier plaats, tengevolge van den buitengewoon hoogen waterstand in de omstreken van Gent. Daardoor is de scheep- vaart op Gent weder gestremd geweest tot eergisteren, als wanneer er te Sas van Gent eene schutting plaats vond. Voor den handel en verdere belanghebbenden bij de vaart op het kanaal is het bericht des te aan- genamer, hetwelk ons is medegedeeld, dat ook in dit jaar geene aflating van water op het kanaal alhier zal plaats vinden, zooals gewoonlijk om de drie jaren gedurende 1£ maand, waartoe het plan reeds ten vorige jare bestond, maar zulks nu weder, behoudens buitengewone omstandigheden, onbepaald is uitgesteld. Naar het Dagbl. verneemt, zou de tijdelijke waarneming van de vacant? portefeuille van ko- lonien zijn opgedragen aan den minister van binnen- landsche zaken. Tevens wil men weten, dat de beer inr. Levyssohn Norman, bekend door zijn conversie-zending in Indie, in aanmerkiug koml voor de definitieve ver- vulling van den opengevallen ministerieelen zetel. De Staats courant bevat eenige staten van nalatenschappen, afkomstig van militairen en bur- gerhjke ambtenaren in Nederlandsch-Indie, waarop o. a. de volgende personen voorkomen: Dominicus van der Linden, geb. te Sas van Gent den 22 Maart 1849, den 24 October 1874 uit Nederland vertrokken en den 17 Augustus 1875 te Willem I overleden, met eene nalatenschap van f 6,65. Francois Broil, geb. te Breskens den 13 Octo ber 1834, den 5 Augustus 1874 uit Nederland vertrokken en den 18 April 1875 te Kotta Radja (Atjeh) overleden, nalatende 51,21. De heer mr. F. J. E. van Zinnicq Berg- mann, sedert Nov. 1866 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict 's Her- togenbosch, is gisteren overleden. Ter civiele terechtzitting van het hof te 's Gravenhage werd 19 dezer bepleit de zaak van C. A. Carpreau tegen den commissaris des konings in Zeeland qq. Eerstgenoemde, nu appellant, was bij vonnis der Middelburgsche rechtbank van 29 Mei 1878 veroordeeld om aan den eischer uit te betalen een som van 2995,60, zijnde het bedrag,1 waar voor zekere grintweg, bij nalatigheid van den gedaagde om dien volgens contract te onderhouden, j vanwege de provincie weder in behoorlijken staat was gebracht. De appellant meende, dat hier geen quaestie was van eenigen civielen rechtsbond en verder, dat men in elk geval niet zonder rechterlijke machtiging het onderhoud van den weg ten koste van den appellant had inogen doen aanbesteden. Yoor den appellant trad op mr. Vlielander Hein, voor den geintimeerde mr. van Hoek, uit Middelburg. Door den advocaat-generaal mr. Gregory zal in deze zaak op den 5 Maart conclusie worden ge nomen. Aanstaanden zomer zullen op het eiland Walcheren groote vereenigde manoeuver splaats hebben, en daar het noordwestelijk deel van dit eiland eene schoone gelegenheid aanbiedt, om eene veronderstelde landing te beproeven of te verijdelen zal, bij het uitvoeren van dusdanige bewegingen, steeds de zeemacht, hetzij als aanvaller, of wel als medestander optreden. Een en ander zal gepaard gaan met het bivakkeeren van troepen enz. Uit Roermond wordt aan de Bred. Ct. ge- schreven, dat daar voor huisvesting der twee batterijen veld-artillerie, die er met 1 Mei a. s. in garnizoen verwacht worden, geen voldoende ruimte aanwezig is, terwijl het niet mogelijk schijut te zijn, anders dan met zeer groote onkosten in die huisvesting te voorzien. Dientengevolge zou slechts een batterij, en wel die uit Deventer, te Roermond in garnizoen komen. Ook te Naarden, Vlissingen, Hoorn en Dordrecht blijkt de tenuitvoerlegging van de jongste garni- zoensverandering op groote bezwaren te stuiten. Nog meldt de Bred. Ct., dat de onlangs opgetreden minister van oorlog in niet geringe verlegenheid verkeert omtrent de verantwoording aan 's lands vertegenwoordiging van de ontzettend hooge on kosten, die de verplaatsing van 69 compagnien, 9 staven en een hoofdadministratie zal veroorzaken. De commissie van rijksadviseurs voor de gedenkteekenen van vaderlandsche geschiedenis en kunst is thans door de regeering opgeheven. Aan de heeren jhr. mr. Y. E. L. de Steurs, P. J. H. Cuypers, mr. A. J. Enschede, J. G. van den Bergh, J. Gosschalk, L. Lingeman en H. J. Scholten, leden dier commissie, en aan den heer J. E. H. Hooft van Iddekinge, lid en secretaris, is door Z. M. den koning, met ingang van 1 Maart a. s. eervol ontslag verleend. De officieren der marine te Nieuwediep heb ben besloten, gelden bijeen te brengen met het doel in een der zalen van het koninklijk-instituut der marine te Willemsoord een blijvend aandenken te plaatsen van wijlen Z. K. H. prins Hendrik. Ook de overige officieren van het corps zullen in de gelegenheid gesteld worden aan deze hulde deel te nemen. De zeeschilder Pleysier, te Amsterdam, heeft van het bestuur van een Belgisch kunst-kabinet de opdracht ontvangen, een kapitaal zeestuk te vervaardigen. Dit stuk zal eene episode voorstellen uit het zeemansleven van wijlen Z. K. H. prins Hendrik, voorgevallen in 1847. In dat jaar com- mandeerde de prins een eskader, dat een oefenings- tocht moest doen. In de Spaatische zee ontmoette het eskader na zwaar stormweer, bij hoogsraande zee, een Spaansch schip, dat de noodsignalen ge- heschen had. Op bevel van den prins werd aan het vaartuig hulp verleend en werd het voorzien van victualien en scheepsvolk, daar een deel der bemanning over boord was geslagen. De schilderij stelt dan ook het oogenblik voor, waarop de barkas TKI! WIIMSCIIE coiii wt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1