BINNEN LAND. iNo. 1433, Woensdag 12 Februari 1879. AIge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoofdelijken Omslag Belasting op de Honden I9e Jaargang ABONNBMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abounecrt zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. advertentiEn. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zeuden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag iianiiddag DRIE aren. Dlt bind Tcpscliijut Dinsdag- en Vpijdagavond blj J. K. C. BHOSIT te Ter Nenzen. BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van TER NEUZEN doen te weten: dat tie kohieren van den en de dier gemeente, voor het loopende dienstjaar, zooals die door hen voorloopig zijn vastgesteld, van heden at, gedurende veertien dagen, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zullen liggen; alsmede dat binnen dien tijd elk aangeslagene tegen zijnen aanslag bij den Raad bezwaren kan inbrengen, bij verzoekschrift, hetwelk kan worden gesehreven op ongezegeld papier. Ter Neuzen, den 11 Eebruari 1879. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JPolitiek Overzielit. Wij moeten beginnen met een paar fouten te herstellen, die de telegrammen uit Frankrijk sedert ons laatste overzicht, hebben bekend getnaakt nopens de samenstelling van het ministerie. De beer Bardoux is uit het kabinet getreden en de porte- feuille van eeredienst is voorloopig toevertrouwd aan den heer Marcere, minister van binnenlandsche zaken, reeds in het vorig kabinet, en niet, zooals we zeiden, vroeger president van den Senaat. Als minister van marine en kolonien is opgetreden de admiraal Jaureguiberry. Wat omtrent de levens- geschiedenis van deze en van de overigc leden van het kabinet is bekend gemaakt, geeft niet zeer hoogen dunk van de bekwaamheid der gekozeuen. 't Schijnt, dat men op het oogenblik meer gewicht hechtte aan de politieke geloofsbelijdenis en aan de bevrediging van de groote meerderlveid in de kamer bij deze keuze, dan aan bijzondesre talenten en speciale geschiktheid voor het anrbt, waartoe ze geroepen zijn. Intusschen zijn tusschen den eersten staatsdienaar en de vertegenwoordigers der umgendheden de gebruikelijke plichtplegingen gewis,- seld, die getuigen zouden van welwillendheid en het vertrouwen in het nieuwe hoofd van den staat. Ook heeft tusschen dezen en den voorzitter der kamer, den heer Ganabetta, eene recht hartelijke ontmoeting plaats gehad. De kamer en de senaat zijn weder vergaderd; aan deze heeft de heer Grevy zijne boodschap doen voordragen. Daarin verklaart hij, dat hij zich nooit zal verzetten tegen den wil des volks, uitgesproken door de grondwettige orga- nen over het volk. De regeeriug zal bij de wetten, welke zij zal aanbieden en bij de behandeling van vraagstukken, door de wetgevende macht opgewor- pen, zich laten leiden door de behoeften en de wenschen van het land, door den geest van voor- uitgang en van verzoening. Zij zal bovenal hare aandacht wijden aan de handhaving van rust, veilig- heid en vertrouwen, gelijk door Frankrijk wel het vurigst verlangd wordt. Bij het ten uitvoer leggen der wetten zal de regeering toonen, dat zij, door- drongen van de gedachte, welke de wetten ingaf^ liberaal en rechtvaardig jegens alien zal zijn. Tegen. over de ambtenaren zal zij rekening houden met verkregen rechten en bewezen daden, doch tevens waken, dat de republiek worde gediend door ambte naren, die geen kwaad van haar spreken en haar niet vijandig gezind zijn. Zij zal voortaan de goede betrekkingen van Frankrijk met de mogendheden ontwikkelen en zoodoende tot den algemeenen vrede het hare bijdragen. Deze boodschap werd, met uitzondering van de rechterzijde, door de kamer luide toegejuicht. Ook Gambetta hield eene toe- spraak, waarin hij dank betuigde voor zijne benoe- raing; deed uitkomen, dat Frankrijk de republiek heeft gewild en dat, nu deze gered is, de vrede is gered. De afgevaardigden, zeide hij, hebben haar, evenals de vrijheid, verzekerd. Onze lezers zullen zeker op al deze fraaie verklaringen en betuigingen niets hebben af te dingen. Gaat het hun als ons, dan dacbten zij zeker aan de klinkende schellen van het N. Testament. We dachten, dat de echte republikeinen eene onafhan- kelijke taal gesproken en niet zoo naar de oogen der raeerderheid zich zouden geschikt hebben. Zoo ook zal het gaan met het netelige vraagstuk van het in beschuldiging stellen der ministers van de zedelijke orde, die sedert den 16 Mei jl. zulk eene beruchte vermaardheid hebben gekregen, en met de even lastige kwestie der amnestic. Louis Blanc heeft het eerste onderwcrp aan de orde ge- steld. Ten opzichte van beide zal het kabinet zich wel onzijdig verklaren. Wij zullen nu verder de houding moeten afwachten, die de kamer tegen- over het ministerie zal aannemen, en wat dit laatste in 's lands belang zal doen. De Sultan is van een zwaar pak verlicht, dat hem zeker dwars in de maag zat en met zijne laat ste ziekte op de eene of andere wijze daaruit ontlast iswij bedoelen de onderteekening van het vredes- contract met Rusland. Die zou dan eindelijk heb ben plaats gehad. Nu znllen de Russen spoedig de plaats poetsen. Of ze er blij om zijn, weten we niet, en, of de Sultan er zoo bijzonder mee in- genomen is, evenpiin, maar het meest benieuwd zijn we, hoe Ruslaud aan zijn geld zal komen. Bismarck heeft weder eene klein annexatie gedaan, die al sinds jaren op het papier stond, maar nu te geschikter tijd, met toe stemming van Oostenrijk, maar voor goed zijn beslag heeft genomen. Zoo als onze lezers zich herinneren, heeft Denemarken indertijd een stuk van zijn grondgebied moeten missen; het overige, eenige noordelijke distric- ten van Sleeswijk is voor later in T zout gelegd. Nu de dochter van den koning van Denemarken haar zin heeft gezet op een voormaligen pretendent van de Hanoversche kroon en deze zich het air van een gekroond hoofd heeft gegeven, is Bismarck kwaad geworden en heeft zich op den schoonpapa van den jonkman gewroken, door hem het achter- gehoudene stuk van zijn eigendoin voor go'ed te qptpemen. Ter Neuzen, 11 Februari. Sedert onze laatste opgave (1 Febr.) zijn in deze gemeente weder 36 personen aangegeven als lijdende aan de mazelen, zoodat het tptaal lijders thans 61 bedraagt. Ter vervanging van wijlen den heer II. G. Hammacher zal in het hoofdkiesdistrict Sluis Dinsdag 25 Februari eene verkiezing en zoo noodig Dinsdag 11 Maart eene herstem.ning plaats hebben voor een lid der provinciale staten in onze provincie. Naar wij vernemen, wordt aan het departe- ment van justitie de laatste hand gelegd aan een ontwerp van wet op de fabrieks- en handelsmerken. De examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de eerste inaal in het loopende jaar zullen gehouden worden op Woensdag 16 April e. k. en volgende dagenzij, die een dezer examens wenschen af te leggen, behooren zich uiterlijk vdor 16 Maart bevorens aan te melden bij den school- opziener van het district, waarin zij wonen. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond jl. Donderdag terecht J. J. R.beambte in dienst der stoomvaart-maatschappij Zeeland, wonende te Vlissingen, die zich had schuldig gemaakt aan vervalsching van weekstaten van door hem uit- betaalde werkloonen, welke hij daarop tot een hooger bed rag uittrok, ten einde eenige tekorten in zijne kas te kunnen dekken. Tengevolge hiervan stond hij terecht, beschuldigd van valschheid in onderhandsche geschriften, drie- maal door verandering, zesmaal door bijvoeging van verklaringen en feiten, die de geschriften moesten iuhoudpn en doen blijken, en vijfmaal door het namaken van handteekeningen en het desbewust gebruik maken van die valsche stukken. Nadat een groot aantal getuigen waren gehoord, door wier verklaring de bekentenis des beschul- digden werd bevestigd, onderging deze een lang- durig verhoor. Door de ontzettend vele werkzaam- heden, die men hem opdroeg, moest hij zich dikwerf vergissen en daardoor kon zijne rekening niet altijd sluiten. Dat de weg, waarlangs hij de kosten trachtte te dekken, niet de goede was, wist hij, maar nimmer had hij iets ten eigen bate aangewend. Hij had zelfs een afkeer van de gepleegde knoeierijen en, na zijn ontslag genomen te hebben, eene minder winstgevende betrekking gezocht en gevon- den. Die betrekking werd nu voor hem openge- houden, tot hij uit de gevangenis zou terugkeeren. Advocaat-generaal rar. v. d. Hoeven achtte de feiten bewezen en requireerde op grond van ver- schillende verzachtende omstandigheden een celstraf van 6 maanden en 19 bopfen van 50. Mr. S. van Houten verdedigde den beschuldigde en trachtte aan te toonen, dat de handelwijze van zijn client, waarvoor deze terecht stond, z. i. geen misdaad was, maar alleen een onregelmatigheid in diens administratie. Als bewijs voor de soliditeit van zijn client, voerde spreker nog aan, dat er te voren nooit iets op dezen te zeggen was geweest en dat hij na afloop dezer treurige zaak weer onmiddelijk bij zijn laatsten patroon in dienst kan komen. Spreker aarzelde dan ook geen oogenblik, voor zijn client ontslag van rechtsvervolging te vragen. Na re- en dupliek werden de debatten gesloten en de uitspraak bepaald op 12 Februari a. s. In de zitting van Vrijdag van genoemd gerechts hof werd behandeld de zaak van P. B. H., land- bouwer te Ter Neuzen, beschuldigd van op een avond in de maand October 11. op den kanaaldijk m NfiUZENSCHE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1