Mel der Meveinnail naar OosMMie. BU1TENLAND. POSTER IJ EN. GEMENGDE BERICHTEN. plaatse, waar dit door waarschuwingsborden is aangeduid. De nestor der provinciale staten van Zee- land, de beer H. G. Hammacher, oud-notaris, dijkgraaf van den Baarzandepolder enz., is in den ouderdom van 86 jaren te Groede overleden. Sedert 1851 behartigde hij met onverdroten ijver de belangen onzer provincie. De heer Kuiler, tot dusver buitengewoon opzichter van den waterstaat te Borssele, en met 1 Februari als opzichter 4e klasse overgeplaatst naar Haarlem, wordt vervangen door den heer Mulder, buitengewoon opzichter te Vlissingen. Jl. Donderdag heeft te Bergen op Zoom de onderhandsche aanbesteding plaats gehad voor de levering van een stoomboot ten dienste der vis- scherijpolitie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. De drie inschrijvingen liepen verbazend uiteen de hoogste daarvan bedroeg meer dan bet dubbele der laagste. In ronde cijfers waren zij le 65,000, 2e 33,000, 3e 30,000. Volgens een schnjven is de koninklijke maat- schappij de Schelde de laagste inschrijfster. Bij alle regimenten infanterie zullen 500 miliciens der lichting van 1878 tot 30 September a. s. onder de wapenen moeten verblijven. De overige manschappen dier lichting zullen tegen 1 Mei a. s. met groot verlof vertrekken. Aan 's rijks raunt te Utrecht wordt een medalje gereed gemaakt ter herinnering aan wijlen Prins Hendrik der Nederlanden. Aan de eene zijde is 't, portret. van den prins aangebracht, met het randschrift: henricvs. princeps. nekrlandiae. natvs. id. jvnjis. mdcccxx aan de keerzijde een graftombe, waarop het wapen van Z. K. H. Prins Hendrik is aangebrachteen halfomsluierde urn staat op de torn be, waarop eene artist iek gedrapeerde vrouw, 't bedroefde Nederland voorstellende, een lauwerkrans nederlegt; een schild met het Nederl. wapen, en een uitgebluschte fakkel staan tegen detombe; daaronder is gegriftobiit. id. janvariis. Mdccclxxix; als randschrift is aan deze zijde ge- plaatst: QVIS. DESIDERIO. SIT. PVDOR. AVT. MODVS. tam. cari. capitis. (Hoe zou men zich ontzien of beperken in het betreuren van een zoo dierbaar leven.) 't Geheel is smaakvol gegraveerd door den heer J. P. Menger, le stempelsnijder aan 's rijks munt. Men mag zeker den wensch wel uiten, dat deze medalje. voor de vele vereerders van den beminden vorst zal worden verkrijgbaar gesteld. Het Berl. Fremdenblatt meldt ^uit goede broil" bet volgendeIlerhaaldelijk was er bij den pas overleden prins Hendrik der Nederlanden op aangedrongen zijn testament te maken. Hij wees dat echter steeds lachend af, zeggende: ,/dat hij zich nog jong en kracht.ig gevoelde en over twintig jaren wel eens aan een testament zou denken." Thans zou het toch vergeefsch werk zijn. Dit is de oorzaak dat de thans zoo jonge op het onverwachts weduwe geworden prinses niet de eenige erfgenaam van haren doorluchtigen rijken gemaal is geworden, doch dat zijn vermo- gen krachtens de wet, aan den koning der Ne derlanden en de groothertogin van Saksen, de zuster des prinsen vervalt. De prinses-weduwe krijgt een jaarlijksche apanage van 40,000 thaler en het slot Weissenstein bij Trier gelegen. De kosten van onderhoud van dit kasteel komen aan de Hollandsche kroon." Men meldt uit HarderwijkDezer dagen ontscheepte te Vlissingen een detachement koloniale militairen, komende van Java, dat tevens gediend had, om gedurende de reis veroordeelde militairen te bewaken. Eenige van die bewakings-manschap- pen hebben echter getoond, zich zelven nog niet goed te kunnen bewaken. Althans twee hunner werden, tengevolge van een telegram van de Vlissing- »che politie,' bij aankornst alhier, op het perron van het station, onmiddelijk ingerokend, als ver- dacht van dief'stal onder verzwarende omstandig- heden, in hun laatste, of liever eerste, nachtkwartier te Vlissingen bedreven. Het bewijsstuk, een bos sleutels, werd nog in hun bezit gevonden. Zij zouden des anderen daags hun soldij ontvangen. Landbouvvberichten, De heer 1. J. de Beucker, te Antwerper., die verleden winter ook hier eene landbouw voordracht heeft gehouden, heeft voor acht en twintig uit- noodigingen tot het houden van voordrachten op verschillende plaatsen in ons land in dezen winter bedankt. Volgens schrijven uit Duitschland heeft de runderpest aldaar tot nu toe ongeveer 2100 stuks runderen, 1200 schapen en ruim 300 geiten ge- dood. In slechts een district van Pruisen nam de ziekte nog toe en overal elders gestadig af. Reeds zijn 10 plaatsen weder vrij van ziekte verklaard, doch worden nog 16 als besmet beschouwd, zoodat het vervoer per spoor nog dezelfde belemmering ondervindt. De handel ligt geslagende lage prijzen der producten dragen hiertoe het hunne bij. De algemeene schaarsheid van geld maakt meuig ver- kooper genegen, om voor minderen prijs af te zetten. In Holstein, Oost—Friesland en Oldenburg is, bij de aanhoudende sluiting der Nederlandsche grenzen, zooveel gekocht, dat daar een stuiting moet komen. Alom zijn de prijzen van het slachtvee dalende, wegens den weinigen handel. Ongeveer 50,000 acres zijn in Duitschland met tabak beplant, het meest in Pruisen, Beieren, Baden, Elzas en Lotharingende gemiddelde op- brengst per acre is 1650 Kg. Omstreeks 50,000 ton tabaksbladeren en 1250 ton bereide tabak worden jaarlijks in Duitschland ingevoerd, terwijl de uit- voer de 4000 ton niet overtreft. Via MARSEILLE, 6 Febr., 8,45 's morgens. Vi& N1EU WEDIEP, 7 Febr. 6,'savonds. Vi& BtilNDISI, 13 Febr., 8,45 's morgens. Via NAPELS, 17 Febr., 6,'savonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Naar ons uit Selzaete wordt berieht, heeft bet comite der Liberale Associatie van het kanton Assenede besloten, de schitterende overwinning, behaald door de liberale partij bij de jongste ge- meentekiezing te Selzaete, plechtig te vieren op Zondag aanstaande, 9 dezer, door eene groote liberale betooging, welke dien dag in deze ge- meente zal plaats hebben, om 1^ ure namiddag. De Belgische gezondheids—commissie voor de Schelde-afdeeling heeft de volgende beschikkingen genomenAlle schepen, komende uit Russische havens der Zwarte Zee en der Zee van Azof, zullen aan den zoogenaamden Doel bij Antwerpen van wege de gezondheidspolitie worden gevisiteerd Wanneer zij minder dan 20 dagen reis hebben, moeten zij de overige dagen karantaine houden. Twintig of meer dagen reis hebbende, moet de kapitein een gezondheidspas kunnen overleggen, waariu gekonstateerd wordt, dat op de plaats van afvaart tijdens zijn vertrek geen pest heerschte. Tevens moet blijken, dat de bemanning nog volledig is en er geen zieken aan boord zijn. Zieken aan boord hebbende, moet het schip tot nadere aanzegging karantaine houden. Ingeval er op reis of bij de aankornst personen aan boord zijn overleden, wordt dezelfde karantaine toegepast, worden alle goederen der overledenen verbrand en wordt vervolgens het schip gedesinfecteerd. Men schrijft uit Oostende: De stremming der Schelde, ten gevolge van het ijs, veroorzaakt eene groote bedrijvigheid in onze haven. Verscheidene stoombooten, bestemd naar Antwerpen, zijn hier aangekomen en lossen er hunne koopwaren. Nog verscheidene auderen worden er verwacht. Op den 82sten geboortedag van den keizer van Duitschland zal hem, namens het leger, eene memorie worden aangeboden met zijn authentieke levensbeschrijving, gesteld door een commissie van hoofdofficieren en Ilerhaaldelijk onder 's keizers oog gebracht. Zij zal vergezeld zijn van het portret des keizers. Voor 80 penningen of 50 cents zal men de uitgaaf kunnen koopen, die hoofdzakelijk voor het leger is bestemd. Voor eenige dagen ontstond te Berlijn in een huis, door 39 verschillende gezinnen bewoond, des naclits brand, waardoor verschiedene kinderen door den rook gestikt zijn, 5 personen werden door het uitspringen uit de 2e verdieping zwaar gekwetst,, Ruim 20 werden door de brandwecr uit de verschillende verdiepingen van het gebouw gered de brand werd spoedig gebluselit en de aange- richte schade is niet groot. Een arme vrouw te Koningsbergen heeft I deel van den prijs van 45,000 mark uit de Pruisische loterij getrokken. Hoe kwam zij aan dat lot? Want armen zijn niet gewoon loten in loterijen te nemen. Haar man, onlangs gestorven, bezat eene schuldvordering ten laste van iemand, groot 300 th. De vrouw gaat naar dien schuldenaar en smeekte hem, iets in mindering van de scliuld te mogen ontvangen. De man kon niets geven maar tast in zijn zak en zegt A eein dit lootje! Misschien begunstigt u de fortuin." En dit is gebeurd. De laatste uit New-York ontvangen berichten gewagen van een outzettende koude, die op dit oogenblik in de Vereenigde Staten heerscht. Het spoorwegverkeer is op verscheidene lijnen getremd en het getal personen, die in de steden en op het land doodvroren, is aanzienlijk, terwijl verscheidene personen door sneeuw in hunne woningen werden gebaricadeerd. De haven van New-York is door het ijs geblokkeerd en slechts twee van de zeven stoomschepen, die trachtten zich een doortocht te banen, konden daarin slagen. In de Niagara heeft zich een ijsdam geformeerd en tot in Florida is de sneeuw gevallen, iets wat, zoo ver als de geschie- denis reikt, nog nooit is geschied. Voor de door gebrek aan werk noodlijden- den te Amsterdam is tot dusver ingekomen /25,804,90^. Tengevolge van de vele gevallen van roodvonk te Ovezand is de openbare school aldaar op last van den burgemeester tijdelijk ge- sloten. Vrijdagnacht hebben drie inbrekers zich toegang verschaft tot het kantoor der firma Boer en Timmers te Rotterdam. Toen een bovenbe- woner door 't geraas wakker was geworden, maakten de dieven zich uit de voeten. Het plan hestaat, te IJmuiden eene gasfabriek op te richten; ver scheidene inwoners hebben daarvoor reeds getee- kend. 1 e 's Graveland is een hoog bejaarde, alleen wonende vrouw met het haardvuur in aan- raking gekoinen en verbrand. Als een bewijs dat in ons land groot gebrek is aan geneeskun- dige hulp raelden wij dat de gemeenteraad van Smilde besloten heeft de jaarwedde van den te benoemen raed. doctor of arts op /1300 te brengen. Te Hertum bij Roermond is Vrijdag voor de derde maal binnen acht dagen brand uitgebarsten, waar- van tweeiriaal in hetzelfde gebouw, dat nu met den geheelen inboedel een prooi der vlammen ge worden is. In den gevel van een huis op de Leliegracht te Amsterdam, waar Potgieter vele jaren heeft gewoond, is een gedenksteen geplaatst met een toepasselijk opschrift. Te Smallinger- land is een jonginensch op het ijs zich gaan ver- maken en kort daarna verdronken. Vrouw (tot haar man bij het middageten)„Nu hebben wij den geheelen voormiddag naar de schoen van de kleiue Jans gezocht, en nu vinden we dien in de zuurkool. Ik weet het wel, dat er bij mij niets verloren gaat." Wegens het volbrengen zijner zending, tot het doen van nasporingen in Neder landsche archieven, is de heer Henry Havard door de Fransche regeering benoemd tot officier d'aca- demie. De Dresdener Nachrichten berekenen, dat Adelina Patti op hare reis door Duitschland, van 16 October tot 11 Januari ongeveer 180,000 heeft verdiend. In Nieuw—Caledonie op den oever der nvier Foya zijn afschuwelijke moorden door den wilden volkstam der Kanaks gepleegd op de manschappen der booten, die voorraad aan de troepen brachten. Niet een van hen werd teruggevonden; wel vond men overal korven met gekookt menschenvleesch. Zaterdag vervolgde een agent van politie op den boulevard Berthelemy te Brussel, een berucht persoon. Deze ging het kanaal over, de agent eveneens, maar had het on- geluk door het ijs te zakkeji. De dief ontsnapte, en de agent werd met moeite gered. De mili- taire autoriteiten in Petersburg hebben gelast, dat de militairen, beneden den rang van officier, niet binnen in de rijtuigen van den tramweg mogen zitten. De kommandeerende generaal acht het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2