GRASETTINGEN. BINNEN LAND. No. 1429. Woensdag 29 Januari 1879. I9e Jaargang. Alge meen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. VERPACHTING ABONNEMENT. t f- V liKPACHTEN De grasetting van het aan de ge meente toebehoorend eind zeedijk van den Kleine Huissen polder en van een einde dijk, genaamd de Nol, te zamen groot 8 hectaren 40 aren en 51 centiaren. Ter Neuzen, 28 Januari. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het ^eheele Bijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Po9tdiree- teuren en Brievenbushouders. III! IBM ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor e!ke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zender uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamiddag OKIK uren. tar de Dlt blad Tcrwchijnt Dinadag- en Vrijjdagavoud bij J. K. G. DHONT te Ter Weazen. VAN De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, provincie Zeeland, zullen op Dinsdag den 11 Februari 1879, des voormid- dags te 9 uren, in het gemeentehuis, in het open- baar, behoudens goedkeuring van den gemeenteraad, voor den tijd van zeven jnren De voorwaarden van verpachting liggen van heden af ter inzage ter secretarie der gemeente. Gedaan ten gemeentehuize van Zaamslag den 24 Januari 1879. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. VAN DIXHOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. J-'olitielt Overziclit. In Frankrijk zijn nog alle gemoederen onder den indruk van den uitslag der jongste stemming in de kamer der afgevaardigden, Allerlei geruchten zijn in omloop omtrent den verderen gang van zaken, over de houding van Gambetta en zijne partij en over die van het ministerie-Dufaure. De verrassende uitslag dier stemming wordt voor een deel geweten aan de gunstige opinio, door de lande- lijke bevolking gekoesterd, omtrent de gedragingen van de meeste departementale ainbtenaren; voor een ander deel was men ongerust, dat eene motie van wantrouwen wel eens tot ontbinding der kamer kon leiden, te meer, daar men niet zeker was, welke houding de rechterzijde zou aannemen en men van de gematigde gezindheid van de meerder- heid in den senaat overtuigd was. Maar vooral schijnen de verzekeringen, die het kabinet zou hebben gegeven omtrent de vervanging van ver- dachte ambtenaren, den doorslag te hebben gegeven Trouwens 't is gelukkig, dat de zaken zoo ge- loopon zijn, en dat niet aan de eischen der uiterste linkerzijde is toegegeven. Anders zou men voor het gevaarlijke vraagstuk hebben gestaan van een ministerie van ultra's, dat op dit oogenblik van opwinding en overspannen verwachtingen zeker het minst gewenschte zou zijn. Het onverklaar- baarste van alles is de houding van Gambetta, die eerst in zijn orgaan, de Republique Eran?aise, h t kabinet heeft laten bestoken, doch in de kamer heeft gezwegen en, naar 't zeggen, vdor de motie-Floquet (het ontzeggen van eene motie van vertrouwen aan het kabinet) zou gestemd hebben. Ofschoon om trent dit laatste nog wel geen zekerheid is ver- kregen, oindat de officieele stemlijst nog niet be- kend is, zoo leggen echter sommige bladen het stilzwijgen van Gambetta uit in den zin van: Zwijgen is goud. Indien bij had gesproken, zeggen zij, dan moest hij ronduit gezegd hebben, wat hij er van dacht, en dan ware het ministerie gevallen. Dat wilde hij verhoeden; zijn tijd acht hij nog niet gekomen. Daarom hebben de gematigde republi- keinen het veld kunnen beliouden. Dat zag ook de rechterzijde in en huldigde daarom ook de zooeven aangevoerde leus. Zij zweeg en onthield zich van stemmen; een bewijs van vertrouwen aan het ministerie te geven, kan zij niet en dit ten val te brengen, wilde zij evenmin. Intusschen worden tegen het einde dezer week de besluiten in de Fransche Staatscourant aangekondigd voor de be- noeming van een aantal hooge en lagere ambtenaren. De minister Dufaure moet aan Mac-Mahon te kennen hebben gegeven, dat alleen eene spoedige vervulling der door het kabinet afgelegde beloften een gevaar lijke crisis kan verhoeden. Het nieuws uit het overige deel van Europa is van weinig beteekenis. Overal nog het haspelen over het oude. Hier de klachten over den steeds dringender nood; daar de strijd om de tarieven en de gevolgen, die de opzegging van handelstractaten voor sommige landen reeds heeft; ginds begrootingen met deficit!,en van millioenen. Rusland kan het nog altijd niet eens worden met Turkije over het afdoende vredesverdrag. Elken dag luidt het bericht niet heden maar morgen wordt het gesloten, en telkens weer nieuwe hinderpalen. Het ware schijnt echter niemand te weten, misschien wel de beide partijen zelven niet. In Duitschland even zoo: Bismarck neemt zijn muilkorfwet terug zegt de een, neen antwoordt de ander: hij zal zijn kind te grabbel gooien in den rijksdag, en een derde voegt er bij: zekere leden uit dit liuis sullen er spoedig om vragen; in de vertegenwoordiging van dit land zitten mannen, die als schooljongens inoeten behandeld worden. In Turkije heeft men nog altijd gebrek aan geld en overvloed aan groot- viziers: het eerste kan men niet krijgen, de laatsten niet kwijt raken. Intusschen broedt de vreeinde indringer steeds de meest liberale wetten uit, die tot stand zullen komen, als wellicht van Turkije, als zoodanig, niets meer aanwezig zal zijn. Niet beter gaat het toe in de staten, die onlangs als suikergoed aan machtlievende potentaten zijn uit- gestrooid. Bulgarije, Montenegro, Servie, Rumelie, Bosnie en Herzegowina: overal ontevredenheid, overal ellende, verwarring, verzwakking. Ziet daar in 't kort den toestand van het oogenblik! I Heden morgen is het der provincial stoomboot ,/Zeeuwsch-Vlaanderen" weder gelukt, deze haven te bereiken, eenige passagiers medebrengende en is dezelve op het afvaartuur weder naar Vlissingen met eenige passagiers teruggekeerd. De Schelde blijft nog voortdurend met drijfijs bezet, voornamelijk van hier naar de bovenschelde, zoodat de vaart niet zonder gevaar geschiedt, alzoo ook versehillende bakentonnen van hare ligplaatsen zijn verdwenen. De vaart op en van Antwerpen wordt nog dagelijks voortgezet, althans met schroefstoom- schepen, zoo ook van hier door het kanaal op en van Gent. In tegenstelling van het bericht, in eenige Hr landsche en Belgische bladen voorkomende, j zoude onze haven reeds op 24 dezer wegenss. drijfijs niet meer te bereiken zijn, melden wijes gisteren middag de stoomschepen Concha, Achi, en Londos de haven zijn binnengekomen, orrde den ijzeren weg te lossen. vier De alom in ons vaderland op vele pld^I heerschende mazelen hebben zich ook in dezer" meente geopenbaard, hoewel tot heden nog in elf gezinnen bij kinderen en tot nogtoe^- geen ernstigen aard. Axel, 26 Januari. Heden middag reden eenf, personen op do kreek aan het Zoute Spui i schaatsen; een derzelven, Jozias Goosen, arbeids oud 22 jaren, zakte door het ijs en verdween de dieptezijn broeder, hem willende help raakte mede te water, doch werd door andtf gered, terwijl eerstgenoemde later levenloos we. gevischt en bij zijne bedroefde ouders te huis gebracht. Tengevolge der verplaatsing van een bataljr infanterie van Vlissingen naar Bergen-op-Zoo' zal het garnizoens-hospitaal in eerstgemeld garnizoen voor den lsten Mei a. s. worden opgeheven en een garnizoens-infirmerie daarvoor in de plaatstreden. Het gemeentebestuur van Gouda heeft zich ook tot den minister van oorlog gewend, met vt zoek om terug te komen op zijn besluit tot mindering van het garnizoen aldaar en naar as leiding van nog zeer onlangs door de regeeri gegeven uitzichten op vermeerdering daarvan, vt zocht dat garnizoen te willen vermeerderen. Zaterdag bij de lijkplechtigheid var. Z. 1 IT. Prins Hendrik der Nederlanden, zijn te Dell in de richtingen 's Hage en Rotterdam 57 treine aangekomen met ongeveer 6000 personen. Ondauk de groote drukte en beweging in een betrekkelr kort tijdstip is door de voorzorgsmaatregelen va het bestuur der Holl. Sp.-maatschappij en van de stationschef alles in de beste orde afgeloopsn. Reeds sedert jaren verkeert de graanhand ter beurze van 's Hertogenbosch in kwijnenden toe stand, terwijl daarentegen de handel op de koren beurzen in de omstreken van dag tot dag toeneeml De gemeenteraad, op middelen bedacht, om in der toestand verbetering te brengen, heeft thans beslo ten, eene commissie te benoemen van drie leden alseen uit zijn midden, een uit de bestaande commissie voor de graanbeurs en een uit den ban delsstand, ten einde te onderzoeken op welke wijzt de graanhandel er zou zijn te verlevendigen en vervolgens tot dat einde de noodige voorstellenl te doen. Zondagnamiddag, 3 November 11., achter- volgden twee te Heerlen gestationneerde rijksveld- wachters twee stroopers onder het gehuchtUbachsber, die echter later van elkander scheidden, zoodat nu elk der veldwachters een strooper te achtervol- gen bad. Na hem een bonderd schreden nageloopen te hebben, schoot de rijksveldwachter Smallengang den strooper B. op een afstand van 50 pas van achteren in den rug, zoodat het schot op de borst uitdrong. De getroffene, hoewel hersteld, is echter verminkt gebleven. Vooi dit feit stoud de rijks veldwachter in de vorige week voor de arrondisse- 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 1