yertrefc der brievenuiail naar flosMnJie. BIT LTEN LAND. POSTER 1J EN. GEMENGDE BERICHTEN. scheidene optische glazen opgevangen, in een donkere ruimte geleid en doet dan zijn werk als de zon. Op de volkomen geslaagde tentoonstelling van schaatsen, welke tlians te Zaandijk wordt gehouden, is ook een paar te zien van historiselie waarde. Op deze sterke ijsloopers kwam in 1S13 schipper Klaas Rek van Alkmaar naar Zaandam gereden en riep ,/Oranje boven" toen liij voor de Zaan was. Maar was de Franschman te Alkmaar verjaagd, jammer genoeg voor Klaas, die een fermen schaats reed en hart in het lijf had, regeerde de overweldiger nog te Zaandam. Klaas werd ge- grepen en moest zijn oranjelievenden rit op deze schaatsen duur bekoopen. Hij werd nog even voor het vertrek der Franschen, dat een paar dagen later vie], op den Burgt te Zaandam gefusilleerd. Onder de merkwaardighedeu is een schaatsenpaar, bijna 8 decimeter lang, en een volledig gouden paar schaatsjes, dat kleiner dan 1 centimeter is en met een vergrootglas dient bekeken te worden. Via MARSEILLE, 28 Jan., 8,15 's morgens. Via NAPELS, 26 Jan., 6,'s avonds. Viit BRIND1SI, 81 Jan., 8,45 's morgens. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. L^ii iidbouw'berii'h ton. Het bestuur van het den 22, 23, 24, 25 en 26 Juni aanst. te 's Bosch te houden XXXIle Nederl. landhuishoutlkundig congres doet ter samenstelling van een belangrijk program ma van werkzaamheaen een beroep op de voorlichting en medewerking van deskundigen, met name van alle zoo in Nederland als in de overzeesche bezittingen bestaande maat- schappijen of vereenigingen tot aanmoediging, uit- breiding en verbetering van den landbouw en aan- verwante vakken. Het bestuur wenscht voor 1 Maart aanst. de op te geven voorstellen en vraag- stukken te ontvangen en tevens te mogen vernetnen, of de aangegeven vraagpunten door den inzender zullen worden ingeleid. De te behandelen onderwerpen zullen in drie af- deelingen verdeeld worden, als le afd. akkerbouw (waaronder verveening en ontginning), veeteelt en zuivelbereiding; 2e afd. tuinbouw, houtteelt en biezenteclt; 3e aid. land— en volkshuishoudkunde, statistiek en koloniale landbouw. Te Rosmalen is onder eene kudde schapen van 34 stuks het schurft uitgebroken. De burge- raeester heeft den besmetten stal, overeenkomstig de wet, doen afsluiten. Te Alem heeft zich op een stal van 30 runderen, het mond— en klauwzeer geopenbaard. Gisteren zijn met het stoomschip „de Maas," 15 jonge runderen, uit Noord-Holland afkomstig, naar New-York overgebracht, om daar voor de fokkerij gebezigd te worden. Ongeveer drie weken geleden moest D. te Antwerpen zijn broeder naar een krankzinnigen- gesticht brengen. Na dien droevigen plicht te hebben vervuld, werd hij zwaarmoedig; sombere gedachten kwelden zijn geest en op 6 dezer nam hij vergif in. Het vergif werkte zeer langzaam. Een vriend, die bij hem logeerde, bemerkte ver- leden week, dat D. ongesteld was, en aan hevige koorts scheen te lijden. Gedurende den nacht stond D. op en begaf zich naar de kamer van zijn vriend, tot wien hij zeide: „Ik ga sterven; ik mag geen oogenblik verliezen, ik moet miin testament maken." Hij zette zich aan zijn bureau neer, schreef eenige regelen en legde zich weer te bed. Eenige oogenblikken later was hij dood. De Courier verhaalt dat de nieuwe beurs van Brussel, die zooals men weet millioenen heeft gekost, kans heeft in puin te vallen. Aan den kant der Henry Maasstraat is een groot gedeelte witte steen van den muur losgeraakt en op den grond gestort. Het blad merkt op dat de beurs uit Franschen steen gebouwd is, die het klimaat van Belgie niet kan weerstaan en vraagt waarom niet liever de materialen zijn gebruikt,, welke het land zelf voortbrengt. Voor de groote loterij te Parijs zijn in het geheel prijzen aangekocht tot een bedrag van 7 millioen frs. (fraaie kunsten 900,000 frs., uit de vreemde secties 740,000, uit de Fransche kolonien 16,500, van de werkliedententoonstelling 20,000, van de Fransche nijverheid 5,323,500 frs.) Hetaantal der //gros lots" is 1273 en vertegenwoordigt een bedrag van 3,418,705 frs. De prijzen zijn tlians voor een fr. te zien in het ;/Paleis de l'Industrie," de trekking zal, zooals men weet, den 26 dezer plaats hebben, het eerst zullen o. a. worden verloot het zilveren tafelservies van Odiot (125,000 frs.), dan de parure van diamanten (100,000 frs.), twee hals- kettingen (elk van 50,000 en het orgel van Cavaille Coll 25,000 frs.) Er zijn bovendien 79,000 kleine prijzen; de geschenken der inzenders op de tentoon stelling aan de loterij medegerekend, vertegenwoor digt deze een waarde van 9 millioen frs. Gustaaf Hodister, medeplichtige in den moord op de weduwe Cremieux te Neuilly in Frankrijk, is door het hof van assises van Brabant veroordeeld tot 20 jaren gevangenis. Hodister hoorde zonder ontroering zijn veroordeeling uitspreken, terwijl zijne moeder, door een zenuw-aandoening overstelpt, zich voor den voorzitter op de knieen wierp, en ver- zoclit haar zoon naar de gevangenis te mogen vol- gen. Men heeft haar bewusteloos weggevoerd. De verdedigers van Hodister verzochten aan de leden van de jury een verzoekschrift om de genade ten voordeele van den jeugdige veroordeelde te willen teekenen, hetgeen alien gedaan hebben. De Londensche brand weer bestaat uit 1200 perscnen; in 1878 braken er 1659 branden uit te Louden, waarvan 170 van ernstigen aard. In 1866 waren er 1338, waarvan 526, in 1870 en 1871 1946 en 1842 branden, waarvan 276 en 207 van ernstigen aard. Volgens het officieele rapport voor 1878 waren 79 branden het gevolg van het oin- werpen van lampen, 20 van onvoorzichtigheid met gas, 19 van het werpen van brandende lucifers op straat, 125 van het spatten van vonken. De Paus heeft een schrijven doen uitvaar- digen, waarin het handeldrijven met roliquien, welke vdikwerf zich in handen bevinden van personen, die het katholieke geloof haten en slechts schan- delijk gewin zoeken," wordt verboden; wanneer er reliquien worden aingeboden, dan mogen deze door de „geloovigen" niet worden gekociit, maar moet van het bestaan dier zaken kennis worden gegeven aan het bisschoppelijk bestuur. Een der te San Francisco verschijnende bladen rnaakt melding van eene nienwe ir.dustrie, welke daar wordt uitgeoefend, namelijk het vervaardigen van kippeneieren uit weinig kostbare bestanddeelcn. Het wit wordt gemaakt van een mengsel van zwavel, koolstof en vet, afkomstig uit slagterijen en dik gemaakt door klutsen. De dojer wordt vervaardigd van bloed, kalkphosphaat, magnesia, ammoniakzout en eenig zuur, wordende de geheele inassa door chromaat-geel gekleurd. De sehillen worden ge- vormd door een blaaspijp uit verdund gips, kalk- carbonaat en ijzer-oxyde. Nadat de sehillen zijn geblazen, wordt het wit er ingestort door eene kleine opening aan het dunne einde en het kleeft aan de wanden vast. Dan wordt de dojer er bijgevoegd en nadat daarop nog eenig wit gestort is, wordt de opening met cement gesloten. Vervolgens wordt het ,/Volle ei" zachtkens gewreven en nedergelegd om verpakt te worden. Men verzekert, dat vele vaten met deze eieren reeds naar het Oosten zijn gezonden voor de consumtie en als eene voedzame, gezonde spijs door de Amerikauen misschien ook door de Engelschen wordt gebruikt. Uit Amsterdam meldt men dat de aldaar uitge- stelde feesten vermoedel jk zullen plaats hebben in Mei e. k., bij de herdenking der 30—jarige regeering van Z. M. koning Willem III, die 11 Mei 1849 zijn plechtige intocht te Amsterdam deed. De randsel van nieuw model, die onlangs door het ministerie van oorlog werd aangenomen, is bij het 5e regiment infanterie reeds ingevoerd. De voordeelen zijn gemakkelijker dracht en goede berging van de patronen, Te Zwammerdam kwam J. V. met zijn zoon van de jacht te huis; een rukwind sloeg de deur tegen den kolf van het geladen geweer, dat een hunner over den rug had gehangen, zoodat het schot afging en de vrouw des huizts gevaarlijk in de dij trof. Zij verkeert in bedenkelijken toestand. De vereeniging voor lijkverbranding welker ledental op 1 Januari 1877 1250 was, had op 31 Dec. van dat jaar bijna 1100 leden. Een Haagsch burger is door den kantonrechter voor de 50e maal veroordeeld wegens het verkeeren in kennelnken stsat van drunken- schap. Een handelaar uit Delft kwam op een kantoor te Rotterdam eenige betaling doen en hood een bankbiljet van 100 aan. Men mankte hem opmerkzaain, dat het niet een biljet was, //goed voor 100 gulden," maar vgoed voor 100 sigaren." De teleurgestelde man verzekerde het papier op de markt te Delft ontvangen te hebben, maar hij wist niet meer van wien. De dijk van Blankenberghe zal gedurende het volgend badseizoen electrisch verlicht worden. Te Lieve Vrouwenpijroehie (ge- meente het Bildt) is eene arbeidersvrouw van 1 levenlooze kinderen bevallen, 1 van het mannelijk en 3 van het vrouwelijk geslacht. Voor ruim 2 jaarbeviel zij van tweelingen, die kort na de geboorte over- leden. De Fransche regeering heeft besloten de munt te Bordeaux op te heffen. Voor den oorlog van 1870 had FVankrijk op drie plaatsen eene munt, te Parijs, te Straatsburg en te Bordeaux. Voortaan zal Parijs de eenige stad zijn, waar eene munt gevestigd zal wezen. Het stadje Wich, in het noorden van Schotland was elf dagen door de sneeuw geheel van de wereld afgesloten ge- weesteindelijk kwam er weer een spoortrein aan. Met het grootste ongeduld werd de opening ver- wacht van het pakket brieven en dagbladen. Dat pakket echt.erwas vergeten. Men weet, dat onlangs te Cairo het prachtig paleis van Abdin door brand is vernield. De schade wordt op 3 5 1 millioen begroot. Men vroeg den Khedive of het paleis niet was verzekerd. //Gelukkig niet was zijn antwoord, anders had men mij beschuldigd 't zelf in brand gestoken te hebben." De Standaard maakt uit den fielder ge- wag van een gerucht, dat een met heimwee be- hept inatroos, na eenige malen vergeefs verlof ge- vraagd te hebben, heiirelijk zijne ouders was gaan bezoeken en, uit hunne woning terug gehaald, met 75 slagen gestraft werd, waarop spoedig de dood van den gestrafte gevolgd is. De Stand, dringt op onderzoek aan J. J. Duran, tuinbaas te Arnhem, heeft, bij gelegenheid van het huwelijk van Z. M. den koning en prinses Emma van Waldeck-Pyrmont, aan deze een gelukwensch in dichtmaat gezonden, bestaande uit 161 regels, die achtereenvolgens aanvingen met de letters der volgende woorden ,,Op het huwelijk van Zijne Majesteit onzen ge- eerbiedigden Koning der Nederlandeu Willem de Derde met Hare Doorluchtige Hoogheid de Prinses Adelhe.id Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck en Pyrmont." Z. M. heeft den dichter voor dezen gelukwensch zijnen hartelijken dank doen betuigen. Een twintigjarige boerenzoon verinaakte zich verleden week bij Ter Heijde op de Mark met schaatsenrijdenhij zakte door het ijs en zijne handen staken alleen nog boven, toen C. van Dongen een huurkoetsier, met zijn rijtuig voorbij de plaats des onbeils reed; hij springt van den bok en redt den drenkeling, waartoe hij zelfs de teugels van het paard moest los maken. Het boertje weder tot bezir.ning gekomen begroette, dank baar en beleefd, zijn redder met de woorden Waorum hedde men schetsen onder 't ais gestfiten? Er is altijd baas boven baas! In een vorig nummer maakten wij melding van den 92jarigen beer Buiskool, te Beerta, die nog lustig schaatsen reed. Thans wordt uit Friesland gemcld, dat de 96jarigen Dirk Jans Kuiper te Wolvega voor eenige dagen een tocht op schaatsen maakte naar Eechtenerbrug (circa 3 uur gaans) om zijn aldaar wonenden 92jarigen broeder te bezoeken. De reis had hem zoo weinig vermoeid, dat hij 's namiddags naar Wolvega op gelijke wijze wilde terugkeeren, hetgeen men echter niet, heeft tocgelaten. Te Hoboken heeft een bataille op het ijs plaats gehad tusschen burgers en soldaten. Om een nietigheid ontstoud twist tusschen de schaatsen- rijders en weldra werd men handgeinten. De sol daten trokken den sabel en de burgers wapenden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2