BU1TENLAND. des konings in Overijssel, de heer Geertsema, hield eene toespraak. Aan de koningin werden fraaie bouquetten aangeboden, terwijl een aantal jonge meisjes bloemen strooiden. Na de toespraak van den heer Geertsema zeide de koning, volgens sommige verslaggevers, letterlijk bet volgende tot zijne gemalin//Ik ben diep geroerd, nu ik uwe Majesteit welkom mag heeten op Nederlandschen bodem. Uwe Majesteit kan trotsch zijn op de out- vangst, die baar bier wordt aangeboden. Als koning der Nederlandeu treft mij dit oogenblik diep. Uwe Majesteit kan verzekerd zijn, dat geen koningin der aarde op dit uur rijker is dan zij, njk in de liefde, vereeringen aanbankelijkheid van een roemrijk, eerlijk, trouw volk. Leve de koningin der Neder landeu I" Te Zutfen gekomen was de avond gevallen. tiet station was ge'illumineerd en versierd met de nati- onale en Waldecksche kleuren. Ook hier hielden de commissaris des konings in Gelderland en e burgemeester toespraken en werden bouquetten aange- boden. Daarop werd de reis naar Apeldoorn voortgezet. Van bet station begaven de hooge personen en hun gevolg zich in rijtuigen naar bet Paleis; langs dien weg was het korps koniuklijke sclierpschutters van de Veluwe opgesteld. De uiuziek van dat corps, benevens dat van het 8e regement infanterie voerde de volksliede- ren uit. Voor den ingang van het Bassecour prijkte van wege de gemeente een prachtige eereboog, die ver- liclit was, evenals bet Bassecour, het parron en de boogvormige balustrades, waarop de beelden zich bevinden. Voorts wapperde van de nok van bet paleis een groote Adtniraalsvlag en de omgeving was met viaggen en groen versierd Zaterdagmiddag bracbten HH. MM. een bezoek aan het dorp en bet oranjepark. Zij waren ge- zeten in een open rijtuig en werden met geestdntt toegejuicbt. Het huldeblijk der ingezetenen van Apeldoorn bestaat uit een zilveren middenstuk voor bloemen, met twee coupes van zilver en kristal. Het mu - denstuk draasjt op de voorzijde eene afbeelding van het kasteel van Arolsen. De eene coupe is eene afbeelding van de kapel, waarin het buwelijk van HH. MM. werd ingezegend, en de andere coupe de afbeelding van eene jachtpartij te Arolsen, waaraan Z. M. deelnam, die dan ook in jaclit- costuum op den voorgrond is waar te nemen. Het huldeblijk van het personeel van bet Loo bestaat uit een fraaie fruitschaal van zilver en kristal. Men schrijft uit Amsterdam De inschrij- vingen voor het nationaal huldeblijk aan H. M. de koningin hebben ongeveer 32,000 bedragen. Daar uit enkele rijke bronnen nog bijdragen moeten toevloeien, heeft het hoofdcomitd, om geen tijd te verliezen besloten, de levering van het lioofdsieraad (parure) voor den prijs van 45 mille aan twee leden van den Amsterdamschen gemeeuteraad Jitta en Mendes, chefs van twee voorname handelsfirma's in edele steenen, op te dragen. [)e commissie, die zich indertijd te Amster dam constitueerde om aan H. M. de koningin een album aan te bieden, dat de eigenaardigheden ran het Nederlandsche volksleven afspiegelt in voortbrengselen van kunst, letteren en wetenschap- pen, door hare waardigste beoefenaars bijeengebracht, heeft reeds meer dan 200 meest kostbare bijdragen ontvangen van dichters, sclulders, graveurs, toon- kunstenaars, beeldhouwers enz., waaronder etsen en teekeningen zijn, die meer dan 1 a 2 mille kunst- waarde bezitten. Dit gescbenk belooft dus een der pracbtigste en kostbaarste te worden. Het zal in een sierlijke kunstkast, die f 2500 h/3000 kost aan H. M. worden aangeboden. Naar men verneemt, is de heer W. B. van Amerongen, lid der firma Alvarez en van Ame- rongen, krachtens bevel der arrondissements-recht- bank te Amsterdam in liechtenis genomen, verdacht tiui valsclie getuigenissen ten voordeele van zijn kompanjon, M. Alvarez, onlangs door het gerechtshof jJdaar tot een cellulaire gevangenisstraf van 18 waanden v"eroordeeld. De tentoonstelling van schaatsen te Zaandijk zal heden avond voor de leden worden geopend •n de daaraanvolgende dagen voor het publiek. De iuzending overtreft de verwachtingalle be- kende schaatsenfabrieken in Nederland hebben schaatsen ingezonden. Uit Engeland, Amerika en Duitschland zijn belangrijke inzendingeu ontvangen. Merkwaardig zijn vooral de schaatsen uit vroegere eeuwen. Een paar gouden miniatuur-schaatsen zullen niet het minst de aandacht van het publiek trekken. De jury, om de schaatsen theoretisch en practisch te onderzoeken, is benoeind, en bestaat uit drie uitstekende rijders van de Zaanstreek. Op den 16 dezer zullen voor de correctioneele rechtbank te Brussel, vier bedriegers verschijnen, die de oprichting aangekondigd hadden van een bank, en in een prospectus agenten voor de provincie ge- vraagd hadden. Deze agenten moesten een zekere soin als waarborg in de kas der bank storten. Zes en veertig onvoorzichtigen lieten zich in dit net vangen en stortten de gevraagde som, welke door de zoogenaamde bankiers ingekasseerd en verdeeld werd. Maandagavond kwamen twee jongelieden tus- schen Andeghem en Dendermonde, ieder van zijne aan- staande bruid, naar huis terug. Paar destraatweg, ten- gevolge van hoogen waterstand, zeer modderig was, besloten zij langs den spoorweg te gaan. Na daarop een eind te zijn voortgestapt, raakten zij tusschen twee elkaar passeerende treinen, met het gevolg, dat zij letterlijk in stukken werden gescheurd. Het hoofd en een voet van den een en de armen van den ander lagen terzijde van den weg verspreid. De strenge winter heeft ill oostelijk Erank- rijk de wolven uit de bosschen gedreven, zoodat zij in vrij grooten getale de omstreken van Metz, Belfort en Saarbriicken onveilig maken. Zij komen tot aan de poorten der steden, en verschrikken des naclits de buitenlui door hun gehuil en limine pogingen om in de woningen te dringen. Op kerst avond liep een groote wolf het spoorwegstation te Metz binnen, tot niet geringe ontsteltenis der be- ambten. Zelfs nabij Lyon hebben de uitgehongerde dieren zich vertoond De aloude, wereldbekende toren van Belem (torre de Belem), bij Lissabon, is in de vorige maand ingestort. Vroeger diende zij tot staatsge- vangenis en was een der merkwaardigste rnonumenteii van de Gothische architect uur. Men was bezig, 1 met zeer groote kusten, de prachtige galerij te her- stellen, toen plotseling 't gansche gebouw met een i geweldig gekraak instortte. Acht menschen werden onder de ruine begraveii. De koning, het gansche hof enz. waren weldra op de plaats des ongeluks tegenwoordig, en algemeen was de verslagenheid wegens den ondergang van een bouwwerk, waarop gansch Portugal tereeht trotscli was. GEMENGDE BERICHTEN. Keizer Wilhelm heeft officieel te kennen gegeven, dat, zoo het God behaagt, hem nog zijn gouden huwelijksfeest 11 Juni 1879 te doen beleven, liij, met het oog op den toestand, waarin de bronnen van volksbestaau zich bevinden, het te pijnlijk voor zijn gevoel zou vinden, als men weder tot uitgaven voor huldeblijken aan zijn per- soon overging. Zelfs den kostbaren vorm der hulde— adressen van den jongsten zomer, zou hij niet gaarne herhaald zien. De keizer heeft in overwe- ging, op 11 Juni e. k. den groml te leggen voor stichtingen van liefdadigheid, daar op die wijze de herinnering aan zijn gouden liuwelijksdag nog bij volgende geslachten gezegend zou voortleven. In zake de quaestie in Duitschland over de aanspraak van weduwen van militairen, die aan in den oorlog bekomen wonden overleden zijn, op pensioen, heeft volgens de Tribune het hoogge- rechtshof dezer dagen een belangrijke uitspraak ge- daan. Het heeft nl. erkend, dat ook die vrouwen aanspraak op vergoeding hebben, die eerst na het einde van den oorlog met een militair geliuwd zijn, die aan zijne in den oorlog bekomen wonden over leden is. De uitspraak is zeker voor velen in Duitschland van zeer groot gewicht. Een nieuwe uitvinding is gedaan, welke de torpedo's weldra tot ouderwetsch kinderspeelgoed zal maken. Volgens den Petersburger correspondent van de Koln. Zeitung zijn de Russen zeer ontevre- den over het onvoldoende van torpedo's tegen welke oorlogsschepen zich vrij goed kunnen verdedigen. Men heeft daarom proefnemingen gedaan met ont- plofbare gevaarten, die niet onder water maar door de lucht het schip naderen, en veel grooter en ontzettender zijn dan bommen. Ten laatste heett een dynainiet-granaat aan alle eischen voldaan. Op een afstand van 204 pas kan dit gedrocht op een oorlogsschip geworpen worden en wanneer het de zijden van het schip of zelfs het water bij het schip raakt, vernielt het gedeeltelijk het sterkst gepantserde vaartuig. Het vuren dezer dynamiet- granaten is minder gevaarlijk dan een aanval met torpedobooten. De Russen stellen zich in een vol- genden oorlog veel genoegen voor van het gebruik dezer lucht-torpedo's. Door een ingezetene van Delft, die onbekend wenscht te blijven, is aan den burgemeester f 500 ter hand gesteld tot uitdeeling van gas-kokes aan de algemeene armen binnen die gemeente. Een 12jarige knaap, te Cadzand heeft zoo veel jenever gebruikt, dat hij aan de gevolgen bezweken is. De gemeeuteraad van Rotterdam heeft eene ver- ordening tegen dierenmishandeling aangenomen. Te Alinelo zijn een achttal arbeiderswoningen door brand vernield. Alle woningen zijn tegen brand- schade verzekerd, enkele der inboedels niet. Door de commiezen te Maten, in Drenthe is ge- vankelijk opgebracht een herdershond. De hond was beladen met een doek, waarin een blaas, inhoudende 13 deciliter (maatjes) gedistilleerd ad 80 pCt. Tegen den hond, wel te verstaan tegen den eigenaar van den hond, is proces—verbaal opge- maakt. Eene huishoudster te Arnhem, die een Duitschen leeraar aan de II. B. school uitschold voor ,yleelijke Mof," is wegens deze wandaad ver- oordeeld tot 50 cent boete. -- In de Leeuwarder courant van 11 dezer komen niet minder dan een vijftigtal aankondigingen voor van in de eerste dagen op onderscheidene plaatsen der provincie te houdeu harddraverijen op schaatsen, of harddrave- rijen met paard en slede op het ijs. Het gezamen- lijk bedrag van de uitgeloofde prijzen en premien is omstreeks 5000. De Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin heett van een onbekende de belangrijke gift van twee duizend gulden ontvangen. In het afgeloopen jaar zijn uit ons land door de rijkspolitie 2689 vreemdelingen verwijderd. Verleden week zijn te Gent de magazijnen van Butterworth Co., kooplieden in vocfden, geheel uitgebrand. De schade is zeer aanzienlijk, alles was verzekerd. Door dien brand zijn 50 werklieden zonder arbeid. De dagbladen van Reims maken melding van een zonderling ge- val. Een man is aldaar overleden in den ouderdom van 86 jaar, na 6 maal getrouwd en ook 6 maal weduwnaar geweest te zijn. De beroemde uit- vinder Edison ligt, luidens een bericht uit New- York, ernstig ziek. Te Rouaan heeft een ver- schrikkelijke storm gewoed. Te Havre is de sneeuw in zoo groote hoeveelheid gevallen, dat de tramways hun dienst moesten staken. In Hrazilie heeft het in de laatste maanden niet geregend, waardoor hor.gersnood en ellende op groote schaal ontsta.it. In de hoofdstad der provincie Ceara zijn gedurende de maand November meer dan 9009 personen den hongerdood gestorven. Hoeveel geld er aan tabak wordt in de lucht geblazen, kan eenigzins worden geraamd naar het feit, dat te Bremen in 1877 voor 65millioen gulden aan ruwe tabak is verhandeld. De commissie van uitvoering uit de hoofd- commissie tot viering van den gedenkdag der ,/L me van Utrecht," brengt ter algemeene kenms, dat door verschillende omstandigheden de feestelijke plechtige herdenking der Unie van Utrecht vooreerst blijft uitgesteld. Naar het schijnt is er in den naclit van Woensdag op Donderdag 11. omstreeks 2 uren op de hofstede van den landbonwer J. V. E., aan de Weel te 's Heersnhoek, poging gedaan tot het stelen van een paard. Juist op bet oogenblik dat de dief de hofstede met zijn buit wilde verlaten, kvvam de meid naar buiten, en zag een persoon met een paard voor het hek staan zij spoede zich naar binnen en deelde het voorval aan de in huis zijnde personen mede, die, daar zij haar niet ge- loofden, nog eenigen tijd wachten, doch later net paard vonden loopen rond de schuur. Denkelijk heeft de dief op het gemaakte gerucht het liazen- pad gekozen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2