TER FJEUZE5ISCHE CQURAMT Bet flnwelijk van I. S. den Koiii, Algemeen Nieuws- en Advertenliehlad voor Zeeuwsch-Vlaandcren BUITENLAND. BTJVOEGSKTj Zaterdag 11 Januari 1879. No. 1424. den 7 Juiiuari te Irolsen voltrokken. VAN DE' De dag van 7 dezer was zoo voor Nederland als voor Waldeck-Pyrmont een gewichtige dag. Z, M. onze geeerbiedigde Koning trad in het hnwelijk mi-t eene geliefde Vorstin van dat Yorstendom en schojik one laud alzoo eene nieuwe Koniugin, welke naar wij 'hopen, tnaar met minder vertrouvven, de plaats, door onze onvergetelijke Koningin Sophia ledig gelaten, op waardige wijze zal vervullen, en als gale van onzen dierbaren Vorst en als Koningin van het Neder- landsche Yolk, Te half zes uren vvaren de genoodigden tot bijwo- ning der trouwplechtigheid in de slotkapol aanwezig tervvijl de vorstelijke personen in de Roode en de vertegeinvoordigers der vreemde hoven met de leden van het gevolg in de Witte zaal bijeeukwamen. We behoeven wel niet te melden dat alles gelieel over- eenkomstig de plechtigheid op waarlijk vorstelijke wijze was versierd. Te 5f ure liaalde Z 1). H. de Vorst Z. M. den Koning af en geleidde IID. in de vertrekken van II. D. H. de Vorstin, ahvaar het-hooge huwelijk in de registers van den Burgerlijken Stand geteekend werd. Het gevolg begeleidde hierbij Z. M. tot de Witte zaal. Nadat de inschrijving in de registers van den Burger lijken Stand had plaats gfhad en nadat de hofmaar- schalk aan Z. i). H. den Vorst had aangekondigd, dat de plechtige huwelijksvoltrekking kon plaats hebben begaf zich het hcoge Bruidspaar door de salons van de bovenverdieping en de Witte zaal natir de slotkapel. In de roode Prasensziramer sloot zich de vorstelijke familie bij het paar aan. Van de zijde van den hofstoet geschiedde dit in de Witte zaal. Klokgelui deed zich gedurende den gang naar de kapel hooren. Koorgezang weerklonk zoodra de voor- sten van den stoet het oostelijk portaal gepasseerd waren. De orde van den stoet bij het intreden der kapel was als volgt: hofmaarschalk kabinetsraad von Stock- hausen, de kamerheer graaf van Bylandt, admiraal van Capellen, graaf Scbimtnelpenninck; het hooge Bruids paar: de hofdames von Rieder, Huydecoper, Barones van Hogendorp, freule van der Goes; de Vorstinnen Pauline, Helene en Elizabeth van Waldeck-Pyrmont; de Vorst van V\ aldeck-Pyrmont met de (iroothertogin van Saksen-Weimar-Eisenachde Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach mot de Vorstin von Schaum- burg-Lippe; Prins August van Wurtemberg en Prinses Marie; de Vorst von Schaumburg-Lippe met de Vor stin zu Wied; Prius Wilhelm van Wurtemberg met gravin von Stolbcrg; Prins Otto von Schauburg-Lippe, graaf Stolberg, de Erfprins en graaf Adelbert van Waldeck; de afgezanten van vreemde Hoven; de leden der gevolgen van de vorstelijke personen. De geestelijkheid begr ette het hooge Bruidspaar aan den ingang van de Slotkapel en begeleidde het naar het altaar. Nadat de hovelingen zich zoodanig achter de vor stelijke personen hadden geplaatst, dat zij bij het ver- laten der kapel weder onmiddellijk naar voren konden treden, brak het gewichtige oogeublik der huweiijks- inzegening aan. Na het gebruikelijke gebed en nadat* de toonen van het gezang van Psalm 121 waren weggestorven, sjtrnk de hofprediker Scipio Hit MM. aldus aan: ,/bhans is een van die gewichtige oogenblikken aangebroken. waarin de meusch ten ernstjgste beseft, dat hij^op zijn levensweg aan ee:j beslissend keerpuut gekonn n is, waardoor op zijn toekomst een ingrijpende invloed zal worden geoefend. Onder dezen indruk verkeert op het oogenblik ook uw hart, Allerdoorluclitigst 1'anr, daar Gij op het punt staat om voor God en deze christelijke getni reu elkander wederkeerig echtelijhe liefde en trouw tot in den dood te beloven en aan dezen bond des levens de kerkelijke wijding te doen geven. „Hoevele geluk- en zegenwenschen worden U heden gewijd Maar juist in het wensahen ligt de bekentenis opgesloten, dat de vervuiling er van niet bij den zwakkeu meusch berust. Want de mensoh heeft zijne dadei niet in zijne macht; niemaud vmnug te bepaleti, hoe hij zal wandelen of hoe hij zijn gang zal richten. Hoe zaligmakend is daarom het blijmoedig geioof, in het welk de zwakke mensch verklaren kan„Mijne hulp komt van den Heer, die hemel en aarde gemaakt heeft «Tot hem richt zich thans ook uw gemoed. In het vertrouvven op den l^vcnden God ligt uw toeverlaat in deze heilige stonde. Vele hart.en zenden met U innige gebeden tot hem omhoog, opdat Hij uit de volheid Zijner liefde dit echtverbond tot een bron van zuiver en duurzaam levensgcluk moge doen gedijen. //Uwe Koninklijke Majesteit verheugt zich in dezen feestelijken kring over de tegenwoordigheid van een deelnemeude zuster; maar Uwe Majesteit denkt, gewis ook aan de in den Heer rustende hoog geeerde ouders, aan wijlen koning Willem II, roemrijker gedachtenis, en aan de onvergetelijke moeder, koningin Anna Pau- lowna, die beiden, in den geest tegenwoordig, dit echtverbond zegenen. „Gij, Koninklijke Bruid, geniet het voorrecht dat Gij orngeven zijt door uwe vorstelijke ouders, broeder en zusters, die trouw en liefdevol U herwaarts naar het altaar en ook op uwen verderen levensweg met d« bede begeleiden, dat Gods liefde uw deel moge zijn uw heele leven lang, en dat Gij aan de zijde van uw koninklijken gemaal ten zegen moogt zijn voor zijn waardig en edel volk, opdat Gij daarginds met geheel uw gemoed zeggen kuut, Uw volk is m ij n volk. Opdat dit geschicden moge, roepen wij alien met U der. bijstand in van den levenden God die hemel en aarde gemaakt heeft. Wie bij Hem alleen zijn hulpe zoekt, die is zeker dat hij vinden zal. Onze psalm toch spreekt het troostrijk uit: „Ik zal uw voet niet laten wankelen; uw bewaarder zal niet sluimeren. Zie, de bewaarder Israels zal niet sluimeren noch slapen. De Heer is uw bewaarder; de Heer is uwe sehaduw aan uw rechterhand." z/Hij is de eenige God die den oprechte doet slagen. z/In Zijn heilige tegenwoordigheid en in het ver- vertrouwen op Zijn hulp sluit Gij thans uw echt verbond, in hetwelk gij voortaan met elkaar en voor elkaar leven zult, zoodat Gij vreugde en leed altijd gemeensehappelijk zult deelen en ieder uwer slechts in zooverre gelukkig zal kunnen zijn als hij het geluk van den ander beoogt. //I)it is ons slechts mogelijk in de uit God geboren en in den Heiland der wereld verschenen liefde, die immers langmoedig en vriendelijk is, die niet zichzelve zoekt, die niet bitter wordt, die alles verdraagt, gelooft, hoopt, dult, die nimmer ophondt, en die in de stralende kroon des Christens naast het geioof en de hoop, als de kostelijkste edelsteen schittert. De goede God be ware en sterke in U deze waarachtige liefde. Tot Hem richt gij heden uwe oogen op; van Hem hebt Gij heden uw hulp te wachten. „Hij late het liefelijke en machtige woord der schrift, hetwelk Gij, koninklijke bruid, bij uw bevestiging als lidinaat der Kerk, tot levensspreuk gekozen hebt, gedurende uw huwelijk in zijn voile beteekenis tot waarheid worden ,/God is liefde; en die in de liefde blijft, blijft in God en God in hem." Do Idemelsche Vader moge ods genadig verhooren wanneer wij van gauscher harte met het slotwoord van onzen psalm instemmen: De Heer zal u bewaren van alle kwaad; uwe ziel zal Ilij bewaren. De Heer zal uwe wegen bewaren van nu af tot in eenwigheid. Amen Onmiddelijk daarop had de kerkelijke huwelijks voltrekking plaats. Hot hooge bruidspaar knielde na de voorlezing van het gebruikelijke formulier en ver- wisselde de ringen, terwijl de predikant hun de handen opleggende den zegen uitsprak, hetwelk gevolgd werd door het zingen van het: n Looft den Heer," waarmede de plechtigheid eindigde. Houderd en een kanonschot verkondigde den volke dat het huwelijk voltrokken was Graaf Schiinmelpenuinck btjod HH. MM. een bouquet aan en men keerde in de bepaalde volgorde naar het paleis terug, alwaar, nadat de famiiieleden HH. MM. hunne gelukwenschen hadden aangebodeu de cour een aanvang nam. Na de cour volgde een galadiner, aangericht in de steeuen zaal en de Paltzerzaal. Aan het dessert bracht de groothertog van Saksen- Weimar den toast uit op het pas gehuwde Vorste lijke paar. HH. MM en de leden der Vorstelijke familie van YValdeek namen aan dit gala-diner geen deel, maar vereemgden zich in de particuliere vertrekken van den vorst tot een diner en familie. Talrijke geschenken werden nog gister en eergister aan de doorluchtige bruid aangeboden, Wij vermelden daaronder een reusachtige bouquet van het dragonder- regiment van Kassel; van de gemeente Pyrmont een album van blauw fluweel, waarop de wapenschilden van Holland en Waldeck in zilver waren aangebracht en de t'raaiste panorama's van Pyrmont bevatteude, dat d r de burgemeester werd aangeboden. De Koning schonk zijne bruid prachtige medaillons, waarop in het midden een groote diamaut.en zijn portret er op egmveerd, omzet met kleiuere briilanten, waar- boven een kroon van diamanten; bovendien ontving de Koningin nog portretten van den Vorst en de Vorstin, door een bekende schilderes vervaardigd en van hare ouders kostbare toiletbanoodigheden in zilver, van hare zusters en de lioofdames fraaie borduurwerken. Gisteren had te 12| uur in de Steenen Zaal eene receptie plaats, waarbij de heeren in zwarten rok moesten verschijnen. Te 5 uur werd een diner en tamille in de genoemde Zaal gehoudentegelijkertijd hield men in de Porseleinen Zaal Maarschalkstafel. Des avonds ten 8| uur, had een Hofconcert plaats waaraan talrijke uitnoodigingen zijn gadaan, met het verzoek in gala en met wit-ten pantalon te ver schijnen. I inndbonwherichten, Gedurende de verledeue week was de midden- prijs van het yette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 88 centirnen tot fr. 1,04, stieren 68 tot 90 centirnen, koeien en runderen 68 tot 91 cen tirnen en kalveren 80 centirnen tot fr. 1,25. Af- slag 2 tot -3 centirnen op ossen, stieren, koeien en runderen; kalveren onveranderd. Alles per kilo levend gewicht. De markten waren middel- matig bezet. Vette varkens 9-3 centirnen tot fr. 1,03; opslag een centime per kilo levend gewicht. De markten waren goed voorzien. an den prijs van het vlas was de verandering onbeduidend; de prijs kwatn omtrent met dien der voorgaande week overeen, zijnda fr. 4.tot fr. 5,per drie kilos. kan 1 tot 28 December 1878 zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten. door longziekte aange- tast; in Zuid-Holland 15 runderen; de overige provincien bleven van die ziekte bevrijd. In het vorige tijdperk van 4 weken waren 19 runderen door die ziekte aangetast. Gedurende het afgeloopen jaar (30 Dec. 1877 tot 28 Dec. 1878) werd longziekte waargenomen bij 701 runderen. In 1877 bij 956, in 1876 bij 1723, in 1875 bij 2227, in 1874 bij 2414, in 1873 bij 2479, in 1872 bij 4009, en in 1871 bij 6078 runderen. lot bewijs in welke mate in sommige Staten van Amerika de varkenshandel gedreven wordt, dient, dat in Chicago in een jaar 8,093,000 var kens geslacht zijn tot een gezamelijk gewicht van 693 millioen pond. Hieruit werden verkregen •508 millioen pond ham, 40 millioen pond schou- derstukkeu, en 109 millioen pond vet, te zamen derhalve 361 millioen pond vetwaren. Bovendien werden er nog ongeveer 100 millioen pond spek, ham, enz., ingevoerd, zoodat in Chicago niet min der dan 663 millioen pond varkensvleesch zijn omgezet, tot eene waarde van ongeveer 136 millioen gulden. Om deze enorme massa te verpakken waren 1,-340,000 colli's noodig (390,000 vaten, 370,000 tonnen en 580,000 tonnen) ter waarde van bijna drie millioen gulden. Om deze massa te vervoeren zou men 1500 spoortreinen behoeven, elk van 25 wagens. De koning der Belgen, die, zooals men weet, kolonel is van 't 14e regiment dragonders der Iveurmarken heeft aan de otflciers van dit regiment in garnizoen te Colmar, zijn portret in natuurlijke grootte gezonden. Dit geschenk, zegt de Kolnische Zeitung, was vergezeld van eene aanzienlijke soin, welke moet uitgedeeld worden aan de muzikanten van het regiment Uit Gent wordt gemeldHet dreigend ge- vaar van overstroomingen is voor Gent geweken. De stijging van het water is in den nacht van 5 op 6 Januari opgehouden. Vele kelders en lage linizen staan in de nabijheid onder water. le hchaerbeek hebben bij gelegenheid der gemeentelijke verkiezingen vechtpartijen plaats ge- had. Ongeveer 30 personen zijn gearresteerd. Verschcidene politieagenten werden door de rust- verstoorders geslagen en zelfs gebeten. Een piket gendarmerie heelt de orde hersteld. Gekozen zijn 12 liberalen, terwijl er een herstemming moet plaats liebben tusschen twee liberalen en twee clencalen. Sedert eenige dagen zijn de orastreken van Mechelen geheel overstrooind, ten gevolge van de doorspoeling van den dijk der Senile, boven Hof- stade. Het wassen der Dijle en der Seune heeft dien toestand nog verergerd; de vlakte, begrtpen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 5