"ISUITENLAM). RECHTSZAKEN. Arroudissemeuts-reciitbank te Middelburg, GEMENGDE"BER1CHTEN. niet voor een dergelijk belangrijk en in zijne ge- volgen voor het leger, zoo verderfelijk fait accompli te willen stellen. Daarbij is nu reeds gebleken, dat het niet mogelijk is te Naarden, in plaats van <iene kompanjie der klasse van discipline, die naar Vlissingen zou moeten vertrekken, drie kompanjien infanterie te huisvesten, zonder de manschappen daarvan in de ongezondst mogelijke lokalen te legeren. Dan schijnt het te samen in bezetting liggen, aan het uiteinde van het land van twee batterijen veld—artillerie, behoorende tot twee ver- schillende. divisien, ook minder doelmatig. Ook zou men tot het inzicht gekomen zijn, dat het tegen alle beginselen strijdt, een depot, als dat van het 6e reg. inf., in eene open stad en in hetzelfde gamizoen te plaatsen met drie veld—bataljons, ter- wijl een der veld-bataljons dat volgens zijn werk- kring behoort bij de drie andere, naar eene vesting verlegd wordt, waar het depot, uit den aard zijner bestemming, zou moeten verblijven. Men wil, dat de inspecteurs der wapens zich verzetten tegen eene dislokeering van het leger, die, op den duur toch onhoudbaar is, aangezien zij tegen alle moge lijke gezonde beginselen van legerverdeeling strijdt. Eindelijk zouden de onkosten van de verplaatsing der 69 kompanjien, 9 staven en een hoofd—ad mi nis- tratie, die daartoe aangewezen zijn, veel hooger beloopen dan het bedrag, dat op de begrooting voor garnizoens-veranderingen is uitgetrokken. In het algemeen openbaart zich in het leger eene verontwaardiging, die opmerkelijk is, over deze geheel willekeurige, ongehoord uitgebreide omwis- seling van onderdeelen, waarvan, in de gegeven omstandigheden, niemand de verantwoordelijkheid draagt." De vereeniging Nederland en Oranje te Amsterdam, bestaande uit oud-gedienden van de jaren 1813 en 1815, alien versierd met het zil- veren kruis, telde bij hare vestiging in 1865 toen Waterloo feestelijk werd herdacht, honderd leden. Van dat honderdtal zijn nog negen in leven, de oudste 91, de jongste 85 jaren, die zich nog steeds verheugen in de hooge bescherming van Z. K. II. prins Frederik en bij den aanstaanden intocht van HH. MM. den koning en de koningin van den stoet, in rijtuigen gezeten, deel zullen uitmaken. De rechtbank heeft in hare zitting van den 27 December 11. de volgende vonnissen uitgesproken P. H., zonder beroep te Ter Neuzen, wegens twee wanbedrijven van eenvoudige diefstalveroordeeld tot 3 dagen cellulaire gevangenisstraf. L. J., werkman te Ter Neuzen, wegens het niet verschijnen als getuige; veroordeeld tot eene geld- boete van 10. JLandbouwberichten. Wij ontvangen het voorloopig programma voor de tentoonstelling, te houden te Hulst door de afdeeling Hulst der maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, in de maand Juni a. s. Volgens dit programma worden uitgeloofd voor: LaiMlbouwpiisirdeu, unverscldllij welk ras. Hengsten, minstens 3 jaar oud, 3 prijzen ter waarde vanf 60, Merriepaarden, minstens 3 jaar oud, 3 prij zen ter waarde van60, Kuinpaarden, minstens 4 jaar oud, 2 prijzen ter waarde van15, Tweejarige merriepaarden, 3 prijzen ter waar de van30, Eenjarige paarden, onverschillig welk geslacht, 2 prijzen ter waarde van15, Een span werkpaarden, onverschillig welk ge slacht, 3 prijzen ter waarde van 55, RuudTC e. Springstieren van Durhamsch ras, 2 prijzen ter waarde vanf 10, Springstieren, minstens 2 jaar oud, onver schillig welk ras, 3 prijzen ter waarde van 45, Minstens 3 stuks melkkoeien, onverschillig welk ras, van een eigenaar, 3 prijzen ter waarde van50, Minstens 2 stuks melkkoeien, onverschillig welk ras, van een eigenaar, 3 prijzen ter waarde van30, Minstens 2 stuks vaarsen, tweetands, onver schillig van welk ras, 2 prijzen ter waar de van25. 2 stuks melktands vaarsen, onverschillig van welk ras, van een eigenaar, 2 prijzen ter waarde van25, Het zwaarste stuk vet vee, door een land- bouwer gevet (eigen product,) 2 prijzen ter waarde van35, Schapen, onverschillig welk ras. Springrammen, 2 prijzen ter waarde van 7,50 Ooien, minstens 3 stuks, 2 prijzen ter waar de van15, Varkens, onverschillig welk ras. /15,— ii 15, 5, 3,- 3,- 9- 4,50 MO 4,50 n 4,50 30, n 15, Beeren, 2 prijzen ter waarde van Zeugen, 2 prijzen ter waarde van G e 1 t e ii. Geiten, 2 prijzen ter waarde van k u ii ij n e ii. Eeiers (ftammelaars) 2 prijzen ter waarde van Moerkonijnen, 2 prijzen ter waarde van P 1 u 1 m g e d 1 e r t e. Voor de schoonste verzameling pluimgedierte, 2 prijzen ter waarde van Kalkoenen, schoonste verzameling, bestaande uit minstens den haan en 2 hennen, 2 prijzen ter waarde van Ganzen, schoonste verzameling, minstens 3 stuks, een gent eu 2 ganzen, 2 prijzen ter waarde van Eenden, schoonste verzameling, minstens 3 stuks waaronder een woerd, 2 prijzen ter waarde van Kippen, schoonste verzameling, minstens 6 stuks, waaronder een haan, 2 prijzen ter waarde van Werklulgen. Voor de schoonste verzameling van landbouw- werktuigen, 2 prijzen ter waarde van Voor het doelmatigst karren-paardentuig, 2 prijzen ter waarde van Gedurende de verledene week was de runderprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 90 centimen tot 1 fr. 07, stieren, koeien en runderen 70 tot 92 centimen, opslag 1 centime, kalvers 85 centimen tot 1 fr. 25, onveranderd. Alles per kilo leveud gewicht. De markten waren slecht bezet. Vette varkens 92 centimen tot 1 fr. 02; opslag 2 centimen, mede per kilo leveud gewicht. De markten waren goed voorzien. De voorraad van vlas was op de markten schraal met den gang van afslager werd per 3 kilos besteed: te Aalst 3 fr. 75 tot 4 fr. 75, te Meche- len 4 fr. 08 tot 5 fr. 16, te St. Nicolaas 4 fr. 60, te Deinze 4 fr. 50 tot fr. 5, te Brugge 4 fr. 80. Heerscht op vele plaatsen in I'riesland, in erge mate het klauwzeer en de tongblaar onder het rundvee, thans is te Niawier een paard, aan schimmelvergiitiging lijdende, op advies van den veearts afgemaakt. De opperrabbijn van Belgie voert een penne- strijd met Antwerpsche bladen die hem aanvallen omdat hij met den burgemeester van Brussel een geheime schikking heeft geinaakt, ten einde op de begraafplaatsen van die stad de lijken der Brusselsche Israelieten te doen ter aarde bestellen. De heer Astruc, de opperrabbijn, wordt beschul- digd van dweperij, omdat hij niet wilde dat de Israelieten op de algemeene begraafplaats van Brussel begraven zouden worden. Daar hij zich op de overleveringen van het Israelietische volk beroept, antwoord men hem met de aanhaling van een leerrede, waarin gezegd is: ,/iben het koninkrijk Judea bestond, werden te Jeruzalem Joden en Philistijnen onder elkander begraven op dezelfde plek." Die leerrede werd door den heer Astruc zelven uitgesproken. Nu is de vraag, of de schikking met den burgemeester van Brussel voor het begraven van Israelieten gemaakt niet, als onwettig, zal vernietigd worden. Een zonderling schouwspel werd jl. Maandag- morgen circa 8 uren te Antwerpen opgemerkt. Een kerel kwarn haastig geloopen uit het hotel le Cheval de Bronze op de eiermarkt. Hij droeg een groote partij beddengoed op het hoofd, een paar lakens en wolleu dekens sleepten hem achterna. Deze zonderlinge viucht wekte de aandacht der voorbijgangers, en een dezer ging den hotelhouder verwittigen. De vluchteling was een persoon, welke in gemeld locaal den nacht had doorgebracht, en die, in plaats van te betalen, nog de stoutheid had, het beddegoed meetenemen. Hij werd bijna onmiddelijk aangehouden, en naar het politiebureau gebracht. De dief was geen vreemdeiing en heeft reeds dikwijls met de justitie af te rekenen gehad. Dezer dagen is te Ressegem (Belgie) het gemeontehuis de prooi der vlaminen geworden; het huis was bewoond door den heer M. van de Velde, herbergier en gemeente-ontvanger, De meu- bels, de oogst en een groot deel der gemeentelijke archieven zijn in den brand gebleven. De oorzaak is onbekend. De schade is aanzienlijk, doch alles was tegen brandgevaar verzekerd. Te Berlijn heeft zich voor eenigen tijd een vereeniging gevormd tot het bouwen van een kerk, uit dankbaarheid voor de gelukkige redding en het herstel van den Duitschen keizer. Tot heden heeft de inzameling 78000 M. opgebracht en men rekende tot dit doel zeer spoedig 100000 M. bijeen te hebben. Dit is echter nog niet het derde deel van de begrooting der kosten. De inzame ling wordt nog voortgezet. Onder hen, die het Kerstfeest niet met een droevig hart zullen gevierd hebben behoort waar- schijnlijk een arm werkman te Frankfort. Hij had voor jaren twist met zijn zuster gehad, waardoor verwijdering tusschen hen merkbaar was; de zuster was naar Parijs gegaan en onlangs aldaar overleden, nalatende een kapitaal van ongeveer 60000. De man kreeg even voor Kersttijd de heugelijke tijding. In Zwitserland wordt de agitatie ten gunste van de wederinvoering der doodstraf met kracht voortgezet. De voorstanders van dezen maatregel hebben de statistiek in den arm genomen, die trouwens zeker zeer in hun voordeel pleit. In het kanton Freiburg b. v., dat 110,000 be- woners telt, werden tusschen 1864 en 1874 slechts een zevental moorden gepleegd, terwijl van 1874 (het jaar van de afschaffing der doodstraf) tot 1877 niet minder dan 15 moorden plaats hadden en in het afgeloopen jaar alleen vijf, te samen dus 20 in vier jaren. De verhouding is dus veranderd van minder dan 1 per jaar tot vijf per jaar. De verliezen der Russen in den oorlog tegen Turkije bedroegen in Europa 129,471 man, die gedood werden of aan hun wonden bezweken. Niet minder dan 120,950 man werden gewond of ziek naar Rusland teruggezonden en van dezen overleden er nog 42,950. In het geheel verloren zij dus bijna 172,400 man, ongerekend de ver liezen in Klein-Azie, die eveneens zeer aanzien lijk waren. De heer de Lesseps vertoeft thans t-e Rome naar men wil tot bevordering van een groot plan, ill.het graven van een zeekanaal, ongeveer 20 kilometers lang en bestemd om in Tunis en op de oostkust van Algerie een binnenzee te hebben, waardoor de chotts (zoutmeren) in gemeenschap komen met de Middellandsche Zee. De heer de Lesseps gelooft dat dit werk evenveel nut zal opleveren als het Suez-kanaal. Een ander groot plan wordt thans in de bladen besproken: de spoorweg van Europa naar Indie. De heer de Lesseps heeft daaromtrent indertijd voorstellen gedaan. De heer Chodaks heeft thans een gewijzigd plan, dat een afstand ongeveer 100 Duit- sclie mijlen verkort. Van Parijs naar Calcutta zou de reis 9 dagen duren en 900 fr. kosten. De oudste ambtenaar bij de posterijen, de heer F. J. Jansen, directeur van het postkantoor te Sluis, is in den ouderdom van bijna 86 jaar overleden. Hij was bij de posterijen sedert 1819 werkzaam Het vierde kind, dat te Middelburg nog levend van onder het ijs is opgehaald, is aan de gevolgen overleden. Te Hoogeveen is een schippersknecht verhuurd bij het gewicht en wel tegen3,50 per half kilogramhij werd gewogen en 140 halve kilogrammen zwaar bevonden. Hij zal dus een loon van 490 per jaar ontvangen. Maandagavond is een knecht in een branderij te Rotterdam, langs een ladder in een zoogenaamd best vat, hetwelk eenigen tijd gesloten was geweest, afdalende, be-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1879 | | pagina 2