BU1TENLAND. RECHTSZAKEN. Arroiulissenients-rechtbaiik te Middelburg. De reclitbank heeft in hare zitting van den 24 December de volgende vonnissen uitgesproken. A. van K. en E. van K., beide wonende te Rapenburg, wegens mishandelingieder veroordeeld tot eene boete van 8. A. C. M., woneude te Stoppeldijk, wegens mis- handeling; veroordeeld tot twee boeten elk van 8. Li«ndt»ori\vt>erichten. Gedurende de week, eindigende met den 21 December, bleef de provincie Friesland weer van besmettelijke veeziekten verschoond. Van bet laatste runderkoppel, dat verdacht was verklaard, wegens een daaronder voorgekomen geval van longziekte, is de termijn van verdachtheid verstreken. In dezelfde week van 187? kwamen 5 gevallen van longziekte voor en werden twee nieuwe koppels besmet bevonden. Gedurende de maand November zijn geene run- deren aan de besmettelijke longziekte gestorven noch te dier zake afgemaakt. In de vorige maanden des jaars was het gezamenlijk getal daarvan 42. Op last van den minister van binnenlandsche zaken zijn echter in November 11 runderen in de gemeente Idaarderadeel, als verdacht van longziekte, afgemaakt, waardoor het geheele getal van de te dier zake in de provincie Friesland afgemaakte runderen sedert 1 Januari dezes jaars bedraagt 803. Uit Deventer meldt men, dat de vette varkens thans bij zeer groote hoeveelheden in den handel komen. De prijs is 46 h 50 cent per kilo. Dientengevolge wordt het gerookt spek tegen zeer lage prijzen verkocht. De jongste schilderij van Meissonier, zijn beroemde Cuirassiers, is voor de groote som van 300,000 fr. aangekocht door een Belgischen kunst- minnaar, die tot voorwaarde van den koop gesteld heeft niet genoemd te worden. Onlangs kocht de heer van den Eynde, mede een Belgisch verzame- laar, Les deux amis van Meissonier, voor 120,000 fr. Men durft dus in Belgie geld geven voor een buitengewoon kunstwerk. Te Ilpenburg had een instrumentmakers leerling eene kleine stoommachine vervaardigd en zou haar in zijn waning in tegenwoordigbeid zijner huisgenooten in werking brengen. Eensklaps sprung echter de ketel, met het treurig gevolg, dat een driejarig kind op de plaats dood bleef en zijn moe- der een dubbele beenbreuk bekwam. De overige aanwezigen kwamen met den schrik vrij. De Koln. Ztg. bevatte dezer dagen uitvoerige inlichtingen omtrent de aardbeving, welke voor eenigen tijd in het oostelijk deel van Duitschland gevoeld werd. Uit deze blijkt: 1. Dat de aard beving heeft plaats gehad op dezelfde uitgestrektheid als op 26 Sept. 11. en tengevolge derzelfde oorzaken. 2. Dat de beweging eene richting volgde van Zuid naar Noord of van Zuidwest naar Noordoostde tegenstrijdige getuigenissen kunnen niet opwegen tegen de tatrijke verklaringen, welke de richting die de aardbeving genoinen heeft, bevestigen. 3. Dat de oorzaken niet kunnen toegeschreven worden aan den electrieken toestand der atmospheer, zooals men na 26 September meende. Ditmaal was de lucht te koud en droog. De voorloopige proeven met de electrische verlichting hebben het bestuur der city van Louden aangemoedigd de geheele Theemskade op die wijze te verlichtennog deze week zal het besluit in werking komen. Een groot handelshuis in Scbeffiekl heeft gratis de machine geleverd. Deze zal onder de brug van Charing Cross worden geplaatst. Er is een bijzondere commissie benoemd, die al de resultaten, zoowel van de dienstem welke het licht bewijst als de kosten enz., zal nagaan. Te Worcester in Massachusets (N. Amerika) woont zekere heer Jerome Marble, die een harts- tochtelijk jacbtliefhebber is en voor dat vermaak de inkomsten van een groot vermogen uitgeeft. Hij heeft een bijzonderen jachtwagen laten ma- ken, en met alle naar 't Westen loopende trei- nen een overeenkomst gesloten, dat zijn wagen op een gegeven teeken aan elken trein moet worden vastgehaakt. Zoo reist de heer Marble reeds vier jaar lang, elken herfst, om te jagen, naar T verre Westen, vergezeld van zijn huis- gezin en enkele vrienden. Het rijtnig bevat een woonvertrek, met een tapijt, leunstoelen, schommel- stoelen en een piano. De kamer is 24 voet lang, en kan naar believen in eetzaal en in slaapplaats veranderd worden. Daarna vindt men de keuken, van al't noodige voorzien, benevens een bewaarplaats voor wapens en kleeren. Twee groote bakken voor steenkolen en ijsde laatste wel van flesschen voor zien, zijn onder den wagen aangebracht, welks plat form, aan de achterzijde, bestemd is om manden met voorraad en wild te dragen. Voor honden, kleine booten en andere onmisbare benoodigdhe- den wordt een gewone vrachtwagen aangehaakt. In dit jaar is 't gezelschap reeds van den 2 September af op weg. Het bevond zich in't laatst van November in Utab, den Mormonenstaat, en houdt overal op, langer of korter, waar een goed jagtveld te vermoeden is. Reeds is een goede voorraad antilopen, ganzen, prairiehoenders en ander wild buit gemaakt; in Europa is zoo iets zeer zelden te zien, trouwens in Amerika is 'i evenmin alledaagsch. Omtrent den koningsmoordenaar Passanante wordt nog het volgende gemeld: Men heeft wel gedaan zoo moet hij gezegd hebben mijne verdediging onder de meest be roemde advocaten te kiezen, want ik ben geen gemeen misdadiger. De naam van Giovanni Pas sanante zal door het nageslacht geeerd worden als die van een martelaar; indien ik al niet zelf voor- zitter wordt der algemeene republiek. Ik zelf zal mijn advocaat de mannier aanwijzen, waarop hij mijne verdediging moet voordraghnindien liij zich schikt naar mijne raadgevingen zal ik vrijge- sprokeu worden." Door sommige bladen is beweerd dat Passanante bij zijn verhoor voor den president der assises al zijn voorgaande verklaringen heeft bevestigd en er alleen nog bijgevoegd, dat hij den koning niet wilde dooden, doch enkel eene wond toebrengen." Volgens latere berichten rnoeten nog hieraan toe- gevoegd worden de woorden: want indien ik hem had willen dooden had ik bet lemmer van het mes kunnen vergiftigen. De koning bleef nadat ik hem getroffen had zonder bedekking, en dus had ik hem gemakkelijk kunnen dooden." GEMENGDE BERICHTEN. De werkzaamheden der beetwortelsuikerfabrieken te Zevenbergen, zijn zoo goed als geeindigd; twee hebben het werk reeds gestaakt en de derde zal eerstdaags ook gereed zijn. Uit Zevenwolde wordt gemeld, dat daar zooveel sneeuw gevallen is, dat de gemeenschap tusschen de dorpen ge- stremd is. De diligences kunnen de reis niet maken. Onder het garnizoen te Grave, zijn de mazelen uitgebroken. De noodige maatregelen zijn genoinen. De heer Bax te Bergen-op-Zoom, die met Februari a. s. 40 jaar als notaris is werk- zaam gevveest, heeft tegen dien tijd zijn ontslag uit die betrekking gevraagd. Een boerenplaats te Dalem, die in 1848 1706 waard was, kon nu 34000 opbrengen. Als eene bijzonderheid wordt verhaald, dat Zondag 11. een kind in de hervormde kerk te Noordwijk gedoopt is met den naam Eben-Haezer (dat is: tot hiertoe heeft de Heer geholpen). Een melkboer te Gouda, voor een goederentrein willende uitwijken, geraakte onder den aankomenden passagierstrein. De man was onmiddelijk een lijk. Een vrouw te An- derghem heeft in een twist een harer buurvrouwen met een schop zoodanig getroffen, dat de arm bijna geheel van het lichaam gescheiden werd. De vrouw is gearresteerd. De andere verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Als de ijsbaan bij de Lilliebridge te Louden niet spoedig wegsmelt, zal er een wedstrijd tusschen een velocipedist op den oever en een schaatsenrijder plaats hebben. De afstand is een vierde Engelsche mijl. De Parijsche gemeenteraad heeft dezer dagen een besluit ge noinen, waarmede velen tevreden zullen zijn. Bij dit besluit werd een som van 80,000 fr. toege- staan om de dekens te lossen, die in de bank van leening bewaard bleven tot den 10 December. De vadermoorder Verijck, die onlangs in Belgie door het hof van assises tot de doodstraf veroordeeld werd, heeft zich tegen dit vonnis in cassatie voor zien. Er zijn geslagen 2047 exemplaren van een gedenkpenning ter herinnering aan de demon- stratie der Belgische dames bij gelegenheid van 's konings zilveren huwelijksfeest. Aan elke dame zal bij haar exemplaar een diploma worden uit- gereikt, onderteekend door de koningin. De opperbevelhebber van het Russische bezettings- leger in Oost-Rumelie, generaal Totleben, gaf on langs, naar de Odessky Westnik meldt, bevel, dat als maatregel van bezuiniging voortaan aan de soldaten van zijne armee slechts drie maal per week, in plaats van elken dag, een borrel zou worden toegedeeld. Te Harderwijk is een Duitscher in hechtenis genoinen, die in betrekking stond met een meisje. Na hij verhaalt, hadden zij, om hunne schande te verbergen, besloten elkaar wederkeerig in de polsen te snijden, om zoo het leven te eindigen. Het meisje is aan de bekomen wonden overleden, terwijl hij een diepe wonde aan den pols der linker- hand heeft. De zadelmaker S. en de treinsmid E.beiden van de staatsspoorwegen te Boxtel, zijn gevankelijk naar den Bosch overgebracht, beschuldigd uit een Valies, door een reiziger, die een oogenblik de coupe verlaten had, achtergelaten, behalve andere voorwerpen, een bankbiljet van 40 te hebben ontvreemd. Een van hen heeft reeds bekend. Maandag jl. werd te Gouda bekend, dat eene moeder, die zich niet meer instaat gevoelde het noodige voor haar kindje te verwerven, zich en het kind heeft trachten van het leven te berooven, door in de nabijheid der stad in het water te springen. Door een landman, die zich in de nabijheid bevond, op het drooge gehaald, bezweek het kind spoedig; men hoopt de vrouw nog te redden. Een koopman te 's Gravenhage met een uit- stalling op de markt staande, verkocht aan eene vrouw een kindermutsje. Terwijl de man zich even omdraaide wist de behendige dame een zestal mutsjes in der. zak te moffelen, doch blijkbaar wist de koopman met wie hij te doen had, want toen de vrouw het gekochte mutsje betaalde, vroeg hij dood bedaard„En betaald ge me die zes stuks, die gij in den zak gestoken hebt, ook niet?" De diefegge stond verbluft, doch beweerde bij kris en kras dat zij niets had weggenomen. Toen de politie zich ten slotte met de zaak inliet, kwamen de weggenomen mutsjes voor den dag; de vrouw werd, onder begeleiding van een allengs Verzamelde menigte, naar het commissariaat gebracht. Dezer dagen werd door de politie te Zwolle ontdekt, dat een op de Thorbeckegracht, aldaar liggend schippersgezin (man, vrouw en kinderen) sedert verscheidene dagen geen ander voedsel gebruikten dan gekookte aardappelschillen, die hier en daar uit de vuilnisbakken werden weggehaald. De slechte verdiensten der schipperij en te eergierig om te vragen, deden die menschen zoo voortleven. Thans wordt in hunnen nood voorzien door kaartjes voor de gaarkeukeri. Het Politienieuws meldt, dat te Amsterdam een niet zeer gunstig bij de politie aangeschreven knaapje van nauwelijks 15 jaren, die reeds voor diefstal met inbraak een vonnis achter den rug heeft dezer dagen in den vroegen morgen be- trapt werd bij een winkelier, waar hij poogde met een valschen sleutel de buitendeur te openen. Hij gaf voor, zich in den omtrek bezig te rnoeten houden met ,/porren", hetgeen echter gebleken is onwaar te zijnbij zijn overbrenging naar het politiebureau werden een aantal verschillende sleu- tels ir. zijn bezit gevonden. De koetsiers te Parijs hebben een verzoek- schrift gericht tot den prefect van politie en den gemeenteraad, waarin zij het verlangen te kennen geven: 1. ter verkrijging van de vrijheid van arbeid, dat wil zeggen, het recht om met. het publiek te onderhandelen over den prijs van een rit; 2. ter opheffing van de tegen hen bedreigde straffen, uit- gezonderd in geval van dronkenschap en van wei- gering van het uithangen van het rijtuignommer; 3. het recht om overal met het rijtuig te statio-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2