i n BLNNENLAND »\o. 1419. Woensdag 25 December 1878. 18t; Jaargang, AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nieuwjaars-Advertentien a 40 cents. t JPolitieli Overzicht. Ter Neuzen, 24 December, A B O N N E M E N T. Door het Per drie maanden birmen Ter Neuzen 1, geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentieu gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag iitiasalftdiig IJStli", iipcu. p|* bl"d vcp«rhljn( IHtitrtitgv en Vrijd.ig.ivond bij Hi. C. DBOK T te Ter Kenzen. voor het numraer, dat op 1 Januari 1879 ver- schijnt, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot I1ITER- l.IJK Dinsdag 31 dezer des namiddags 3 uur. Ter Neuzen, 24 December 1878. De Uitgever, J. K. G. DUO NT. De Engelsche troepen maken hunne winterkwar- tieren gereed. Een gedeelte van het leger zal overwinteren in de vesting Djellalabad in het noor- den, een ander in den Peivvarpas op eene hoogte van ruim 11,000 voet, een derde gedeelte in de zuidelijk gelegen stad Kandahar. Ze schijnen het in de steden goed te zullen hebben, althans ze zijn door de inwoners met open armen ontvangen. Alvorens hadden ze echter met eenige roofzieke stammen eene kleine schermutseling, doch deze moesten voor de overraacht bukken, zoodat de troepen nu pleizierig het kerstfeest zullen vieren en v order afwachten, wat de toekomst zal aanbieden. Heel veel strijd zullen zij wel niet hebben te voeren, althans er is weder sprake, dat de Emir Rusland s tusschenkomst zou hebben ingeroepen, om eene verzoening met zijn oppermachtigen vijand te be- werken, hetgeen Rusland niet geweigerd zou hebben. Die vredelievende gczindheid van Rusland blijkt voorts uit de omstandigheid, dat het Russische gezantschap uit Kaboel is teruggeroepen, op ver- zoek van de Engelsche regeering. Intussehen heeft de Indische regeering zich verzekerd van de krach- tige hulp der leenroerige stammen In eene dezer dagen gehouden revue over de troepen der leen roerige lioofden zeide de onderkoning van Britsch— Indie,/Engeland is nooit een vijand zonder edelmoedigheid geweestmaar het is noodig, dat zijne rechtvaardigheid zijne edelmoedigheid vooraf ga. Engeland zou de loyauteit van zijne grootmoedige vrienden onwaardig zijn, indien het eene belee- diging, zonder aanleiding aangedaan, niet kon of niet wilde straffen." Aan deze oprechte woorden knoopte hij andere, die de macht en grootheid van Engeland en den luister der keizerin van Indie aan de levendige verbeelding der Indische opper- hoofden in een echitterend licht stelden. In Rusland gaat het, ten spijt zijner goede be- doelingen, nog niet naar wensch. Nieuwe woelingeu in de hoofdstad worden weder gaande gemaakt. De studenten in de geneeskunde te St. Petersburg hebben een paar maal zulke erge demonstration voor het paleis van den groolvorst gehouden, dat ze met de blanke sabel moesten worden uiteen- gejaagd en ineer dan 140 in hechtenis zijn ge- nometi. Ook in Rumelie gaat het niet naar wensch. De finantieele commissaris Schmidt wordt. daar alles behalve fatsoenlijk behamPld. flier weigert men inzage van boeken en kas, daar dringen woeste benden Bulgaren zijn bureau binnen en eisclien, dat hij het werk staken zal. De Russische troepen, die ten getale van 150,000 in Rumelie zijn ge- stationeerd, gedragen zich hierbij geheel lijdelijk. llij het zoeken van Rusland, om de belastingen te verhoogen, is het voorstel ingediend, om eene belasting te leggen op het spoorwegvervoer, een dubbel onpractische maatregel, omdat de meeste spoorwegen van staatswege ondersteund worden, en de opbrengsten door die belasting natuurlijk zullen verminderen. Ook de Oostenrijk-Hongaarsche monarchie stelt alles in het werk, om hare verhoogde uitgaveu te dekken. flier schijut het echter nog moeielijker te zijn, afdoende middelen te vinden. De rijks- afgevaardigden keuren althans niet alle voorstellen der regeering goed en staan slechts van 3 maanden tot 3 maanden de noodige credieten toe voor het leger. Voor het eerste kwartaal van 1879 is al vast 20 miljoen tot dat einde verstrekt. Terwijl het Hongaarsche kabinet nu al vast voor eenige maanden gevestigd zal zijn, is in Oostenrijk een nieuw kabinet in de rnaak, dat onder aanvoering van Auersperg of Depretis zal optreden. Al of Engeland niet genoeg poetsen aan Rusland speelrFraukrijk wordt nu ook in het harnas ge- jaagd en w el door een gerucht, hetwclk officieus wel wordt tegengesproken, dat Engeland nu ook de 1 urkschej havenstad Alexandrette wil annexeeren. De belangen van Erankrijk in 'net Oosten zijn daar'nij werkelijk gemoeid en de rechterzijde van de kamer beschuldigt den minister van buitenlandsche zaken in Erankrijk, daarin de hand te hebben gehad. Op den ecu of andertn dag zullen we daarvan echter wel het ware vernemen. Wat wij sedert lang gevreesd hebben zal ge schieden. Met 1 Mei 1879 vertrekt van hier de 2e en 3e komp. van het 2e bat. 3e regement infanterie en de 27e komp. vesting-artillerie; de eerste naar Bergen op Zoom, de laatste naar Go- rinchem. Door dat vertrek wordt de plaats onzer inwoning feitelijk als garnizoensplaats opgeheven en de bron van veler welvaart verstopt. De aanvraag van enkele ingezetenen, bij het ir.inisterie van oorlog gedaan, om Ter Neuzen als vesting op te heffen, of in eene andere klas als vesting te brengen, zal niet weinig hebben bijge- dragen tot het besluit om het garnizoen alhier te verplaatsen. Wij hopen dan ook, dat de vergadering, welke tegen Vrijdag a. s. is bijeengeroepen (zie inge- zonden stuk) flink zal worden bezocht en men daar blijk zal geven, dat het den Ter Neuzenaren niet onverschillig is, zoowel uit een stolfelijk als staat- kundig oogpunt, indien Ter Neuzen voor altijd van een garnizoen verstoken zou inoeten blijven en als vesting zou worden opgeheven. In 1876 zijn door de Nederlandsche post verzonden 1,821,714 aangeteekende brieven en 62,375 brieven met opgegeven geldswaarde. Hier- van zijn 80 opgegeven als vermist, doch dit bleek slechts waar te zijn van 10, waarvan 4 op het verongelukte stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden, 4 op Duitsch grondgebied en slechts 2 ten laste van den Nederlandschen postdienst. In 1877 zijn verzonden 1,140,059 aangeteekende brieven zonder en 69,553 met opgegeven gelds waarde. flier van heette het, dat 57 niet terecht waren gekomen, doch het bleek slechts waar te zijn van 8, waarvan 4 in Duitsehland. Naar men verneemt is de toestand van den minister van o6rlog, den heer de Roo, in de laatste dagen weder ongunstiger. Bij koninklijk besluit van 17 December is de kapitein M. B. Erdtsieck, van het 3e regement infanterie, krachtens het bepaalde sub. 4" van art. 38 der wet van 28 Augustus 1841, in af- wachting van nadere beschikking op nonactiviteit gesteld. In eene gehoudene vergadering van belang- stellenden in eene Noordpool-expeditie is met bijna eenparige stem men besloten tot eene tweede uit- zending van het zeilschip de Willem Barents naar de noordelijke IJszee, terwijl het hoofdbestuur is uitgenoodigd en zich bereid verklaarde, zich opnieuw aan 't hoofd der beweging te stellen. De zeeofficieren de Bruijne, commandant, Koo- lemans Beijnen en Speelman van den etat-major van het zeilschip, waren ter vergadering aanwezig. Z K. II. prins Alexander heeft het presidium van het hoofdcomite nedergelegd. De manschappen, die met de Willem Barents de reis naar Barents-zee gemaakt hebben, hebben tot herinnering zilveren tabaksdoozen ontvangen. Ze zijn zeer net, gaan met een veer diclit en op het deksel prijkt eene afbeelding van de Willem Barents, met matrozen op de plecht en in het want. Binnen in het deksel is gesc lire veil Aan Herinnering aan de reis naar de Noor delijke IJszee. 6 Mei13 October J 878. Een vreemdeling, die den 22 Augustus des avonds te zeven uur een plaatskaartje had genomen van Rotterdam naar Middelburg, meende, dat hij daarvan den 24 Augustus nog gebruik kon maken om terug te keeren. Aangezien hij weigerde boete te betalen, is hij vervolgd en de kantonrechter te Middelburg heeft beslist dat onder retourbiljet moeten begrepen worden de dag van afgifte en de volgende dag, en niet tweemaai 24 uren na het nemen van het biljet. De vreemdeling is veroordeeld tot 5 boete subsi- diair een dag gevangenisstraf. Onder de geschenken, die onze aanstaande koningin zullen worden vereerd, behoort ook een, dat en om den vervaardiger, en om de uitvoering wel eenig zijn zal, en ten voile vermelding ver- dient. Het wordt op het kasteel Walborsj bij Stevensweert en wel, wat het opmerkelijkst is, door den graaf de Hompesch eigenhandig gemaakt, die zich voorstelt het Z. M. te Amsterdam zelf te overhandigen. Het is een waaier uitelfivoren platen bestaande, zoo fijn en zorgvol uitgezaagd, dat het werk bijna zijn wederga niet vinden zal. De teekening is door den beeldhouwer Leeuw te Roermond vervaardigd. Bovenaan staan de hoofd- letters van iedere provincie met haar toepasselijk wapen. Het overige is allegorisch uitgesneden, t. w. klimop als het beeld van trouw, eikeloof als dat van kracht, laurier van roetn, olijven van vrede, lelien van reinheid, rozen (en dezen zijn het schoonst) van zachtmoedigheid; de beide laatsten zijn tevens

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1