BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. de commissie voor den eersten tocht naar de Poolzee. Aldaar zal verslag woi'den uitgebracht, terwijl men tevens zal beraadslagen over bet al of niet voort- zetten van ilen aangevangen arbeid. De Noordbr. beschrijft een kroon, die door de katholieken van 's Bosch ten geschenke zal woi'den gegeven aan het beeld van 0. L. Vrouw van den Bosch, bij gelegeuheid van bet jubile der terugkomst van dit beeld binnen de muren. De kroon is gedreven uit fijn good, bezet met tal van diamanten (400 stuks ongeveer, zoo groote als kleine,) welke op de sierlijkste wijze zijn aange- bracht. Het tatsoen is uitstekend schoon; de band bevat, behalve verschillende diamanten rosetten, twee schildjes met de wapens van den heer A. Godschalk, bissc'nop van 's Hertogenbosch en van de stad. Op den band staan prachtige fleurons, die eveneens bijna gelieel uit diamanten zijn samen- gesteld. De kroon is van boven gesloten met acht fijn gedreven bogen, zeer bevallig van vorm; op den knoop verheffen zich vijf lelien, van ge dreven goud. De kroon zal eerlang voor het publiek tentoon- gesteld worden, met al de andere sieraden, welke bij deze gelegeuheid aan het beeld van 0. L. Vrouw van den Bosch zijn geschonken. L»jin<lbo«wl»erichten. Hoek. Als eene bijzonderheid kan worden ge- xneld, dat op 10 dezer bij den landbonwer 1'. Haak alhier eene koe een kalf heett ter wereld gebracht, dat de buitengewone zwaarte had van 130 ponden. Van 3 tot 30 November zijn, blijkens in- gekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast 19 runderen, als 2 in Gelderiand, 16 in Zuid-Holland en 1 in Noord-Holland. In het vorige tijdperk van vier weken waren 38 runderen door die ziekte aangetast. vertrokken, dacht men dat zij naar de woning van de jonggehuwden zouden terugkeeren, maar de menigte zag zich in die verwachting bedrogeu, daar de jonggehuwden stillekens naar het buitenland vertrokken waren. Gedurende den laatsten Vasten-avond te Brussel, was een wagen met verscheidene gemaskerde per- sonen, die op hunnen doortocht gedrukte liedjes uitdeclden, uit Schaarbeek vertrokken, oin tie straten van Brussel en der voorsteden te doorkruisen. Een inwoner van Schaarbeek dacht in den persoon, die men wilde verbeelden, zichzelven te horkennen en diende bij het parket een aanklacht in tegen de oprichters der maskerade, als ook tegen de per- sonen die daaraan hebben deelgenomen. De eischer vraagt 20,U0U fr. schadevergoeding, en het afkondigen van het vonnis door biljetten en in de dagbiaden. De eischer eti beklaagden behooren alien" tot dezelfde familie en zijn eigenaars of ondernemers van steenbakkerijen. Binnen eenige dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Te Brussel is Zaterdaginorgen een huwelijk voltrokken, dat een gedeelte van de stad in rep en roer bracht. Een echte Don Juan had besloten een einde te maken aan zijn onstandvastig ka- rakter, door zich in het huwelijk te begeven en voor den wethouder van den burgelijken stand met zijne dulcinea te verschijnen. Men begrijpt hoe dit huwelijk werd opgevat door zijne verla- tene lietjes. Zij besloten dan ook zich te wreken. Zaterdaginorgen stonden reeds een groep vrouwen geschaard voor de woning van den ontrouwen minnaar. Verscheidene zelfs droegen op hunnen arm een levend bewijs van de betrekking met dezen Don Juan. Eindelijk verscheen de verleuler met een bouquet oranjebloesem aan zijn aan- staande en ontkwain nog gelukkig aan de ver- bitterde vrouwenschaar, door snel weg te rijden. Maar dit was slechts een eerste acte van de comedie. Aan het stadhuis stonden meer dan 2000 personen, die partij namen voor de verlatenen met hare kin- deren, en oorverdoovende kreteu aanhieven, zoodat de politie moest tusschen beide komen. Hare hulp schoot ecliter te kort toen de huweiijkspechtigheid in de keik zou plaats hebben. De kerk „des Biches Claires," werd als het ware stormenderhand inge- nomen, het volk drong tot het ruim, schreeuwend vtlara, do zijn boekees" en een regen van kools- bladen en paardenbloemen werd op de getrouwden ge- worpen, zoodat zelfs het altaar er mede overdekt werd, en de pricster genoodzaakt was de plechtigheid in de sacristie te doen plaats hebben. Toen de rijtuigen De Fransche minister van handel heeft de salons bezocht van het Nijverheidspaleis, waar de prijzen zich bevinden van de nationale loterij. Men denkt dat de tentoonstelling dezer prijzen niet voor den 20 Dec. zal geopend worden en dat de trekking niet den 26 Dec. maar in het begin van Jan. zal plaats hebbeq. Te Parijs is een opinerkelijk rechtsgeding geeindigd met vrijspraak. Zekere Roch, bewaar- der in het tentoonstellingsgebouw, heeft op 5 Oc tober op straat den werkman Golbery doodtre- stoken; dadelijk bekend hebbende werd hij vrij- gelaten, en behoefde slechts op de tereehtzitting i te verschijnen. Hij stond bekend als oppassend man, was bij Gravelotte gewond, en werd, daar hij 't beste verleden had, de „fatsoenlijke moorde- naar" genoemd. In 1871 met eene werkster uit de fabriek Pleyel gehuwd, leefde hij gelukkig. Zijne vrouw ontinoette ecliter te Parijs Golbery, met wie zij vroeger in nauwe betrekking had ge- staan; zelfs was er een kind. Golbery drong zich in 't gezin, maar werd door Roch uit de deur gewezen; ecus sloeg de indringer zelfs Roch; de commissaris van politie wist den vrede tusschen beiden te herstellen, op de belofte van Golbery, dat hij de vrouw van Roch met rust zou laten. De vrouw had hare vroegere verhouding met Golbery haar man bekend. Golbery wist de vrouw toch te overreden, haar man te verlatenniettemin nam later de man haar weder tot zich, omdat alleen bedreigingen haar tot haar misstap hadden gebracht. Den 5 October verscheen Golbery weder, en "bleef om 't huis zwerven. Roch, hem ziende, greep een mes van tafel, vloog op straat en stootte 't wapen zijn medeminnaar in de buik, zoodat hij dood nederviel. Met groote voldoening ver- nam het publiek de vrijspraak van Roch. Het parket van Dinant heeft zich dezer dagen naar Seignon begeven, ten einde een onderzoek in te stellen, betretfende de twee branden, welke aldaar op hetzelfde oogenblik zijn uitgebroken in twee gebouwen, gelegen op 500 meters afstand van elkander, en toebehoorende aan den heer de Gourcy, burgemeester dier gemeente. Het is thans bewezen, dat die branden uit kwaadwilligheid ge- pleegd zijn. De schade beloopt meer dan 50,000 fr. Voor eenige dagen is de stoomboot Brasr- lian, uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te Birkenhead aangekomen met eene lading levend vee, die op de reis niet de minste schade had ondervonden. De 253 runderen (waaronder vele drachtige koeien) en de 1100 schapen verkeerden bij de aankoinst in den best raogelijken staat. In Engeland acht men het thans uitgemaakt, dat dusdanige transporten ook in den wintertijd kunnen plaats hebben. dam is vergunning gevraagd te I.Tmuiden eene gasfabriek op te richten. Men zegt, dat er sprake van is, om de straatverlichting in de ge" meenten Beusichem en Zoelmond, volgens het stelsel van Edison toe te passen. Twee boerenknechts uit de gemeente Tubbergen, woonachtig te Ulzen, koninkrijk Pruisen, kregen dezer dagen twist over een meisje, tengevolge waarvan de een den ander met een ijzeren blaaspijp doodsloeg. l it Stave- lot bij Luik wordt gemeld, dat sedert eenigen tijd talrijke wilde varkens in de omstreken roudzwer- ven; Zondag heeft men er een troep van vijftien op weinig afstand van de stad gezien. Men is van plan het gerestaureerde paleis der 1'uile- rien te Parijs tot een museum in te richten van historiscbe voorwerpen, die aan Fransche vorsten hebben toebelioord. Be Fransche regeering heeft I bepaald, dat het stadje Ferney, in het department Ain, beroemd geworden door het verblijfvan Voltaire, in het vervolg den naam zal dragen van lerney— Voltaire. Het Engelsche parlementslid Stanford heeft een prijs van 100 p. st. uitgeloofd voor het beste geschrift over watervreesook vreeindelingen mogen mededingen. De maatschappij, die de Grosse Kurfiirst licht, zal ook beproeven de Pome- rania te lichten, tegen 35 pet. van de geredde waarde. In Westfalen beperkt men het aantal cafes—chantants door er 10 of 20 mark belasting te heffen van iedere voorstelling. Te Frank fort a/M. wordt binnenkort een hotel geopend, waar alleen aan vrouwelijke reizigers aen onder- komen zal worden verstrekt. De leiding der zaak en de bediening worden uitsluiteud aan vrouwen opgedragen. Bij vonnis van den kantonrcchter van het tweede kanton te Rotterdam, is Johannes Schlim- mer, vleeschhouwer, wonende te Rotterdam, Meer- mansstraat, wigens het te koop stellen van be- dorven vleesch, veroordeeld tot eene geldboete van 10 of 2 dagen gevangenisstraf en de kostenr met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vleesch. De olficier van justitie te Middelburg is, op last van den procureur—generaal bij het gerechtshof te 's Hage, in appel gekomen van het vonnis, den 22 der vorige maand door de genoemde reclitbank in zake J. de Decker geveld. De gemeenteraad van Vlissingen heeft het .besluit genomen met de hetfing van den accijns op het gemaal en gedistilleerd voort te gaan en de gronden van dit besluit ter kennis van den minister te brengen. Het kasleel Westhove bij Domburg zal niet gesloopt worden; mevrouw de wed. de Bruijne kocht het voor f 42,000. De vrouw van den arbeider VVte Kloetinge is dood in haar bed gevonden. Het frcgat Alblasserdam, dat men een tijdlang op don Banjaard verongelukt waande, is behouden te Vlis singen binnengebracht. Voor de vacante betrek king van gcmeenteveldwachter te Bodegraven, Heb ben zich niet minder dan 162 adspiranten aange- meld. -De te Meppel, Bolsward en Steenwijk bestaande districten van Eigen Hulp zijn wegens vermindering van het getal leden ontbonden ver- klaard. Te Gersloot is een persoon, die den watermolenaar een Sinterklaasgeschenk thuis zou brengen, door een der wieken van den molen dood- geslagen. Door den heer J. Meijes, van Amster- Als een voorbeeld van nelaas niet alle- daagsche eerlijkheid meldt men het volgende: Oe wed. S. op de Beestenmarkt no. 80 te 's Hage woonachtig, verloor jl. Dinsdag een zak, waarin zich o. a. 18 aan geld bevond. Door een brief met haar adres op 't spoor gebracht, kwamen kort daarna twee mannen 't verlorene terugbrengen en zij waren zeer dankbaar met den gulden, dien zij tot belooning ontviugen. Donderdag kwam het dochtertje van een der vinders, zekere van Giesen, Lage Nieuwstraat no. 813, bij de wed. S. hulp vragen voor 'tarme gezin. Zij begaf zich naar de woning van den eerlijken man en vond daar in de diepste armoede en ellende een kraamvrouw met haar zuigeling en nog drie zeer jeugdige kinderen, die het hoogst noodige misten 1 Diep bewogen gat de weduwe den eerlijken man, die in zoo mjpen- den toestand gebrek boven oneerlijkheid had^ ver- kozen, nog een gift en zij decide t teit aan anderen mede om zoo mogelijk nog meerdere weldaden uit te lokken. Te Groningen is een vaartuig gezonken, terwijl man, vrouw en 5 kinderen aan boord waren. De man bemerkte het ongeval door dat het kille water achterin dringende, hem wakker maakte. Met zijn vrouw en twee jongste kinderen bereikt hij den wal, waar Hij bespeurde, dat de drie oudsten, voorin slapende, niet meegekomen waren. Boven- menschelijke posringen wendde "nij aan, om twee er vau de oudste had den uitgang gevonden en er zich met moeite uitgewerkt te redden. Tot driemaal drong hij in het reeds met water bedekt vooroiuler; niets baatte. Eenmaal heeft hij een der kinderen vast gehad, maar moest dit, daar het kind in het beddegoed verward zat en hij 't niet los kon rukken, weer laten glippen. 's Moru'ens werden de twee lijkjes uit het gezonken schip boven gebracht. Omtrent het vergaan van het Nederlandsche schip Anna, op den Theems, verneemt men het volgende De Anna, kapt. W H. Korfker, kwam van 8t- Petersburg met bestemming naar Louden, en was den 27 Nov. op de rivier voor London; daar het stormachtig weer was, kon geen loods aan boord komen en' moest de kapitein wel doorzeilen. Zoo-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2