BINNENLAND. /So. 41 Zaterdaa 14 December !878. I8e Jarrirana:. A Ige m een Nieuws- en Advertentieblad MM v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. Ter Neuzen. 13 December. UZENSG ABONNEMENT. Per drie mr.andeh binnen Ter Neuzen 1, <"heele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij a!le Boekhandelaars, teuren eu Brievenbushouders. Door het Postdirec- ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel raeer f 0,10. Grrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zeuden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag cina»!d<l:tg IIEIIK urea. Uit bind vcrscliijnt Oln*dn«- ea Yrij<lng.-tvoml bij Jl. K. G. II II W K T te Ter Neuzen. I-"oli 1 i+'li Overziclit. Na de groote overwinning, in den Peiwarpas be- haald, schijnen de Britsch-Indische troepen de winterkwartieren te betrekken, in afwacliting van de dinger), die in het voorjaar koinen zullen. Eene afdeeling is naar Shutagardan gerukteen pas 15000 voet lioog en op 50 K. M. lieinelsbreedte van den Peiwarpas. Van dozen pas naar Kaboel is de afstand omstreeks 75 K. M. De Shuta gardan zal voorloopig het einde van den veldtocht in het Koeroeindal zijn, daar de bevelvoerende generaal Roberts aanstalten maakt, op de hoogten te overwinteren. De koude en de sneeuw beletten zeer de operation, de lastdieren bezwijken in massa en ook de troepen uit de heete streken van Britsch- Indie lijden erg ouder de strenge koude, vooral des naclits. Het politieke gevolg van Roberts overwintering zou zijn, dat 30,000 Shiks den Emir zijn ontvallen en de grootste helft van de provincie Koeroem under Engelands invloed geraakte. Ook op andere punten schuiven de Engelschen hunne positien steeds voorwaarts, zonder merkbaren tegen- stand. De weg naar Kandahar o. a. staat tiians voor de Engelschen geheel open. Terwijl nu het Indische leger voorloopig rust neemt, worden in't Engelsche parlement de debatten geopend over de kwestie van den dag. Het zal een harde strijd zijn, dien het kabinet tegen de oppositie zal hebben te voeren. In afwacliting van de debatten in het hoogerhuis had in bet lager- huis reeds een voorpostengevecht plaats, waarbij door een der leden de motie gesteld werdHet huis keurt de politiek der regeering af, welke uitgeloopeu is op den oorlog met Afghanistan." De regeering trachtte de behaudeling van !iet votuin van wantrouwen van de baan te schuivendoclt op aansporing van enkele leden besloot de regeering eindelijk tot behaudeling. Over nog andere zaken, o. a. de bekostiging van dezen oorlog, werden vragen tot de regeering gericht. De regeering verklaarde, nog geen rechtstreeks bericht uit Kaboel te hebben ontvangen, iriaar wel had ze vernomen, dat de Russisehe gezant Afghanistan had verlaten en naar Europa was terug gekeerd. Turkije heeft voor de zooveelste maal weder een nieUw ministerie. De oud-Turksche parti] is ge heel van het roer van staat verwijderd en eene regeering in zeer vrijzinnigen geest in de plaats getreden. De groot— vizier is genaamd Khereddin— pacha en een voorvechter van het beginsel, dat de Islam niet vijandig is aan de moderne bescha- ving. Hij heeft reeds een ontwerp op de ministe- rieele verantwoordel jkheid gereed. Tot den Arm e- nischen patriarch zeide hij: alle onderdanen zullen gelijke rechten hebben, de rechtsbedeeling zal met onpartijdigheid g-scliieden; de betrekkingen zullen zonder onderscheid van godsdienst begeven worden. Wij aan bidden denzelfden God, gij in de kerk, wij in de moskee. De Hongaarsche en Oostenrijksche delegation hebben alle posten van bet budget van buiten- landsche zaken onveranderd, overeenkomstig het voorstel der commissie, aangenoineu. In plaats van 33 millioen, die als crediet voor de bezettingstroe- pen in 1879 gevraagd werden, zijn slechts 20 toegestaan, dus 5 millioen meer, dan aanvankelijk was voorgesteld. Misschien zal Andrassy er nu wel mee rondkomen, want het is niet onmogelijk, dat hij, in de verwachtiug, dat er wel wat afgedongen zou worden, een millioen of wat heeft overvraagd. Heden werd aan het gebouw van het geweste- lijk best.uur te Middelburg aanbesteed: 1°. het aanleggen van werken op het strand aan de oude Hoeve, noordzijde van Schouwen; minste inschrijver de beer P. van der Wende te Goedereede voor 15630,de raining be- droeg 17350, 2o. het leveren en storten van steen tot voort- zetting van de oeververdediging voor Ter Neuzen; minste inschrijver de beer W. E. Willems te Selzaete voor f 7480,de raming bedroeg 1/7100,—. Xiel11 December. Gisteren avond was het voor de afdeeling Axel der Maatschappij tot Nut van 't algeineen een recht genotvolle avond, daar de beer Dr. Soetbroot Piccardt van Goes als spreker optrad. Hij had tot onderwerp genomen eene be- schouwing over een weelde-artikel en wel: Het photografisch album. Naar aanleiding dezer beel- denverzameling sprak bij op zoo boeiende wijze, dat de zeer talrijke vergadering als aan den mond des sprekers hing en niets meer bejammerd werd, dan dat de begaafde redenaar om des tijds wille moest eindigen. Na de pauze gaf hij nog een keurig schetsje ten beste, over Het geven der hand. Had spreker aan bet slot zijner rede gewezen op eene niet inge- vulde plaats in het album, bestemd voor ieder die een recbtschapen borst met zich omdraagt, aan het slot zijner bijdrage bracht hij de Genestet's woorden op het geven der hand in herinnering en maakte ook nu op zijne hoorders een indruk, welke dezen avond bij de afdeeling lang in aan- gename herinnering zal doen blijven. In hare zitting van Dinsdag heeft de tweede kamer het volgend adres van gelukwensching aan Z. M. den koning met algeineene stem men aan- genoinen z/Sire vDe tweede kamer der Staten-Generaal stelt op hoogen prijs aan Uwe Majesteit hare heilwen- schen te kunnen aanbieden ter gelegenheid van Uwer Majesteits voorgenomen huwelijk met Hare Doorluchtige lloogheid Mevrouw de Prinses Adel- lieid Emma Wilhelmina Tlieresia van Waldeck- Pyrmont. //Van ganseher harte wenschen wij, dat deze ecbtverbiutenis, bij het onwaardeerbaar genot van huiselijk geluk, moge leiden tot verhooging van de levensvreugde van Uwe Majesteit en tevens tot bevestiging van den bloei van het regeerend stam- huis, waarmede de dierbaarste belangen van Neder- land zoo nauw verbonden zijn. z/Als vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk durven wij de verzekering geven, dat onze aanstaande koningin niet slechts bij Hare komst op den vaderlandschen bodem overal met ingeno- menheid zal worden begroet, raaar ook voortdurend in ruime mate zal deelen in den eerbeid en de liefde, door Nederland voor de Vorsten en Vorstinnen uit het lluis van Oranje—Nassau gekoesterd." Met betrekkiug tot de inlegeriug van mili- tairen bij belastin^schuldigen heeft de minister van binnenlandsche zaken onlangs, door tusschen- komst van gedeputeerde staten, aan de bctrokken gemeentebestnren het verzoek gericht, den ontvangers voor te sehrijven, om bij het toepassen van dit dwangmiddel toe te zien, dat de belastingschuldigen ook in staat zijn den gezonden militair behoorlijk te kunnen voeden. Naar wij vernemen heeft de minister van waterstaat, op uitnoodiging der Duitsciie post- adrninistratie, een commissie benoeuid van drie leden, om het Duitsche systeem van pakjes door de postadministratie te laten vervoerenen bezorgen daar te lande te otiderzoeken. De commissie bestaat uit de heeren Neujean, Jansen en Pliester; beide eerstgenoemden hebben zich beteids naar Duitschland begeven. Gp de begrooting van binnenlandscite zaken hebben de heeren de Jong en Wyben^a voorge steld den post voor de rijks-landbouwschool met f 72,000 te verminderen; niet met 't doel om de door de regeering voorgestelde maatregelen be- trekkelijk de uitbreiding, vooral van het practisch landbouwonderwijs, te bestrijden, maar om, in 't belang der zaak, de regeering in de gelegenheid te stellen om na een nauwgezet onderzoek de kamer, vdordat de benoodigde kostett worden toegestaan, omtrent eenige punten in te lichten. Naar men verneemt, is er sprake om bij het aanstaande verblijf van Z. M. den k ining en H. D. geinalin te Amsterdam, het regiment grenadiers en jagers als koninklijke garde aldaar garnizoen te doen houden. In de gemeente Wemeldinge bad 6 dezer eene onvoorzichtigheid groote en verschrikkelijke gevolgen kunnen hebben. De nieuw benoemde burgeineester, de beer P. Dekker Jz., was feeste- lijk ingehaald, en zoowel het dorp als de gcheele burgerij was in eene vrobjke stemming. Een in- landsch kramer uit Goes wilde van die gelegen heid profiteeren om eenig voordeel te belialen en was met een zak, gevuld met voetzoekers of zwermen en ander vuurwerk naar Wemeldinge gekomen, om deze onder de feestvierende bevolking aan den man te brengen. Den zak had hij, zonder dat iemand van den inhond kennis droeg, in de gelag- kamer van het gemeentehuis nedergezet, en (hoe? is tot nog toe onbekend) eenig vunr is daarmede in aanraking gekomen, waardoor het vuurwerk ontplofte, de petroleumlampen verbrijzehl werden en de kamer plotseling in lichtelaaie vlam stond. IJlings werden in die kamer en de aan- grenzende raadzaal, waar het bestuur en enkele corporatien aanwezig waren, de ramen stuk geslagen en zocht ieder een goed heenkomen. Gelukkig was de brand spoedig gebluscht en bad dit ongeval op de vrolijke stemming der bevolking geen zeer merkbaren invloed. Alleen mocht het officieele vuurwerk dien avond niet worden afgestoken. De burgeineester verklaarde, dat hij aan bet niet- officieele vuurwerk genoeg had. Deu 20 dezer zal te 's Hage in Diligentia een vergadering plaats hebben, uitgeschreven door

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1