TER NEUZEMSCHE C0URAI9T Algemeen Aieuws- en Advertenlieblad voor Zeeuwscli-Vlaandcren. BU1TENLAND. BLJ VOEGBEL Zaterdag 30 November 1878. No. 1412. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-reclitbauk te jNiddelbarg, De reclitbank heeft in hare zitting van den 26 November de volgende vonnissen uitgesproken L. van W., arbeidster te Axel, wegens eenvou- dige diefstalveroordeeld tot 1 maand cellulaire gevangenisstraf. P. P. 1)., herbergier en tim merman te Graauw, wegens beleediging tegen een bedienend beainbte, veroordeeld tot 8 boete of 3 dagen gevange- nisstraf. P. V., arbeider te Hontenisse (Groenendijk), wegens diefstal; veroordeeld tot 5 boete of 2 dagen gevangenisstraf. J. M., werkman te Graauwwegens diefstal veroordeeld tot 1 maand cellulaire gevangenisstraf. G. V. en P. R., beiden arbeiders te Sint Jan- steen, wegens misliandeling; ieder veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en 8 boete of 1 dag cellulaire gevangenisstraf. P. de B., sclnpper te Graauw, wegens hoon; veroordeeld tot 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Reeds voor 't Kint had een bediende der Banque de Belgique deze bestolen. De toen- malige gouverneur de heer de Brouckere, ver- genoegde zich den ontrouwen bediende, aan de deur te zetten, doch telkens als men inlichtingen omtrent hem kwam vragen, antwoordde hij kortaf, dat zijn gewezen bediende een dief was. Op zekeren dag kwam de dief den heer de Brouckere ver- wijten, dat hij hem niet in de gevangenis had doen opsluiten, hetgeen hem ten minste zijn dagelijksch brood zou verzekerd hebben. De heer de Brouckere dacht daarover na en schreef een brief, die tenge- volge had dat de sell uldige in de gevangenis kwam in hoedanigheid van bediende. De bediende is verhoogd en waarschijnlijk zal hij weldra een der opzichters van 't Kint worden, wanneer deze van 'net hot van assises van Brabant eene weiverdieude onderscheiding zal ontvangen hebben. Op den Belgisch-Luxemburgschen spoor- weg kwam een kleine maar zwaar geladeu goede- rentrein, met eene locomotief voor en achter, van Namen. Tusschen Natove en Ciney brak een wiel van een der wagens. Deze raakte hierdoor uit het spoor en kwam in het water terecht. Van de andere wagens, die hierdoor los raakten, liep er een in eene weide en bleef een ander op en neer schokkende een eind naast het spoor voortloopeu. Ten gevolge van den schok raakte ook overigens de trein uit het spoor en bleef, na zoo nog een eind van 1200 meters te zijn voortgesneld, in het zand tegen de rails vastzitten. Dit gebeurde des namiddags ten 5 ure. Ongelukkig moet er toen vervolgens een verzuim hebben plaats gehad; althans op het station, vanwaar de trein was gekomen, scheen er ten 7 ure nog niets van bekend te zijn. Vandaar dat de volgende trein, die in dezelfde richting voortstoomde, in vollen gang op den ontspoorden trein stootte, met het gevolg, dat de locomotief en wagens van den nieuw aankomenden eensklaps tot een hoogte van ruim acht meters opeengehoopt lagen. Twee loco- motieven, negen wagens en een rijtuig zijn totaal verbrijzeld en niet minder groot is de schade aan goederen. De stoker van den laatstgenoemden trein is zwaar gekwetst. De machinist is van de locomotief geslagen, uaar het schijnt, zonder letsel te hebben verkregen, terwijl in het bericht wordt gezegd, dat er nietnand is omgekomen. Op nieuw is een lid der commune door den krijgsraad te Parijs ter dood veroordeeld, zekere Hadancourt. Deze heeft den 22 Maart 1871 als vertegenwoordiger van het bewiud der commune in de kazerne Louba, van kapitein Combes twee paarden geeischt, die geweigerd werden; een paar uur later teruggekeerd met twee gewapende personen, lieeft hij aan die lieden bevel gegeven den kapitein Combes en den luitenant Serres neer te schieten de oflicieren bevonden zich op de binnenplaats der kazerne. De gewapende mannen gehoorzaamden luitenant Serres werd in de borst gi t rottenkapitein Combes werd eerst bij 't derde schot in den rug getrofl'en; bij viel en werd vervolgens op af- schuwelijke wijze afgemaakt. Naar Belgie gevlucht, maakte Hadancourt het daar niet goed, zoodat hij het land uitgezet werd. Hij werd nu in bet departement du Nord ontdekt. De beschuldigde weigerde op de hem gedane vragen te autwoorden. Sedert eenigen tijd werden te Soignies tal- rijke diefstallen gepleegd. In den nacht van 22 op 23 dezer, hoorde een landbouwer, omstreeks middernaeht, gerucht in zijne woning. Hij stoncl op, doorzocht het huis, doch vond niets. Ten 3 ure hoorde hij op nieuw gerucht. De landbouwer nam een oud geweer en plaatste zicli in den gang. In het naburig vertrek hoorde hij thans duidelijk een venster openen; de dief stak een lucifer aan en opende de deur van den gang. De landbouwer legde op den misdadiger aan, het schot ging af en de dief viel dood neder. Het lijk was zoo verminkt, dat men het niet heeft kunnen herkennen. De dief was nog in bezit van eene som van fr. 2,80, die hij eenige oogenblikken vroeger in de woning eener arme vrouw gestolen had. Den 13 dezer werd mej. Rosa Welt aan de hoogeschool te Bern, na een schitterend examen tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd. Als promotor fungeerde prof. Valentin, die de jonge doctores in eene rede geluk wenschte. Mej. Welt is de eerste Ooster.rijksche dame, die een akade- mischen graad behaalt. Hare jongere zuster studeert in de filosofie en zal het volgende jaar promo- veeren. In de diergaarde te Marseille had dezer dagen de directeur een leeuw en eene zeldzaam prach- tige leeuwin in een en hetzelfde hok geplaatst. Zoodra zij bij elkander waren, wierp de leeuw zich op de leeuwin; maar hij vond geen gernak- kelijke prooi, en het was een geruimen tijd onzeker, wie 't winnen zou. Beurtelings sprong het eene dier op het andere met wild gebrulklauwen en tanden drongen over en weer in het lichaam en stroomen bloed vloeiden uit de wonden. Eindelijk had de leeuw de leeuwin onder. Het scheen dat zij geworgd zou worden. Met een sprong rukte zij zich los, en toen de leeuw zich audermaal op haar wilde werpen, scheurde zij met haar klauw hem den kop open Brullende week de leeuw terug. Op dat oogenblik wierp de directeur een lap vleesch in het hok. De leeuw maakte er zich meester van en de directeur vond toen gelegenheid om de leeuwin die niet minder deerlijk gehavend was, in haar afzonderlijk hok te jagen. Gemengde Berichten. Een schipper, die den Banjaard bezocht heeft, waar een tot dusver onbekend fregat gebleven is, heeft daar gedeelten van ra's en boegspriet uit het zand zien steken; de ra's waren geel geverfd met witte nokken. Hij vond een blok met kleine stuk- jes steenkool er in en een stuk van een monkey- gatt'el. Van het schip zelf was overigens niets te bespeuren. Men blijft gelooven dat het een groot schip moet geweest zijn; het had ijzeren tuig. Op de beurs te Rotterdam, ontving iemand eene som van 12,500 gulden. Hij stak het geld in zijn zak, maar toen hij vijf minuten later het voor den dag wilde halen ontwaarde hij tot zijn grooten schrik dat het geld verdwenen was. Of het verloren is, dan wel of er een behendige dief bij in het spel is, weet men nog niet. Door den gemeenteraad van Dokkutn, is be- sloten van 1 Jauuari 1879 af als voorloopige maatregel de stad niet meer met gas maar met petroleum te verlichten. Daar gaat men dus in- plaats van vooruit, achteruit op het gebied der verlichting. De redenen die den raad geleid hebben tot dit besluit zijn dat het contract voor 30 jaren met de destijds nieuw opgerichte gasfabriek ge- sloten, geeindigd is en men het niet eens kan worden over een nieuw contract. De gasfabriek stelt zijne eischen te hoog, p. mf 900 ptj- jaar meer dan vroeger. Een Amsterdamsch broodbakker was verliefd op een meisje, maar het meisje gaf de voorkeur aan een tim merman en zond den vurig minnenden bakker naar zijn gloeieuden oven terug. Daarover echter ontstak de broodbakker in grooten toorn, doch hij behield toch zooveel van zijn verstand, dat hij liever door een belachelijke dollemansstreek dan door een misdaad zijne ijverzucht koelde; in plaats van zijn ontrouw lief aan te grijpen, tegen den grond te werpen, te trappen en te vermorzelen, deed hij dat met haar kleeren. Hij werd nochtans even- zeer door de politie naar 't bureau gebracht. Geen product dat thans zoo goedkoop kan worden omgezet dan de petroleum. De dubbel gezuiverde wordt thans aaugeboden voor tien cents de liter, terwijl slijters nog rabat wordt toegezegd. Vele kleinhandelaren zitten met belangrijke hoeveel- heden en houden de prijzen nog al stijf, oindat huune winsten anders te gering zouden zijn. In- tusschen zal eene aanbieding van 10 cents de liter voor de eerste kwaliteit de gedrukte burgerij welkom zijn. Hier en daar wordt bovendien nog erg geklaagd over slechte kwaliteit. Aan de kleur is die slechte soort vrij wel te onderkennen, terwijl de roode vlam bij het ontsteken een onbedriegelijk kentee- ken is dat de kwaliteit te wenschen overlaat. Duur en best dat gaat; maar duur en slecht, dat bevalt minder. John Spurgeou, de zoo bekende orthodoxe Eugelsche prediker, zegt in ,/Leeken- preek"wie koopt moet honderd oogen hebben, maar velen hebben nauwelijks een oog, en dat zetten ze nog niet eens open; 'tis wel gezegd: als er geen gekken op de markt kwamen, vond de slechte waar geen aftrek." Wie zou dit den blijmoedigen orthodoxen doraine niet toestemmen Het Hamburger Amerikaansche pakketschip Pommerania, kap. Schwensen, hetwelk bij Folkestone ten gevolge van aanvaring is gezonken, verliet den 14 Nov. New-York en kwam den 25 Nov. te Plymouth ten 2 uur 45 min. na middernaeht aan. Van New-York had het schip 151 passagiers aan boord en, behalve voile lading en 127 briefpaketten, 17,500 p. st. aan kontant geld. Te Plymouth zijn eenige passagiers en de mail geland en daarop is het schip ten 3 uur 45 min. namiddags naar Cherburg vertrokken; vermoedelijk is het daar ook slechts een uur ongeveer geweest en heeft het de reis voortgezet naar Hamburg. Het schip Moel Jiilian, hetwelk met genoemd stoomschip in aanvaring kwam, vertrok 22 Nov. van Rotterdam via Maassluis naar Engeland. In Venders ontstond 23 dezer in de rots op den hoek van de Rue Xhavee en der rue Aux laines een groote kloof. Omtrent 1500 kubieke meter steen zijn van den berg gescheiden, men vreest voor een distorting van die steenmas- sa. Tegen den avond was de kloof 60 centime ter wijder geworden. Den geheelen dag was men bezig pogingen aan te wendeu de rots in een be- paalde richting naar beneden te doen vallen. Noch water noch buskruit brachten er echter beweging in. De rue Aux laines is afgesloten. In de maand Augustus verdween te Bergen een kistje, voor ongeveer 9000 aan verschillende waarden inhoudende, uit eene pachthoeve te Ronc- quieres. Dezer dagen werd het kistje, dat nog voor 8000 waarde bevatte, in den tuin geworpen van den pastoor van Herinpont. Deze gaf het aan den burgemeester der gemeente, die het naar deu procureur des konings zond. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. Te Glasgow hadilen eenige werklieden een fonds opgericht ter ondersteuning van arbeiders zonder werk. Naar aanleiding van een geschil tusschen hen kwam dezer dagen bij een gerechtelijk onderzoek uit, dat huu voorzitter iedere week 30 shillings uit de kas trok voor zijne moeite. Uit Gotha schrijft menHet rituaal dat hier bij de lijkverbrandings-plechtigheid zal ge- volgd worden is door het kerkbestuur voor het stadsdistrict, aan de Protestantsche kerkbeambten ter hand gesteld. Het draagt alzoo geen con- fessioneel karakter en alzoo zal ook de lijkver- VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 5