BINNENLAND. rvo. 1412, Zalerdag 30 November 1878. 18e Jaarganii. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 29 November. -• w*.vv- Per tlrie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het -leheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Po9tdirec- teuren en Brievenbushouders. COURANT A DY EETENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag n:i>ii!'tdas IIIIIE ureii. Bit bind vcrseliijnt OiiiMdag- en Trijtlag.iTond bij J. K. G. DHONT te Ter Nenzen. Bij (Sszc cuurant bfhoart ce«e bijvoc^scl. PoliH'eli Overzieht. Andrassy heeft in de delegatie van den rijksdag bevestigd, dat Rusland en Turkije naar het sluiten van een definitief verdrag verlangen. De Oosten rijksche delegatie lieeft de gewone begrooting van oorlog aangenomen. Andrassy bevestigde in de Hongaarschc delegatie, dat, volgens het tractaat van Rerlijn, de Dobrudscha Rumeensch grondgebied was gewordendat derlialve, zoodra dit gebied aan Rumenie is overgegaan, de verplichtingen, welke krachtens dit tractaat op Rumenie rusten, zich ook tot Dobrudscha uitstrekken; en, dat de be- palingen omtrent het ontruimen van het Rumeenscbe gebied eveneens voor de Dobrudscha gelden. Hij 1 wijfelt niet, of de bepaliugen zullen strikt, worden nageleefd. Volgens de begrooting zoudende nieuwe provincien aan de Oostersche monarchic kosten f 135,560,000. Daarvoor zou men twee uitgeplunderde, verwaar- loosde provincien, van bijna alle hulpbronnen ver- stoken, verkregen hebben. Ongelukkig kunnen de cijfers der regeering echter geen vertrouweu inboezemen en zullen ze nog vrij wat meer geld kosten. Het finantieel comite der Oostenrijksche delegatie heeft besloten, niet in discussie te t.reden over de vraag van het gouvernement, om een snppletoir crediet voor de kosten van bezetting van Bosnie en de Herzegowina. Dit besluit was ge- grond op de overweging, dat het gouvernement had verzuimd, bij het pariement eene indemniteit aan te vragen en dat het Berlijnsche tractaat nog niet door den rijksraad was goedgekeurd. Alle pogingen van Andrassy, oin het, comite van dit besluit terug te brengen, waren vruchteloos. In Frankrijk is Tgelukkig thans zoo rustig als ergens; daarom maakt men van allerlei kleine feiten gewag, die anders onopgemerkt zouden voor- bijgaan. Van verscheidene zijden ziju te Versailles petitien ingekomen, het verzoek inhoudende, om het ministerie van 16 Mei in staat van beschul- diging te stellcn. In Duitschland gaat men in klimmende mate voort met het onderdrukken van al, wat naar socialisme zweemt; in dien ijver gaat de regeering vaak zoover, dat zij ook onschuldigen treft en vereenigingen opheft of geschriften verbiedt en in beslag neemt, die niets met socialisme hebben uit te staan. In verschillende districten heeft de regeering bijzondere ambtenaren benoemd, om nauwlettend toezicht te houden op de pogingen der socialisten, om geheime agitatien op touw te zetten. In Saragossa zijn eenige personen in hechtenis genomen. Er is tusscben Spanje en Duitschland een uitleveringstractaat gesloten op onwettige ver eenigingen, welke strekken tot liet plegen van aanslagen tegen personen en eigendommen. In Italie heerscht een ware paniek tegen de internationalistentalrijke arrestatien hebben plaats gehad, overal waant men zich omringd van geheim- zinnige lieden, die het op den persoon of den eigendom gemunt hebben. De 2£ millioen lires, die onlangs uit de bank te Rome zijn ontvreemd, zouden ook in lianden der internationalisten zijn. Het gerncht verspreidt zich, dat de politie, even voor het vertrek van den koninklijken trein naar lijk is, door een wetsvoordracht tot oplossing te Rome, dynamiet onder den trein zou hebben ge- vonden, natuurlijk weer door de internationalisten daar neergelegd. Intusschen ontbreekt het niet aan bewijzen van gehechtheid van het volk jegens de koninklijke familie, die vooral bij den intocht te Rome weder is gebleken. Men vermoedt, dat het centrum der internationa- listische woelingen in Zwitserland moet gezocht, worden; daarom is de Zwitsersche regeering uit- genoodigd, een einde te maken aan hare verdraag- zaamheid jegens anarchisten. Gisteren avond had de aangekondigde voorstel- ling van den heer D. T. Bamberg op de boven- zaal van het /Hotel Rotterdam" alhier plaats en was door een vrij talrijk publiek bezocht. De vlugheid, waarmede de hofmechanicus van Z. M. den koning een spel kaarten beweegt en daarmede zijne toeren verricht, is niet te vatteu, dan door hen, die hem daarmede hebben zien werken. I Tevens zou voor de eerste maal ook bier wor den vertoond (volgens het programma althans) de moderne tafeldans of bet wonderspiritisme. Wij we- ten niet of de schuld aan den beer Bamberg of aan zijne seeondanten lag, doch ook dat wonder viel tegen en niemand kon iets van den tafeldans bemerken. Bij de laatste afdeeling was ieders aandacht buitengewoon gespannen, daar de phonograaf toch, waarvan ieder zooveel had gehoord, zou spreken, zingen en lachen. Alvorens er raede te werken, gaf de heer Bamberg eene korte, doch vrij duidelijke verklaring van de zamenstelling en werking van het zeer een- voudige werktuigje. Waren de geluiden der phonograaf niet zoo duidelijk als velen verwachtten, toch moeten wij erkennen, dat het onze verwachting overtrof; immers proeven genomen met zulke werktuigjes in eene zoo talrijke vergadering, beantwoorden nooit aan dat, wat men er zich van voorstelt; proeven, heden morgen door een paar belangstellenden genomen, voldeden dan ook buitengewoon. Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat met 1 December a. s., zoowel in de afvaart der provinciale stooinbooten als in de uren van vertrek en aankomst van den spoortrein Ter NeuzenGent eene wijziging plaats heeft; de veranderingen zijn in het bijvoegsel dezer courant, rubriek middelen van vervoer, aangeduid. Reeds sedert, eenigen tijd is bij de regeering de vraag in onderzoek in hoever „op meer af- doende wijze dan door de vorige regeering is ge- schied," van de medewerking der postkantoren in het belang van het spaarbankwezen kan worden partij getrokken. De aan de regeering gedane voorstellen van een bijzondere vereeniging tot stichting van een met de postkantoren in ver- binding te stellen centraalspaarbank, hebben tot geen uitkomst geleid. De minister van waterstaat zal trachten het vraagstuk, zoo spoedig dit moge- brengen. Het geschenk, hetwelk de gemeente 's Gra- venhage aan Z. M. den koning zal aanbieden bij gelegenheid van zijn huwelijk, bestaat in een zil veren plateau, bevattende een piece de milieu en twee candelabres, ieder met negen lichten. Het plateau is rijk georneerd met fraaie ornamentiek en passende inscription. De feestelijkheden te Amsterdam bij de komst van den koning en zijne gemalin beloven luister- rijk te zullen wezen. Het damplein zal o. a. electrisch verlicht worden. De algemeene Nederlandsche vrouwenvereeni- ging Arbeid adelt heeft het voorncmen, tijdens het bezoek van Z. M. den koning en zijne gemalin aan Amsterdam, aldaar een grooten bazar te houden van voortbrengselen, door hare werksters vervaardigd. Door Z. M. den koning is aan den heer S. Farncombe Sanders te Breda eene zilveren medalje toegekeud ,/Voor de aanbieding van belangrijke geschenken aan het Nederlandsche Museum van geschiedenis en kunst te 's Gravenhage". Deze met smaak bewerkte medalje, eene middellijn heb- bende van 5 c. M., heeft aan de eene zijde de beeldtenis des konings, en aan de andere zijde, omgeven door een fraaien lauwerkrans, den naara van hem aan wien zij geschonken werd, terwijl aan de buitenzijde van dien krans staat vermeld ,/Voor verdiensten ten opzichte van 's Rijks verzame- lingen van wetenschap en kunst. De schilderij, bestemd tot geschenk aan Z. K. H. prins Hendrik, luitenant-admiraal der vloot, van het personeel der marine, is geheel afge- werkt en gereed. Wat de schets beloofde is niet onvervuld gebleven; 't geheel mag voorzeker een meestgrlijk en kost- baar stuk genoemd worden. Zoo als wij reeds mededeelden, stelt zij voor het eskader, waarover Z. K. H. het bevel heeft gevoerd, met het admiraalschip de Prins van Oranje voorop. De lucht is bewolkt, het water vrij kalm, aan den honzont klaart de lucht op, waardoor een schoon licht elfect verkregen wordt. De Prins van Oranje voert aan den voortop de admiraalsvlag en aan den grooten top wapperen een vijftal sein- vlaggen. Het doek is in eene ongeveer 23 centimeters breede, vergulde lijst gevatonderaan in het midden bevindt zich een kussen, waarop staat: De koninklijke Nederlandsche zeemacht aan haren luitenant-admiraal opperbevelhebber, 24 Augustus 1878. Boven dit kussen, hetwelk omslingerd wordt door een touw met twee onklare ankers, bevindt zich een kroon. De grootte der schilderij is 2 meters bij 1,40 meter. Zij is gedurende eenige dagen voor de deelnemers te Amsterdam ter bezichtiging gesteld geweest. De burgemeester van Haarlem heeft van den prefect der Seine inlichtingen verzocht over de electrische verlichting der stad Parijs, en ten antwoord bekomen, dat de verlichting van enkele pleinen en gebouwen aldaar vergund is aan de Societe gdnerale d'electricite, voor 1,25 a 1,75 fr. het licht in 't uur. Het verdere is geregeld tus scben de stedelijke ingenieurs en die der tnaat-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1