ydat hij spoedig weer eens dezen kant zou uit- komen." Deze fijne aardigheid werd met homerisch gelach beloond. Van de 58,000 Turksche soldaten, gedurende den jongsten oorlog krijgsgevangen gemaakt, en in Rusland geinterneerd, zijn thans aldaar nog slechts 5000 man. Zij zullen binnen kort naar hun va- derland teruggezonden worden. Onder de bedoelde krijgsgevangenen bevonden zich 6 divisiegeueraals, 12 brigade-kommandanten en 118 hoofdotticieren. In een spekslagerswinkel te Gtosswardein trad een gewezen Oostenrijksch soldaat binnen, die pas uit Bosnie was teruggekeerd en met on- bepaald verlof naar huis was gezonden. s Mans hoofd was bedekt met een muts, die over de ooren was getrokken. Hij vroeg naar den pnjs van een worst, die zoo lang was als de afstand tusschen zijne ooren bedroeg. Vijftig kreuzer, luidde bet antwoord, ,/Goed", was bet antwoord van den soldaat, //die prijs komt mij niet te hoog voor. Begin maar vast met mij alle worst te geven, die gij gereed hebt, en ga dan maar ijverig aan 'twerk om nieuwe worsten te vervaardigen, want mijn rechter oor zit nog aan mijn boofd, maar het linker is door een Bosnischen sabel afgehakt, en ligt in Tuzla begraven." GEMENGDE BERICHTEN. 1 Voor de recbtbank te Haarlem zal eerstdaags een curieuse procedure gevoerd worden. De dienst- bode van een inwoner van Beverwijk bad voor bare mevrouw een snijboonenmolen gebuurd, en dien, na gebruik, op zolder gezet. De verhuurder van den molen bield zicb stil. Eerst na verloop van drie jaren meldde hij zich aan tot bet terug- bekomen van zijn eigcndoin, en presenteerde daarbij tevens een notaatje tot bet bescheiden bedrag van 2628 voor het gebruik van den molen gedurende drie jaar, it 10 cent per uur, het jaar op 365 dagen gerekend. De betaling werd geweigerd, en daarop heeft de leuke snijboonenmolenaar de buurster van zijn molen in rechten aangesproken. De te 's Bosch in garnizoen liggende onderoffi- cieren hebben door de vaderlijke zorgen hunner superieuren kacliels gekregen zonder pijpen, zoodat zij in 't gezicht dier voorwerpen kunnen verkleumen van koude. De reeds vroeger aangewende, maar nog niet geslaagde pogingen om eene geregelde stooinvaart in bet leven te roepcn tusschen Amster dam en Louden via IJmuiden, worden op nieuw in 't werk gesteld. Onze hedendaagsche school- jongens zullen zich vermoedelijk niet kunnen be- grijpen, dat er een 75jarig Nederlander bestaat, 1 die dezer dagen zijn eerste sigaar rookte. Toch is 't waar en op Terschelling gebeurd. Een officier te Nijmegen heeft zich met een pistoolschot door het hart geschoten; de dood volgde onmiddelijk. In het depot van de Singer Manufacturing Co. te Helder zal eerstdaags het electrisch licht worden ontstoken, alwaar ook gelegenheid zal bestaan, zich een toestel voor eigen gebruik aan te scliatfen. Te Arnhein is een bende knapen ontdekt die van de drukte in sommige galanteriewinkels wisten te profiteren, om tal van voorwerpen daaruit te ont- vreemden. Tegen 18 dier jeugdige knapen is eene vervolging ingesteld. De firma van den beer Francesco Cirio heeft in het laatste jaar 138!S wagonladingen eieren over de grenzen van Italie I verzonden. Voor 1875 bedroeg de verzending slechts 200 ladingen. Uit Geneve wordt van 21 dezer gemeld, dat er langs de ltaliaansche zijde van den Mont Cenis veel sneeuw is gevallen, met het gevolg dat de spoorwegcommunicatie eenige dageif was afgesneden. Een logementhouder te Blackburne (Engeland) begon bij 't voorlezen van eene grappige geschiedenis luidkeels te lachen, zon der te^ kunlieu ophouden, aan de gevolgen waarvan hij overleed. Bene jonge vrouw, wonende te Chatelet, die eenige dagen geleden aan de lippen steek bekwam van eene venriftiire vlieg, is Voor eenige dagen werden in de Witte Societeit te 's Hage eenige jassen gestolen. De dieven zijn ondanks alle nasporingen nog niet ont dekt en zij hebben blijkbaar alle voorzorgen geno- men om zich niet, door het bezit van voorwerpen, die zich in de gestolen kleedingstukken bevonden, te verraden. Een der bestolenen ontving die voor werpen, vergezeld van een briefje, terug. Daar men er niets aan had, het waren een portefeuille, een notitieboekje, een kwitantie, enz., zond men die deu eigenaar terug. Een sleutelbos, die zich in zijn jas bevond, was door of voor den diet naar het politiebureau gebracht en als in de Wagen- straat gevonden aangegeven. Bij een te Epe gehouden verkooping bij executie waren een groot aantal koopers opgeko- men. Nadat de deurwaarder, met den verkoop belast, de voorwaarden, waar op de verkoop zou plaats hebben, had voorgelezen, werd het eerst een tafel, ter waarde van p. m. 2, ten verkoop aangeboden. De broeder van den geexcuteerde bood daarvoor f 289,80, met welke som het bedrag waarvoor beslag was gelegd, met alle kosten en opposition, was voldaan, zoodat niet verder met den verkoop mocht worden voortge- gaan. Dat de kooplustige menigte spoedig en met lange gezichten aftrok, zal wel niet vermeld behoeven te worden. de oppervlakte. Verleden jaar is er o. a. een stad van 30000 inwoners, 's Hertogenbosch, geheel door het water overdekt geweest. De inwoners hadden nauwelijks tijd zich op de daken te bergen. Een afschuwelijke misdaad is te Aubel ge- pleegd. Een zoon heeft een geweerschot op zijn moeder gelost; de lading trof de ongelukkige vrouw aan den arm, die zal moeten afgezet worden. De moordenaar heeft vervolgens de deur aan stukken geslagen door de kolf van zijn geweer. Het monster is aangehouden en naar de gevangenis te Ver- viers gebracht. Onder de bankiers, die met den Russischeii minister van financien Greigh onlangs te Berlijn een onderlioud hadden, behoorde ook de bekende bankier Goldberger. In den loop van 't gesprek zeide de minister scliertsend: //Wat helpt mij een Goldberger indien hij niet tevens is Geldborger." Onmiddelijk antwoordde de bankier//indien uwe excellentie niets anders te versetzen [omzetten en verpanden] heeft dan de letters van mijn naam dan vrees ik, dat wij geen zaken zullen doen." INGEZONDEN STUKKEN. een overledeu. Het aangezicht der ongelukkige^ was ge heel opgezwollen. De ballon captif der Tuilerien blijft te Parijs. Zooals men weet, was hij voor 4000 pd. st. verkocht aan een Engelschen speculant, die deu ballon aan het kristallen paleis wilde over- doen, maar daar hem geen winst werd geboden, vernietigde hij het contract en de op afrekening gestorte 10 pd. werden teruggegeven. In China braudt men reeds eenige eeuwen petroleum, zegt men. Er zouden niet ver van de noordwestkust van het eiland Nippon, in de provincie Estjigo, meer dan 600 rijke petroleumbronnen zijn, die zeer goede olie leveren. Wie weet, hoe oud in China ons uieuw electrisch licht al is! _\]g een bewijs, hoe ons land overstrooind wordt met prijslijsten van buitenlandsche magazijn- houders, kan dienen, dat onlangs op het postkan- toor te Roozendaal van een Brusselsch huis zijn ontvangen 12000 van die prijsboekjes, terwijl tevens daarbij de kennisgeving gevoegd was, //dat er bin- j nen eenige dagen nog 20,000 zouden worden: toegezonden." Op de jaarmarkt te Enschede van Donder- dag jl. was o. a. eene tent, waarin acrobatische voorstellingen en goocheltoeren uitgevoerd werden, gevolgd door eene arlequinade. Juist op het oogen- blik, dat de dood op het tooneel trad, braken op den derden rang de banken, die amphiiheaters- gewijze waren aangebracht, en tunnelden de toe- schouwers hals over kop van eene aanzienlijke hoogte op en over elkander. Gelukkig zijn er geen ernstige gevallen uit voortgekomen. V rijdagavond had op den staatsspoorweg tus schen Eindhoven en Best een ernstig ongeluk plaats. De sneltrein, die ten 1,59 van Venlo te Eind hoven aankwam, stoomde, in plaats van te stoppen, in voile vaart het sation Bindhoven voorbij. Op hetzelfde oogenblik kwam de personentrein uit Boxtel en op ongevesr 300 meter afstand van het station reden beide treinen in elkander. De schok was hevig, de sneltrein werd op zijde ge- worpen en de tender van den sneltrein droug in zijne geheele leugte in den daaropvolgeuden goederen- wagen. De hoolilconducteur van den sneltrein (van Wasseuaar) werd zoo zwaar aan het hoofd gewond, dat hij terstond dood bleef. Van een beambte werd de hiel geheel verbrijzeld; twee anderen moeten deerlijk aau het onderlijf zijn ver- minkt. De reizigers bekwamen geen letsel, wat daar- aan moet worden toegeschreven, dat de passagiers bij dezen trein steeds in de achterste wagens worden geplaatst. Het personeel was gezeten in de on middelijk achter de tenders geplaatste bagagewagens, die beide verbrijzeld zijn. De machinist Harmse, door wiens schuld, naar men zegt, het ongeluk is gebeurd, is krankzinnig geworden. De commissaris des konings in Noord-Brabant was Zaterdag ter plaatse waar het ongeluk gebeurd is. De dienst was des namiddags weder geheel hersteld. Ben staaitje van overdrijving. In de Lon- densche Echo leest men: De streken van Eriesland en Overijssel zijn over- stroomd en vertoonen een barre zee. De schade is hoogst belangrijk. Het schouwspel is zeer interes- sant en kan alleen in Holland gezien worden. Zoover het oog reikt, breidt zich een ontzettende water in assa uit; liier en daar verrijzen boomtakken, daken van huizen en spitseu van kerktorens hoven Mynheer de Itedacleur I Met onderstaande regelen een plaatsje in te ruimen in uw veel gelezen blad, zult gij den ondergeteekende zeer verplichten. Welke redenen zouden er bestaan, dat er tegen- woordig tusschen de Westbinnensluis en de ijzeren draaibrug des avonds geen lichf ontstoken wordt Vroeger toch werd er van gemeentewege iederen avond een lantaarn ontstoken, die den ganschen nacht branddeiets, wat op die hoogte, mijns inziens hoogst noodzakelijk is. Deze lantaarn is vervalleii en van wege den waterstaat zijn er twee anderen geplaatst, doch die des avonds, hoe donker ook, niet ontstoken worden. Van waar dit verzuim ontstaat, begrijp ik niet, daar het voor rijtuigen en voetgangers, zonder verlichting, een gevaarlijk terrein is. Zou het eene besparing van petroleum zijn? Ik brer.g dit onder de aandacht van hem, wien de zorg der verlichting is toevertrouwd. Ter Neuzen, 26 November 1878. Een belanghebbende. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst ver- meerderen, is de longteering zeker de meest wan- hopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der tering- zieken te verlichten en 't leven met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen. t Is een ieder bekend, dat men den borstlijders aauraadt, een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te breugen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennenbosschen, waarvan de uitwaseming een wel- dadigen invloed op de longen uitoetend. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet ver- plaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken, dat wij onze woorden richten. De onder vinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd, dat de teer, aie een harts- achtig product is van de dennen, een zeer merk- waardigen en gelukkigen invloed heett op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesiniddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men m het begin der ziekte dit geneesiniddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ontaarden. 't Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, oradat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware verkoudheid of een lichte bronchitis hebben, als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwe- zig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teer- water. Vroeger deed men wat teer in eene karaf, en vulde die met water, die men tweemaal per dag schudde, gedurende een week, voordat men het gebruikte. GO 11 svvou. Ill-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2