No. 1410. Zaterdaa; 23 November 1878. AI ge m ee n Nieuws- en Advertentieblacl v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BE rYcHT™ BINNEN LAN I). 18e Jaargang. Door heb laat ontvangen van Adver tentien kan bij dit blad geen bijblad worden verzonden, waarom de onder- geteekende heeft besloten, het bijblad morgen (Zaterdag) uittegeven. Zij, welke daarin Advertentien wen- schen geplaatst te zien, hebben daar- toe gelegenheid tot morgen middag 12 ure. Ter Neuzen 22 Nov. 1878. De uitgever, J. K. G. DHONT. Ter Neuzen, 22 November. urant. ABONNEMENT. Per drie mnanden binnen Ter Neuzen 1, geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievenbushoude Door het Postdirec- ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimfe berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Diusdag en Vrijdag ■■ainiddng DRIE uren. Bit bind Tcpwcliijnt Dlnmdng- en Vrijdag'.ivomi bij J. K. ft. DBOSIT te Ter Nenzen. Blji deze riniranl bebnart ecu bijroegsel. BURGEMEE8TER en WETHOUDERS van TER NEUZEN brengen ter kennis van de belang- hebbenden dat van de geldleeningen dier gemeente zijn uitgeloot van de leaning, groot 13000,aangegaan in 1869, de aandeelen no. 8, 28, 71, 77 en 88, ieder groot lOO, van die, groot 10000,aangegaan in 1872, het aandeel no. 1, groot 500. van die, groot 7500,aangegaan in 1875, het aandael no. 23, groot 250, De uitgelootte aandeelen der leeningen van 1869 en 1875 zijn aflosbaar in December dezes jaars, dat der leening van 1872 in Februari 1879, wordende de houders uitgenoodigd die aandeelen dan daartoe ten kantore van den gemeente-ont- vanger aan te bieden. Na de vervaldageu worden geene renten daar- van meer te goed gedaan. Ter Neuzen, 22 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Seeretaris, J. DIELEMAN. JPolitieli Overzicht. Terwijl we dit overzicht schrijven, verbeidt Engeland, ja geheel de beschaafde wereld in angstige spanning de gewichtige tijding, die uit het Oosten aan Engelands premier zal worden gezonden en waardoor beslist zal worden, of in Azie het bloed- vergieten al of niet 'nernieuwd zal worden. Wat al gissingen, wat al vermoedens zijn tocb geopperd, sinds de politicus—romancier zijne »rede op het gastraaal van den lord-mavor over die raadselacbtige ,/Wetenscliappelijke grenzen" uitsprak. Intusschen meldt de Times of India, dat er strenge bevelen zouden gegeven zijn, om alle telegrammen en dagbladen aan een nauwlettend toezicht te onderwerpen. Burgers, berichtgevers in dagbladen, die zich aan onbescheidene mededeelingen omtrent inilitaire zaken schuldig maken, zullen naar de achterhoede gezonden worden. Men acht dit een bewijs, dat de hoop op eene vreedzame scbikking met den Emir nagenoeg is verdwenen. Toebereidselon tot versterking worden dan ook op verscbillende punten der grenzen gemaakt. De kolonie Quetta rust zich bbjkbaar toe, om met alien spoed voorwaarts te rukken. Aanmerkelijke versterkingen zijn in allerijl gezonden van Moeltau en de Indisclie vallei. De Emir, van zijn kant, zou ook niet lijdelijk zijn gebleven. Eene vrij groote troepenmacht is aan de grenzen bijeen- getrokken, ievensmiddelen en wapenen zijn aange- koclit. Van al deze inin of meer geloofwaardige berichten, is zeker wel dat bet meest betwijfelbaar, dat Rusland zijne goede diensten aan Engeland bij den Emir zou hebben aangeboden. Zou bier niet de kernspreek van toepassing zijn de linkerhand wete niet, wat de rechterband doetP Maar laten wij ons noch tot pessimistische, nocb tot optimis- tiscbe voorzeggingen verleiden, en oefenen we nog een etmaal geduld. Wie weet, wat die tijd zal baren Lord Lytton is naar Lahore gegaan, opdat bet tegen heden verwachte antwoord van den Emir liem dadelijk overhandigd worde. 't Allerminst hechten wij aan den uitslag der goede bedoeligen van lord Lawrence, om der regeering nader duidelijk te maken, dat de grenzen, door lord Beaconsfield aaugenomen, afgekeurd worden door alle Indische bur^erlijke en militaire beambten. Ricbten we intusschen den blik naar de Oosten- rijks—Hongaarsche monarchie. Daar laat nu de volksmeening zich krachtiger dan ooit hooren. Eenerzijds worden wij dit gewaar uit de demon strates, die in Galicie allerwege ten gunste van den Poolschen redenaar Hausner plaats vinden. Van alle zijden stroomen adressen van adhaesie aan den vermaarden redenaar toe; de gemeenteraden van Leinberg en Brody hebben hem het eere- burgerschap aangeboden. Aan hem en aan zijne geestverwanten, die met hem uit de Polenclub tradenis een feestmaal aangebdenwaaraan personen uit alle klassen der bevolking deelnamen. Het spreekt van zelf, dat de regeering die liulde- bewijzen aan een barer tegenstanders met leede oogen aanziet; op allerlei kleingeestige wijze tracht zij die ovaties dan ook te fnuiken. Maar dit is slechts olie in 't vuur werpen, zooals bleek bij een fakkeltocht, die te Lemberg een paar dagen geleden ter eer van Hausner plaats vond, waarbij de politie, die van bare wapenen gebruik maakte, verscheidene oproermakers verwond en andere in heclitenis heeft genomen. Maar een niet minder hevige strijd heeft in het Hongaarsche liuis der afgevaardigden plaats gehad, bij gelegenheid van de beraadslagingen over een ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Daar hield de minister-president Tisza een schitterend pleidooi ten gunste van de bezettings-politiek. Op welspreketide en meesterlijk politieke wijze zette bij de noodzakelijkheid van de door Atidrassy ge- volgde politick uiteen. Zijne rede staat op gelijke hoogte, als die van Beaconsfield, waarmede ze, wat beslistlieid betreft, om bet Berlijnsclie verdrag te verdedigen, volkomen overeenstemt. //De eenige politiek van Oostenrijk-Hongarije sedert den aan- vang der verwikkelingen in het Oosten kon slechts zijn, dat de onschendbaarheid van Turkije zooveel inogelijk geeerbiedigd werd, en mocht dit bl'jken on- mogelijk te zijn, dat althans Turkije niet ten buit van Rusland zou vallen." Het wezeu van de bezettings- politiek wordt in de rede van Tisza, als bet be- letsel eener met Oostenrijk-Hongarije's balangen on- vereenigbare uitbreiding der Russische maclit, in Jt licht gesteld. De bezetting van Bosnie en Herzego- wina was van den aanvang af een middel, om aan het voortdringen der Russische inacht perken te stellen, en die, zoo noodig, in de toekomst nog meer aan handen teleggen. Een verbond tusschen Oostenrijk-Hongarije en Engeland, indien eventueel de bepalingen van het Berlijnsclie verdrag niet wor den nageleefd, spreekt duidelijk uit de rede van den eersten minister. Die rede moet als een voor- spel worden bescliouwd van de mededeelingen die Andrassy binnen weinige dagen aan de deligatien zal doen. Gisteren heeft alhier door het dagelijksch bestuur de aanbesteding plaats gehad van het ophoogen, rioleren en lierbestraten van het marktplein; het maken van riolen op den Smidswal en in de Vloos- wijksche straat, van een brandput in het markt plein met toevoerbuis uit het kanaal, alles in de kom der gemeente, en van rasterwerk en sobering bij de school en langs het kanaal te Sluiskil. Hiervoor was ingesclireven door: J. Scheele Dz. en R. Walraven te Ter Neuzen, voor 5500; M. D. de Putter te Ter Neuzen, voor/4950; C. de Smidt te Ter Neuzen, voor 4376,65; C. Boot te Ter Neuzen, voor 4370; G. van der Peijl te Ter Neuzen, voor/4350. In de heden morgen gehoudene zitting van den gemeenteraad is tot hulponderwijzer benoemd aan de openbare lagere school in de kom der ge meente de beer J. Verscheure van Hontenisse en uan die te Sluiskil de heer A. C. Bootsgezel van Breskens; tevens is besloten de op gisteren plaats gehad hebbende aanbesteding van wege de gemeente te gunnen aan den aannomer C. Boot te Ter Neuzen. Ons gewoon verslag der zitting hopen wij in het bijblad, hetwelk morgen zal worden uitgegeven, op te nemen. Van den hoofdcursus te Kampen is o. m. geslaagd in het examen voor luit. kwartiermeester de sergeant-majoor Broeksma, van het 3e reg. inf. De minister van marine zegt in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag van zijne begrooting. //De klacht over de vreemde mvtho- logische namen aan de schepen van onze marine gegeven, door eenige leden geuit, komt den minister ongegroud voor. Waar Qrieksche en Rimeinsche godeu en godmnen reeds sedert jaren her, de eer genoten hebben als peters en meters over Neder- landsche oorlogschepen te staan, kan het, naar het gevoelen vail den minister, niet euvel geduid worden, dat aan de Noordsclie goden, die eertijds in deze gewesten door onze voorouders werden vereerd, diezelfde gunst wordt betoond. Hierbij zij in herinnering gebracht, dat het geven van Neder- landsche namen aan die vaartuigen vroeger me- nigmalen den spotlust van sommigen heeft opgewekt, en onder anderen de marine heeft doen vergelijken met een zoologischen tuin."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1