Bl^NENLAND. No. 1409. Woensdag 20 November 1878. 18e Jaargang. AI ge m een INieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT Ter Neuzen, 19 November. TKi! \KI ZK\SI !li: Fer drte maanden bimien Ter Neuzen 1,Door hot geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren eu Brievenbushouders. ADVERTENTlEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverteutien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag imiiilddag UKIE uren. Dit bind verscliijut Olnsdag. en Vrijdagiivoiid bij J. K. G. DHONT te Ter Neuzen. JRolili«li Overzitsht. De politieke horizon klaart voor het oogenblik weder op en de vrees vermindert, dat het voorjaar van '79 op nieuw den oorlog zal brengeu. Er schijnt bij de congres-mogendlieden een streven te bestaan, om een dementi te geven aan de velerlei geruchten, alsof het traotaat van Berlijn niet naar behooren door de betrokkene inogendbeden zou worden nageleefd. Engelands premier heeft althans, op het banket van den nieuwen lord-mayor in Guild-Hall, daarvan een eurieus staaltje ge- leverd. De man, die in raadselen wandelt, heeft nu openlijk en ruiterlijk verklaard„ik moet ten sterkste opkomen tegen de meening, die tot mijne groote verbazing in omloop is gebracht, dat de onderteekenaars van het congres—besluit zouden denken aan de mogelijkheid, om hunne verplichtingen te ontduiken of te vermijden." Engelands politick in het Oosten strekt slechts, om het Noord-westelijke frontier van Indie be- hoorlijk te dekken en de ,/toevallige" grenzen (de bergen) plaats te doen inaken voor de strategische. Als de zorg voor die grenzen is geweken, dan kan Engeland op goeden voet kotnen met zijue naaste buren en denkelijk op niet slecliten voet met meer verwijderde. De minister erkende ten slotte, dat de stand van zaken bedenkelijk is, docli hij loocliende, dat het heden zxvanger gaat. van gevaar. Door deze rede is een grond van groote bezorgd- lieid weggenomen, de bezorgdheid namelijk voor allerlei geheimen, plannen en aanslagen, eene be zorgdheid trouwens, die nitt ongegvond scheen. Intusschen worden, in afwachting van het antwoord van den Emir, dat den 20 dezer te gemoet kan worden gezien, de toebereidselen tot den oorlog op groote schaal voortgezet. De regeling der Indiscli-Afghanische grens zal zich waarscliijnlijk tot eene voortdurende bezetting van Quettah be- perken. De niet minder merkvvaardige rede van lord North-brook, bij het gastmaal te Winchester ge- houden, heeft op die verandering van den eisch zeker invloed gehad. Als oud-onderkoning van Indie kon zijn oordeel gewicht genoeg in de schaal leggen. Hij tounde de onrechtvaardigheid aan van hot geschil, door Engeland aanhangig geinaakt. Hij zette tevens uiteen het onmensehkundig advies van den rechtsgeleerde James Stephen omtrent de gedragslijn der regeering. Hij protesteerde ernstig tegen zulke nieuwe leerstellingen, namelijkdat be- schaafde en sterke natien tegenover minder be- schaafde en zwakke volkeren inogen handelen, gelijk hun goeddunkt. Zulk een beginsel moet het zede- lijk gevoel kwetsen van alle eerlijke Engelschen. Opmerkelijk is het, dat tegelijkertijd de Golos de verzekering geeft, dat lord Loftus eene nota uit Lividia heeft ontvangen, waarin verzekerd wordt, dat de czaar verlangt, de bepalingen van het traetaat van Berlijn na te leven en door getrouwe uitvoering daarvan den vrede te bevorderen. 's Keizers gezond- heid zou niets te wenschen overlaten. De Pruissisclie regeering zal eene memorie, be- treffende de hervorming van het rijks-finantiewezen bij den bondsraad indienen, ten einde in't vervolg tekorten te voorkomeu. Voorloopig zal het tekort op de Pruissisclie begrooting voor het volgende dienstjaar door eene leening worden gedekt. De maatregelen tegen de sociaal—democraten worden steeds krachtig voortgezet. Dagelijks worden ver- eenigingen opgeheven en boeken of dagbladen verboden. Volgens eene statistiek bedroeg het getal vereenigingen, dat van 22 tot 31 October opgeheven werd 10, terwijl er in datzelfde tijdsverloop 70 boekwerken op den index zijn geplaatst. 52 soci- alistische volksopruiers bevinden zich tlians in de gevangenis, waaronder 2 leden van den rijksdag. Vele socialisten denken er aan, het land te verlaten, op het voorbeeld van anderen, die zich reeds in een nieuw vaderlaud vestigdeu. Keizer Wilhelm, die spoedig zijn gewonen arbeid hoopt te hervatten, zeide, van de socialistenwet sprekende, dat tlians bepalingen waren gemaakt tot beteugeling van misdadig opzet en dat bet door Duitscliland gegeven voorbeeld in andere landen zou worden gevolgd, omdat het gevaar voor alien gemeenschappelijk was. De nieuwe kieswet is door de Spaansclie kamer van afgevaardigden aangenoinen, nadat Castelar een pleidooi bad gevoerd tot behoud van het algemeene stemrecht, dat men, naar hij zeide, niet afscliaft, als het tien jaar heeft bestaan, en nadat de minister Canovas del Castillo de noodzakelijkheid van een beperkt stemrecht in eene constitutioneele monarchie had uiteengezet. Hij voegde er bij, dat de nieuwe kieswet liberaler is, dan eenige andere in de monarchale staten van Europa. Door die wet zullen er in Spanje 200,000 kiezers meer zijn, dan er, in vei'houding tot de bevolking, in Italie ge- vonden worden Bij de acte-examens voor het middelbaar onderwijs in bet reclitlijnig teekenen, gehouden te Delft van den 6 tot den 15 November, is o. a. toegelaten de beer J. G. Waeijhaert Az. Haainstede, 16 November. Een duinbewoner dezer gemeeute bericht ons het volgende: Den 9 dezer des voormiddags omstreeks 11^ ure mij bij storweder als naar gewoonte op de duinen bevindende, zag ik een groot scliip met voile zeilen recht over de punt van den Banjaard de uiterton passeren en op het zoogenaamde nieuwe zand st ran dente 12£ uur vielen reeds twee der drie masten over boordte 1 uur sloeg het scliip overzij, en te lj uur zonk het in de diepte weg, zijne bemanning, naar mijne gissing 20 koppen en die ik in hunnen doodstrijd steeds het hoogste gedeelte van het zinkende wrak zag beklauteren, met zich voerende. Naar mijne meening was het verongelukte scliip, dat later bleek een fregat te zijn, de Alblasserdam, doch een telegraphisch bericht sprak dit tegen, daar men dit schip later aan de Fransche kust had gepraaid. Bij het verongelukken van genoemd schip zag ik overal naar reddingkotters om, doch, waar inijn oog zich wendde, nergens zag ik helaas! hulp verschijnen; eerst na het vernemen der ramp schijnen dezelve in zee te zijn gestoken. Vrijdag werd aan het gebouw van het ge- I westelijk bestuur te Middelburg aanbesteed1». het driejarig onderhoud van de rijkswaterleidingen bewesten en beoosten het kanaal van Ter Neuzen minste inschrijver de heer V. Declerq, te Selzaete, voor /5284 per jaar; en 2°. het driejarig onder houd enz. van het kanaal van Sluis naar Brugge (Nederl. gedeelte); minste inschrijver de heer J. Bertou, te Biervliet, voor /1186 in dedriejaren. Daartoe uitgenoodigd door den burgemeester van Amsterdam kwamen vrijdag ten raadhuize aldaar de burgemeesters der provinciale hoofdsteden, be ne vens het hoofd der gemeente Rotterdam bijeen, om zich te constitueeren als commissie tot het inzamelen van gelden, ten einde H. M. onze aanstaande koningin een nationaal gesclienk aan te bieden, daar Z. M. de koning te kennen heeft gegeven, toen Z. M. het voornemen werd mede- gedeeld hem een nationaal huldeblijk te schenken, dat niet voor Z. M., maar voor H. M., zijne aanstaande gemalin, het geschenk moeht worden bestemd. De burgemeesters zullen in elke hoofdplaats sub-commissien vormen, waarvan zij het voor- zitterschap zullen aanvaarden. Gezamenlijk maken zij de hoofdcommissie uit met den burgemeester van Amsterdam als voorzitter, dien van Rotterdam als secretaris en dien van den Haag als penning- meester. Zij zullen hunne ambtgenooten in de overige gemeenten verzoeken ook aldaar hunne ondersteu- ning te verleenen. Vrijdag jl. werd voor de arrondisseinents- rechtbank te Middelburg bij verstek behandeld de procedure tegen den heer J. de Decker Jr., vroeger scheepsreeder aldaar, thans wonende te Antwerpen, beklaagd van het doen vervalschen en gedeeltelijk vernietigen van een scheepsjournaal van het fregat- schip ^Minister Fransen van de Putte," in zijne lioedanigheid van scheepsreeder en boekhouder van dat schip. De kwalificatie aan dit feit door den amb- tenaar van het O. M. gegeven, is: het opzettelijk vernietigen van een bewijsstuk. Hij eischte schuldig- verklaring van den bekl. aan dat feit, met veroor- deeling tot 18 maanden gevangenisstraf, in eenza- me opsluiting te ondergaan, eene geldboete van 100, benevens in de kosten van het geding. De uitspraak zal Vrijdag 22 dezer plaats hebben. In de verledene week gehoudene bijeenkomst van de burgemeesters der gemeenten in de eilanden Schouwen, Duivel^nd en Tholen en van eenige gemeenten in Noord-Brabant, ter beraadslaging over den aanleg van een tramweg met stoomver- mogen van Brouwershaven over Zierikzee en het Zijpe naar Steenbergen en Zevenbergen, is een permanente commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. J. Mauritz Ganderheyden, burgemeester van Zierikzee, J. M. Locker de Bruijne, burgemees ter van Brouwershaven, en mr. J. P. N. Erinerins, secretaris van Zierikzee. Aan deze commissie is opgedragen nadere inlichtingen in te winnen en te trachten eene globale begrooting der kosten van zulk een werk te erlangen. De wijze, waarop de middelen kunnen worden verkregen, werd be- sproken, maar niets daaromtrent besloten. Eene nadere bijeenkomst van de burgemeesters der be- trokken gemeenten zal plaats hebben, als de com missie in staat is de gevraagde inlichtingen te geven. De heer A. A. Vorsterman van Oyen te Maastricht sehrijft, dat het bericht, als zouden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1