BUITENLAND. ADVERTENTIEN. RECHTSZAKEN. Arroudissenients-reclitbank te Hiddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van den 12 November de volgende vonnissen uitgesproken A. van C., vrouw van H. J., oud 29 jaar, nrbeidster, geboren en wonende te Axel, ter zake van: twee feiten van eenvoudige diefstal; veroordeeld tot 2 maanden cellulaire gevangenisstraf. J. P., oud 29 jaar, poelier te Clinge (Beigie), ter zake van mishandeling; veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en 8 boeteof 1 dag ceflu- laire gevangenisstraf. V. P., oud 25 jaar, en A. P., oud 21 jaar, beiden klorhpenmakers te St. Jan Steen, ter zake van twee wanbedrijven van mishandeling; van het le vrijge- sproken voor het 2" veroordeeld ieder tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en 2 boeten elk van 8 of 1 dag cellulaire gevangenisstraf voor elke boete. T. de K., vrouw van L. R., oud 27 jaar, ge boren en wonende te Axel, ter zake van diefstal van oogst op den akker; veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf. Landbonwberich ten. Op de, jl. Woensdag, gehoudene paarden- en reeinarkt waren aanwezig 21 paarden, 61 stuks rundvee, waarvan een 12tal te laat was aangevoerd om naar de premien te kunnen mededingen, 29 varkens en een schaap. Van wege de gemeente werden premien uitgereikt Voor het schoonste ruinpaard, aan Jan Dieleman Wz. te Zaamslag; voor het schoonste merriepaard, aan -Jac. Dees te Hoek; voor het grootste getal paarden, aan Jan Raijmond te Axel; voor den schoonsten springstier aan Jan Pieter Scheele te ler Neuzen; voor het schoonste stuk rundvee, uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, aan F. Diele man Pz. te Hoek; voor als voren van buiten die kantons, aan F. Banet te Ellewoutsdijkvoor de beste baatgevende of kalfdragende koe, aan L. Dees te ler Neuzen; voor het grootste getal rundvee, aan denzelfden; en voor het grootste getal varkens, aan W. Wingerden te Hulst. De toekenning der premien, uitgereikt van wege de vereeniging tot belangen van Zeeuwsch Vlaan- deren, was ons door een lid van de uitvoerings- commissie toegezegdtot ons leedwezen ontvingen wij die tot heden niet. De zitting der Belgische kamers is door den toning geopend. De koningin, vergezeld van de gravin van Vlaanderen had zich ten kwart voor een uur, in een rijtuig met 6 paarden bespannen, gevolgd door drie andere rijtuigen eveneens door 6 paarden getrokken, waarin zich de hofdames be- vonden, naar het ,/Paleis de la Nation" begeven, alwaar zij in de kon. tribune plaats nam. Kort daarop gaf kanongebulder het sein, dat de koning uit het paleis vertrokken was. Z. M. was verce- zeld van den graaf van Vlaanderen, benevens door een talrijke stat van generaals en hoogere officieren en bereed een prachtig zwart paard. Militaire corpsen met hun muziek openden en slo- ten den stoet. Z. M. werd overal door een dichte menigte toegejuicht. In de troonrede zeide Z. M. dat de betrekkingen tusschen Beigie en andere Staten meer dan ooit getuigen van achting en vertrouvven. Het open- baar onderwijs moet worden geplaatst onder het uitsluitend bestuur der burgerlijke autoriteit, met last oin de jeugd eerbied voor onze vrije in- stellingen in te prenten. Ten dien einde zullen verschillende ontwerpen worden ingediend. De militaire organisatie is nog voltooid gebleven. De vorming eener nationale reserve is noodzakelijk. De burgerwacht zal van eene voldoende wapenin<r moeten worden voorzien. De koning hoopt dat de industrieele crisis spoedig geeindigd moge zijn. Het gouvernement zoekt naar middelen om de gevolgen dezer crisis te verzachten. De openbare werken worden kraehtig voortgezet. Het financieel evenwicht is niet verzekerd. Het tegenwoordig budget laat zich niet gunstiger aanzien. De re-1 Zondagnamiddag ten half vijf ure is deten- toonstelling te Parijs gesloten zonder eenige bij- zondere formaliteiten. De laatste dag, waarop de wereldtentoonstelling geopend was, was somber en onaangenaam. Niette- min brachten velen liaar nog een laatst bezoek, in T geheel 130,000 personen. Tijdens den geheelen duurder tentoonstelling is zij bezochtdoor 16,032,725 menschen; gemiddeld had zij dagelijks 82,613 bezoekers. De totale opbrengst der entree—gelden was 12,653,746 frs.; de dagelijksche ontvangst bedroeg gemiddeld 65,108 frs. Het aantal onderscheidingen, aan de verschillende natien bij de tentoonstellingen ten deel gevallen, is bekend gemaakt. Aan Frankrijk zijn toegekend 1981 groote prijzen en medaljes; aan Engeland en zijne kolonien 369; aan Oostenrijk-IIongarije 252; aan Beigie 181; aan Spanje 167; aan Italie 157; aan Noord-Amerika 115; aan Rusland 123; aan Zwitserland 68; aan Nederland 70; aan Zwe- den en Noorwegen 70; aan de Fransche kolo nien 57aan Denemarken 27; aan Griekenland 12. Op de lijst van het totaal der onderscheidingen volgt na Frankrijk met het cijfer van 13,569, Spanje en zijne kolonien met 2500; Engeland en zijne kolonien zijn de derde op de lijst met 2155, en Oostenrijk-IIongarije de vierde met 1 770. Engeland staat bij Spanje achter in de inindere onderscheidingen.. De verhouding is aldusvoor Engeland 779 bronzen medaljes en 617 loffe- lijke vermeldingen, tegen 829 bronzen medaljes en 961 lotfelijke vermeldingen voor Spanje. In den Parijschen geineenteraad kwain dezer dagen het voorstel ter sprake om de Avenue de 1 Opera en het Theatre Fran^ais ook gedurende deze maand met electrisch licht te blijven verlichten. Uit de discussien hierover gevoerd, bleek dat de stad sedcrt Augustus 18,000 fr. aan proeven had uitgegeven. Elk electrische pit kost per uur 1£ ^r"terw'jl raen met gas voor denzelfden prijs 68 it 95 pitten kan branden. Men heeft besloten eerst een besluit te nemen, als de kosten van verlichting minder zijn, en ook met nieuwe proeven wat zuiniger om te gaan. De vergulde haan der torenspits van de Notre- Dame te Parijs is door den wind afgerukt. Is hij niet in de Seine gevallen dan heeft de vinder een mooi voordeel: de vogel is gevuld met munt- stukken. Als herinnering van onzen tijd had raen in het lichaam Fransche munt gelegd in goud, zilver en koper, van de centime tot het honderd francsstuk, en daarbij waren gevoegd goudstukken met het borstbeeld van alle souvereinen in Europa. A1 dat geld, onbedekt in de holte van den haan nedergelegd, klonk telken keere als de wind hem deed draaien. Die gedachtenisvoorwerpen, bestemd voor de nakoinelingschap, zijn misschien reeds gekaapt door een tijdgenoot. De Londensche correspondent van den Liver pool Post meent het geheim van Edison's uit- vinding grootendeels te kunnen verklappen. Edison zou namelijk zijn electrisch licht verkrijgen door een spiraal van platina-draad, dien de stroom wit—gloeiend en dus lichtgevend doet worden. Door een zeer eenvoudig inechanisme belet hij het smelten van het platina, telkens wanneer het metaal zijne smeltpunttemperatuur staat te bereiken. De geniale Amerikaau zou dus in hoofdzaak een ouden weg betreden hebben. Reeds in 1815 werd er in Engeland octrooi verleend voor eene lamp, in welke wit-gloeiend platiija de lichtbron was. wicht, 7 maanden oud, levenloos onder het wiegegoed. Door den voerman van Oirschot, G. van Iloutura, is te 's Bosch verloren een bedrag van 1500 frs. in Belgisch bankpapier, ge- borgen in een geruit katoenen zakje.Een sigarenmaker te Kampen is door de Zwolsclie rechtbank veroordeeld tot 1 jaar celstraf, omdat hij een politie—agent, die hem wegens dronkenschap in hechtenis wilde nemen, geschopt, geslagen en in de vingers heeft gebeten. Te Bergen op Zoom heeft een muzikant, die daar gekomen was ter gelegenheid van de najaarsmarkt, zich zoodanig bedionken, dat hij binnen weinige uren overleed. le Avereest ;s lemand door een slag van een paard gedood op den dag, waarop hij in't huwelijk zou treden. Te Leeuwarden is proces-verbaal opgeinaakt tegen een persoon, die op de weekmarkt middelen ventte tegen kiespijn, rheumatiek, doofheid enz. Het geneesmiddel bestond uit Spaansche zeep. Van de p. m. 200 sollicitanten voor de betrekking van le bediende in „de Prinsentuin" te Leeuwarden, is daarvoor benoemd H. van den Broek, te FrederiksoordEen familie te Wilder- vank heeft bericht uit Rio Grande ontvangen, dat de heer H. E. Dik, gezagvoerder van het schooner- brikschip liducia, zijn schip verloren en zijn graf m de golven heeft gevonden, Ook een matroos is omgekoinen. Onder de giften voor den bouw eener kerk in de nieuwe wijken van Amsterdam, is er een van vijftigduizend gulden, door een inwoner der hoofdstad. Te I eiden is een vereeniging van bedienden, oppassers en kellners opgericht, met het doel, om elkander bij ziekte geldelijk te ondersteunen, en maandelijksehe bijeen- komsten tot onderling verkeer te houden.Te Amsterdam heeft eene alleen wonende vrouw in een ijleude koorts haar woning verlaten en is in de Egelantiersgracht gesprongen. Zij werd er spoedig uitgehaald, maar was toch reeds overleden, toen men haar op den wal bracht. Een in aanbouw zijnd woonhuis, van den timmerman J. 1 horenaar, te Wolfaartsdijk, en dat ter lioogte van de balken reeds was opgetrokken, is door den wind in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. bezweken; slechts enkele stukken dtr muren zijn staande gebleven. De koiiingstijgerin, die 7 November 1871 in de Berlijnsche diergaarde werd geboren, heeft op haar verjaardag 1 jongen geworpen, die men alien in 't leven hoopt te houden. Te Garvin zijn door het springen van een stoomketel in een suikerfabriek 8 werkiieden, mannen en vrouwen gedood. De fabriek is grootendeels verwoest en Je belendende huizen, tot op een afstand van 66 meter, hebben veel schade bekomen. De politie te Delft heeft een 84jarige weduwe aan de Oosterstraat dood te bed gevonden. De vrouw werd van wege het burgelijk arm bestuur en de diaconie ondersteund eu leefde verder van lief- degaveu; de vorige week had zij haar eenige kachel verkocht uit armoode. Evenwel vond men op haar kamer in een ongesloten lade 600 aan bankpapier en f 92 aan contanten, benevens verscheidene gouden voorwerpen. GEMENGDE BERICHTEN. geering zal de noodige voorstellen doen ter ver- dere verbetering van het kiesstelsel. Na het uitspreken van de troonrede vertrok Z. M. volgens het afgekondigde programma. Z. M. de koning heeft aan den Belgischen schilder Dubois de taak opgedragen; het portret te vervaardigen van de aanstaande koningin van Neder- lanCli De" 9 Januari a- s- zal aan het cen-1 traalbureel te Utrecht het examen plaats hebben van aspiranten voor de betrekking van surnumerair bij de maatschappij tot Exploitatie van Staats- spoorwegen. Wij vernemen, dat de .bekende letterkundige Aart Admirnal, directeur van het telegraafkantoor te Schoonhoven, is overleden. le Nieuwvliet is een kind verbrand. Hetzelfde geschiedde in de een uur van daar gelegen gemeente J Eehoondijk. Te Loosduinen is door een onbekende oorzaak des nachts een wieg omgevallen. Toen de ouders des morgen ontwaakten, vonden zij hun De °ndergeteekende betuigt langs dezen weg zijnen liartelijken dank aan alien, zoowel buiten als binnen deze gemeente, van wie hij blijktn van belangstelling mogt ge- nieten bij zijnen 508ten geboortedag. Zaamslag, 10 November 1878. G. DE BOKX. De ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen liartelijken dank aan alien, die blijken van belangstelling hebben betoond bij de viering van hunne lOjarige echtvereeniging. Axel, den 15 November 1878. J. v. D. SCHOONAKKER— J. H. Mjsertens. Voor de talrijke bewijzen van deel- l? neming, zoo van hier als elders onder- vonden, op mijn 80»te" jaardag, betuig ik ook namens mijne kinderen liartelijken dank. Sas van Gent, 15 November 1878. Wed. E. BIJLEVENS. U o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2