blnnenlandT No. 1408. Zaterdag 16 November 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 15 November. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- tenren en Brievenbushouders. ADVEBTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meor 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nnuiiddag OKIE circa. Kit blad rcrschljnt ®la*dasr~ en Vrljdagavond blj J. K. G. D II O IS T te Ter Xeuzen. BIJ (iezc couraiit bcboort ecu bijvocgael. JPolitlelt Overzielit. Er gloort een lichtstraal door de neve.len der Oostersche politiek. Volgens beriohten uit, Bombay zou er eenige hoop bestaan op eene vredelievende beslechting van de met Afghanistan gerezen moeie- lijkkeden. De Emir schijnt te willen toegeven en Rusland schijnt zelfs de toenadering te willen bevorderen. Ook doen zich teekenen van meerdere toenadering tusschsn de kabinetten van Engeland en Rusland voor. Graaf Schouwalolf is eerst naar Parijs en vervolgens naar Pest vertrokken. Men brengt zijn verblijf aldaar in verl)aiul met een voorstel van wege zijn keizerlijken meester aan de mogend'neden van bet Berlijnsche congres, om een zoogenaamd na-congres te doen houden, ten einde nader te regelen, wat blijkens de ervaring te Berlijn onvoldoend of niet geregeld werd. Indien het be- vestigd wordt, dat deze gemoedelijke staatsman den onwrikbaren Gortschakoff zal vervangen, dan mag men hiervan eene vredelievende stemming tusschen de congres-mogemlheden in 't algemeen en de kabinetten van Engeland en Rusland tegemoet zien. Over 't algemeen schijnt er meer neiging bij de betrokkene inogendheden, otn de bepalingen van het verdrag van Berlijn na te leven. Met de stemming over Andrassy's politiek onder de gedelegeerden uit het heerenhuis staat het niet gunstig; afgescheiden nog van zijne politiek, maken velen hunner uit een constitutioneel oogpunt be- zwaar, om credieten toe te staan voor eene politiek, waartegen de gekozene volksvertegenwoordiging zich met eene meerderheid van meer dan s/j der stein men verklaarde. De onoprechte yvijze, waarop hij van de delegaties de aanneming> van bet 60 inillioeneii- crediet wist te krijgen, heeft. eukelen gekreukt reeds drie zijner tegenstanders hebben „wegens redeuen van gezondheid" bun mandaat neergelegd. De vervolging tegen de socialistische pers en de vereenigingen van dien aard wordt in Duitsch- land niet klem voortgezet. De Reichs-Anzeiger deelt weder de opheffing van verscheidene ver eenigingen mede. De leden der Algemeene Duit- sclie vereeniging voor boekdrukkerij te Berlijn, waar verscheidene socialisjtisobe bladen gedrukt worden, hebben dan ook besloten tot de liquidatie der zaak. Volgens de Bank- und Ilandelszeitung zou de Berlijnsche politie dezer dagen de band op twee Russische socialistische agenten gelegd hebben, die in druk verkeer met de leiders der socialisten staan. Moncasi, die een aanslag op bet leven van den koniug van Spanje deed, is ter dood veroordeeld. In de a. s. week zullen daar twee belangrijke ontwerpen in bet wetgevend licbaain worden be- bandeld: bet outwerp eener kieswet en dat op de drukpers. Beide hebben kans van aangenomen te worden. De constitutioneele en de centralistische partij hebben zich vereenigd op den grondslag der staatsregeling van 1871, behoudens meer vrijzinnige uitlegging van de wetgeving op de drukpers, de godsdienstige vrijbeid en bet stemrecht. Door de oppositie is in de kamer der afgevaardigden een amendemeut op de kieswet ingediend, volger.s liet- welk ieder Spanjaard van zekeren leeftijd, die lezen en schrijven kan, kiezer is. Wei eene vrijzinnig- heid in een land als Spanje! I let laat zich denken, dat het aantal kruisjesmakenden grooter, dan bet aantal schrijvende Spanjaarden zal wezen. Wellicbt zal dezevrijzinnige bepaling iets toebrengen tot bevordering van 't onderwijs. De Spanjaard is trotscb, maar vooralsnogdom. Als een vervolg op ons vorig bericht, deelen wij mede, dat de kapitein en verdere bemanning van de jl. Zondag alliier binnengesleepte Deensche schconerbark Medea, welke te Antwerpen door een stoomboot, die hen in zee had opgenomen, waren aan wal gezet, alhier zijn aangekomeneenjonge matrons was, v6or de redding, over boord geslagen en verdronken. In de Vlaamsche schouwburg te Gent zal op Zondag 17, Maandng 18 en Dinsdag 19 dezer, voor bet eerst ten tooneele worden opgevoerd de Reis om de wereld in 80 dagen. In Prov. blad no. 105 wordt aan Burg, en Weth. in Zeeland kennis gegeven, dat vol gens beschikking van den Min. van Rinn. Zaken van 5 dezer, in werking getreden denzelfden dag, de provincie Zeeland tijdelijk is toegevoegd aan den werkkring van den adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Zuid—Holland, den heer dr. B. Carsten. Bij circulaire van 8 November 1878 no. 22, worden in Provinciaal blad no. 104 burge- en wethouders in Zeeland in kennis gesteld met het bedrag, dat door hen bij den Rijks—ontvanger behoort te worden gestort wegens het door hunne respectieve geineenten verscbuldigd evenredig aan- deel in de kwade posten op de grondbelasting dienst 1875 en op de personeele belasting dienst 1875/76. Een daarbij gevoegde staat vermeldt liet bedrag van dat aandeel. Het regeerings antwoord op de algemeene beschouwingen der begrooting is versehenen. Daarin handbaaft de regeering de vroegere verklaring betrekkelijk bet kiesrecht. Zij verdedigt bet finantieel beleid. De toestand voor 1879 levert geen bezwaar op. In 1880 zal men voor spoorwegen en kanalen kunlien leenen. Wei is de regeering voor gepaste spaarzaamheid, maar het begonnene moet men voortzetten en de vroegere besluiten, speciaal die betreffende de uitvoering van de wet op bet hooger onderwijs, getrouw en stipt uitvoeren. De resultaten van bet jofigste Munt-congres zijn dat bet beginsel van den dubbelen standaard is behouden, met vrijbeid voor elken staat om, naar eigen bevinding, beide metaalsoorten of een der beiden te behouden. Weldra zullen nieuwe muntbiljelten van 10 worden in omloop gebracht. Ook de 2£ cents-stukken zullen in omloop komen, zoodra de oude centen geheel zullen zijn verdwenen. De ontwerpen tot invoering van nieuwe belastingen (belastingen op de kapitalen in por- tefeuilk en op de goederen in de doode hand) hebben bet departement van finaiitien verlaten. De geraeenteraad te 's Gravenhage beeft besloten een der residentie waardig geschenk in zilver aan Z. M. den koning aan te bieden, bij gelegenbeid van zijn aanstaand huwelijk, en de vervaardiging daarvan opgedrageu aan de beeren J. M. van Keinpeu zonen te Voorschoten. Bij deii geraeenteraad van Vlissingen, is door den beer Pot het volgende voorstel ingekomen: z/dat de raad zich wende tot de bevoegde macht met bet dringend verzoek, om (zoo er mocht besloten zijn, om de algeheele voltooiing der wer- ken aan de marinehaven voorloopig uit te stellen) op dat besluit terug te komen, en dit zoo met bet oog op den toestand te Veere, waar het binnen- komen met groote zeeschepen feitelijk onmogelijk is gewordeu, als op de dingen, die ten opzichte van onze groote zeesluis komen kunnen, in welk geval door algeheele afsluiting alles voor bet rijk en de gomeenten Vlissingen en Middelburg zoude verloren zijn." De behandeling van dit voorstel is tot eene volgende vergadering verdaagd. De vraag naar Zeeuwsche oesters is in het buitenland, met name Engeland en Duitschland, zoo onbegrensd, dat ook in meer gunstige jaren de prijzen nog steeds hoog zullen blijven voor bet gebruik. De markt 18761877 opende met/50 per 1000 stuks en steeg later tot f 60, terwijl de markt van 18771878 al aanstonds werd ge- opend met 80 per 1000 stuks. Deze zooveel verhoogde prijs was het gevolg van de bevindingen, dat de leverbare oesters voor dit jaar nog ver be- neden de raming aanwezig bleken te zijn. Het aantal kilogram men oesters, in 1877 verzonden, bedraagt uit Bergen op Zoom 314,774 en uit Kruiuingen 451,503; totaal 766,277 KG. Het aantal uitgebrachte pannen, tot het opvangen van oesterzaad, bedroeg ongeveer 7 millioen, welke met al den arbeid, daaraan te verrichtten, kunnen worden geschat op eene waarde van 3 tonnen gouds. Het schijnt, dat een of andere ,/grappenmaker," die zelfs de onrust en angst niet telt der fainilie- betrekkingen van hen, wier leven in deze dagen op zee aan duizend gevaren is blootgesteld, zijn vernuft eens beeft willen toonen, door er redacties en correspondenten van dagbladen eens in te laten loopen. Hij verspreidde het gerucht, dat er aan 't strand te Westkapelle twaalf lijken waren aarige- spoeld, en wist bet zoo aan te leggen, dat de beide Middelbui'gsebe bladen en verschillende Zeeuwsche en Hollaudsche bladen bet bericht opnaraen. Tbans blijkt het, dat het een valsch gerucht is geweest en er te Westkapelle wel wrakhout en een scheeps- bord met den naarn Elise, maar geen lijken zijn aangespoeld. Door de Nederlandsebe vereeniging tot af- scbaffing van sterken drank is aan de Nederlandsebe maatschappij tot bevordering van geneeskunde ge- vraagd of sterke drank tot de vergiften raoet ge- rekend worden. Laatstgenoemde maatschappij meencle echter geen uitspraak in de zaak te moeten doen. Misschien was zij wel huiverig om het groote gewicht dat aan liaar uitsjiraak zou kunnen gebecht worden en wellicbt tot verkeerde gevolgen zou leiden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1