BUITENLAND. zijn. Tegen het vallen van den avond was van het schip niets raeer te zien. De loodskotter is den geheelen nacht buiten gebleven, doch heeft niets kunnen ontdekken dan een onherkenbaar stuk wrak op den Wijnbol, dat niet te bereiken was. Volgens het Handelsblad vertnoedde men, dat het de Adblasserdam, gezagv. Willemse, 6 Sept. jl. van St. Helena vertrokken, zou zijn, welk ver- moeden, door hetgeen men uit Vlissingen meldt, waar een gedeelte der bemauning thuis behoort, wordt bevestigd. Aan het strand te Westkapelle zijn twaalf lijken aangespoeld, waaronder een van een jongentje. Verdere bijzonderheden zijn nog onbekend. Donderdag 14 dezer zal voor het hof van assises te Gent terecht staan Eduard Martens, be- schuldigd van dubbelen moord en diefstal, op 31 Maart jl. gepleegd op Pieter Bernard Houttier en zijn huishoudster Anna v. d. Bulcke, wonende onder de gemeente IJzendijke, Zeeland, op de zoo- genaamde Blauwe Hofstede. Het lijk van den man lag in den gang met vreeselijke hoofdwon- den en een grooten plas bloed er naast; het hjk der vrouw lag in de kamer, met het gelaat voor- over op den vloer, waarschijnlijk geworgd; de kast was open en het geld ontvreemd. Door de firma L. A. L. Kortman Cie te Rotterdam, worden tegenwoordig gasapparaten geleverd, waaraan groote voordeelen zijn verbonden. Deze gasoline-gasmachines berusten op het distil- leren uit petroleum van eene vluchtige waterhel- dere stof, die uilnemend licht geeft en welke kan aangewend worden als lichtgeveiide en tevens als uitsluitend warmte ontwikkelende vlam. Door die toestellen wordt het inogelijk woonhuizen, hotels enz. te verlichten door rniddel eener gasleidiiig, terwijl zij ook zeer dienstig zijn ter verlichting van schepen en stoombooten. De verbrandings- kosten zijn ongeveer gelijk aan die van steenkolen- gas en de toestellen niet duur. Gas-oline is zeer brandbaar, maar niet zelfontbrandend. Door mr. E. van Oppen en zijn broeder T. van Oppen is concessie aangevraagd voor het aan- leggen en exploiteeren van eenige stoomtramwegen in Limburg. De eerste lijn, die zij zich voorstel- len aan te leggen, is de lijn SittardHeerlen Richterich. Met het oog op den grooten voorraad steenkolen, die men in de omstreken van Heerlen aantreft, reeds is voor ontginning van 14 mijnen concessie verleetul kan deze lijn voor Limburg van veel gewicht worden. Die mijnen toch kunnen zonder afvoerwegen niet behoorlijk geexploiteerd worden. Men verneemt, dat heeren commissarissen van de Nieuwe of Litteraire Societeit, die het plan hadden opgevat, de noodige fondsen te ver- zamelen voor den aankoop van de door wijlen den beer Dunkler nagelaten muziek, besloten hebben, wegens het onvoldoende van de tot heden ontvangen bijdragen, die taak neder te leggen, in de hoop, dat zij door anderen weer opgevat en met beteren uitslag bekroond zal worden. De Vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande 's lands verdediging heeft haar zevende jaarverslag het licht doen zien. Aan het einde van dit verslag lezen wij het volgende„De be- langstelliug in de zaken van 's lands verdediging is toeneinendhet ijs is gebroken, de stem van hen, die tot waakzaamheid, tot gepaste voorzorg aanmanen, die voorbereiding en toerusting wen- schen, en die het belang des vaderlands zien in een goed geregeld verdedigingswezen, dat aan onze krachten geevenredigd is en voor onze behoeften past, is niet tneer de stem eens roependen in de woestijnzij vindt bclangstellend gehoor en zal weldra weerklank vinden, ook daar, waar al die wenschen hun verwezenlijking kunnen vinden, waar het woord tot daad kan worden, bij de regeering des lands en de vertegenwoordiging des volks." Landbouwberichten. Men schrijft uit ZwolleIn Noord-Duitsch- land wordt zeer geklaagd over de voortdurende sluiting der Nederlandsche grens, in zake van den veehandel en den veestapel. De prijzen voor vet vee op de Duitsche markten staan in zeer ongunstige verhouding tot die voor mager vee, waarnaar eene toenemende vraag blijft bestaan. Het aangekochte fokvee is bij kleine keuze tot hooge prijzen be- taald. Alhoewel er meer jong vee is omgezet dan vorig jaar, is voor de toenemende behoeften de veetoestand treurig te noeraen. De melkerijen worden minder in getal, daar melkkoeien weder spoedig voor de hal gemest worden en dan vaak nog met verlies van de hand gaan. De handel staat thans stil, alleen stieren, drachtige koeien en vaarzen vindt men, hoewel onbeduidend, nog ter markt. Als een probaat middel tegen het ongedierte dat soras in groote menigte door onze hoenders gehuisvest wordt, beveelt /The Country" aan het leggen van groene elzeu takken in de hokken van het pluimvee. De reuk der bladen schijnt de luizen en andere paracieten bijzonder aan te trekken, zoodat zij daarvoor hun oorspronkelijke voeders verlaten. De takken moeten dan natuurlijk iederen morgen verwijderd en verbrand worden. Vroeger stonden Cincinnatie en St. Louis aan het hoofd van den N.-Amerikaanschen vleesch- handel. Nu is het Chicago, en niet zonder grond wordt die stad Porcopolis (de varkensstad) genoemd. Er zijn daar 40 firma's, die varkensvleesch, spek en rundvleesch verzenden. 's Winters zijn ongeveer 5000 arbeiders bezig, 's zomers omtrent de helft. Geslacht en ingepekeld werden in Jan. en Febr. 567,139 varkens; van 1 Maart tot 31 October 1,470,000 dito en in Nov. en Dec. 1,039,300 dito. De waarde van het product (met inbegrip van zout en verpakkiug) was 42,950,000 doll. Sinds de 2 jaar, dat men daarmede bezig is, heeft de verzending van rundvleesch in luchtdigte bussen een groote vlucht genomen. In het koele jaargetijde worden er gemiddeld 1000 runderen daags te dien einde geslacht en bereid. Vooral 2 firma's houden zich met deze zaak bezig. In het Roggeveld te Deurne, vond men on- langs een man, die erg toegetakeld was. Men bracht hem naar het gasthuis te Borgerhout, alwaar hij weldra tot het bewustzijn terugkecrde en verklaarde dat hij te voet van Hoogstraten kwam en onderweg door dieven aangerand, mis- handeld en bestolen was. Er werd dadelijk een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat integendeel het slachtoffer zich had schuldig gemaakt aan nachtelijke poging tot diefstal, op den openbaren weg. De kerel in quaestie was uit het bedelaars- gesticht van Hoogstraten ontsnapt en bezat geen duit. Ten einde aan geld te komen viel hij een voorbijganger aan en eischte van deze zijn beurs of zijn leven. De landlooper had echter hier met een dapper man te doen, welke hem op staanden voet een duchtig en wel verdiend pak slaag gaf en hem half dood van angst en schrik achterliet. De landlooper is gedurende drie dagen in het gasthuis van Borgerhout verzorgd geworden, doch I sedert is hij verdwenen en heeft niets meer van I zich laten hooren. Onnoodig te zeggen dat de kerel door de politie wordt opgezocht, des te meer daar zijn signalement ook rain of meer overeenkomt met dat van een der moordenaars i van den ongelukkigen grijsaard Deckersvan iSanthoven. behouden park van het Champ de Mars. Die t galerijen en hare koepels zullen ingericht worden tot een nijverheidsmuseum, een soort van doorloopen- de openbare en kosteloos te bezichtigen tentoon- stelling, in den trant van het /Conservatoire des Arts et Metiers, maar tienmaal belangrijker en uitgebreider dan dit. Onlangs deelden wij mede, dat er plan bestond een tunnel door het kanaal tusschen Frankrijk en Engeland te bouwen. Thans verneemt men, dat men zich daarmede weder ernstig bezig houdt. Naar men uit Londen bericht, zijn de Franschen begonnen bij Calais een koker van 183 c. m. te graven. De Engelsche maatschappij is van plan in dezen herfst hetzelfde te doen en van St. Margaretsbay een gelijken koker naar de Fransche kust daar te stellen. Een verschrikkelijk ongeluk is te Bischeim aan 10 jonge meisjes overkomen. De meisjes hadden op een papierfabriek gewerkt en zouden de rivier oversteken in een vlet. Deze kanteide, en angstig gillend stortten alien in den stroom. Krampachtig klampte het tiental zich aan elkander, zoolang tot men er in slaagde de meerderheid ongedeerd aan land to brengen. Een meisje echter verdronk en twee anderen liggen zwaar ziek. Den 2 November heeft de uitbarsting van den Vesuvius heel wat kwaad aangericht. Zware 3teenen werden met zooveel kracht uitgeworpen, dat de inwoners, die op weg waren naar het kerk hof, verschrikt wegvluchtt.en. Verscheidene boomen vielen om, en een daarvan kwam juist neer op een rijtuig, dat geheel vermorzeld werd. De tele- graphische gemeenschap tusschen Balerno'en CalabriS werd verbroken. De neerstroomeiide lava noodzaakte verscheidene menschen om overhaast hunne woningen te verlaten en eenige wegen waren haast onbe- gaanbaar door het zand en de steenen. GEMENGDE BERICHTEN. j Van 1 Mei tot 1 November kwamen ruim j 203,000 vreemdelingen de Parijsche hotels be- volken, om de tentoonstelling te zien. Daarvan waren 22,000 Duitschers, 1400 Amerikanen, 59,000 Engelschen, 8500 Oostenrijkers, 29,000 Belgen, 10,000 Spanjaarden, 15,000 Italianen, 6700 Neder- landers, 5700 Russen, 12,000 Zwitsers, 2000 Polen en 1700 Portugeezen. De toevloed van vreemdelingen was het grootst van 27 Aug. tot 25 Sept., het geringst van 1 tot j 28 Mei. Het aantal bezoekers uit de departe- menten is nog niet bekend. In overeenstemming met de stad Parijs heeft de minister van handel, omtrent het tentoonstellings- paleis op het Champ de Mars het volgende bepaald Al de bijgebouwen en een gedeelte der binnen- galerijen zullen worden gesloopt. De 4 groote ga lerijen en hare koepels zullen in wezen blijven en een prachtigen tuin omi-ingen, die door breede passages verbonden zal zijn met het insgelijks te Op het kerkhof te Loehem is een gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van dr. W. C. H. Staring. Het lokaal ,/Frascati" te Amsterdam is voor ruim een ton gouds verkocht; waarschijn lijk zal het gebouw voor kantoren met een mon- sterzaal voor tabak worden ingericht. Vrijdag avond is in het binnengasthuis te Amsterdam ge- bracht een oude vrouw met hevige brandwonden overdekt. Het omvallen van een petroleumlamp was weder oorzaak van deze ramp. Verledene week zijn aan het etablisseinent ,/Fijenoord," wegens slapte van werk, vijfentwintig werklieden ontsla- geu. Te Meppel is een algemeene Meppeler— kiesvereeniging tot stand gebracht, bestaande uit allerlei richtingen, doch alien uit den burgerkring, als tegenwicht van de zoogenaamde heeren partij. De oudste ingezetene der gemeente Zevenbergen, mejulfrouw A. E. Heishorn, laatst weduwe J.Don- ken (zij is viermaal gehuwd geweest)ishaarl02e levensjaar ingetreden en is nog zeer gezond en krachtig. In zekeren gemeenteraad was sprake van het maken van een muur om een nieuw kerk hof. Een der raadsleden noemde het geldverspilling, want zeide hij, die buiten het kerkhof staan, ver- langen er niet op te komen en die er op zijn kunnen er niet van daan. Te Berlijn is door de klerken der stedelijke secretarie de volgende schrijfbehoeftengedurende het afgeloopen jaar gebruikt: 2123 gros stalen pennen, 9350 penne- houders, 14,285 potlooden, 203,400 couverts 1756 liter inkt, enz. enz. Het Britisch museum te Londen is onlangs in het bezit gekomen van het stuk tener terra-cotta tafel, die gedeelten der annalen van Nebucadnezar bevat, betrekking hebbende tot een oorlog met Egypte. Den 27 October jl. is te Lindlar, bij gelegenheid van den achtsten verjaardag van de capitulatie van Mets een ge denkteeken onthuld, dat van wege de burgerij is opgerieht ter gedachtenis aan den bij die plaats gevallen burgers. Zondag 11. heeft het publiek voor het laatst te Parijs van den vastgelegden luchtballon gebruik gemaakt. In het geheel heeft de eigenaar, de heer Griffard, er 840,000 franc mede verdiend met 1033 luchtreizen. Te Cha- pelle-Saint-Sauveur, in Frankrijk, heeft een echt- paar van hunne 16 kinderen er 12 van om het leven gebracht. Beide zijn gearresteerd. I it Zurich wordt gemeld, dat de fraaie en kolossale

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2