TER flEUZEMSCHE COURABT Algemeen ieuws- on AdvertenlieMad voor Zeeuwsch-V laanileren. BIJVOEGSEL Zaterdag 9 November 1878. No. 1406. BUITENLAND. De beroemde zangeres Patti is te Brussel en zingt met een onbeschrijfelijk succes. De tenor Nicolini, die haar op de kunstreis vergezelt, beeft zich op verre na niet in zulk een sueces te ver- heugen. A1 de plaatsen zijn genomen, niettegen- staande de eerste rangen en stalles van 6 tot 3 5 franc verlioogd zijn. Elken avond wordt fr. 30,000 ontvangen, en hiervan krijgt Patti 60 pCt. De sluiting der wereldtentoonstelling blijft bepaald op 10 November a. s. De Fransche kroon- juweelen zijn reeds in 't laatst van October in- gehaald. In die maand hebben de entree's het hoogste cijfer bereikt. Tot 10 Nov. zullen, zoo als alles bat voorzien, de ontvangsten zeer lioog zijn. LI. Yrijdag waren 164,337, waarvan 97,780 betaald en 47,615 van werklieden. Het totaal der betaalde entree in de 6 maanden, Mei tot en met October, bedroeg 13,631,908. In 1867 waren de betalende entree's in de 6 maanden slechts 6,450,694. Nog is de tentoonstelling niet gesloten, of reeds wordt, behalve die van Rome in het jaar 1881 nog een tweede nieuwe wereldtentoonstelling in het verschiet gesteld, nl. te New-York voor het jaar 1889. Door de voornaamste kooplieden in laatstgenoemde stad is reeds een commissie be- last met het nemen van de noodige maatregelen tot het beleggen eener algemeene volksvergadering, waarin het plan nader zal besproken worden. Een treurig ongeval had te Parijs plaats in een huis van de Champs Elysees. Eene Engelsche dame, die zich sedert acht dagen met haren echtge- noot te Parijs bevond, was bezig zich te kleeden om een bezoek aan de tentoonstelling te brengen toen haar man binnentrad, eene sigaar opstak en de lucifer nog brandende onder den schoorsteen wierp. Zijne vrouw naderde dien, om een laatsten blik in den spiegcl te werpen, haar dun kleed vatte vuur en in een oogenblik was zij door de vlammen omringd. De doodelijk verschrikte eclitgenoot trachte met zijne handen he vuur te blusschen, inaar te vergeefs. Op beider angstgeschreeuw kwamen ten laatste buren toeschieten, wie het gelukte de vlammen uit te dooven, maar de arme vrouw overbed reeds een uur daarna onder de hevigste pijnen. Eene dame uit den deftigen stand te Parijs, werd reeds sedert geruimen tijd lastig gevaller, met tal van rekeningen voor goederen, die zij nooit gekocht en ook nooit ontvangen had. Ein- delijk liep dit zoo erg, dat zij besloot er voor goed een einde aan te maken. Het duurde niet lang of de gelegenheid daartoe deed zich voor. Een juwelier meldde zich aan, beweerde dat de dame eenigen tijd geleden bij hem juweelen had gekocht zonder te betalen, en bood eene quitantie aan. De dame dit vernemende, liet daarop den man verzoeken binnen te komen. Nu was het raadsel spoedig opgelost. De koopman zag dade- lijk, dat hij het slachtoffer geweest was van eene brutale oplichterij. De dame, die hij voor zich had, was de koopster nieten toch waren de goe deren op haren naam gekocht, en was de koop ster haar rijtuig nitgestapt, terwijl haar koetsier en haar knecht buiten waren blijven wachten. Bij het verhoor van de twee laatstgenoemden, wier medepliclitigheid aldus duidelijk was ge- worden, slaagde men er in hen tot de beken- tenis van het feit zelf te brengen; zij weigerden echter standvastig den naam van de geheimzin- nige persoon te noemen, die de opligterij had gepleegd. De politie doet echter ernstig onder- zoek in deze zaak, en het is dns te verwachten, dat weldra het misdrijf naar behooren zal kunnen worden gestraft. De Amerikaansche dagbladen brengen thans de bijzonderheden van het verschrikkelijk spoor- wegongeluk, dat onlangs bij Wallaston (Massa chusetts) plaats had. Er was een botsinsx ontstaan tusschen een pleizier- trein, waarin 15000 personen van den te Silver Lake gehouden roeiwedstrijd terugkeerden, en een lossen goederenwagen. De trein bestond uit 19 wagens en werd door twee locomotieven gesleept. De trein liep met eene snelheid van 30 mijlen in ft uur en kon daarom niet spoedig genoeg in zijn vaart worden gestuit. De beide machines sprongen uit de rails den dijk af, de wagens werden ver- morseld en de brokstukken op elkander gestapeld te midden van bloedend vleesch en gebroken lichaarnsdeelen. Meer dan een kwartier gaans in den omtrek was nergens een huis, een hut of zelfs wat water te vinden. Men sneed een telegraaf- draad af en met behulp van een telegraaftoestel, dat eenige personen, die aan den roeiwedstrijd hadden deelgenomen, bij zich hadden, seinde men naar Boston" om hulp. Anderhalf uur later waren de talrijke bloedverwanten en kennissen van de reizigers op het terrein. Er waren 35 personen onmiddelijk gedood en meer dan 150 gekwetst. De wagen waarin de journalisten zaten was letterlijk vermorseld. De winner van den eersten prijs be- hoorde onder de dooden. Twee zoons van generaal Buttler vond men onder de gekwetsten. Aan de Times wordt uit Philadelphia van den 4 dezer gemeld: De gele koorts neemt sterk af door den invloed van het koude weder. Te Nieuw-Orleans is de epidemie voor geeindigd ver- klaard. De gevluchten uit de zuidelijke steden keeren allengs weder terug. In de vorige week kwamen alleen te Memphis 15000 personen terug. De spoorwegen hebben het verkeer hervat en het geheele zuiden begint te herleven. Voor zoover bekend is, zijn in 't geheel 18,743 personen aan- getast, van wie 7778 zijn overleden. GEMENGDE BER1CHTEN. De tweede kamer is tegen 19 November, des middags ten 3 ure, bijeengeroepen. Wegens den voldoenden waterstand te St. Andries en elders op de Waal, is het verbod van vaart bij nacht opge- )ieven Te Amsterdam zijn drie metselaars met den steiger, gebezigd voor den opbouw van een schoorsteen ten behoeve der stoom-diamant-slijperij aan het Zaagraolenpad, naar beneden gestort. Een hunner was ierstond doodde twee anderen werden zwaar "ewond, doch hun toestand is niet hope- loos. Te Venlo vielen twee leidekkers, vader en zoon, door 't orakantelen eener plank van een aanzienlijke hoogte, waarbij de vader ernstige en gevaarlijke kwetsuren bekwam, die voor zijn be- houd doen vreezen, terwijl de zoon bijna onge- deerd bleef. H. Ter Voorde was 50 jaren lang als stadsomroeper te Oostmarzum werkzaam ge weest. Door de ingezetenen werd hem een aange- name dag bezorgd. Hij ontving ten geschenke een groengemaakte fauteuil, een nieuw bed en verschil- lende kleedingstukken. Te Breda werd dezer dagen een pasgehuwd burgerman in beschonken toestand naar het politiebureau gebracht. Den vol- genden tnorgen werd hij daar dood gevonden. Hij Heed aan vailende ziekte en maakte in den regel geen misbruik van sterken drank. Te Beemster heeft een ongehuwde vrouw, die nu en dan, hoewel in geringe mate, aan vlagen van krankzinnigheid leed, zich laten doodhongeren. In 31 dagen had zij geen voedsel meer willen gebruiken. Vroeger had zij meermalen een einde aan haar leven willen maken. De heer J. de Vries, hoofdonderwijzer te Wolsum, is door den kerkeraad aldaar ontslagen als koster en voorzanger bij de hervormde gemeente op grand van het niet vervullen zijner betrekking op een Maandagavond bij gelegenheid van een volkspetitionnementsbidstond. Te IJzendoorn werd bij een huwelijkspartij door een persoon een zoogenaamd vreugdeschot gelostwaardoor den vader der bruid aan het hoofd gewond werd en in een bewusteloozen toestand moest weggedragen worden. De trouwpartij kon dientengevolge geen voortgang hebben. Door Marc Delafontaine wordt bericht, dat er al weder een nieuw metaal ontdekt is. Het zal Philippium heeten, ter eere van den heer Philippe Plantamour, te Geneve. Dezer dagen vond een huurkoetsier te Parijs, bij het schoon- maken van zijn rijtuig niet alleen een portemon- naie met geld, maar ook alle stukken tot het innen van een erfenis van 1^ millioen francs, die door een zeer verstrooiden reiziger vergeten waren. Naar men verzekert heeft prins Bismarck in de vorige week Parijs bezocht. Hij zou in het strengste incognito 3 dagen aldaar vertoefd en de tentoonstelling bezichtigd hebben. Het schijnt dat gedurende het dienstjaar 1878, niet minder dan 3000 veroordeelingen hebben plaats gehad in de Brusselsche schutterij, welke bestaat uit 5000 man in werkelijken dienst. Te Weenen heeft een vreesselijke sneeuwstorm gewoed, waardoor alle telegraafafleidingen werden verstoord. In het Prater zijn honderden boomen omgewaaid. Er zijn eenige menschenlevens te betreuren en de communicatie is nog zeer moeielijk, gedeeltelijk zelfs onmogelijk. De koning van Dahomey (Afrika) stelt zich weer als een echte barbaar aan. In den tijd van 30 dagen, van 1 tot 30 September 11., heeft hij niet minder dan 500 menschen, waaronder vrouwen en kinderen, laten vermoorden. De consul van Portugal, alsmede eenige Engelsche kooplieden aldaar deed hij gevangen nemen. Voor eenige dagen bracht een vrouw te Zevenwoude aan een harer goede kennissen eenige versnaperingenze werden met smaak genuttigd, maar wat later komt men uit sommige ver- schijnselen tot het besluit, dat de vrouw door het eten van de versnaperingen „behekst" is. Natuurlijk was het de gerenommeerde duivel- banner, die hier medicijnmeester moest Wezen, maar dewijl de kosten, daaraan verbonden, voor het behoeftige gezin te zwaar waren, wendde de man zich tot het burgerlijk armbestuur, dat de kosten voor zijne rekening nam. Te Gorinchem hebben 40 koeien een gedwon- gen bad genomen. De boot van Venlo, die van genoemde plaats, waar het juist veemarkt was geweest, met een honderdtal runderen terugkeerde, beide bij het wegvaren, eenigszins over, waardoor 40 koeien met een gedeelte der verschansing in het water stortten en een passagier over boord sloeg. De laatste werd gered en ook de koeien, met uitzondering van 5, die aan elkander ge- koppeld, in de diepte V6rdwenen. Onlangs stierf te Varsseveld de dochter van een weduwnaar aan de tering. Na haar overlijden werd in haar geldbeursje een beschreven papier ge vonden, waarin haar gouden en zilveren sieraden, kleederen en lijfstoebehooren, linnenkasten enz. ver- maakt werden aan de dienstbode van het gezin. Door onderzoek kwam echter aan het licht, dat bet bewuste stuk, een gewoon vel postpapier, waarvan 3£ blad- zijden beschreven, evenals de onderteekening, van de dienstbode zelve afkomstig was en werden bereids eenige van de gouden voorwerpen in haar bezit ge vonden. De dienstbode is slechts 17 jaren oudmen vermoedt dat zij door anderen tot die onwaardige daad zou zijn aangezet. Naar men zegt, zou zij thans naar Pruisen voortvluchtig zijn. Een onbemiddeld ingezeten der gemeente Kamperveen, E. v. D.van Kampen huiswaarts keerende, bemerkte tot zijn spijt, dat hij „een vreemde duit" voor een cent ontvangen had. Men begrijpt de verbazing van den man, toen de meester hem tot de ontdekking bracht, dat het vreemde geldstuk een 10 markstuk was ter waarde van 6. Met hoeveel lichtzinnigheid zeelieden soms hun eigen leven en dat hunner familie aan de zee toevertrouwen, bleek dezer dagen uit het ver hoor, dat te Emden heeft plaats gehad, naar aan- leiding van het vergaan van het schip Agyca op de kust van Noorder-Ney op 19 September. Het schip, dat naar Hamburg bestemd was, verliet den 15 het Kanaal, waar het met zwaren storm te kampen had; daar er geen gelegenheid bestond bestek op te maken, dreef men tot den 18 rond, zonder te weten, waar men zich bevond, toen er 's avonds ten 13 ure een draailicht in het gezicht kwam, dat later gebleken is het licht van Noord-Ney te zijn. De kapitein hield het voor het licht van Helgoland, en ofschoon dit laatste op de scheepskaart, die ongeveer 13 jaar oud was, als een vastlicht stond aangeteekend, rneende hij toch Helgoland voor zich te zien, daar in een handboek, dat voor 7 jaar was verschenen werd aangemerkt dat men van plan was het vaste licht in een draailicht te verandereu! Het VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 5