BUITENLAND. ADVERTENTlKN. VOLKSBIBLIOTHEEK met het denkbeeld van den lieer Lambrechtsen, om deze zaak in handen van gedeputeerde staten te stellen. g. Tot lid van Gedep. Staten wordt benoemd de beer Fransen van de Putte met 22 stemmen. De heer Schorer vesligde nog de aandacht op de gebreken in het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden en gaf Gedep. Staten in bedenking eene herziening van dat reglement. De voorzitter geeft de verzekering, dat deze zaak bij Gedep. Staten een ])unt van overweging zal uitmaken. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. Te 'a Gravenhage overleed den 25 October jl., in den ouderdom van ruim 68 en een half jaar, mevr. Ida Hiskia Woldring, sinds 4 Februari 1863 weduwe van den gepensioneerden kapitein- luitenant ter zee, den WelEd. heer Guillame Cornells Alvarez, den eenigen afstannneling dezer Spaansche familie uit de mannelijke linie, die, nog rechtstreeks den geslachtsnaam van Alvarez voerende, dezen alzoo thans in zijnen eenigen nagelaten zoon, den WelEd. heer Pieter Willem Alvarez, oud-president voor den dienst der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, nog doet voort- leven. Onderscheidene leden dezer familie bekleedden in de twee vorige eeuwen te Ter Neuzen achter- rolgens aanzienlijke betrekkingen, van welke de laatste was de WelEd. heer Pieter Alvarez, burge- meester van Ter Neuzen en vrijheer van de heer- lijkheid Westdorpe, die den 8 April 1826, op 76jarigen leeftijd, als weduwnaar overleed, 5 dochters nalatende, welke alien bij haars vaders dood reeds gehuwd waren. Ossenisse, 6 November. Gisteren avond om- streeks half zes ure ontstond in deze gemeente brand in de schuur op de hofstede, van J. Totte in den Nijspolder, staande aan den zeedijk. In korten tijd stond het gebouw in voile vlam. Buiten den voorraad graan en hooi, die er in geborgen was, zijn twee varkens verbrand. Behalve onze spuit zijn er nog twee spuiten uit de naburige gemeente Hontenisse ter blussching koinen opdagen en, met vereende krachten is men er in geslaagd, den brand alleen tot de schuur te beperken. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd de oorzaak is onbekend. Thans kan men met zekerheid mededeelen, dat Z. M. de koning 15 of 16 Januari e. k. te Arolsen zoowel burgerlijk als kerkelijk met H. K. II. prinses Emma in den echt zal worden vereenigd. Het hooge echtpaar vertrekt dan naar het Loo en zal tusschen 20 en 25 Januari te Amsterdam zijn feestelijken intocht doen. De zitting van den landdag der vorsteu- dommen Waldec en Pyrmont is door den Landes- Director von Sommelsfeld geopend met eene rede, waarin hij namens den vorst des lands mededee- ling heeft gedaan van de verloving van prinses Emma met Z. M. den koning der Nederlanden, „in de overtuiging dat de landdag met de oprechtste deelneming het bericht van deze lieuchelijke ge- beurtenis zou ontvangen en met het geheele land de prinses eene gelukkige toekomst zou toewen- schen." Z. M. de koning wordt eerstdaags uit Arol sen terug verwacht, en na op het Loo een paar dagen doorgebracht te hebben, zal hij zieh naar 's Gravenhage begeven. Z. M. de koning heeft het verlangen te kennen gegeven, eene opgave te ontvangen van de namen en woonplaatsen der hoofddirecteuren, presidenten of voorzitters van de besturen der voornaamste weeshuizen in het geheele Itijk. De minister van binuenlandsche zaken heeft de commissarissen des konings in de provincien verzocht, hem zoo spoedig mogelijk in staat te stellen aan den wensch des konings te voldoen. Blijkens het verschenen verslag over hoofd- stuk binuenlandsche zaken der staatsbegrooting werd •pnieuw de wensch, geopenbaard, dat nog in 1879 eene poging tot uitbreiding der kiesbevoegdheid zou worden gedaan. Anderen achten afdoende regeling niet mogelijk zonder grondwetsherziening en bevalen deze nogmaals ernstig aan de regee- ring aan. Yrij algemeen werd aangedrongen op partiele herziening der provinciale en vooral der gemeente- wet. Geklaagd werd over de neiging tot opdrijving der uitgaven en de karige toelichting van dit hoofdstuk. De opheffing van de afdeeling statistiek werd zeer betreurd of niet gerechtvaardigd genoemd. Bedenkingen tegen de opheffing zijn in eene uit- voerige nota van den heer Borgesius nader ont- wikkeld. Er waren ook leden die de opheffing verdedigden. Algemeen wenschte men herziening der krank- zinnigenwet. Enkelen drongen aan op voorziening tegen vervalsching van levensmiddelen en wijzi- ging der begrafeniswet. Velen drongen ernstig op opheffing van een of twee- universiteiten aan, waarteger. verscheidenen zieh na- drukkelijk verzetten. Klaehten werden geuit over de uitvoering der nieuwe wet op het hooger on- dorwijs, terwijl het nieuw vastgesteld gymnasiaal leerplan stof tot bedenking gaf. Het systeem van den Minister omtrent het subsidieren van gymnasia werd door velen beaamd. Betreurd werd dat niet eene grootere herziening der wet op het middel- baar onderwijs is voorgedragen, namelijk inkrim- ping der leervakken en vereenvoudiging van het eind—examen. Verscheidene leden hoopten, dat de nieuwe schoolwet dit jaar nog zou worden ingevoerd. In elk geval had men voorbereidende maatrege- verwacht, vooral ter vermeerdering van onderwijs- kracht. Algemeen erkent men, dat omtrent kun- sten en wetenschappen meer matiging en zelfbe- perking had moeten worden betracht en vroeg men 'sMinisters denkwijze over de opheffing of aanvulling der commissie van adviseurs. Een telegram uit Kaapstad meldt, dat sir Bartle Frere nog te Maritzburg en de opperbe- velhebber te Greytown is. Uit de Transvaal is geen vertrouwbaar nieuws. De toestand in Zoeloe- land blijft hetzelfde, maar uit alles blijkt, dat Cetewavo vijandiger gezind wordt. Te Delagoa- baai slaan de Zoeloes een dreigenden toon tegen de Portugeezen aan. In Griqualand West wordt een petitie ten gunste van annexatie bij de Kaap- kolonie voorbereid. Te Utrecht heeft zieh een zeldzaam geval van brutale oplichterij dezer dagen voorgedaan, waaruit blijken kan, dat het zedelijk verval zelfs tot in de hoogste kriugen te Berlijn is doorge- drongen. Voor eenige maanden meldde zieh bij de maat- schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen aldaar een zekere heer aan, zieh noemende von Diirselen, die voorzien was van uitmuntende aanbevelings- brieven van baron D. van H. te 's Gravenhage. O. a. ook ten gevolge van deze aanbeveling werd hij bij genoemde maatschappij aangesteld en wist hij zieh tevens van deze aanstelling te bedienen. om niet alleen bij eenige personen krediet te bekomen, maar ook om van een wijnhandelaar te 's Hage, met wien hij zieh als agent verbonden had, een vrij aanzienlijk voorschot te verkrijgen. Den 1 dezer vond hij het echter goed, om de maatschappij, zijne crediteuren en den wijnhande laar den rug toe te keeren en, zooals men het noemt, met de uoorderzon te vertrekken. Zou men het gelooven, dat deze heer, zooals is gebleken, tot de aanzienlijkste kringen in Berlijn behoorde, en wel een zoon van den welbekenden graaf von Alvensleben en gewezen Ulauen-officier bij de Pruisisclie garde is? Liandbonwberichten. In den tuin van den heer M. Eijke te Hon tenisse staan voor de tweede maal van dit jaar nog frambozenstruiken in den bloei en heeft men zelfs eene volkomen rijpe framboos geplukt. Gedurende de verledene week is de middelprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie onveranderd gebleven. Van de vette varkens was de middelprijs90 centimen tot een frank. Afslag 2 centimen; alles per kilo levend gewicht. Markten goed voorzien. De verschillende soorten van vlas helden naar afslag over. Ook hiervan waren de markten goed voorzien. Gedurende de week, eiudigende met den 2 No vember, werd in Friesland weder een geval van longziekte geconstateerd in een nieuw aangetasten koppel, in de gemeente Idaarderadeel, ongeveer op een uur afstands buiten den afgesloten kring. Zeer waarschijnlijk is de ziekte door den handel daar- heen versleept. In dezelfde week van 1877 kwa- men 8 ziefctegevallen voor en werden 4 nieuwe koppels aangetast bevonden. Philippart is tegen het vonnis der correctioneeele rechtbank te Brussel, waarbij hij wegens enkel- voudige bankbreuk tot zes maanden gevangenisstraf is veroordeeld, in beroep gekomen. Naar men zegt, heeft ook het openbaar ministerie appel aan- geteekend wegens de geriugheid der straf. Met het verhoor der getuigen in de zaak van t'Kint-Fortamps zal men eerst heden kunnen beginuen. Fortamps wordt eenvoudig aangeklaagd wegens inbreuk op de bepalingen van de wet van 18 Mei 1878 regelende de naamlooze vennootschap. t'Kint, zoover men weet, wegens verduistering van over de zestien millioen fr. ten nadeele van de Banque de Belgique. In de zitting blijft hij steeds dezelfde houding bewaren. Hij zit geheel ineen gedoken en ver- roert zieh niet. Het proces trekt steeds een groot aantal nieuwsgierigen, zelf werden er dames aan- getroti'en. De socialisten te Maintz hebben hunne ver- eeniging vrijwillig ontbonden en hare roode vaan, ten einde die niet in handen der politic zou val- len, in den Rijn laten zinken. Inmiddels heelt de politie te Berlijn een verbod uitgevaardigd tegen het aldaar gevestigd werklieden-zangersbond en daar- toe behoorende zes liedertafels. Wijders zijn nog verboden de vereeniging der socialistische volkspartij te Kolditz, vijf socialistische vak- en andere ver- eenigingen in het groothertogdom Hessen, de werk- lieden-vereeniging voor onderwijs te Bremen, be- nevens veertien socialistische gescliriften. Voorspoedig bevallen van een Zoon Yrouwe ROM8WINCKELvan der Moore. Ter Neuzen, 1 November 1878. Heden overleed, tot droefheid van ons en van hare broeders en zusters, onze geliefde dochter FREDERIC A HELENA JOHANNA, in den ouderdom van 41 jaren. Groede, 7 November 1878. J. HOUTZAGER. C. A. M. HOUTZAGER— Steuerwald. Door de VEREENIGING TER BEVORDERING DER BELANGEN VAN ZEEUW8CH-VLAANDEREN" is besloten, bij gelegenheid der aanstaande Naj'.iUrs Paurden- en Veemarkt op 13 dezer, en op dezelfde voor- waarden als die van het Gemeentebestuur, de na- volgende I* It E M I E M uit te reiken 1. Voor het grootste getal paarden van een en denzelfden eigenaar5, 2. Voor het schoonste jongpaard, geboren tusschen 1 Januari en 1 Juni 1877 5, 3. Voor het schoonste veulen, geboren tusschen 1 Januari en 1 Juni 1878 5, 4. Voor het schoonste rund (vaars) van 1 tot 2 jaar oud5, 5. Voor het schoonste kalf (idem) van 6 tot 12 maanden oud5, 6. Voor den verkooper, eigenaar van het grootste getal paarden, miustens 2 stuks 5, 7. Voor den verkooper, idem van het groot ste getal hoornvee, minstens 3 stuks 5, DE VEREENIGING. T E AXEL. Iedere Zaterdag ZITTING, des avonds van 6—7 uren, tot het kosteloos ter lezing ult- geven van boeken, in het achterkamertje op het Stadliuis. Iugang door de poort in de Gentsebevaart- straat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2