BU1TENLAND. RECHTSZAKEN. Arroiidisseiiieuts-rechtbank te Jlitldelburg. GEMENGDE BERICHTEN. aileen om de zes uur de afgebrande spitsen voor nieuwe heeft te verwisselen. Elke lamp ontwikkelt een lichtvermogen, gelijk aan honderd vlammen van een Careel-lamp, en de Carcelvlam is nog iets krachtiger dan de gasvlam. De lamp wordt ontstokeu en uitgedoofd door stroomverbinding en stroomafsluiting. Gelijk dat bij de electrische schel geschiedt door op een knopje te drukken, geschiedt dat hier door een wijzertje te verzetten, voor elk der vier kaarsen in een aangewezen richting. Yan de twee stroomen, waarvan boven gesproken werd, loopt de eene naar de omvangrijke goederen- loods, waar drie lampen brandende andere naar net terrein tusscheu die goedereuloods en de Dageraads- brug, waar er twee zijn geplaatst; terwijl een derde lamp iets verder staat, namelijk bij de eerste kraan op den steiger naast de douaneloods. Slechts boven een der lampen in de zooeven genoemde goederenloods is een glanskap of reflector aangebracht. Zoodra de beide andere daarvan iusgelijks voorzien zijn, zal men in den verst verwijderdeu hoek van 'tgebouw, dat zes en zestig meter lang en zevenentwintig meter breed is, gemakkelijk een brief kunnen lezen. De buitenlichten trekken reeds op verren afstand de aandacht. In voile kracht, bij regelmatigen toevoer van electrieileit, zijn ze prachtig zacht wit en dus aller- aangenaamst voor het oog. Bij de schijnbaar onbe- duidendste vertraging echter in den gang der machines, wordt de kleur ietwat rossig, doch overtreft dan toch nog altijd in helderheid de droomerige gasvlammen zijner nabuurschap. Leve het nieuwe licht De rechtbank heeft in liare zitting van 4 November de navolgende vonnissen nitgesproken I. H., vleeschhouwer te Hulst, wegens beleedi- ging en gewelddadig verzet tegen bedienende be- ambtenveroordeeld tot drie dagen cellulair, f 8 boete of 1 dag callulaire gevangenisstraf. N. v. d. K., D. v. d. K., beiden touwslagers, C. C., zonder beroep, en S. R., touwslaagster, alien te Clinge (Zeeland), wegens boonvrijgesproken. M. R., werkster te Ter Neuzen, wegens mishan- deling; veroord. tot 2 boeten van 3 of 1 dag gevang. voor iedere boete. S. v. D., arbeidster te St. Jansteen, wegens twee wanbedrijvun van uiten van smaad en scheldwoorden; veroord. tot 2 boeten van f 15 of 5 dagen gevang. voor iedere boete. ljandbouwberichten. Axel29 October. Op de veemarkt alhier waren aangebracht 40 stuks hoornvee, 4 paarden, 1 varken, en 1 schaap. De premien zijn uitgereikt aan C. L. de Rop, landbouwer te Axel, voor het grootste getal paarden en voor de schoonste koe. Aan Cornelis Scheele, voerman te Axel, voor het grootste getal paarden en aan Jan de Putter Jz., landbouwer te Axel, voor het schoonste paard. Hoornvee werd tot hooge prijzen verkocht. Om te ontdekken of de melk auiver is, legt men een drup op den nagel van den duim. Blijft nu die drup rond staan, dan is de melk zuiver, valt die drup echter in, dan is de melk gedoopt. Dezer dagen is te Willemsoord (Maatschappij van weldadigheid) voor 't eerst een proef genomen met den „aardappelrooier," die echter niet aan de verwachting beantwoordde. De machine werkte veel te langzaain en laat een al te groote hoe- veelheid aardappelen in den grond achter. Het komt de maatschappij voordeeliger uit den arbeider een behoorlijk daghuur te laten verdienen. Zooals bekend is, heeft de Deensche bo- terbereiding in de laatste jaren zulke goede uit- komsten opgeleverd, dat deze boter een algemeen gewild artikel voor den wereldhandel is geworden, en zelfs op de Engelsche markt hooger dan de Hollandsche boter genoteerd wordt. Yolgens de Deensche bladen vreest men daar thans de concur- rentie der Fransche boter, die nog beter dan de Deensche schijnt bewerkt te worden. In Engeland heeft men op vele plaatsen de Fransche boter- bereiding ingevoerd, en de daaruit afgeleverde boter onder den naam van Parijsche boter, staat op de markt te Louden 20 shilling per vat hooger ge noteerd dan de Deensche. Op de markt te Parijs wordt de beste boter zeer duur betaald, onder den naam van Isygny-boter, waarvan 4 verschillende soorten extra, choix, bon en ordinaire. De beste soort kost des zomers 5,50 tot 6 frcs. en des winters tot 8 frcs. het kilo. I)e Echo du Nord meldt, dat eene groote massa valsche vijffrankstukken in omloop zijn. Die stukken, alle met de beeldtenis van Napoleon III en het jaartal 1870, hebben het uiterlijk en zelfs den klank van echte stukken; doch bij 't aanraken zijn zij zacht evenals looden stukken en laten ook aan de vingers een sterken reuk van lood achter. Wat het gewicht betreft, zijn zij te licht. De woorden Dieu protege la France," op den rand geslagen, zijn bijna onleesbaar. Er zijn ook valsche tweefrankstukken van dezelfde specie in omloop. Te Essen in Wesfalen ziet het er treurig uit. De grond der stad versehuift voortdurend en zinkt weg. Gebarsten muren van groote ge- bouwen, scheeve en helletide bestratingen, verzakte ramen alles toont dat de grond door de mijnwerkers te veel ondermijud is. Den 17 October zonk te middernacht een stuk grond, van 8 voet middellijn, met donderend geweld plotseling in de diepte, de waterleidingbuizen barstten, en bruisend vloot het water in den afgrond. Dicht daarbij was voor een nieuw huis de grond afgepaald, maar deze heeft zooveel scheuren en spleten gekregen, dat hij, naar men vreest, geen nieuw huis meer kan dragen. Op den grooten weg van Lier naar Oost- rnalle, nabij Santhoven, staat in het bosch een klein afgelegen huisje toebehoorende aan Petrus Deckers, oud 81 jaar. Deze grijsaard bewoont dit huisje alleen, en om eenige centen te verdienen schenkt hij koffie voor de werklieden, landloopers, leurders en arme voorbijgangers. Men zegt dat Petrus Deckers eenig geld bezit en dat hij vroeger reeds tweemaal bestolen werd, door het slecht gezelschap, dat zijn huis bezocht. Zijne dochter, die in de nabijheid woont had hem dikwijls aangeraden, geen landloopers meer in zijn woning op te nemen, doch de oude man bleef koppig. Dinsdagavond 7 uur, passeerde zijn sclioon- zoon Smits het huisje en meende eenig gerucht te hooren. Hij vertelde dit aan zijn vrouw, die hem dadelijk volgde naar de woning van den ouden man. Hij drong binuen en twee onbekende kerels namen de vlucht langs de achterdeur, en verdwenen in de duisternis. Smits was vervolgens getuige van een verschrikke- lijk tooneel; het lijk van zijn schoonvader lag op den vloer, badend in een plas bloed. Men had het slachtoffer de keel afgesneden, na hem eerst een hevigen slag met een stomp voorwerp op het hoofd te hebben toegebracht. De grijsaard droeg drie of vier wonden aan den hals en aan de keel, waarvan een ongeveer 20 centimeters lengte meet. De man was doodgebloed. Diefstal was de drijfveer van deze afschuwelijke misdaad; ofschoon de moordenaars niet veel geld gevonden hebben, daar de oude man zijn geld in den grond verborg. Men hoopt wel de daders te ontdekken. Bij reizen per spoor heeft men dikwijls last met zijn bagage. In Amerika zijn de spoor- wegmaatschappiien aan dit bezwaar tegemoet gekomen. Men waarschuwt eenvoudig het bagage- bureau met welken trein men vertrekken wil, dan wordt de bagage uit particuliere woningen en hotels tegen een geringe vergoeding afgehaald, op de bagage een nummer geplakt en een duplicaat van het nummer aan den eigenaar ter hand gesteld. Komt deze aan't station, dan vindt hij zijn bagage gewogen en hij heeft slechts zijn nummer met plaatskaartje aan 't loket van het bagagebureau te vertoonen, waar men dan terstond de overvracht opgeeft. Bij aankomst behoeft de reiziger slechts zijn adres op te geven, en de bagage wordt, mede tegen een geringe ver goeding, te huis bezorgd. De Schlesisch-Mark. spoorweg heeft thans dezen maatregel ten gerieve van het reizend publiek in Berlijn in toepassing gebracht. Niet alles wat uit Amerika komt is aanbevelenswaard maar deze maatregel zeker wel. De geineenteraad van Sluis heeft besloten met 1 Januari de broodzetting af te schaffen. De conducteur der brievenmalen op de Zeeuwsche spoorweglijn, onder verdenking van gelden uit brieven te hebben verduisterd, in hechtenis genomen, is voorloopig weder in vrijheid gesteld. Te Bergen op Zoom is door den brigade-kommandant der marechaussees proces-verbaal opgemaakt tegen den kruidenier L., wegens den verkoop van samen- gestelde geneesmiddelen, bestaande in ,/Urbanus- pillen." Hij verontschuldigde zich met te zeggen, dat deze soort de ^echte" was. Op't oosteinde van Terschelling zijn Yrijdag twee lijken gevonden. Zij waren in vrij gaven toestandhun beider beenen waren aaneen gesnoerd. Ilunne kleeding kwain overeen met die van Scheveningsche visschers. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten, een tweeden stadsarchitect aan te stellen, op eene jaarwedde van 2000. De afgebrande kerk te Hoorn was verzekerd voor f 175,000 en de toren voor 50,000. Men gelooft, dat er spoedig tot den wederopbouw zal overgegaan worden. Verledene week zou te Arnhem een paar in het huwelijks- bootje stappen. Roosje was reeds gearriveerd, doch, na uren gewacht en gesmacht te hebben, kwam haar Kloris niet. Eene oudere pretendente, die zich voor het raadhuis had opgesteld, sclieen den jongen man van zijne plannen te hebben afgeschrikt. De directie van de Rheinische suikerfabriek t« Ingendorf (district Keulen) loofde een penning uit voor iedere gevangen muis. In tien dagen werden er 84,000 der directie aangeboden. In Adorf wordt eerstdaags een zeldzaam jubile gevierd. De herberg Gasthof zum Lowen bestaat dan 500 jaren en is steeds in handen gebleven van dezelfde familie, Klarner genaamd. In de kroniek der stad wordt deze herberg 500 jaar geleden reeds genoemd. Op Sicilie zijn gezinnen, te samen 16 personen tellcnde, ten gevolge van het eten van giftige paddestoelen gestorven. Darrey, de laatste van hen, die aan de expeditie in Egypte deelnamen, is te Parijs in het Hotel des Invalides overleden. De man was bijna een eeuw oud en ongeveer 50 jaren in het Hotel des Invalides ge- weest. Juies Boileau, 28 jaar oud, die op den dag der uitdeeling van de bekrooningen aan inzen- ders voor de tentoonstellingtoen de president der republiek voorbij kwam, vLeve de Keizer!" heeft geroepen, is te dezer zake tot acht dagen ge vangenisstraf en zestien francs boete veroordeeld. Te Boppard woont een man, die gelijktijdig met Napoleon I op St. Helena was; het is de heer Thomas, een rentenier, die, ondanks zijn hoogen leeftijd, nog frisch en gezond is. Berlijn, dat nu een tnillioen inwoners telt, heeft niet minder dan 7200 herbergon en cafes, of ongeveer 1 voor 139 inwoners. Yele der nieuwere bierhuizen zijn reusachtige gebouwen, geschikf om 500 tot 1000 gasten te ontvangen. Te Sompolno in Russisch Polen leeft een Joodsche weduwe, die honderd jaren oud is. Zij heet Wilczynoko, heeft een goed verstand, een uitmuntend gezicht en gehoor, legt nog vrij verre afstanden te voet af en trouwt dezer dagen met den acht en tachtig jarigen koop- man Moses Nachmiel uit Kalisch. De veldwachter van Breskens geleidde on- langs een persoon, die over de grenzen gezet moest worden naar Schoondijke; het was al vrij laat en de veldwachter, die den man naar IJzendijke moest brengen, stelde dit liever uit tot den volgenden dag. Hij bracht dus den te begeleiden man naar de wachtkamer om daar den nacht door te brengen. Maar een kwajongen, die het gezelschap ziet der- waarts trekken en binnengaan, heeft de stoutheid de deur dicht te gooien, van buiten te grendelen en er van door te gaan. T Duurde zeer lang, eer de onschuld uit deze enge plaats verlost werd. Iemand die niet geboren is. Zeker per soon, te Delfshaven in betrekking, moet voor zekerc zaak zijn geboorte-acte overleggen. Te Oldenburg geboren, is hij op jeugdigen leeftijd met zijn ouders naar Sanpemeer vertrokken. Uit Sappemeer schreef men naar Oldenburg om bedoelde acte, en nu blijkt, dat die persoon niet in het bevolkingsregister aldaar is ingeschreven. Vier getuigen moeten nu voor den kantonrechter te Zuidbroek een verklaring af- leggen, houdende dat genoemde persoon door zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2