BINNENLAND. 1404 Zaterdag 2 November 1878. 18« Jaargang. Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. A AM BB8TBED: het ophoogen, rioleren en bestraten van bet marktpleinhet maken van riolen op den Smidswal en in de Vlooswijksche slraat van een brandput in het markt pleinmet toevoerbuis uit bet ka- naal, alles in de kom der geineenteen van rasterwerk en sobering bij de school en langs bet kanaal te Sluiskil. Ter Neuzen, 1 November. ABONNEM E N T Door het Per drie maanden binuen Ter Neuzen f 1, reheele K.ijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. CODRANT ADVERTENT ifiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zende" uiterlijk Dinsdag en Vrijdag itiiuiiddns BRIE urcn. Bit, bind vcrMhijnt l)tn»dag- en Vrijdagavomt bij J. K- G- D H O N T te ffer Weazen. Bij deze courant bclioort ecu bijvocgacl. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN inaken be- kend, dat in die geineente zal worden gehouden op Wocnsdag, 13 Noveiu- bee a. s. Ter Neuzen, 31 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN maken be- kend, dat op Donderdag, den 21 November 187 8, des voormiddags te elf uren, op bet ge- meenteraadhuis atdaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, door hen zal worden De voorwaarden liggen, van af »in»d:'.g a. ter inzage op de geineente—secretarie, en zijn, van hetzelfde tijdstip, aldaar, tegen betaling van 0,50, verkrijgbaar. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij den gemeente—bouwmeester, door wien plaatselijke aan- wijzing zal worden gedaan te Ter Neuzen op Domlerdag en Vrijtlag, den 14e en I5e No vember a. s., telkens 's morgens van 9 tot 11 j uren, en te Sluiskil op eerstgenoemden dag, 's middags van 2 tot 1 uren. Ter gemeente-secretarie is den dag voor- en verder tot het oogenblik van de besteding eene gesloten bus geplaatst tot het ontvangen der in- schrijvingsbilletten. Ter Neuzen, 31 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JRolitieli Overzicbt. Terwijl Europa, na de bijeenkomst der Euro- peesche afgevaardigden te Berlijn en de ondertcekening vau bet aldaar gesloten tractaat, weldra herstel van den vrede en van de malaise in handel en industrie meaude te inogen verwachten, wordt het bij den dag duidelijker, lioe weinig het Berlijnsche tractaat den naam van vredestractaat verdient. De berichteu en beschouwingen der verscbillende dagbladen zijn zoo onrustbarend, dat het, in plaats van vrede, veeleer is, also! wij staan aan den vooravond van 1 een gewichtigen dagdat, wat in de beide laatste jaren aan den oever der Zwarte Zee en bij de ruischende golven van den blauvven Donau is ge- scliied, slechts het voorspel schijnt te worden van een drama, dat weldra zal worden afgespeeld. „De Oostersche kwestie zegt de Pr. Gr. Ct. die door het congres, zoo al niet totaal opgelost, dan toch vast doorgehakt en mmstens voorloopig van de baan gescboven heette te zijn, staat, weder met al hare hopelooze verwarring en benauwende dreigementen op den voorgrond, en daar is in j het Oosten schier niets, dat op vrede gelijkt. De Engelsch—Russische oorlog schijnt weder even nabij, als voor het congres, toen de Britsclie vloot door de Dardanellen stoomde en tot voor Konstanti- nopel kwam, terwijl de Russen van den anderen kant even dicht naderden en beide partijen als 't ware slechts wachtten, op wie 't eerst beginnen zou. Tusschen Oostenrijk en de Porte is de ver- houdiug zoo niet openlijk vijandig, dan tocli uiterst gespannen, en tusschen Turken en Russen zijn de zwaarden reeds weder gekruist, alsot er nooit een congres geweest ware. Dat laatste vooral is het, wat, in verband met eene revolutionaire beweging der Bulgaren, op dit oogenblik voor alles de aan- dacht verdient. Rusland eischt, dat de Porte eene afzonderlijke Russisch—Turksche conventie zal tee- kenen, waarbij alles zal bevestigd worden, wat, na beknibbeling door het congres, van het indertijd zoo geheimzinnig en zoo overmoedig afgedrongen trac taat van San Stefano nog is overgebleven, en waartoe op de eerste plaats de oorlogs—schadevergoeding v/|/ uu J,o w ad 300 inillioen roebels behoort, mot 10 inillioen j voor benadeelde Russische onderdanen in lurkije. Maar de Porte wil niet, of liever kan niet; want zij heeft geen geld, en kreeg te Berlijn de ver- plicbting, om in geen geval op nieuw de belangen barer scbuldeischers of fondsenbouders uit bet oog te verliezeu. Rusland staakte daarop terstond zijne reeds begonnen ontruiming der bezette streken, en heeft op dit oogenblik weder 80,000 man bezuiden den Balkan staan, ja schijnt grooten lust te hebben, om anderinaal op Konstantinopel aan te rukken, voorloopig onder het voorwendsel, dat de ariue Christenen in de ontruimde streken zooveel van de wraak der Muzelmannen te lijden hebben De )>orte bereidt zich reeds voor op die gebeurlijkheid want de door Rusland onlangs verlaten posilien rondom Konstantinopel worden overal en met j zicbtbaren baast met Turksche troepen bezet. De aardwerken worden geinspecteeid, hersteld en be- wapend. In de richting van Gallipoli heeft het zelfde plaats, en ook daar worden de Turksche strijdkrachten versterkt. Offieieren op halve soldij worden op nieuw in actieve dienst opgeroepen, en door het ministerie van oorlog is, onder presidium van Baker—pacha, eene speciale commissie gevormd voor de verdediging der hootdstad. Van zijn kant heeft Rusland volgens den Berlijuschen corres pondent van den Times der porte door zijn ambassadeur, prins Lobanof, doen verklaren, dat het gerechtigd zou wezen, zich op voet van oorlog tegenover haar te beschouwen, zoo lang de porte weigert, de conventie te teekenen. Dat scheelt maar weinig van eene oorlogsverklaring Aigemeen wordt O ;eloofd, dat van de onzekerheid in de Turksche toestanden Engelands besluiteloos- lieid omtrent den aanvang van de operatien tegen Afghanistan (want tot den oorlog is besloten) afhangt. Nu eens wordt beweerd, dat tot oniniddelijk hande- len is besloten, dan weer beet het, dat van eene winter campagne geen sprake kan zijn. Wat er van aan is, zal wel blijken, wanneer de crisis in Turkije zal gekomen zijn. Want, dat er verband bestaat tusschen de handelingen op beide terreinen zal wel geen betoog behoeven en dat een nieuwe oorlog in Turkije een handelend optreden in Afghanistan onvermijdelijk ten gevolge zal hebben. Eeiten, zooals er in de laatste dagen plaats hebben, zijn geen voorboden van eendracht en vrede, maar ernstige aanwijzingen van stonnen en geva- ren, die, wanneer ze losbarsten, Europa en Azie geweldig zulleu beroeren. Op de openbare school in de kom dezer gemeente, werdeu jl. Dinsdag belooningen uitgereikt voor j getrouw schoolbezoek in 1877. Het getal leerlingen, dat daarvoor in aanmerking kon koinen, bedroeg 169, van welke 27 geen enkelen schooltijd, 15 slechts een, 19 twee en 12 drie schooltijden verzuimden; de overigen liadden van 4 tot 20 verzuimde schooltijden tot hunnen la3t. Aan de 73 eerstgenoemden werdeu door de plaatselijke schoolcoinmissie boekgeschenken, aan de overigen getuigschriften gegeven, na een warm woord van den voorzitter tot aanmoediging en navolging. Getuigen de vermelde cijfers van vooruitgang in dit opzicht, zij toonen duidelijk aan, dat men lang niet aigemeen overtuigd is van de noodzake- lijkheid van getrouw en onafgebroken selioolbe- zoek, waarvan alleen goede vruchten zijn te wachten zij bewijzen, dat schoolverzuim nog niet door iedereen als de kanker van het volksonderwijs be- schomvd wordt. Al de leerlingen dier school, ten getale van omstreeks 400, werden daarna onthaald op eenige versnaperingen, waarbij eenige dames hare wel- willende en hoog gewaardeerde diensten bewezen. Jammer, dat het ongunstige weder eene verdere uitbreiding van dit kinderfeest verijdelde. De zerk, wegende p. m. 2000 kilos, die de pui van het nieuwe gebouw voor de zitting van het kantongerecht alhier moest dekken, en die men heden voormiddag door middel van eenen kaapstand op zijne plaats wilde brengen, is, een meter van den grond zijnde, door het breken van den tros of looper naar beueden gevallen en alzoo gebroken. Persoonlijke ongelukken hebben hierbij niet plaats gehad. Axel, 31 October. Heden namiddag is alhier het gedeeltelijk nieuwe schoolgebouw met luister ingewijd. De lokalen, naar de eisclien des tijds ingericht, waren met guirlandes en bloemen versierd en toch waren ze, zonder dat, wegens de uitstekende in- richting praehtvol en schoon. Ten half twee ure werden de schoolkinderen aan het hulpschoolgebouw in de oude stad door

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1