BUiTENLAND. 15 gouden medaljes met diploma, 102 zilveren medaljes, 21 zilveren medaljes met diploma, 117 bronzen medaljes, 2 bronzen medaljes met diploma, 86 eervolle vermeldingen. En verder voor mede- werkers1 gouden medalje, 2 zilveren, 3 bronzen en 1 eervolle vermelding. Voorts in de kunstaf- deelingen 1 eerste, 3 tweede en 2 derde medaljes en 1 eerste vermelding. De Nederlandsche componist Richard Hoi, onder wiens leiding de Ilaagsclie zangvereeniging ^Cecilia" te Panjs den 23 Julijl. lauweren plukte en de eer van ons vaderland op liet gebied van den zang schitterend handhaafde, is door den minister van onderwijs en scboone kunsten in Frankrijk tot officier d'academie benoemd. Eene dergelijke ondersclieiding wordt slechts hoogst zeld- zaam aan vreemdelingen toegekend en R. Hoi is de eerste Nederlander, aan wien dit voorrecht te beurt viel. 's Rijks middelen hebben opgebracht in Sept. 1878 9,130,602,76, tegen 8,661,220,61$ in Sept. 1877. Het gedistilleerd alleen leverde aan de schatkist in Sept. 18781,820,827,87, tegen 1,611,415,04 in Sept. 1877. Dat is dus f 179,412,83 meer. De minister van financier) meende, dat hij elken avond, wanneer hij ter ruste ging, kon rekenen, dat de schatkist van de jeneverdrinkers had ge- profiteerd nagenoeg een halve ton gouds, dat is 50000 gulden; maar Zijne Exelentie vallen de jenever-inkomsten aanmerkelijk toe, in volmaakt contrast met de inkomsten der stoutste drinkers elken avond kan gerekend worden op een inkomst aan belasting op het gedistilleerd van drie en zestig duizend gulden. Hierbij gerekend de inkoop van het vocht zelf, en de winst der tappers, ziet men dat dagelijks door de drinkers in ons klein landje wordt uitgegeven eene som van p. m. een honderd vijf en twihtig duizend gulden of If tonne gouds. Het is bekend dat de grootste slijters zijn de winkeliers, waaruit volgt, dat in particuliere woningen de grootste hoeveelheid wordt gedronken. Men klaagt wel eens, en niet ten onrechte, over de leemte in onze schutterij-wet. In Belgie, waar de officieren bun eigen commandant kiezen, is het blijkens het onderstaande nog erger gesteld. Een geneesheer te Waver, die de wet goed kent en den dieust der burgerwacht vervelend vond, stelde eenigen zijner vrienden voor, hem tot majoor te benoemen, en beloofde dat zij er tevreden over zouden zijn. Zoo gezegd zoo gedaan de dokter werd aangesteld tot commandant der burgerwacht van Waver. Weken en maanden liepen voorbij en de ge- meenteraad bemerkte eindelijk, dat sedert acht maanden de burgerwacht niet bijeengeroepen was. Het collegie schrijft aan den majoor om zijne aandacht op dit punt te vestigen. De majoor antwoordt niet. Het budget der stad wordt aan den raad voorgelegd, en deze ziet met verwonde- ring dat de majoor geene toelaag heeft gevraagd, noch een budget heeft voorgesteld voor de burger wacht. Men schrijft op nieuw. De majoor ant woordt niet. Door dit zwijgen verbitterd, dient de de burgemeester eene klacht in bij den arrondisse- ments—commissaris, die aan den majoor schrijft. De majoor antwoordt niet. De arrondissements-commissaris richt zich tot het gouvernement; de minister schrijft een verontwaar- digden brief aan den majoor, die niet antwoordt. Nieuwe brief van den minister, die aan den majoor schrijft dat de beleefdheid ten minste eiseht, dat men de ontvangst meldt van een ontvangen brief. De majoor antwoordt//lk heb de eer u te tnelden, dat ik de brieven heb ontvangen, die gij mij gezonden hebt." De zaak is daarbij gebleven het gouvernement kon niet handelen tegen den majoor, die bij elke verkie- zing met geestdrift door de officieren herkozen wordt. Te Parijs heeft Maandag de uitreiking der tentoonstellings-medaljes plaats gehad. Maarschalk Mac-Mahon, omringd door een aantal vorstelijke personen en het geheele ministerie, dankte de vor- sten en de vertegenwoordigers der verschiilende mogendheden voor de wijze, waarop zij tot op- luistering van de hoofdstad hadden bijgedragen. Hij dankte de regeering en de volkeren voor het vertrouwen, dat zij door hun deelneming aan de tentoonstelling Frankijk hadden bewezen, en de regelingscommissie der tentoonstelling voor haar ijverige bemoeiingen. Hij wees er op dat, in weer- wil der smartelijke beproevingen die Erankrijk had ondergaan en in weerwil der aanhoudende handels- crisis, de tentoonstelling van 1878 haar voorgang- sters toch had geevenaard, zoo niet overtroffen. Hij dankte voorts het Opperwezen dat, als om Frankrijk te troosten, het thans zooveel vredesroem verleende. Daardoor was het land in staat geweest te toonen wat er in zeven jaar van arbeid gedaan kan worden om schrikkelijke rampen te boven te komen. Het herstelde vertrouwen, de overvloed van hulpbronnen, de rust der bevolking, alles wijst op een organisatie die vruchtbaar en duurzaam be- looft te zijn. Mac-Mahon eindigde met de woor- den//Wij zijn voorzichtiger en arbeidzamer ge- worden. De herinnering aan onze ongelukken zal strekken om den geest der eendracht, den onbepaal- den eerbied voor de staatsinstellingen en de wetten, de warme, opotferende vaderlandsliefde, steeds onder ons in stand te houden en aan te kweeken." De aandrang van het publiek was bij deze plech- tigheid ongehoord groot, doch alles liep in de beste orde af. Te Pisa is een congres gehoudon van Italiaausche docters, waarop zeer de weuschelijk- heid werd uitgesproken, dat de dagbladen voor- taan de rubriek ^zelfmoorden" weg mogten laten, w ijl te vreezen is, dat de beschrijving er van op daartoe geneigde geraoederen aantrekkelijk zal werken en hen tot zelfmoord drijven. Het is eveneens waar, dat de opneming van het verhaal vaM rechtszittingen over misdaden, en de gewoonte om misdadigers als helden en belangwekkende personen te schilderen, zooals vele couranten doen om den lezer te prikkelen, een slechten invloed uitoefent. De berichten uit verscheidene districten in het Noorden van Italie, omtrent de verwoesting, door de overstrooming veroorzaakt, luiden aller- treurigst. Men leest van niets anders dan van vernielde huizen, weggeslagen bruggen, ont- wortelde boomen, enz. Er is eene openbare inschrijving geopend om de behoeftigen te hulp te komen. De minister van binnenlandsche za- ken heeft 16000 lire gezonden. Ten gevolge van vriezend weder in de stre- ken, welke door de gele koorts geteisterd worden, bejialve in de streek van New—Orleans en Mobile, is de epidemie in hevigheid verminderd. Den 10 zijn te New-Orleans 25 en te Memphis 20 personen aan de ziekte bezweken. Gedurende de week eindigde 18 dezer had men 32 sterfgevallen te Vicksburg, 30 te Chattaanooga, 16 te Baton- rouge, 16 te Morgan City, 12 te Mobile en 145 in andere plaatsen. GEMENGDE BERICHTEN. Voor de vereenigde betrekking van secretaris— ontvanger te Rilland-Bath, jaarwedde p. m. 600, hebben zich 29 sollicitanten aangemeld. De voor eenigen tijd als proef bij een companjie van het 8e reg. in gebruik genomen nieuw model patroontasschen, zullen langzarnerhand bij de in- fanterie worden ingevoerd, als zijnde veel een- voudiger en gemakkelijker. Men schrijft uit IJzendijke, terwijl eene vrouw een boodschap deed en nadat haar man melk had gehaald, nam deze een scheermes, waarmee hij zich den hals afsneed. Bekommering om den broode op. zijn ouden dag schijnt hem tot dien wanhopenden stap genoopt te hebben. Te Nijmegen ontstond een hevige brand, waarbij een boerenhuis in de asch werd gelegd en de nevenstaanden zwaar werden beschadigd. Te Nijkerk is het 6jarig zoontje van den molenaar van Aller door de luiken van zijns vaders inolen gevallen. Het knaapje is reeds des avonds overleden. Te Hollandsche veld is een jongetje van 6 jaar en een oude gehuwde vrouw van 70 jaren verdronken. De laatste was dronken, toen zij van een vonder in 't water viel. De gelukkige moeder te Kuilenburg, die dezer dagen van drielingen beviel, heeft zich daarin niet lang mogen verheugen, daar ze alle drie overleden zijn. Voor eenige dagen ontstond in een der grootste fabrieken te Utrecht een groot ongeluk terwijl het volk schafte, sprong de colossale stoom- ketel van 35 paardenkracht. Gelukkig was nie- mand tegenwoordig, anders waren de gevolgen niet te berekenen geweestde oorzaak is niet bekend. Te Arnhem is eene 74jarige vrouw door een openstaand luik in de Beek, die onder de stad doorloopt, gevallen en verdronken. Een man uit Eck en Wiel, die zijn familie een be- zoek had gebracht, werd voor een herberg te Opheusden door een drietal personen aangegrepen een hunner sneed hem een oor af. Een der daders viel aanstonds in handen der politie, zoodat er kans bestaat dat ook de medeplichtigen hun straf niet ontgaan zullen. Te Banjermassin, zoo wordt in de Indische rnailbladen gemeld, kon dezer dagen de uitreiking van een eereteeken voor meegemaakte veldtochten aan een Europeesch fuselier, toen de officiers en troepen reeds op het paradeplein vereenigd waren, niet doorgaan, omdat de held van den dag stomdronken was. In het gasthuis te Dusseldorf is dezer dagen een man overleden tengevolge van vergiftiging door een beet van een eekhoorntje, dat uit zijn kooi ontvlucht was en door den ongelukkige gevangen werd. In Amerika heeft een klerk aan het departement van oorlog, op 800, 900 en 1000 meter afstand, van de 45 schoten 44 rozen ge- schoten. Het geweer, waarmede hij dit schier on- geloofelijk stuk verrichtte, was een Remington- Greedmoor. In de mijn Rosenhof, bij Klausthal, in Hannover, is bij het ophalen van werklieden uit de schacht de ketting gebroken, met het ge- volg, dat elf personen dood vielen en 21 deels zwaar, deels lichter gekwetst werden. Te Chicago worden dagelijks 20,000 eieren met behulp van werktuigen gedroogd en gekorreld. Om het als versche eieren (zonder schalen) weder te gebruiken, lost men dit poeder in water of in melk op. In Oostenrijk wordt electrisch licht gtebruikt aan locomotieven om spoorbanen, en aan sleepbooten om het vaarwater te verlichten* en zoo het ver- keer bij nacht ook gemakkelijk te maken. Door een overstrooming is het lagere gedeelte van de stad Largentiere (dep. Ardeche), aan de Ligne, 3200 inwoners groot met vele fabrieken verwoest. De rivier was zeer hooggerezen. Huizen stortten in, en twee bruggen werden vernield. Te Arnhem heeft zich de grijze baron van Brakell door een pistoolschot van het leven beroofd. Hij was bekend om zijn zonderlingheden, maar men meent toch, dat financieele omstandigheden hem tot het uoodlottige besluit gebracht hebben. Hij had eerst denzelfden morgen een nieuw pistool gekocht en dat door den zwaardveger doen laden. Hij gaf voor veel last van een vreemden hond te hebben. Te Vlaardingen woont een bejaard ge- wezen landbouwer, die van zijn rente leeft. Zondagmorgen ontving hij met de diligence van Schiedam een doos met effecten en eigendoms- bewijzcn, die hem toebehoorden. Hij opende zijn kast en vond den trommel, waarin deze papieren en een paar duizend guldens aan geld geborgen waren, ledig. In de doos lag een briefje, kennis gevende dat men eene leening met hem had aangegaan, voor het bedrag van de verdwenen kontanten. De leener had deze kennisgeving echter niet onderteekend. Bij onderzoek bleek, dat het uit Schiedam verzonden pak ter bezorging was gegeven door den kastelein van het stations- koffiehuis, wien een hem onbekend persoon het had afgegeven, met verzoek het aftegeven aan den Vlaardingschen wagen, die daar voorbij rijdt. Een koopman in aardappelen die de leveran- tie heeft van de te Amsterdam in garnizoen liggende troepen was met te vreden met de winst, die hij genoot door den verkoop, maar stal nog bij de aflevering in de maat. Om dit te doen had hij het slim overlegd. Hij had in de maat op den bodem een dikke laag klei gelegd zoodat de inhoud van de maat aanmerkelijk werd verkleind. Een sergeant die bij de aflevering aanwezig was en moest toezien dat de voile maat werd toegewezen ontdekte het bedrog en deed zijn plicht door van dat bedrog aangifte te doen. Van den onlangs overleden Keulschen ban- kier Opnenheim wordt de volgende anecdote ver- haald. Hij kwam in het hotel eener badplaats

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2