BEKKNDMARING. Mm, BINNEN LAND. Zaterdaa 26 October 1878. 18e Jaargang. J Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VI aan d eren. VEEMARKT Ter Neuzen, 25 October. ABONNEMENT Per drie mcanden binnen Ter Neuzen 1,Door het gelieele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Bvievenbushourlers. COIIRANT. ADYERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regel9 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uniBiiddag BKIE uren. Bit blast vcrscliljl.it Binsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. BHOMT te Ter Nenzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL maken bij dezen bekend, dat de alhier zal gebouden worden op llinsdsig den 29 October aanstaande, vail des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur. Axel, den 15 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S C H O R E R. De Secretaris, J. v. D. SCHOONAKKER. l-'olitielt O verziclit. Thans deelt de telegraaf het antwoord raede van den Emir van Afghanistan op het ultimatum van de Britsche regeering. Dit antwoord zou luiden: Gij moogt doen, wat gij wilt; wat het gevolg van uwe handelingen zijn zal, iiangt af van God I" m a. w. Sjir Ali weigert., zijn land over te geven door een zoogenaamd of- en defensief verbond met Engeland, en weigert eveneens, den Russischen agent uit zijn land te zetteu. Wordt dit bericht bevestigd, dan is een oorlog tusschen den Indischen despoot en zijn Britschen nabuur ongetwijfeld onvermijdelijk geworden, maar de tijding is al zeer slecht in overeensteimmng te brengen met de bericbten, gedurende de laatste dagen door de pers verspreid, waaruit veeleer moest worden opgemaakt, dat bet dreigende conflict weldra tot de geschiedenis zou behooren en de regeering van Disraeli hetmiddel gevonden bad,om hare positie in deze onaangename kwestie op scliijnbaar eervolle wijze te redden. 't Verontrustende antwoord van den Emir schijnt echter niet geheel uit de luclit gegrepen. Daily News zegt, dat een telegram de onheusche bewoor- dingen van den Emir ter kennis der regeering te Londen braclit, en dat Woensdag een kabmets- raad werd gebouden, waarin beslist zal worden over den te volgen weg. Te Bombay zouden schikkingen getroffen zijn voor 25 extra treinen, om 5000 soldaten en artillerie naar Mooltan te brengen. Zoo snel mogelijk worden troepen naar Thull en Quetta gezonden. De opperbevelhebber met 35,000 man zal door den Khyberpas naar Cabul dringen, de colonnen uit Thull zullen langs den Kuramweg oprukken, terwijl de troepen nit Quetta Candabar zullen vermeesteren en bezetten. Begin en slot van dit bericht zijn al moeielijk te rijmen. De Emir heeft, volgens de Times, eveneens reeds krachtige raaatregelen genomenCandahar en de passen zijn versterkt en volgens een telegram uit Bombay aan liet Fremdenblatt, heeft hij in zijne eigene geweerfabrieken de noodige wapenen voor aen leger van 200,000 man gemaakt. De troonrede, waarmede de Hongaarsche Rijks- dag jl. Zondag is geopend, heeft te Pest een zeer slechten indruk gemaakt. Omtrent de buiten- landsche politiek wordt in die rede het volgende gezegd,/IIet door 't congres te Berlijn ons opge- dragen Europeesche mandaat, tot liet bezetten en besturen van Bosnie en de Hcrzegowina, liebben wij aangenomen. Wij moeten er ons leedwezen over betuigen, dat de uitvoering van dit mandaat niet op vreedzame wijze kon plaats liebben. Aan de verdienstelijke houding der troepen is het te danken, dat bet eerste deel der taak als volbracht beschouwd kan worden. Het strekt mij tot vol- doening, nu reeds, in afwachting dat de minister van buitenlandsche zaken volledige ophelderingen aan de delegaties zal geven, te kunnen mededeelen, dat onze goede verstandliouding met alle mogend- heden de verwachting rechtvaardigt, dat het nog te verrichten deel der taak zal kunnen volvoerd worden, met inachtneining der grootst mogelijke behartiging der belangen van de vo'lkeren der monarchie." Die rede nu vat men te Pest op als een schrede op den weg van liet centralismus, daar bet zwaarte- punt van de Oostersche politiek naar de delegaties verplaatst wordt en de keizer niet verklaarde, dat do goedkeuring van den Rijksdag op het gebeurde der laatste maanden zou gevraagd worden. ooral is men ontstemd door 's keizers mededeeling, dat ook het tweede gedeelte van het Europeesche mandaat, het leggen van garnizoenen in het district Novi Bazar, ten uitvoer zal gebracht worden. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen heeft gisteren alhier de aanbesteding plaats gehad van liet maken van werken tot verdediging van den oever in twee pereeelen. Voor het eerste perceel was ingeschreven door I. van Male, te Breskens, voor 12488; H. Hage, te Middelburg, voor11577 D. Tholens, te Hoek, voor 11300; L. F. Willems, te Selzaete, voor f 10954; C. v. d. Hooft, te Ter Neuzen, voor 10948D. de Jong, te Ter Neuzen, voor/10800; de begrooting bedroeg 12293,49£. Voor het tweede perceel was ingeschreven door I. van Male, te Breskens, voor f 13980P. A. v. d. Velde, te Ter Neuzen, voor f 12900; L. F. Willems, te Selzaete, voor 12394; D. de Jong, te Ter Neuzen, voor 12388; de begrooting bedroeg 13987,68i Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag ver- leend aan M. H. Telcliuijs, kapitein bij het 5e bataljon der rustende schutterij in Zeeland, en bij hetzelfde bataljon benoemd tot kapitein M.J. van Vessem, tot le luitenant J. M. P. Verdurmen en tot 2e luitenant J. Rolff. Bij het gehouden examen te Middelburg is tot hoofdonderwijzeres bevorderd Mevrouw de wed. Buijze, geb. Sclioonakker, geboortig van Axel, liulp- onderwijzeres aan de openbare lagere school te Wilhelminadorp en wonehde te Goes. In de jl. Dinsdag gebouden buitengewone vergadering der provinciale staten van Zeeland namen de heeren inr. D. A. Berdenis van Berlekom en Th. van Uije Pieterse, beide onlangs tot leden der staten gekozen, zitting, na onderzoek bunner geloofsbrieven en het afieggen van den bij de wet gevorderden eed. In die zitting werd besloten de aanvraag van het waterschap voor de Nol van Ouwelek en de be sturen der polders Thoorn en Sophia, aan de prov. staten gericht tot opheffing van genoemd waterschap, in de aanstaande wintervergadering te behandelen. De beer J. H. Bijbau, te Colijnsplaat, werd met 32 van de 38 stemmen tot lid van de gedepu- teerde staten benoemd ter vervanging van wijlen den heer mr. G. A. Fokker. De St. Ct. bevat de wet van 19 Oct. (St. bl. no. 147), houdende goedkeuring van de huwelijksverbintenis van Zijne Majesteit Willem III, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje- Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz., enz., met Mevrouw de Prinses Adelheid Emma Wil- helmiua Theresia van Waldeck-Pyrmont. Nader wordt bevestigd, dat het huwelijk van Z. M. den koning in het laatst van Januari zal voltrokken worden. Naar men ons verzekert, zou mr. C. Th. baron van Lijnden van Sandenburg, oud-minister van justitie, van Z. M. den koning de vereerende opdracht hebben bekomen, om het huwelijks—con tract op te stellen. In 's konings paleis op het Loo brengt men allerlei verbeteringen en verfraaiingen aan voor de aanstaande jeugdige kouingin. De bloemen- kasten en bloemen in den Loo-tuin zijn bet eigendom geworden van de koninklijke bruid en prijken met eene gekroonde E., waaronder een palm- takje de aandacht trekt. Bevat het geruciit waar- heid, dan zal het koninklijke paar allereerst, op het Loo verblijf houden. De heer F. van Dixhoorn, hulponderwijzer te Haarlemmermeer, is door den gemeenteraad van Katwijk aan den Rijn tot hoofdonderwijzer benoemd. Te Vlissingen is een ambtenaar van het bavenstation, J. J. R., in hechtenis genomen, onder verdenking van verduistering van toevertrouwde gelden en van knevelarij tegenover de werklieden gepleegd, door hen onder bedreiging van ontslag te laten teekenen voor hunne voile weekloonen, ofschoon zij inderdaad minder van hem ontvingon. Deze zaak heeft veel sensatie gemaakt, omdat de verdachte zeer gezien was en onbeperkt ver- trouwen genoot. Bij het onderzoek der Indische begrooting in de afdeelingen der tweede kamer werd uitvoerig verhandeld over de voorgestelde bijdrage van 4 millioen en het tot stand brengen eener andere finantieele verhouding tusschen Nederland en Indie. De commissie van rapporteurs is daarom met den minister van kolonien in mondeling overleg getreden. De minister verklaarde zich bereid om bet verlangen tot het voorloopig wegnemen van den post van 4 millioen van deze begrooting en tot bet ont- werpen van eene organieke wet, regelende het cijfer der janrlijks te restitueeren soin, in ernstige overweging te nemen. Zelts deed hij bepaalde toezegging, eene poging te zullen doen, om eene regeling in dien geest tot stand te helpen brengen. Aan de Nederlandsche inzenders der Parijsche tentoonstelling zijn, volgens de offioieele opgaaf, in het geheel 400 onderscheidingen ten deel gevallen, namelijk10 eere-diploma's, 33 gouden medaljes,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1