BU1TENLAND. Door een 17jarig jongeling, A. Alma te Utrecht is een houten scheepje vervaardigd en den 11 dezer aan Z. K. H. prins Hendrik te Soest- dijk aangeboden. Hij werd door den prins zeer minzaam ontvangen; Z. K. H. richtte eenige vragen tot hem en bezichtigde bet scheepje van alle kanten, waarna HD. den sehenker op vriendelijke wijze HD. dank betuigde, waardoor HDs. inge: nomenheid er mede duidelijk bleek. Het scheepje is een ramtorenschip, met tuigage van een brik, vollen stoom op en eenige zeilen bijgezet, geheel van bout, (zelfs tuigage, zeilen en zee) en voert den naain van prinses Marie van Pruisen. Het staat onder eene stolp van p. m. 45 c. M. hoogte, omzet met eene oranje chenille en op een zwart voetje, waarop een zilver plaatje, met den naam van den vervaardiger, bevestigd is. Te Vollenhoven heeft Woensdag een dubbele moord plaats gehad, die groote verslagenheid heeft teweeg gebracht. De rijks- en -de geineente-veld- wachter, samen op surveillance, zijn op wreed- aardige wijze om 't leven gebracht. Men meldt omtrent deze vreeselijke gebeurtenis het volgende: Sedert Woensdag vermiste men den brigadier- rijksveldwachter Bastink en den gemeente-veld- wachter De Liefde. Toen ze 's nachts niet te huis gekomen waren, ging men Donderdag zoeken en vond men tegen den avond op De Voorst aan den zeekant bloedpiassen, het spoor aan- wijzende naar een diepen kuil. In dien kuil, overdekt met riet en sparren, die dichtgetrapt waren, vond men de lijken van de beide ver- misten. De brigadier was in 't voorhoofd ge- schoten en den gemeente-veldwachter had men den hals atgesneden. Eerstgenoemde was gehuwd en vader van acht kinderen, laatstgenoemde zou gisteren in ondertrouw worden opgenomen. Drie beruchte wildstroopers zijn gearresteerd, als ver- dacht dezen dubbelen moord gepleegd te hebben. Hun namen zijn G. Nieuwenhuis, K. Nieuwenhuis en A. Jonkman. Een nader bericht meldt, dat een der gebroeders Nieuwenhuis de beide moorden heeft verklapt. Men had hem met den dood bedreigd en hem daardoor genoodzaakt te blijven. De jutfrouw uit Rotterdam, die door de rechtbank aldaar tot gevangenschap was veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, zag haar straf verwisseld in een geldboete van f 25, nadat het hof het vonnis in zoover had verbeterd, dat nu bepaald is uitgemaakt, dat die uitoefening heeft plaats gehad als bednjf. Landbouwberichten. In de Landb. Ct. deelt de hcer G. I. Hengeveld van Utrecht de uitkomsten mede van het voederen van paarden en runderen met mat's in verschillende vorm, op de Hertekamp van den baron Van Ver- schuer, nabij Haarlem. De voile maisvoedering is doclmatig alleen bij paarden, die hard moeten werken en veel zweeten. Half mats en half haver is aan te raden bij paarden, die minder hard werken en minder zweeten. Bij paarden die weinig gebruikt worden, is het voederen van haver beter. In Sempervirens wordt de vraag gesteld Werden allengs alle ledig liggende en als ver- loren te beschouwen plekken grond langs bermen en wegen met daarvoor geschikte vruchtboomen beplant, wanneer ieder groote of kleine grondbe- zitter ook ten zijuent nog verloren plaatsen met goede ooftboomen bezette, zou zulks dat den natio- nalen en particulieren rijkdom niet ontzaglijk ver- meerderen Dat zou imrners werk, voedsel en geld verschaffen en jarenlang steeds toenemende renten afwerpen. Van de nieuwe Belgische regeering is binnen kort, volgens de Independence, een wetsvoorstel te verwachten, waarbij algemeen dienstplicht wordt ingevoerd. Het legev zal echter voor een gedeelte uit reserve bestaan. Hij die bij loting aange- wezen wordt voor den actieven dienst zal zich daarvoor kunnen doen vervangen, doch dan bij de reserve worden ingedeeld. De Belgische binnenschuit Noordzee-kanaal, schipper Logis, komende van de Roer, met eene lading stecnkolen van 280 ton, bestemd voor Antwerpen, voer met behulp eener Hollandsche sleepboot de haven aldaar binnen, doch liep tegen een koopvaardijschip aan, dat op de hoogte van het drooge dok Marguerie voor anker lag. De schok was zeer hevig, de groote mast van de binnenschuit wcrd over boord geslagen, als ook twee ankers, kettingen, touwen, enz. De hond van schipper Logis wcrd op slag gedood, en de vrouw van den schipper is slechts gered dank aan hare tegenwoordigheid van geest; zij liet zich plat op het dek vallen op het oogenblik dat de mast neerkwam. De schuit was lek geworden, maar dadelijk snelden twee sleepbooten ter hulp, die er in slaagden de schuit in de dokken te brengen. De prijs van 125,000 fr. in de Parijsche tentoonstellingsloterij zal bestaan uit een massief zilveren tafelservies, geleverd door Odiot. Indien de gelukkige winner het servies niet wil behou- den, kan hij de voile waarde daarvoor krijgen, of naar verkiezing een deel daarvan houden en de rest in specie. Eerstdaags zal worden over- gegaan tot de uitgifte van het 6e millioen loten, dat het laatst.e zal wezen. De prijzen zullen naar men berekent, staan als 2 tot 100. Een vreeselijk ongeluk is voorgevallen in de machine—galerij van de wereldtentoonstelling. Een beambte had in last gekregen een machine met vliegraderen in beweging te brengen en inoest tot dat einde een drijfriem stellen. Daar hij echter te klein was om dat werk goed te verrichten, vroeg hij aan een zijner makkers, beambte van een naburige chocolade-fabriek, om hem een handje te helpen. Deze was daartoe dadelijk bereid, maar vergat zijn voorschoot af te doen, dat met banden aan het midden en aan den hals was vastgemaakt. Plotseling hoorde men een onbeschrijfelijken gil en zag onmiddelijk daarna het afgrijselijk schouw- spel van een arm, vervolgens een hand, daarna een been, die door de machine afgekapt en aan de voeten van de toeschouwers neergeworpen werden De arme jongen, nauwelijks 20 jaren oud, was door de machine bij het voorschoot gegrepen en door de radertanden letterlijk in stukken gesneden. Het afzichtelijk overschot van den ongelukkige werd naar den geneeskundigen post van de porte—Rapp" overgebracht. Zijn kameraad is bijua krankzinnig van smart. Toen den 24 September 11. de Duitsche keizer, na de oefeningen van 't leger te hebben bijgewoond, naar Koblenz reisde, hield de trein, waarin hij gezeten was, eenigen tijd stil te Oberlahn- stein. Aan het station bevonden zich twee jonge dames, dochters van den apotheker Wilhelm, die onder een sierlijke aanspraak den vorst een pair ruikers aanboden. Een derde jonge dame, dochter van den wijnhandelaar Bo'hm, bood den keizer een beker Rijnschen wijn. 't Een en ander werd met groote vriendelijkheid aangenomen. Laatstleden Zondag werd den vriendelijken geefsters een recht keizerlijke verassing bereid. Zij ontvingen een schrijven van den grijzen vorst waarin hij haar, zoowel als de geheele bevolking van het dorp, voorde aangedane eer dank zegt, die hem zeer had getroffen. Bij den brief was voor elk gevoegd een prachtige, gouden broche met diamanten omzet. •In het midden van bet sieraad staat gegrift Ter herinnering aan den 24 September 1878. GEMENGDE BERICHTEN. Z. M. heeft benoemd tot hofprediker dr. C. van Koetsveld, predikant bij de Ned. Hervormde ge- meente te 's Hage. De jongeling, die in de afgeloopen kermisdagen te Tilburg door messteken werd gewond, is aan de gevolgen overleden. De vermoedelijke daders zijn reeds in hechtenis In eene herberg op den zeedijk te Amsterdam heeft bij een twist tusschen twee vrouwen, de eene hare tegenpartij schier het geheele oor afgebeten en voor de oogen der omstanders verslonden. Zij is kort daarna door de politie in hechtenis genomen. Een graanhandelaar is op den weg van Venlo naar Tegelen door eenige hem onbekende personen aan- gevallen, die hem een snede in T gezicht en een over de borst toebrachten en hem beroofden van al het geld, dat hij bij zich had nl. 3600. Te Overschie is een man dood op den zolder zijner woning gevonden. Waarschijnlijk is hij aan een jeneverberoerte gestorven. De dienstmeid A. de V., van Oranjewoud beschuldigd van kindermoord, is, niettegenstaande de bewijzen van bevalling ge- konstateerd zijn, na voortdurende ontkenning weder op vrije voeten gesteld. De gezagvoei'der en drie man van de ekwipage van het bij Atneland verongelukte schip //Patientia", kap. Jensen, zijn op zee door de stoomboot//Alexandria" aangetroffen en te Antwerpen aan land gebracht. Volgens le Progres de Lyon zijn door een Untenant der gendarmerie 500 kilo dynamiet (eene genoegzame hoeveelheid om half Lyon in de lucht te doen vliegen) bij een groentcverkooper te dier plaatse in beslag genomen. Het badseizoon is te Ostendc geeindigd. De kurzaal is verleden Maandag ge- sloten. Omtrent 24,000 vreemdelingen hebben dit jaar te Ostende gelogeerd. Anton Rubinstein, de beroemde piano-virtuoos en componist, is plotse ling krankzinnig geworden. Een der grootste boekhandelaars-uitgevers der wereld is de beroemde firtna Hacgette Co. te Parijs. In die uitgebreide zaak, welke het geheele vak omvat, zijn ongeveer 5000 personen werkzaam, en wordt jaarlijks een kapitaal van vijftien millioen francs omgezet. Te Terguier had het volgende ongeluk plaats. De stationschef stapte over de rails van den spoorweg, toen hij op eens door een locomotief verrast werd, en dadelijk werd gedood. De ballon ,/Captif" zal tot het einde van November in werking blijven, alsdan geborgen worden bij de stoom werktuigen op het binnenplein der Tuilerien, en met het aanstaande voorjaar zullen de opstijgingen weder beginnen. Te Dietikon bij Zurich kroop een maudenmaker onder een stilstaanden trein door. Aan de andere zijde gekomen, kwam een sneltrein aan, die hem verpletterd op zij wierp. De schoenmaker Kay te Lagerdorf, heeft nu van zijn vijfling geen enkel meer over. Van de 5 kinderen, welker geboorte onlangs geineld we rd, is voor een paar dagen het laatste overleden. Als een curiositeit deelt men mede, dat jl. Vrij- dag te Breda per spoortrcin een heer passeerde, komende van Duitschland en gaande naar Parijs, die van zulk een kolossalen omvang was dat hij, bij het verwisselen van waggon aldaar slechts met groote moeite uit en in de coupe kon komen. Naar men verder zegt, heeft hij zich op verzoek van het personecl der Staatsspoorw egsn te Eind hoven laten wegen en is het als toen gebleken dat hij niet minder dan 218 kilo wcegt. Ook zou hij in een der restauraties, in de nabijheid van het station aldaar bewijzen van goede gezondheid gegeven hebben. In den nac.ht van Zaterdag op Zondag jl. is het kustlicht te Callantsoog door drie personen uitgedraaidnaar men beweert zouden het militai- ren zijn, te Helder in garnizoen. Die akelige z/grappenmakers" hebben er zeker niet over nage- dacht, welke vreeselijke gevolgen zulk een //&ar- digheid" zou kunnen hebben. 't Is te hopen, dat de justitie hen zal opsporen, om hun tot dat na- denken gelegenheid te kunnen geven. Op de Arnhemsche veemarkt kocht een vee- houder Maandag vier koeiendrie deed hij er terstond weer van de hand en de vierde nam hij met den trein naar Zutphen, zijn woonplaats, mee. In den trein maakte hij kennis met een heer, die hem vertelde, dat hij ook veehouder was, in Pruisen woonde en dezer dagen een groot verlies had geleden, doordien hem vier koebeesten waren ontstolen. Onze veehandelaar vroeg nadere inlich- tingen en uit de beschrijving van zijn reisgenoot bleek, dat hij diens gestolen koeien te Arnhein had verkocht. Tableau! De justitie is met de zaak in kennis gesteld; de oorspronkelijke eigenaar heeft zijn vierde koe weer in bezit genomen, maar de Zutphenaar, die den verkooper niet kende, betreurt de ontmoeting in den trein zeer. Een aardig 18-jarig boerinnetje, bezig zijnde vaatwerk te spoelen en te schuren, bracht elk ge- reinigd vat naar buiten aan 't voetpad ter droging en werd telkens door de wandelaars met onderdrukt gelach of luid geschater begroet. Dat verdroot haar, en tot de boerin gaande vroeg zij: Vrouw, bin ik zwart in mien gezicht? TStadsvolk lacht mien uut." De vrouw bezag haar en sprak ,/male

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2