REkL\D\IVKI\( BINNEN LAND. \o. 1400. Zaterdag 19 October 1878. AIge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. VEEMARKT 18e Jaargang. ABONNEMENT, 1. Ter Neuzen, 18 October. TElt IMEUZEIMSCI1E COHIUNT Per drie mr.auden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruirate berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag n;i»sil<l<l;tg It It IK uren. 1)11 bind vcrschijiii Itlnwdajj- en Vrljjdagavond bij J. H. C. It II It X T te Tcr Nenzcn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL maken bij dezen bekend, dat de alhier zal gebouden worden op IMnsilag den 29 October aniistiiamle, van des vooriniddags 9 tot des namiddags 3 uur. Axel, den 15 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S C H O R E R. l)e Secretaris, J. v. D. SCHOONAKKER. I'olitiek Overzioht. In den Duitschen Rijksdag gaat het bij de be- handeling der social isten wet nu en dan warm toe. Vooral art. 5 der wet inaakte de oppositie wel- sprekend. In dat art ikel wordt bepaald, dat vergaderingen, waarin zich een socialistiscb of commanistisch streven ter omverwerping der tegenwoordige orde openbaart, moeten worden outbondendat vergade ringen, waarvan men op grond van feiten kan aan ncmen, dat zij aan dit doel bevorderlijk zijn, moeten worden verboden; dat openlijke feestelijkheden en optocbten ten deze met vergaderingen worden gelijk gesteld. Zelfs kiezersvergaderingen zijn aan deze bepalingen onderworpen. Volgens dat artikel bestaat het reclit van ver- eeniging, eene der edelste vruchten van den grooten ommekeer sedert de Fransche revolutie, alleen in naam. Ieder oogenblik kan de ovoral tegenwoordige jjolitie de vergaderingen opheffen, en dan hcbben de aanwezigen de keuze tussclien onderwerping aan den wil des politiemans en opname ir, de ge- vangenis. Er zal dan een strijd ontstaan tussclien het beginsel der vrijheid in 't afgetrokkene en in de werkelijkheid. De socialistische afgevaardigde Reinders meende over dit art. de regeering eens ducbtig de les te moeten lezen. Men noemt de socialisten verraders, zeide bij, moordenaars en wat al meer; alsof dat nog niet genoeg ware, wil men ze onder die be- liamingen alle burgerlijke vrijheid ontrooven. Dat is bet doel van het wetsontwerp in 'talgemeen. En nu art. 5? Och, sclirapt gerust al de overige nrtikelen en boudt enkel dat eene, dat is al meer dan voldoende. Maar onthoud dan ook, wat ik zegal wie er voor sternt en dus helpt, om de grondwet tot eene illusie te maken, is een land- verrader In dergelijke lieflijke bewoordingen ging de spreker voort, ondanks een gewiddig tumult, om hem tot de orde te roepen. Al zijn schimpen en sclielden baatte ecliter niets, want het art. werd ten slotte onveranderd nangenoinen. Art. 6, inhoudende verbod van drukwerken, waarin, op eene voor de openbare orde gevaarlijke ivijze, een socialistiscb streven tot omverwerping van staat en maatscbappij zicbtbaar is, en waardoor dus de drukpersvrijheid op ernstige wijze wordt be- dreigd, viel een minder gunstig lot ten deel. Na langdurige discussion werd het verworpen. De behandeling der wet is daarna voortgezet; men hoopte, dat de tweede lezing gisteren zou afgeloopen zijn en de derde lezing lieden of Zaterdag liaar beslag zal krijgen. De Koln. Ztg. zegt, dat de gezamenlijke fracties van den Rijksdag, die besloten hcbben tot het tot stand komen van de wet mede te werken, zeer verrast zijn geweest door den uitslag der stemming over art. 6. Men had niet verwaclit, dat op dit punt geen eenstemmiglieid tusschen de conservatieven en nationaal-liberalen zou verkregen zijn. Er zijn echter terstond nieuwe onderhande- lingen aangeknoopt en het blad meent, dat men bet ongetwijfald eens zal worden en bij de derde lezing de nu ontstane leemte zal aanvullen. In bet Oosten lieefi zicli weer een bedenkelijk incident voorgedaan. Rusland n. in., dat ijverig bezig was, de bezette Turksche streken te ontruimen, heeft plotseling die outrunning gestaakt en zelfs reeds ontruimde posities op nieuw bezet. Generaal Totleben b. v. heeft de Turken gedreven uit laatsen, die door hen bezet waren, nadat bij ze verlaten had. Wat men van dezen terugkeer moet denken, is nog onzeker. De czaar verklaart in eene circulaire de aanleiding uit de veelvuldige moeilijkbeden, die uit de machteloosheid der Turksche regeering in haar eigen land voortvloeien. In het bijzonder wordt hierbij de aandacht gevestigd op bet feit, dat er bier en daar na bet vertrek van Russisclie troepen een bloedbad werd aangericht, terwijl het ook dikwijls gebeurd is, dat eene bevolking begon te verhuizen, zoodra bet Russische garnizoen de plaats bad oiitruimd. Nauwelijks verlaten de Russen eene plaats, of de Turken komen wraak oefenen en in Adrianopel zelf was de correspondent van Daily News er getuige van, hoe de christeneii bedreigd werden met de verschrikkelijkste wraak, zoodra de Russen zouden vertrokken zijn. Uit Engelscb Indie is een bericht ontvangen, dat op de verontruste gemoederen een eenigszins pijnstillend vermogen heeft uitgeoefend. De Emir van Kaboel heeft eene vraag van den Engelschen onderkoning naar de beweegredeu voor de onheuscbe bejegening van het Britscbe ge antschap, beantwoord. De gezant is op weg, om dil schrijven aan den onderkoii'ng over te brengen en men lioopt, dat de inhoud van dien aard is, dat de Emir feitelijk zijne onderwerping komt aanbieden en daardoor eene tuchtiging onnoodig wordt. In afwachting daarvan worden voorloopig weder- zijds de strijdkrachten bijeengetrokken, voor bet geval dat die wensch eens niet vervuld wordt. Of Ihigeland dan onmiddelijk zal aanvallen, of tot bet volgende voorjaar wachten, is onbekendzelfs onder de staatslieden in Engeland verkeert men in onzeker- heid over de plannen der regeering, terwijl de regeering de bijeenroeping van bet parlement in dezen overbodig schijnt te achten. Ingevolge bet Berlijnsche verdrag heeft Rusland dezer dagen bezit genomen van Ressarabie. Of Rumenie eveneens reeds de Dobrudsclia annexeerde, wordt niet gemeld. Gisteren lieeft alhier door het bestuur der vissche- rijeu op de Schelde en Zeeuwsche stroomen de verloting van mosselbanken in de Wester—Schelde plaats geliad voor den tijd van zes jaren van de nos. 20, 29 tot en met 78 in de groep vdor de Hoofdplaat en nos. 20 tot en met 27 in de groep in het Sloe en wel aan die visschers, die van een vaartuig, voor de mosselvisscherij gescliikt, voorzien zijn en consent hebben tot het bevissclien der Schelde en Zeeuwsche stroomen. Bij de groep voor de Hoofdplaat heeft zich de toevallige omstandigheid voorgedaan, dat voor de 51 banken juist 51 visschers zicli liadden aange- boden, zoodat ieder een bank bekwam. Als een bewijs, dat de stoombootdienst op Gent in de laatste jaren is toegenomen, blijkt dat tegen- woordig de volgende 28 stoombooten hot kanaal van Ter Neuzen naar Gent bevaren Van den scbeepsmakelaar G. A. de Baerde- maecker: Killarney, Romeo, Richard Moxon, Lon- dos, John Blad Worth, Ralph Crycke en Victoria, van Goole; Capulet, van Londen; Birling, van New-Castle. Van den scbeepsmakelaar L. de Brabant: Vic tory, Stantons, Contest, Paradox, Vigilant en Resolute, van Londen; Stad Gent en Anna, van Rotterdam. Van den scheepsmakelaar E. Thompson Norma, Rosa en Zai'mis, van Goole. Van den scbeepsmakelaar D. C. LumsdenJut land, van Londen; Ironopolis en William Dawson, van Leith; Elgina, van Liverpool. Van den scheepsmakelaar John Best: Gustave Bitter, van LiverpoolMiaca, van New-Castle. Van den scheepsmakelaar G. de Ceuninck Louvain, van Londen. Tijdelijk gestaakt. Van den scheepsmakelaar Mestdagh Fleclia, van Londen. Tijdelijk gestaakt. Bij koninklijk besluit, is, met ingang van 1 November 1878, de beer II. A. A. baron Collot d'Escury benoemd tot schoolopziener in het 6e scliooldistrict der provincie Zeeland. Hulst, 16 October. Op 1 September 1876 werd bier des nachts de sierlijke kerktoren door den bliksem getroffen en brandde gelieel en al af. Niemand dacbt toen dat twee jaren later een nog fraaiere toren op de kerk zonde verrijzen. Dank zij ecliter de bemoeiingen van den burgemeester en de subsidie van bet rijk, is de toren nu zijne voltooiing nabij. De heer Cuypers is de ontwerper van bet plan, dat, in tegenstelling van den af- gebranden toren, nu in den gothischen boawstijl, overeenkomstig den stijl waarin de prachtige kruis- kerk gebouwd is, is bewerkt. T'egenover de vole Hulstenaren, die dagelijks hun oog naar boven slaan, om de vorderingen op te merken bij den torenbouw, is er echter een inwo- ner, die zijne gezichtsas naar het centrum des aardboderas richt. Een rustend landbouwer n. 1. laat in de nabijheid dezer gemeente op zijn land grondboringen verricliten, natuurlijk zou men den ken om putten voor drinkwater te maken, of om uit een wetenscliappelijk, of landbouwkundig oog- punt onderzoek te doen naar de grondlagen. Doch neen! zijtie beweegredeu is deze: Plus minus drie lionderd jaar geleden was de polder, waarin zijn land ligl, nog een zijtak van de Schelde. Toeil

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1