BINNENLAND. So. 1599, Woensdag 16 October 1878. 18e Jaargang. Algemeen INieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ter Neuzen, 15 October. 23, i TEH VI I 7.K\SI SII ABONNEMENT. fer drie maancien binnen Ter Neuzen f 1,-Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men gbouneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Rrievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaalsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag u:imi<ldii£ UR1E nren. Bit blad verwhijiit Dinwdag- en Vrijdnsptvonil bij .1. K. G. D II O N T te Tee Neuzen. J'olitielt Overziclit. Omtrent het verloon der zaken in Engelsch- Indie is niets met zekerheid te melden, want de versehillende berichten blijven zoodauig met el- kander in strijd, dat het .onmogelijk is, zicheenig juist denkbeeld tevormen van den toestand, waarin het conflict on het oogenblik verkeert. Was de Standard te vertrouwen, dan kon men aanrtemen, dat de oorlog feitelijk begonnen iswant dit blad beweert, dat de Britsche troepen stoutmoedig de forten van Ali Musjid zijn voorbijgetrokken, om uit Afghanistan komende versterkingen te onder- scheppen, terwijl een ander bericht zegt, dat de regeering liet Britsche leger gelast zou hebben, omniddelijk die vesting aan te vallenmaar de Standard is niet altijd te vertrouwen en het is dus ook zeer goed mogelijk, dat het blad ook nu weer toegegeven heeft aan eene gewoonte, om ver- der te gaan, dan met de waarheid in overeenstem- ming is. De Engelsche pers blfjft zich natuurlijk beijveren, om aan te toonen, dat alleen Rusland de eigenlijke oorzaak is van de door den Emir van Afghanistan aangenomene houding en ook de regeering tracht hare politiek op dien grond tegenover de publieke opinie te verdedigen. De minister van oorlog, Stanley, hield Woensdag eene redevoering op een diner te Blaikpool en stelde daarbij in het licht, dat Engeland noch een aanval, noch veroveringen op het oog hadhet had er ook niets tegen, dat zijne buren den sleutel van bun huis zelf bewaarden doch wanneer zulke buren van plan waren, dien sleutel aan een ander ter hand te stellen, dan meende bij, dat voor Engeland de tijd gekomen was, om eens rijpelijk over de wenschelijkheid daarvan na te denken. In Rusland neemt de opwinding over den oorlog in Afghanistan op zeer merkwaardige wijze toe. Zelfs gematigde bladen betoogen, dat het de plicht der Russische regeering is, Afghanistan te helpen, dat eene voldoeude Russische macht moet gezonden worden, om Afghanistan onneembaar te maken. Zonder al te groot gewicht te hechten aan deze eenstemmige verklaringen der Russische pers, valt toch niet te ontkennen, dat zij, in verband met den Russenhaat door de Engelsche bladen gepredikt, het ideaal eener eeuwige vrede meer dan ooit in het niet doen verdwijnen. Wie aan- houdend zoovele braiulstoffen opstapelen, doen dit niet, om ze later zelven weer uit den weg te ruimen of ze daar stilletjes te lalen liggen, maar wel, om te bekwamer tijd de vonk er in te werpen, die ze ontvlamrnen doet. En wat is lichter, dan, indien men dan wil, zulk eene vonk zelfs bijna ongemerkt te laten springen? Ja, al bestaat tot heden het plan niet, om die brandstof te ontste- ken, al is er bij dit alles veel meer hartstocht dan berekening in het spel, hoe licht spat er uit dien hoop eene vonk nietnand weet van waar, die alles in vuur en vlaininen zet! De Oostenrijksche opperbevelhebber in Bosnie is wat voorbarig geweest met zijn oflicieel bericht, dat deze provincie en de Hezegowina volkoinen in de macht van Ocstenrijk zijn. Daags nadat hij dit mededeelde werd in het noordwestelijke deel van Bosnie een nieuwe en bloedige slag geleverd. Het korps van generaal Reinlander ontmoette eene bende opstandelingen in eene sterke positie en een gevecht, dat den geheelen dag aanhield, had geen ander resultaat dan een aanzienlijk verlies47 dooden en 184 gekwetsten. Maandag werd de strijd hervat. Na eene schermutseling bezette de generaal Pecki en Pecki Gora en Dinsdag werd de bevolking van Pecki en van de omstreken ont- wapend. De generaal rukte op naar Podzwiza, dat hij den 9den en naar Vernograi, dat hij den lOden hoopte te bereiken, waar de orde weldra zal zijn hersteld. 't Heet nu op nieuw, dat de algeheele onder- werpitig een feit is. Voor Oostenrijk is't te wenschen, dat dit geloof niet op nieuw voorbarig blijkt te zijn. De Sultan weigert nog altijd, het verdrag met Oostenrijk te teekenen, niet om den inhoud zoozeer, als wel zoo het heet om de gruwelen, door de Oostenrijksche soldaten op vrouwen en kinderen gepleegd. Dat dit een doekje voor het bloeden, eene echt—Turksche uitvlucht is, begrijpt een ieder. Bij eeu oorlog, als die welken het Oostenrijksche leger in landen als Bosnie en de Herzegowina had te voeren, kunnen in de hitte van den strijd ook vrouwen en kinderen getrotfen zijn in de Oostenrijksche bladen wordt reeds erkend, dat de keizerlijke troepen zich hier en daar aan plundering hebben schuldig geinaakt maar dat de Oosten- rijkers opzettelijk zulke gruwelen gepleegd zouden hebben, gelooft men evenmin van hen, als vroeger van de Russen. Thans moet Oostenrijk het ver- overde land gaan besturen en orde en welvaart er doen terugkeerenhet zwaarste gedeelte van zijne taak komt dus nog. Heden (15 October) is de winterdienst van den spoorweg Ter NeuzenMechelen begonnen; voor de dienstregeling zie men de laatste kolom van onder dezer courant. Cudztuid, 12 October. Op den 10 dezer vierde de heer A. Meskes, hoofdonderwijzer alhier, den dag zijner vijftigjarige ambtsvervulling bij het openbaar en meer uitgebreid lager onderwijs en mocht hij zich op dienzelfden datum verheugen met de vereerende tijding, dat hem eerlang, van wege Z. M. den koning, de zilveren medalje voor 50 jarigen trouwen schooldienst zal worden toegeschikt. Z. M. heeft tot opziener der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen M. Wesdorp als zoodanig ingedeeld in de tweede klasse, en aangesteld tot opzieners derde klasse der vissche rijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen de tijdelijke opzieners W. Mijnsbergen Jz. en P. M. Voerman. Men verzekert, dat de Nederlandsche regeering zich bereid heeft verklaard, met het Belgische ministerie de onderhandelingen te openen over een overeeukomst betrekkelijk de verdieping en de verbreeding van het kanaal van Ter Neuzen. Men weet, dat deze kwestie hangende is gebleven sedert de Belgische kamer een vroegere overeeukomst heeft verworpen, welke met het afgetreden kabinet Malou was gesloten. De Moniteur Beige daarentegen bevat een konink- lijk besluit, waarbij eene commissie van 9 leden wordt ingesteld tot onderzoeking van het ontwerp van den heer De Maere Limnander, tot vervaar- diging eener recbtstreekscbe verbinding van Brugge met de zee. Dit plan heeft ten doel, om een einde te maken aan de onderhandelingen met Nederland, betreffende de verbetering van het kanaal van Ter Neuzen, dat door den aanleg van den weg van Brugge naar zee overbodig zou worden. De miliciens der vesting-artillerie, opge- roepen voor de najaars-oefeningen, zullen den 29 dezer met onbepaald verlof huiswaarts worden gezonden. In de residentie is omtrent het tijdstip van 's konings huwelijk officieel noch offioieus iets zekers bekend. Z. M. vertrok naar Arolsen met het voornemen in Eebruari te liuwen. Later schijnt hij te kennen gegeven te hebben, indien het moge lijk was, n^g in November te willen huwen. Mogten geen onoverkomelijke bezwaren dit onmoge lijk maken, dan zou het huwelijk in de eerste dagen van November te Arolsen worden voltrokken. In dat geval zou de jonge koningin omstreeks 10 November haar intocht doen binnen Amsterdam, waar vervolgens het kerkelijk huwelijk en de plechtigheid der krooning, gevolgd door een tal van feesten ten Hove, zullen plaats hebben, waarop alle aanzienlijken in den lande worden genoodigd om der vorstin te worden voorgesteid. Men spreekt, dat daartoe reeds een lijst van 3000 personen ge- reed gemaakt is. In het paleis op den Dam te Amsterdam wordt druk gearbeid aan de vertrekken der koningin, waarin het meubilair zal geplaatst worden, dat thans in den koningssalon op de Parijsche tentoonstelling prijkt. Het schijnt ook 's konings voornemen, voorloopig zijne residentie te vestigen in Amsterdam, en in 's Gravenhage slechts zeer korten tijd te verwijlen. De Haagsche kroniekschrijver van de Gron. Ct. meldtDe heer De Roo van Alderwerelt leeft nog en zijn leven kan nog geruimen tijd gerekt worden, ofschoon het even goed mogelijk is, dat de dood reeds binnen enkele dagen een einde aan zijn lijden maakt. Men stelt zich dat lijden echter algemeen verkeerd voor. Bedlegorig is de minister niet en ook niet geweest behalve tijdens de operaties te Rotterdam, en hij is wat men in het dagelijksch leven noemt: gezond van harte. De vreeselijke ziekte, die hem van tijd tot tijd slape- looze nachten doet doorstaan, ten gevolge van de hevige pijnen, is van geheel plaatse'iijken aard. Er zijn dan ook, nog in de laatste weken, dagen geweest, die de minister werkende heeft doorge- bracht; hij gaat ook nog wel uit en wie hem in den laatsten tijd ontmoette, zou niet aan zijn ge- sprekken hebben bemerkt, dat de heer De Roo zich bewust is van zijn naderend einde. Toch weet hij, dat op een gegeven oogenblik de ziekte plot- seling het stadium kan int.reden, waarop de dood in slechts enkele minuten volgen kan. Maar hij wacht T einde met kalmte af en werkt zoolang het dag is. Een gerucht wil, dat prins Alexander zijn paleis op den Kneuterdijk alhier reeds zou hebben ver- kocht; dit is onjuistmaar even onwaar is het,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1