B1NNENLAND. No. 1398. Zaterdag 12 October 1878. 18e Jaargang. AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. V O o r Ter Neuzen. 11 October. ABONNEMENT. Per drie m;.anden bimien Ter Neuzen 1, geheele Hijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij atle Boekhandelaars, teuren en Brievenbushouders. l)oor het I'ostdirec- »ll hlad verMcbi.iiti B!i»«dag- en VHjdagnvond IS I III RUT ADVEET1NTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendei> uiterlijk Dinsdag en Vrijdag siasniddag OHII uren, K. G. DHOXT tc Ter Sesizen. I'olitielc Overzicht. Nog steeds is het onzeker, welke plannen de Engelsch-Indische regeering tegenover den Afgliaan- schen Emir koestert. De tegenstrijdige berichten toonen alleen aan, dat de bijeengetrokken troepen de grens ncg liiet overschreden hebben, maar er blijkt niet nitof nog voor den winter de tachtiging zal aanvangen, of wel dat eene winter—campagne zal worden vermeden en de genomene inaatregelen alleen st,rekken,om eene aan vallendebeweging van den Emir te voorkomen en na den winter dadelijk voor de operatie gereed te zijn. Ook wel beweren sommige correspondenten, dat het militaire vertoon plaats heeft in de hoop, dat deze bedreiging den Emir tot onderwerping zal brengen of zijne onder- danen tot opstand tegen hnnrten vorst zal aansporen. Maar de vele verscbillende gevoelens der corres pondenten toonen, dat geen van alien iets van de plannen der regeering weet; mogelijk ook is de regeering nog niet eens met zich zelve, welke voor baar de beste staatkunde in clit gescbil moet zijn, tegenover liare eigene onderdanen, die toch slechts op" de gunstige gelegenheid wachten, pm het Engel- scbe juk af te schudden. De regeering heeft er mee te rekenen, dat, wanneer de operatie, door ondoelmatig genomene maatregelen, onverboopt eens een minder gunstig verloop mocbt hebben, een algemeene opstand onder de vele woeste stammen het gevolg kan zijn, en daardoor de bezittingen van Engeland in groot gevaar worden gebracht. De Emir neemt niet minder ijverig militaire maatregelen, dan Engeland. Intusschen moet hij tocli zijne verbazing te kennen gegeven liebben over de plotselinge gevoeligheid der Engelsclie re geering in deze, aangezien vroegere onheuschheden van zijn kant door de Engelschen altijd kalm en zwijgend zijn opgenomen. Bosnie en Herzegowina zijn nu door Oostenrijk zoo geheel oiulerworpen, dat reeds de vraag rijzen kan, wat er mede te doen. Dat bet op inlijving zal uitloopen, laat zich voorzien. De Turksche regeering schijnt maar niet te vatten, dat gedane zaken geen keer hebben en van eene overeen- komst met Oostenrijk wil ze dus niet weteu. De vraag ontstaat dus, hoe de nieuwe gewesten zullen worden ingelijfd. Zullen ze worden gevoegd bij Oostenrijk of bij Hongarije? Bij geen van beiden, zegt een diplomaat in de Augsb. Alg. Zeit. Hij lioopt, dat Bosnie een derde op zich zelf staand deel van Oostenrijk—Hongarije worden zal en dit dan ook eeu tolverbond zal kunnen maken met Servie en Montenegro, waarbij dan later zich Rumenie en Bulgarije zullen kunnen voegen. Voor dit denkbeeld is veel te zeggen, maar bet is de vraag, of het in Oostenrijk zelf bijval vinden zal. Het Oostenrijksche en het Hongaarsche ministerie liebben thans beiden bun ontslag bekomen, op voorwaarde van tot de samenstelling van nieuwe ministeries in functie te blijven. In den Duitscheu Rijksdag is het debat over de tweede lezing der socialistenwet aangevangen. Men meent, dat daarmede drie dagen gemoeid zullen zijn. De derde lezing zal waarschijnlijk 16 dezer aan de orde komen, en de buitengewone zitting van den Rijksdag twee dagen later gesloten worden. Men verwacht, als de zaak tot een be- vredigend einde gebracht wordt, een spoedigen terug- keer van denkeizerte Berlijn en tevens, dat hij weldra daarop zelf weder bet hoogste gezag in handen zal nemen. Reeds nu begint men voorbereidselen te maken, om 's keizers intocbt in zijne lioofdslad op schitterende wijzo te vieren. De gemeenteraad heeft bepaald, dat de allee „Uliter den Linden en alle openbare gebouwen, waar hij voorbij rnoet komen, als hij van het station naar zijn paleis gaat, voor rekening der gemeente versierd zullen worden. lies avonds zal er eene schitterende illuminatie plaats hebben. Kortom, men wil te Berlijn een feest organiseeren, waarbij de feesten van 1866 en van 1871 zoo mogelijk nog in de schaduw gesteld zullen worden. uitgaan van den minister van financien, die tevens vraagt om een exemplaar van het raadsbesluit tot regeling van den hoofdelijken omslag. In gezegden staat wordt verlangd eene opgave van de verscbillende belastingen en andere in- koinsten der gemeente, van de bevolking, gesplitst in onderdeelcn en van de grondslagen voor de beffing van den hoofdelijken omslag. Naar wij uit goede broil vernemen, heeft het Z. M. den koning behaagd, aan dr. L R. Beynen de vereerende opdracht te verstrekken om prinses Emma van Waldeck-Pyrmont, de aanstaande I koningin der Nederlanden, in te leiden op het ge- bied onzer taal en gescliiedenis. Volgens die op dracht zal dr. Beynen dus te Arolsen met gelijk doel werkzaam zijn, als onlangs te Berlijn en nog te Soestdijk ten behoeve van prinses llendrik. Evenals aan verscbillende biunen— en buiten— landsche nieuwsbladen was ook aan ons het bericht gezonden, dat de minister van oorlog, de beer de Roo, was overleden. Later Week, dat men zich vergist had, zoodat de minister toen en nu nog leeft; omtrent zijn toestand vernemen wij nader, dat niettegenstaande de zeer onrustbarende berichten omtrent plotse linge verheffing der ziekte 111 de laatste weken geen noemenswaardige veraudering in den toestand is gekomen. Deze blijft steeds zorgwekkend en bet ziekteproces blijft in bet algemeen in statu quo; nu en dan lijdt de patient hevige pijnen, zoodat hij zich dan tot geheele ontbouding van werkzaainheden verplicht ziet,. Ofschoon de ge- neesheeren de toekomst duister inzien, is er om trent bet juiste verder verloop en den duur der ziekte niets met zekerheid te zeggen. De energie van de zieke blijft, niettegenstaande beproevingen, die hem voortdurend worden opgelegd, groot. Over de maanden Juli, Augustus en Sep tember jl. zijn van het postkantoor alhier de navolgende onbekende brieven verzonden: G Tisk, te Colchester; J. Bergen, te Batavia; P. M. D. Verpoorte, sergeant te Atjeh. Hulst, 10 October. Dinsdag morgen jl. begaf zich van hier de negentienjarige jongeling Gerrit Boogaert naar Walsoorden, om aldaar eene kar met gerst te laden; doordat de stuitboom der kar 011- voorzichtig was weggenomen zwikte de kar, zoodat de voile lading op het hoofd van genoemden jonge ling stortte, waardoor hij ernstig werd gewond en men voor het behoud van zijn leven vreest. De ongelukkige wordt aldaar verpleegd en is heden nog in bedenkelijken toestand. In de jl. Woensdag gehoudene zitting der tweede kamer is het wetsontwerp tot goedkeuring van het liuwelijk des konings anoniem aangenomen. Daarna werd behandeld het wetsontwerp, regelende de voorwaarden tot verkrijging der bevoegdheid van arts enz.het geheele ontwerp werd aangenomen met 56 tegen 1 stem. De kamer is op reces gescheiden. P)e commissaris des konings in Zeeland heeft aan de gemeentebesturen in de provincie ter invulling voor 31 Oct. a. s. afgezonden een staat van de plaatselijke inkomsten dergcmeenten over 1877, gelijk dit plaats had over 1873. Volgens de begeleidende circulate moet dit Naar men verneemt, zijn de dames reeds aangewezen, die de .hofhouding onzer aanstaande koningin Emma zullen uitmaken. Grootmeesteresse zal zijn de baronnes Van Heeekeren van Kell, terwijl verder de dames baronnes Sloet von Oldruitenborgh, baronnes van Zuylen van Nijevelt, gravin Scliimmelpenninck, jonkvr. Van Dedum, i jonkv. Huydecoper en jonkv. d'lvoy van Mijndreht onder verscbillende titels tot de naaste omgeving van hare majesteit zullen behooren. Wanneer er geen strijd is, is de belangstel- ling in de verkiezingen ook niet groot. Dit blijkt thans weer te Rotterdam, daar van de 3360 kiezers jl. Dinsdag slechts 1220 waren opgekomen hij de stemming voor een lid der tweede kamer. Ge- kozen is de heer mr. J. van Gennep (liberaal) met 719 stem men. De heer mr. W. H. Jansen (katholiek) verkreeg er 280, de heer jhr. mr. A. E. De Savornin Lohman (ant.) 199. Bij eenzelfde verkiezing, op denzelfden dag, in het district Dordrecht, zijn 1078 stemraen uitge- bracht. Gekozen is de heer mr. G. M. van der Linden, (liberaal) met 740 stemmen. De heer De Savornin Lohman verwierf er 266. In de eerste lielft van December aanstaande zal ter benoeming van Rijks-opzichters van den waterstaat 4e klasse een vergelijkend onderzoek plaats hebben. Belanghebbenden vinden de voor waarden in de Staats—Ct. van heden (no. 236). Woensdagmorgen is te Bergen—op—Zoom een trein, met suikerpenen geladen, gestooten op den personentrein, die aldaar te 9,26 zou vertrekken. Twee coupe's van een rijtuig le en 2e klasse en de bagagewagen van den personentrein werden zwaar beschadigd van de rails geworpen, evenals de locomotief van den personentrein. Porsoonlijke ongevallen hadden er niet bij plaats. De vertraging van den personentrein was gering. De heer E. Smits van Waesberghe te Breda is voor zijne op de wereldtentoonstelling te Parijs geexposeerde bieren bekroond met de zilveren medalje, zijnde de hoogste bekroning, welke aan inzenders van dit artikel uit Holland is toegekend. De berichten uit Atchiu, te Batavia ontvangen, blijven voortdurend melding maken van de tuchti- ging den Atchinezen toegediend en de groote schade bun toegebracht. Het Alg. Dagbl. laat er zich aldus over uit:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1