No. 1396. Zaterdag 5 October 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. Ter Neuzen, 4 October. TBI! NEEZENSCHE COIMNT. ABONNEMENT. Door het Per drie mnanden binuen Ter Neuzen 1, geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Rrievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag n;iml<l«lJig OKIE ureu. Oil bind vermchljnt Dinsdag- en Vrljdagavond bij .1. H< G. OHOST te Ter Neuzen. F»olitieli Overzicht. lie Oostenrijkers gaan nu geregeld voort met het bezetten der nog overgebleven steden en sterk- ten in Bosnie en de Herzegowina n zij zouden j zeker weldra in staat zijn geweest, al hunne krachten te concentreeren naar het zuid-oostelijk district van Novi-Bazar, indien het vergevortlerde jaar- getijde niet oorzaak werd, dat daarmede gewaclit moet worden tot het volgende voorjaar. En daarop schijnt zeer veel kans te bestaan, althans een bericht uit Belgrado verzekert, dat in de laatste dagen zooveel regen gevallon is, dat de militaire wegen onbegaanbaar zijn geworden en het vcrvoer groote be.zwaren ondervindt. Ilerivieren zijn buiten liare oevers getreden en verscheidene bruggen zijn weggeslagen. De opstandelingen, die aan den Mitrovitsa-Salonica spoorweg bijeentrekken en langzaam oprukken, blijkbaar met een bepaald doel, naar de Bosnische grens bij Novi-Bazar, ver- trouwen, dat dit ongunstige weder den voortgang der Oostenrijkers zal stuiten en vatten daardoor weder nieuwen moed. In Hongarije is een ernstige kabinetscrisis uitge- broken. De Szell, minister van finantien, moet geweigerd hebben, toe te geven aan de eischen der militaire partij, terwijl de minister-president Tisza een ministerie zonder de Szell eene onmoge- lijkheid noeirit. Tisza zal nu onmiddelijk naar Weenen vertrekken. Het Engelsclte eskader, onder bevel van admiraal Hornby, dat sedert het verschijnen der Iiussische troepen te San Stephano voor Konstantinopel ver- toefde, heeft nu bet anker geliclit. Het vertrok 28 September van het Prinsen-eiland naar de golf van Artaki, nadat het adrniraalschip eerst nog de Turksche vlag op het Serail had gesalueerd. Wanneer de admiraal uit de golf van Artaki zal vertrekken en de zee van Marmora verlaten, is nog niet bekend; men meent, dat dit niet geschieden zal, voordat de Russen Adrianopel hebben ontruimd. Van de Afghaansche kwestie komt betrekkelijk weinig nieuws; maar een telegram zegt, dat de Engelscbe regeering besloten heeft, de zaak te laten beslissen door den onderkoning van Indie, op wien dus eene zware verantwoordelijkheid wordt gelegd. Beslissende stappen zijn nog niet gedaan, daar men nog afwacht, of de Emir ook tot betere gedachten zal komen en in elk geval de eigenlijke veldtocht tot het volgende jaar schijnt te zullen worden uitgesteld. Men meent te Berlijn als vrij zeker te mogen aannemen, dat de tweede lezing der socialistenwet in de commissie uit den rijksdag redelijk vlug zal afloopen, zoodra de vertegenwoordigers der re geering, zooals algemeen verwacht wordt, verklaren, in hoever zij zich met de door de commissie ge- wenschte wijzigingen kunnen vereenigen. Als de regeering geen plan heeft, om den rijksdag op nieuw te ontbinden, zal het niet moeilijk vallen, tot een vergelijk te komen. De uitslag der zitting, die de commissie heden houdt en waarbij Bismarck tegenwoordig zijn zou, wordt dus alom met eenige spanning tegemoet gezien. De rijksdag zelf zal aanstaanden Maandag bijeen- komen tot onderzoek van de geloofsbrieven. De Koln. Ztg. meent, dat heden over acht dagen reeds de tweede lezing der socialistenwet in het plenum zal plaats hebben; tegen 15 dezer zou men dan de sluiting tegemoet kunnen zien. Jl. zondag arriveerde alhier van Gent een minia- tuurvaartuigje, de sloep Dorian, groot drie tonnen, onder Amerikaansehe vlag, bevaren door de heeren Joseph T. Clarke en Francis II. Bacon, architecten te Boston. Met dit scheepje hebben genoemde heeren de reis van Engeland over de Noordzee ge daan. Of zij er mede van Boston zijn komen varen, is niet duidelijk, maar zeker is het, dat al hunne legitimatiepapieren door antoriteiten aldaar waren afgegeven. Aanstaanden Zondag 6 October, zijnde den eersten dag der gemeente-kermis, zal te Selzaete de inhuldiging plaats hebben van het nieuwe vaandelhetwelk aan de fanfaren maatschappij ,/de Eendrnclit" zal geschonken worden doorbaren voorzitter den beer Lodewijk de Cock, burgemeester der gemeente. Te dier gelegenbeid zijn verscheidene maatschap- pijen uitgenoodigd het fees! op te luisteren en de ineesten der uitgerioodigden hebben reeds hunne toetreding te kennen gegeven. Het feest zal den avond te voren door kanonschoten aangekondigd worden. Om 8| uur des avonds algemeene verlicbting, vuurwerk en het opstijgen van een luchtballon. Onlangs hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland vastgesteld een instructie en tarief voor de belooning van de schatters voor bet dijkgeschot van de calamiteuse polders. Volgens dat tarief zal genoten worden: 10 van elken polder; 10 cent "per hectare gescbatten grond; 60 cent reisgeld per uur afstands tusschen hun woonplaats en die van den kantonrechter, die ze moet beeedigen; 60 cent reisgeld als voren tusschen hun woonplaats en den polder, indien de schatter daarin niet woont4,voor elken dag verblijf buiten de woonplaats, gedurende de schatting, en 10 cent i voor iedere geschreven bladzijde van de drie exem- plaren van bet verslag, terwijl de kosten der be- noeming en beeediging worden vergoed. Een termijn voor den duur der scliatting is niet voorgeschreven. Bij de herstemming voor twee leden der Provinciale Staten te Middelburg zijn 694 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen zijn de heeren Mr. I). A. Berdenis van Berlekom met 372 en Th. van Uije Pieterse met 353 stemmen. De heer van Teijlingen kreeg 318 en Graaf van Lijnden 309 stemmen. Het onlangs ingediend wetsontwerp tot aan- vulling van de wet op' het middelbaar onderwijs is in druk rondgedeeld. De voordracht is bet uitvloei9el der herziening van de lager-onderwijs- wet, waar deze naar dc wet van 1863 verwijst en strekt dus tot voorbereiding van de uitvoering der wet van 17 Aug. jl. De afzonderlijke acte voor het onderwijs de levende talen worden gesplitst. Er zullen voortaan twee acten zijn, een acte A en een acte B. De eerste zal de bevoegd- heid verleenen tot het geven van onderwijs aan alle inrichtingen van hooger, middelbaar en lager onderwijs. De tweede acte zal slechts bevoegd- heid geven voor het onderwijs aan de hoogere burgerscholen met driejarigen cursus. Daartoe zal volstaan de kennis, die tbans wordt vereischt om een acte voor het lager onderwijs te erlangen. De houder van acte A zal dus alleen daar bevoegd- heid hebben, waar van eigenlijk gezegd onderwijs in de letterkunde niet de reden is. Het bijko- mend examen in de theorie van onderwijs en op- voeding, dat art. 78 der wet op het middelbaar onderwijs voorschrijft, zal niet gevraagd worden van den bezitter van den onderwijzersrang. Op het gebied van spoorwegdiefstallen is I het der waakzaamheid van de Middelburgsche justitie gelukt eene arrestatie te doen. De echt- genoote en de dochter van den stationchef te Krui- ningen zijn jl. Woensdagmiddag in hechtenis ge- nomen en in het huis van arrest te Middelburg overgebracht. Bijzonderlieden ontbreken nog. Ons Streven, Courant voor Nederlandsche Vrouwen onder redactie van Agatha, heeft opge- houden te bestaan. Het blad is aangekocht door de firma Nijgh Van Ditraar te Rotterdam, die het heeft samengevoegd met De Huisvrouw, week- blad voor dames, dat dus tbans het eenige hier te lande verscbijnende vrouwen-orgaan is. Dinsdag 11. bad in het Bois de Bologne te Parijs de Nederlandsche harddraverij van paarden onder den man plaats. Zij was luisterrijk en werd door den president, den prins van-- Oranje, den Nederlandschen gezant en verscheidene notabilitei- ten bijgewoond. De prijs van 2000 fr. werd behaald door de scbimmel-merrie Prinses, van den heer P. Smit te Slikkerveer, pikeur P. van Santen; de premie van 1000 fr. door de bruine merrie Wilhelmina, van den heer H. van Haren te Amsterdam, pikeur P. Koek. De verbindingsdam tusschen het eiland Ame- land en den vasten wal is tbans voltooid. Bij een door den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, en de beide arrondissements-ingenieurs gedane op- neming van het werk is bevonden, dat de dam ruim voldoet aan de bepalingeu der concessie. Op enkele punten was men nog bezig geringe verbete- ringen aan te brengen, die binnen zeer korten tijd zullen zijn voltooid. Een handolaar in wijnen en likeuren te Amsterdam vernam, dat een zijner knechts zich schuldig maakte aan diefstal van wijn. Nog had hij de wetenschap, dat het gestolene bij een.buur- man van hem werd geborgen. Den dief zelf op heeterdaad te betrappen was moeielijk, daar bij steeds het goede oogenblik uitkoos. De hulp der politie werd ingeroepen. Twee der aan de le sectie dienstdoende agenten, rechercheurs, werd opgedragen den dief te ontdekken, hetwelk met goed gevolg bekroond werd. Zij stelden zich op de gracht, waar de wijnhandelaar zijn zaak uitoefent, ver- dektelijk op, en zagen den knecht eerst nauwkeurig rondkijken of hij ook onraad bespeurde, doch daar hij niets merkte, ook de agenten niet, meende hij weder zijn slag te kunnen slaan. Hij wipte den winkel uit, met een mandje gevuld met flesschen later gebleken gevuld met wijn en trad de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1