Welt Jer trieremnail iaar OosHiii. BU1TENLAND. POSTER IJ EN. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Hiddelburg. GEMENGDE BER1CHTEN. kristallen feestbokaal met het deksel hoog 3S cM., rustende op een voet, welke een regelmatig zeshoekig fort voorstelt met zes bastions. De bokaal zelf heeft 9 geslepen ribben, waarvan drie gegraveerd zijn met de miiitaire eereteekenen en zes met de namen der veldtochten, waaraan de oud-kadetten der Academie hebben deelgenomen. Het deksel eindigt in een puntgranaat met looden omkleeding. Om den rand staat: 50-jarig jubile der Konink- lijke Miiitaire Academie 182823 Sept. 1878; terwijl het naamcijfer van den beschermheer der Academie, met de Koninklijke kroon daarboven, mede op het deksel is aangebracht. Deskuudigen roemen deze bokaal als een meesterstuk van fabricage. Het kohier van den hoofdelijken omslag der gemeente Tilburg voor 1878 is thans door den gemeenteraad vastgesteld tot een bedrag "van f 24,934,76. Het vermoedelijk zuiver in- komen wordt belast als volgt: 2000 en daarboven wordt ten voile geuomen; 1500 tot beneden 2000 tot f van dat bedrag; 1000 tot beneden 1500 tot van dat bedrag en/400 tot 1000 tot een van dat bedrag. Remissie wordt toegekend ten bedrage van 10 pCt. van het eerste en 5 pCt. van elk volgend kind, zonder dat echter die remissie 25 pCt. mag te boven gaan. Het kohier telt 2363 belastingschuldigen. De hoog- ste aanslag bedraagt f 482,80, de laagste 1,42. In de Zaterdag te Am hem gehouden ver- gadering van de Nederlandsche vereeniging voor lijkverbranding is omtrent den finantieelen toe- stand der vereeniging gebleken, dat tot nogtoe het bezwaar, dat nog geene vergunning verkregeu is voor de verbranding van lijketi, zich niet heeft doen gevoelen daar het fonds voor krematie—ovens nog lang niet groot genoeg is om aankoop van terrein, oprichting, onderhoud enz. te bekostigen. Het fonds is thans groot/ 10,200 terwijl een enkele oven alleen van oprichting 7000 a/8000 eischt. Om drie uur werd door vele ieden een rijtoer door den omtrek gemaakt, waarna zij zich gemeen- schappelijk aan een rechtgezelligen discli vereenigden. Niettegenstaande de gemeentewet reeds 27 jaren in werking is, zijn er nog dit jaaC in Liin- burg gemeenteraden aangetroffen, die omtrent het periodiek aftreden en benoemen van wethouders niet op de hoogte waren, zelfs ondanks een tijdige voorlichting van gedep. staten. Ten bewijze hier- van strekke, dat in twee gemeenten wethouders niet voor zes maar voor vijf jaren werden herbe- noemd omdat zij in 1883 als raadslid moeten af treden. Twee andere gemeenteraden, in het denk- beeld verkeerende dat op den eersten Dinsdag van September 1878 geen wethouder aan de beurt van aftreden was, lieten den bij de wet bepaalden dag tot vervulling van de vacature onopgeraerkt verstrijken. Verwarring in den rooster van aftre- ding was mede in een paar gemeenten ontstaan. Op het eiland Rottum is aangespoeld een flesch, waarin vier papiertjes, geschreven in het Hollandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch, van den volgende inhoud„Den 31 Juli van het jaar 1878 is bet schip Elise, onder kapitein Roelofs, dat den 27 Juli uit Delfzijl op avon- tuur vertrokken is, op een ruwe kust gestooten. Help ons, wij zijn in groot gevaar. Dit papier is ml zee geworpen den 1 Augustus in 't ge- zicht van Denemarken. Via MARSEILLE, 4 Oct., 8,45 's morgens. Via NIEUW EDIEP, 4 Oct., 6,10 's avonds. Via BR1NDISI, 11 Oct., 8,45 's morgens. Vifi NAPELS, 13 Oct., 6,10 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 Sep tember de volgende vonnissen uitgesproken A. T., te Ter Neuzen, wegens mishandeling; veroordeeld tot 8 boete. L. A. en M. D., beiden te Sas van Gent, wegens Jiet loopen over den spoorweg; de eerste veroor deeld tot eene boete van 3 en de tweede tot f 1. P. van P. en P. A. van P., beiden te Clinge, wegens mishandeling; veroordeeld ieder tot 15 dagen cellulaire gevangeuisstraf en 8 boete. J. van D., te Sluiskil (gemeente Ter Neuzen), wegens mishandeling; veroordeeld tot 8 dagen cel lulaire gevangenisstraf. J. G. en P. de M., beiden te Ter Neuzen, wegens hoon; veroordeeld ieder tot eene geldboete van/8. Landbouwbericliten. De rijks landbouwschool te Wageningen zal aan- zienlijk worden uitgebreid. O. a. zal een gebouw worden gesticht om den leerlingen de zuivelberei- ding in haar geheelen omvang te doen zien. Het aantal leerlingen der school bedraagt thans reeds 120. Op den 27 en 28 September te Buren ge- houdene paardenmarkt bedroeg het aantal paarden 1345. Er was veel handel. De paarden van luxe gingen van 800 tot 1000 en nog hooger van de hand. De werkpaarden werden verkocht voor 200 tot J 600. Een span vospaarden, waarvoor den 14 dezer te vergeefs f 2050 geboden werd, is thans door den bouwman H. Siob Bz. te Hoornaar aan den heer Halberstadt te Nijmegen verkocht voor f 2100. In de Landb. Ct. beweert zekere Goudamus, dat het een feit is, dat sedert jaren onze hammen, zijden en andere transportabele varkensdeelen bij duizenden naar Westfalen worden gezonden, om van daar uit met meer dan honderd percent winst voor de handelaajs naar Nederland te repatrieeren, ten einde als Westfaalsche waar in den handel te worden gebracht. Voor de stad Antwerpen had jl. Vrijdagnacht tusschen 1 en 2 uur een aanzeiling plaats, tus- schen de Zweedsche stoomboot Bergsund, beladen met hout en de Engelsche stoomboot Stentor met tarwe. De Stentor werd erg beschadigd, en kreeg een groot lek, zoodat het schip vol water liep. Men was genoodzaakt het schip tegen den linker- oever op het droge te brengen, en de lading in lichters over te laden. De Bergsund, welke slechts geringe averij bekwam, is in de dokken gebracht. Een behendige zakkenrolster en haar hand- langer, die haar beroep in de lucht uitoefende, name- lijk in den „ballon eaptif" te Parijs, zijn in hechtenis genomen. De zakkenrolster was eene elegante Engelsche dame, die elken dag herhaaldelijk in het schuitje plaats nam en vervolgens door een sierlijk gekleed heer met een houten been naar huis werd geleid. Bij den laatstgenoemde werden 20 porteinonnaies, waarin een bedrag van 3000 t'r. gevonden. De man beweerde, dat hij uit lief- hebberij een collectie verzauielde van deze voor- werpen. Zekere Farrant, een koopman te Neuilly, heeft getracht zijn gewezen liefje, Bertha Delisle te Parijs, van het leven te berooven. Ofscnoon op twee plaatsen door de pistoolschoten gewond, wist zij te ontkomen. De moordenaar loste toen noch drie revolverschoten op zichzelvenalle waren raak, maar dit belette hem niet zich nog een diepe halswonde toe te brengen met een scheer- raes en ten slotte uit het venster der derde ver- dieping te springeii. Parijs bezit thans 48 groote theaters. Het //Chatelet" heeft het grootst aantal zitplaatsen van alien, nl. met minder dan 3500. Daarop volgt het ,/Theatre historique" met 2500. Het //Theatre du Chateau" heeft 2000 zitplaatsen, het vAmbigu comique" kan 1900 bezoekers opuemen, terwijl de ,/Comedie frangaise" ruimte heeft voor 1380 toeschouwers. In de //Opera" bestaat het uitvoerend personeel uit met minder dan 95 muzikanten, 26 zangers, 18 zangeressen, 7 dansers, 42 danse- ressen, 92 koristen en figuranten. Het getal ge- emploieerden, waartoe, zooals wel van zelve spreekt, ook machinisten, controleurs enz. gerekend worden, bedraagt in het geliecl 596. Aan het //Theatre de la Porte Saint—Martin' zijn 359 personen verbonden. De bende, die onlangs wegens het inaken van valsche bankbiljetten werd gearresteerd, is veroordeeld Joseph Barreau tot levenslange, zijn broeder Jean tot 15 en Josephs bijzit tot 10 jaren dwangarbeid. Drie anderen kregen gevangenisstraf van 105 jaren. Volgens de Frangais kornt de zaak de Bank op 200,000 fr. te staan. Zij heeft namelijk 130,000 fr. uitgekeerd, en er moeten nog voor 70,000 fr. aan valsche biljetten in omloop zijn. In de meisjesscholen te Louden zal voortaan praktisch onderwijs in het koken worden gegeven. Op 12 lessen over voeding moeten minstens 12 praktische oefeningen volgen. Bij 21 meisjes scholen worden keukens gebouwd, ingericht voor de behoeften van een gezin van handwerkslieden. Een zonderlinge schaking heeft te Goshen plaats gehad. De plaats van de handeling was het doofstommen-instituut aldaar en de held en de heldin zijn Mary Steers en John Michael, beiden doofstom, die in het huis op elkaar verliefd werden. De beide verliefden hebben niet lang getalmd om te trouwen. Onmiddelijk na hun vlucht zijn zij in het geheim gehuwd. Het meisje is rijk en ziet er allsrliefst uit. Bovendieii zijn zij zeker, dat het in hun huwelijk nooit tot woorden zal komen. De uitbarsting van den Vesuvius duurt nog vourt. Den 22 September nam men in den grooten krater een nieuwen uitbarstings— kegel waar, gelegen dicht bij de breede kloof, die doorgang verschaft aan de lava van 1872. Sedert den 22 is dat bergje, dat toen reeds aan 't braken was, al grooter en grooter geworden. Bij de waarneming op den 22 stroomde er reeds lava uit, die langzaam de vlakte van den grooten krater vulde. Siakken werden uitgeworpen, maar slechts bij tusscheu- poozen. Reeds was het er zoo warm, dat men het niet kon uithouden, als men wat dichter bij kwam, om goed te zien. De beklimming van den berg ging zeer moeiehjk in het werk en waarschijnlijk zal dit tochtje wel een van de laatsten zijn geweest, die men in langen tijd zal kuniien maken. Van den 23 September wordt uit Rome gemeld, dat prof. Palmieri rondom zijn observatorium op den Vesuvius een slakendara heeft laten opwerpen, die ten minste den eersten aaudrang van de lava kan tegeuhouden. Een gedeelte van den kegelrand is ingestort. Na een korte tusschenpoos is de berg we6r beginnen te braken en er vormt zich een nieuwe kegel. Volgens de laatste aflevering van »Pe- terinann's Mittheilungen" wordt de aarde door 1,439,145,300 mensclien bewoond. Europa telt 312,398,800, Azie 831 mill., Afrika 205,210,500, Australia en Polynesia 4,420,000 en Amerika 86,116,000 inwonersderhalve gemiddeld 500 menschen op elke vierkante mijl. In dezelfde statistische opgave wordt het aantal paarden der wereld als 58 millioen opgegeven. Van 22 tot 28 September zijn uit Queenborough met de mailbooten te Vlissingen aangekomen 44 4 en van 21 tot 27 September daarheen vertrokken 505 reizigers. Het vijftigjarig bestaan der Koninklijke miiitaire Academie te Breda is met grooten luister gevierd. Tot directeur der mu- zieksociteit //de nieuwe Harmonie" te Bergen op Zoom is benoemd de heer H. H. J. Hartman, muziekonderwijzer aldaar. Te Winschoten is een zevenjarig meisje onder de wielen van een zwaar beladen vrachtwagen gevallen en overreden. Zij was onmiddelijk dood. Een dame op het Groene- wegje te 's Hage werd op haar sbapkamer door een toeval getrotfen, zoodat zij op den grond viel. Haar zuster in dezelfde kainer slapende en gereed om te bed te gaan, schrikte zoo hevig dat zij op het lichaam harer zuster in elkander zakte en den geest gaf. Artis te Amsterdam is weder verrijkt met een ijsbeer, waarvan de inrichting een geruimen tijd verstoken is geweest. De groote weverij van de firma Deswarte te Fourinies is afgebrand. De schade bedraagt 360,000 fr. Lit eene weide in den Beymoerpolder onder Hals- teren zijn drie paarden spoorloos verdwenen. Te Barneveld heeft eene vechtpartij plaats gehad; een der personen, die daaraan deelnamen, een ingezetene van Ede, werd zoo deerlijk mishandeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. In het Eldersveld, onder Driel, is zekere Ankersmit, uit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2