"buitenland." Hoe een speld voor 70 jaar haar leven verliaalde. GEMENGDE BERICHTEN. geliouden. Later werd 400,000 uit de hand ge- boden, doch daarvoor ook niet gegund. De jaarlijksche veiling van hoornvee, toebe- hoorende aan den hertog van Devonshire te Holker in Furness gehouden, heeft opgebracht 20,000 p. st. voor ongeveer dertig beesteu. De hoogste prijs werd besteed voor eene koe ,/barones Oxford Trifitte," nl. 2660 p. st. De hertog an Devonshire, mar- kies Hartingtou en de heer Bright waren bij de veiling tegenwoordig. De producten, door den Franschen boer te koop geboden, hebben in den vreemde goeden naain, want hij levert over 't algeineen goede waar. Fr zijn 9 millioen laudeigenaars in Frankrijk, die elk niet minder dan 4 hectaren gronds bezit- ten en vele perceelen zijn zoo klein, dat er geen ploeg op wordt gebruikt en 't welk alleen met de spade geschiedt. De kleine Fransche boer heeft gezegd„het tij rerloopt lk verzet de bakens. Het korenver- bouw is, nu Amerika en Rusland zooveel graan uitvoeren, geen zaak meer. De koe geeft beter rente en de tuinbouw brengt meer op dan de ei- genlijke landbouw." De boer legde zich meer op de melkerij en op den tuinbouw toe en wat was het gevolg Dat Frankrijk, in 1872 voor 58 millioen francs aan boter uitgevoerd hebbende, in 1876 voor 100 millioen francs kon aanbieden. Fn wat de teelt van groenteu en vruchten be- treft onlangs werd in Bretagne tuingrond ver- kocht voor ongeveer f 9000 het bunder. In het dal van de Loire worden thans groenten geteeld, die in blikjes over de geheele wereld be- kend zijn. De vruchten-tentoonstelling, ter zijde van het tentoonstellingsgebouw op het Champ de Mars, bevat een keurige collectie van meer dan honderd- dulzend appelen, peren, perzieken, citroeneu, hazel- noten en druiventrossen. Behalve de tentoonstelling biedt Parijs genoeg vermakelijkheden aan. Er zijn thans 48 schouw- burgen. Behalve de schouwburgen zijn er 56 ,/cafes-concerts" en 210 //Societes-musicales" die elke avond overvol zijn. De keizer van China, Z. M. Kwang-su, heeft aan den te Shanghai wonenden bankier Wu—ti— tu-tu, die bij den laatsten veldtocht tegen Ksschgar aan de keizerlijke regeering een paar millioen gul den heeft geleend tegen billijke rente, den gelen rok verleeud. Dit kleedingstuk is uit gele zijde vervaaardigd, heeft buitengeineen lange mouwen, en aan de voorzijde is, te>- hoogte van de borst, met goud en zwarte zijde een draad geborduurd, het wapen van 't hemelsche rijk. Deze rok is de oudste decoratie, die de geschiedenis kent, en tevens de meest eervolle onderscheiding, welke de keizer van China verleent. Slechts twee Europeanen hebben het voorrecht hem te bezitten. In den gruwelijken moord te Antwerpen op Catharina van School- is eenig licht gekomen. De vrouw was het laatst ten 11 uur des avonds gezien in een herberg, in gezelschap van een persoon, die bleek eeu soldaat in burgerkleederea te zijn. Deze soldaat werd opgezocht, eu door de andere bezoe- kers lierkend. De soldaat bekende, dat hij met die vrouw in de herberg was, en haar op het Oude Kasteelplein verlaten heeft. Daar ontmoette zij een artillerist, met wien zij verder ging, en die den gruwelijken moord gepleegd heeft. Die artil lerist moet een tijger van wreedheid, een monster in menschengedaante zijn. Hij zegt dat hij twist heeft gekregen met de vrouw, die dronken was en haar den buik heeft opengescheurd. Het getal won- den beloopt een dertigtal. De moordenaar is ge- naamd Etienne Tonneau, militair van het 6e reg. artillerie, te Plnlippeville geboren en 24 jaar oud. De zaak is in handen van den inilitairen auditeur en de misdadiger in de cellulaire gevangenis opgesloten. De indruk, dien deze moord te Antwerpen maakte is zeer groot. Dagelijks komt een talrijke menigte op de plaats der misdaad. Eenige kinderen hebben aldaar van steeneu een kruis geraaakt, om der rampzalige vrouw te gedenken, die voor hare losbandigheid zulk een verschrikkelijke straf on- derging. In de archieven van Antwerpen is een stuk gevonden, waaruit blijkt, dat petroleum in de zestiende eeuw daar reeds verhandeld werd. Onder de protocollen van den notaris Adrien 's Hertoghen, 15441547 is er een van den eersten September 1547, waarbij Gilles Moermeester, apotheker te Antwerpen bekent gekocht te hebben van Francisco Villado, Italiaansch koopman, de hoeveelheid van #unze casses qui font vingt et deux flasquons de pietreole, pesantz en tout environ unze ou douze livres, cliescuue livre a quinze pattars moiinoye de Flandres." De wereldtentoonstelling trekt tegenwoordig meer bezoekers dan ooit te voren. Geen enkelen dag daalt het cijfer beneden de 100,000. Niet alleen is de toeloop van reizigers uit andere landen grout, maar ook uit de departementen koraen de Fran chen bij duizenden opzetten. Het Trocadero blijft het middelpunt der muzi- kal'e uitvoeringen. De Russen behaalden in hunne 3 concerten grooten roein door den virtuoos Wie- niawski, den directeur N. Rubinstein en den com- ponist Glinka. Z. M. heeft tot burgemeester der geineente Borssele benoemd J. Rottier Lz., wethouder dier geineente. Bij het departement van waterstaat bestaat het voorneuien, binuen kort zelfregistreerende peilschaleti op te richten te Vlieland, Enkhuizen, Stavoren, StreetkerkSliedrecht, Hellevoetsluis, Bruinisse cn Borssele. De vereeniging voor Lijkeiiveibranding zal hare derde algeineene ver- gadering te Arnhein houdcn op a. s. Zaterdag den 28 September, voormiddags elf uur, in het Loge- gebouw, onder leiding van professor C. P. Tiele. Met het beste gevolg is de tweede deur van de sluis in de Westerhaven te Vlissingeu op haar plaats gebracht. Te Harderwijk is een driejarig kind te dicht bij het vuur gekomen, zoodat de kleertjes vlam vatteu. Het kind bekwain hevige brandwonden en is aan de gevolgeu overleden. Een 21jarig meisje, dat onder bescliuldiging van kinderinoord voor eenige dagen te Reek nabij Grave in hechtenis genomen werd, is in de ge vangenis te s Bosch overleden. Voor haar sterven zou zij hebben gezegd, waar het te vergeefs ge- zochte kind gebleven is. Omtrent het voorval met de paarden, die te Berguin gestorven zijn, wordt nader medegedeeld dat de boom, waarvan ze gegelen liadden, de zoogenaainde Zevenboom (juniperus sabina) is geweest. De Soir bericlit dat de tentoonstelling te Parijs zal verlengd worden tot 20 November. Men is bezig met het pompen van water uit de rnijn van Aberearne. Men denkt dat in het geheel 30,000 p. st. noodig zullen zijn. Voor het princess Alice—fonds voor de nagelaten 1 betrekkingen, is bijna 25,000 p. st. bijeenge- bracht. Te Lokeren is het tweejarig dochtertje van M. R. Vervaet, wever, in den mestput, die zich eenige passen van de ouderlijke woniiig be- vindt, gevallen en gestikt. Het verbeterhuis te Ruyssele heeft tegenwoordig zooveel kostgangers, dat er meer dan 80 naar 't correctieliuis van Gent zijn gezonden. Een trein tussclien Parijs en Toui, Maandagavond vertrokken, derailleerde ten drie uur bij Liverdun. Twee reizigers zijn gedood, negen gekwetst. Te Krotoschin (Posen) heeft eeu zware brand gewoedj 20 huizen zijn verbrand en 4 personen om bet leven gekomen. De ge- meentekiezingen in Belgie zijn op Dinsdag 29 October bepaald, en de herstemming op 5 Novem ber a. ,s. Te Luik is een 58jarige werkman, die aan de lijst van een huis werkte, op den grond gestort. De dood was oogenblikkelijk. Den 4 November a. s. zal te Brussel thans eindelijk het proces tegen 't Kindt eeu aanvang nemen, den bekenden ontrouwen bediende der Banque de Bel- gique. Twee jaar geleden werd hij gevangen gezet, beschuldigd van diefstal, ten bedrage van ongeveer 1 20 millioen bancs. Ten liuize van den politie-agent Willemsen, in de Batavierstraai te Rotterdam is eergister- nacht een stoute diefstal gepleegd, daar genoemde agent bij het ontwaken zijn zilveren horloge, be- nevens de gouden bellen en broche van zijn vrouw miste. Het behoeft niet gezegd te worden, dat deze daad tot de brutaalste behoort, en den dienaar der gerechtigheid tot verdubbelde ijver en waakzaam- heid zal aanzetten, den bedrijver op te sporen. De heer Cuypers, architect te Amsterdam, is te Parijs bekroond als bouwineester en ont- werper van gebouwen. De internationale Jury te Parijs heeft hem toegekend „la Ire medaille (F or, avec la plus grande distinction," o. a. voor zijn teekeningen van het museum, dat te Amsterdam wordt opgericht. Uit Zwolle meldt men dd. 23 September: Sedert verscheidene weken ziet men op den Sassen- poortenwal alhier eeu gezin van 8 personen, dat wegens wanbetaling gerechtelijk is uitgezet, onder deu blooten herael wonen. De maunen, die visschers zijn, bestedeu hunne voornaainste verdiensten aan jenever, terwijl de vrouwen en kinderen in de grootste onreinheid en verdierlijking, aan alle weer en wind, dag en naclit, zijn blootgesteld. Dit zigeunersleven heeft de aandacht getrokken van gemeentebest.uur, armbestuur, politic, enz. maar noch de een noch de ander kau of wil er iets aan doen. Milddadigen hebben hunne hand tot weldoen uitgestrckt, doch Schiedam was no. 1 en dit maakt er een einde aan. Te Purintrend kan oud en jong zich elkeu Zondag namiddag vergasten op de sermoenen van een man, die daar als straatpiediker fungeert. Met een gordel van touw om 't lijf en een staf in de hand spreekt hij tot de saanigestroomde menigte, onder welke de straatjeugd vooral talrijk vertegeuwoordigd is, die ter afwisseling nu en dan het volkslied of een straatdeuntje aanheft. De man is tuinknecht in^de Beemster en staat bekend als iemand, die bekwnam en ijverig in zijn werk is en gedurende de zes werkdagen niemand met zijne zeer ongewone godsdienstige denkbeelden lastig valt. Weldadig is hij in hooge mate. Een- maal heeft hij zelfs eene som van ongeveer/ 600, die hij had opgespaard, onder de Purmerender armen verdeeld. j Des Zondags bezoekt hij alle kerken in de stad en in den oratrek; zelfs strekt hij zijn kerkbezoek soins uit tot Amsterdam en steeds te voet. 't Ge- beurt echter nu en dan, dat bij uit de kerk moet verwijderd worden, dewijl hij niet altijd kail zwijgen, wanneer hij het met den prediker niet eens is. Uit een der zomerverblijven van den koning van Beieren bij Bayreuth zijn Z. M. ontstolen een theeservies, japansche porseleinen, een horloge en tapijten, alles ter waarde van p. m. 30000 florijnen. Drie Italianen hebben dit boevenstuk uitgevoerd; een hunner is gearresteerd op het oogenblik, dat hij naar zuidelijker streken wilde ontsnnppen. De Bombay Gazette hangt een treurig tafe- reel op van de lusteloosheid, die op dit oogen blik in de voornaamste havens vail Britsch-Indie heerscht. Ter reede van Calcutta lagen 150 schepen voor anker, waarvan er slechts zes be- vracht waren voor een nieuwe reis. Wat de andere schepen zullen beginnen, wisten de reeders zelven niet. Dezelfde toestand heerscht te Bombay en te Batavia. (Slot.) Met mij doorstak hij dan ook te middernacht een vvasseu hart, waarna hij in bange verwuchting een slapeloozen nacht doorbracht. Hoe blijde was hij, toen hij bij het morgenkrieken zijn venster opende en terstond doer zijn buurmeisje met een vriendelijkeu blik werd begroet. Ilet middel had dus gebaat, want hij begreep niet, dat Eliza bespeurd had, hoe onbedreven haar buurman in liefdeszakeu was, zoodat hij haar stellig zou ontschieten, indien zij hem niet een weinig aanmoedigde. Hols zwom nu in de reinste vreugde en Eliza's knikje veranderde weldra weer in verliefd gelach. Nu kreeg hij rnoed genoeg om uit een brieven- boek een minnebrief in optima forma te copieeren. Toen hij dien verzegelen wilde, bemerkte hij, dat hij geen ander cachet had dan dat van Hols Cie. Dat kon hij toch niet gebruiken. want Eliza zou dim stellig meenen, dat hij dat Cie op haar wilde toepassen en dat stond toch vo- rbarig en aanmatigend. Nu dncht hij, dat men een billet-doux ook met eeu speld kon vaststeken. Hij nam mij daarom van zijn inouw eu deed mij aan zijn briefje. Zijn dieustmeid moes't zich, nu netjes aankleeden en mij met het briefje naar zijn overbuurtje brengeu, Nog voor ik het huis verlaten had, lag Hols al te bidden. Eliza ontving ons vriendelijk en zedig. Zij ontsloeg mij onmiddelijk uit mij 11 ambt en stab Daar z ik, da rnedegi bezoek mijner houfd blijde liet zij uit ee; hij gii op het gezegd te ma outzett zoo go aan ei moeste hij nu stameli Maar zij kw Hols, waarm halsdo I of bij speld, zak I ut ten in meer Hols diep ii Nauwt uit dei zich c zeer g de hu gebloe zou n sap ee Een voor 1 achtelc dat il eiudig bernerl ik wa dat te gerust geen zal w< zij hi j a wool weer 1 We! ik mi een fi dat 11 de m; stukkt wilde verbet zich wacht liezeu Hols een k ven. met nood dienui Ho ik m ik m heersi Jakol hoew< I heid en al vliegi Hols Hols staat, Hij 1 beloe Gale I geva. de v met hem recht met willi opge zijne gewt haar Hols stier rdet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2