BLNNENLAND. .No. 1593. Woensdag 25 September 1878. AIge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. 18e Jaargang. ABONNEMEST. T^olitiefet Overzieht. Ter Neuzen, 24 September. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het gelieele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men i.bonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Rrievenbushouders, C(HISA\T J I f t- i ADVEKTENTllN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel raeer f 0,10. Grootere letters vvorden naar plaatsruirate berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uniniddag; ORII. iircn. Dit bind fcritthijnt IMngdag- eu Vrijdagavoud btj J. H. C. D 11 O N T te Ter Keazen. De tegenspoeden van Oostenrijk bij de bezetting van Bosnie schijnen voor T oogenblik plants te maken voor ineer gunstige resnltaten, althans de bericliten, die van bet terrein van den opstand kornen, spreken telkens van behaalde overwinniitgen. De vesting Biliacs, waarvoor generaal Zach nog onlangs zoo gevoelig het hoofd beeft gestoten en welks bewoners zich op den nieuwen aanval duchtig hadden voorbereid, is, door de goed genomen iti aat regel en, thans gedwongen, zicli over te geven. Woensdag begun generaal Zach z'jne operation met bet nemen van een paar op den Debel-jaca-berg opgericlite voorwerken en sloeg een aanval der opstandelingen, om hem weder nit deze verster- kingen te dringen, met succes af. O ik andere afdeelingen opstandelingen, welke over Peparovic den rand van het hoogland bij Balj -sac naderden, werden met verlies terug gedreven en 's avonds te 7 uur capituleerde de vesting, die lerstond door de keizerlijke troepen bezet werd. Het vermoeden, dat de Turken een handje mee- helpen, om bet den Oostenrijkers zoo moeielijk mogelijk te maken, werd ook bier bevestigd. In de vesting toeli bevon 1 zich onder bet garnizoen den stafoflficier van het Turksche leger en de man- schappen, die het geschut bediemlen, waren Turksche soldaten. Men vond er vijf stukken geschut, waarvan Vier van zwaar kaliber, en een aantal andere wapenen en krijgsvoorraad. Griekenland rnaakt bij voortduring heel wat drukte in de politieke brouwerij, maar het baat niet veel, want de mogendheden bedankep er voor, de eerzuchtige bedoelingen een handje te helpen. In Engeland begint men het dringen van Grieken- land zelfs lastig te vinden, vooral de conservatieve jiartij, de part ij der meerderheid. Een hunner, de beer Lowther, zeide dezer dagen in een after-diner- speech te York o. a.: „Europa zou bet nauwelijks geduldig kannen aanzien, dat door de overdrevene eerzucht van Griekenland het Oosteurijksche vraag- stuk weder op het tapijt werd gebracht." lie tusscbenkomst der mogendheden, waarvan dozer dagen sprake was, bad, zooals nu blijkt, dan ook minder ten doe-1, Griekenland te steunendan wel, bij de porte aan te dringen op de ten uit- voer legging der bepalingen, die op Rusland be- trekkiug hebben. Drt nu scbijnt in de laatste weken minder noodig geworden te zijn, omdat de porte zou laten doorschemeren, dat zij in dit opzicht bereid is, de letter van bet vredestractaat van Berlijn tot daden te maken, indien baar slechts zooveel tijd werd gegund, als noodig is, om in den ontredderden boel regel en eendracht te brengen. De scherrautseling over de socialistenwet in den Duitsclien rijksdag, is geeindigd en bet ontwerp gesteld in handen eenr.r commissie van 21 leden om rapport en advies. Bij dit voorposten-gevecht echter kwam dp meesterschap, die van Bismarck over zijne taal voert, weder schitterend aan het licht. De aanleiding tot des kanseliers reeds zoo vroeg- tijdig optreden als spreker, moet gezocht worden in de beschuldiging, hem door den heer Bebel naar het hoofd geworpen, dat de eerste niet alleen in vroegere dagen met Lasalle meer dan den onderhoud had gevoerd, maar dat liij zelfs door middel van zijne zendelingen den sociaal-democraten vroeger bepaalde voorstellen had iaten doen, om in vereeniging met lieu de liberale.il te bestrijden. De ontbullingen, daarop door Bismarck gegeven, werpen een eigenaardig licht op zijne persoonlijkheid. Weldra zal thans de groote veldslag moeten worden geleverd en zullen wij prins Bismarck, den schepper van Duitschland's eenheid en van het keizerschap der Hohenzollern, den bekwaainsten staatsinan zijner eseuw, tegenover den kampioen der socialisten, den heer Bebel, zien siaan. Een merk- waardig schouwspel, alleen reeds om de figuur van Bismarck, die aan eene groote zeggingskracht eene zeldzame mate van duidelijkheid en oprechtbcid in het spreken paart. Dubbel merkwaardig, omdat wij daar de beide beginselen, den staat als be- scberiner van de geordeiule maatscliappij, en liet socialisme, dat geheel de wereld ten onderst boven wil werpen, ten eiude zoo genezing voor de maat- schappelijke kwalen aan te brengen, als T ware in gestalten van vleesch en bloed voor ons zien. Dan zal bet blijken, of von Bismarck werkelijk over zulke krachtige bewijsgronden bescbikt voor de stelling, dat preventieve inaatregelen in dezen voor het heil der maatscliappij en bet behoud van den staat onontbeerlijk zijn, dat daarvoor alle andere bezwaren moeten zwichtcn. Zooals wij nader vernemen lieeft ook de beer Lumsden, expediteur alhier, zich onder dagteekening van den 7 Mei jl. tot Z. E. den minister van fmancien gewend -nadat do eerste pogingen daartoe door de Vereeniging tot bevordering der belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen in 't werk ge steld, met geen gunstigen uitslag waren bekroond met het, verzoek, dat Ter Neuzen voor de scheep- vaarl van en naar de voile zee tangs de H eslcr- Schelde mogt worden aangewezen als Icanloor van in- en w'/klaring. Eene toevallige oinstandigheid heeft evenwel ver- oorzaakt, dat aan den heer Lumsden niet eerder eene gunstige beschikkiug op zijn verzoeksehritt door den minister is uitgereikt. Bij den minister daarover door den vertegenwoordiger te 's 11 age van den heer Lumsden geklaagd zijnde, heeft Z. E. dezen bij brief van den 21 dezer maand, op zeer heusche wijze te kennen gegeven, //dat werkelijk de niet toezending van zoodanige beschikkiug door eene toevallige omstandigheid was uit bet oog verloren." Bij dat schrijven zegt de minister boven- dien nog ,/er prijs op te stellen te verklaren, dat de gronden, in het rekwest van den heer Lumsden ontwikkeld en door zijn vertegenwoordiger breed- voerig bij Z. E. toegelicht, door hem zorgvuldig waren overwogen en ruiinschoots het liunne hebben bijgedragen om aan liem die tenuis van de be- Irolcken handels— en scheepvaarts belangen te verschaffen, die hem ten slotte, in verband met de eischen der administratie, vrijheid hadden doen j vinden, om tot den gewenschten maatregel te be- sluiten." De gunstige maatregel van zulk overwegend belang voor onze plaats van inwoning sclnjnt dus wel niet onverdeeld te moeten worden toegeschreven aan de ffherhaalde pogingen" van boveiigenoemde Vereeniging alleen. De billijkheid geeft ons deze opmerking in de pen. Had bet Theater van den heer Jeurissen verleden jaar op de kermis alhier eene goede herinnering achtergelaten, voor velen was het een I genoegen te vernemen, dat die heer ook dit jaar onze kermis zou bezoeken wegens omstandigheden, onafliankelijk van den goeden wil des directeurs, kon het theater niet voor jl. Vrijdag haar eerste voorstelling geven. Gisteren hebben wij daaraan een bezoek gebracht en wij meenen de tolk te zijn van alien, die de voorstelling hebben bijgewoond, (de welingerichte 1 tent was eivol) om te getuigen, dat het een pret- tige en genotvolle avond was. De heer Dereuck, die ons als Prestidigitateur bijzonder beviel, werkte uitmuntendzelden hebben wij met die behendigheid zien werken en de ver- rassende toeren van zijn goochelaarskunst bracht het gansche publiek in bewondering. Was de heer Dereuck de held van den avond te noemen, niet minder kweet zich de heer Casi- mier van zijne taak als Voltigeur en Equilibrist; de meesten der bezoekers brachten dan ook hulde aan den volgens het program ma wereldberoemden elastieken mail. Evenzeer voldeed bijzonder het dochtertje van den heer Carcason, voor dezen avond expres daar voor geengageerd, die vooral door hare bewegingen wist aan te toonen, hoe men door oefening leert, het evenwiclit te behouden. Gedachtig aan de spreuk Elk wat wils," geeft dit theatre aan het, slot van elke voorstelling eene pantomime, waarin de heer Jeurissen bewijst, dat men met de ondergescliikste rollen dikwerf het grontste succes kan verwerven. Morgen (woensdagavond) zal de laatste voorstel ling plaats hebben; mocht weder een talrijk bezoek blijk geven van de ingenomenheid met de pogingen van den directeur, om op kermisdagen een edeler genot te smaken, dan dat, wat in een legio van drinktentjes te genieten was, waarvan eenigen dit jaar nog wel op bet beste gedeelte van het marktplein waren geplaatst, om als bet ware den vreemdeling de walgelijkste tooneelen voor oogen te stellen. De deputatie, die den 17 dezer aan H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden het liuldeblijk der Friesche vrouwen (breed gouden oorijzer, juweelen naald, dito spelden en twee echte kanten mutsen) aanbood, bestond uit de dames Hopperus BumaVan Evsinga, Van Limburg StirumVan Welderen Rengers en Van Welderen Rengers Looxma. Allen waren in Friesch costuum gekleed. De prinses verzocht de dames, haren hartelijken dank te betuigen aan alien, die hebben bijgedragen tot het baar geschonken blijk van war me belang- stelling in hare komst liier te lande. Zij noodigde eene der dames vervolgens uit, baar behulpzaam te willen zijn bij het, maken van baar toillet met de Friesche kap. De dames namen 's namiddags deel aan het diner van de prinses, waarbij deze, in het Friesche costuum gekleed, voorzat. In een hreedvoerig artikel over de Neder- landsche afdeeling der schoone kunsten ter Parijscho

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1