BUITENLAND. van Breda en aangrenzende gemeenten, geopend. De tentoongestelde voorwerpen hebben de verwach- ting verre overtroffen, zoodat deze eerste proeve, m navolging van die der vereeniging Weten en Werken" te Haarlem, als uitnernend geskagd mag worden beschouwd. De tentoonstelliug zal ge- durende de feesten der K. M. Acadeiriie geopend blijven. Door Gedep. staten van Friesland is uitge- i schreven een geldleening van 84,000 k 4£ pCt. De deelneming is opengesteld van 23 Sept. tot 3 Oct. De aflossing geschiedt in vier jaren 1 Nov. 1879 f 20,000, 1 Nov. 1880 21,000, 1 Nov. 1881 f 22,000 en 1 Nov. 1882 /21,000' onze zuidooster linie) was beschoten, werden den 1 dezer getuchtigd. Aan den vijand, die hevigen tegenstand bood, werden zwaren verliezen toege- bracht. Eenige versterkingen en eene missigit wer den vermeesterd, met een verlies van 3 dooden en 26 gewonden aan onze zijde. Habied Adul Rachman heeft schriftelijk verzocht, met 400 volgelingen naar Arable te worden overgebracht. Hem is een termijn gesteld om zich persoonlijk aan te melden. Voorts bericht het telegram, dat de gezondheids- toestand der ageerende troepen, alsmede de staat van zaken elders in Atjeh, bevredigend blijven. De classis Amsterdam der Chr. geref. kerk heeft den predikant J. G. Smitt, de ouderlingen J. Stam, L. Ekhout, Chr. Esveldt en P. Hilderirnr, benevens den diaken G. van Sitteren, van de gemeente te Amsterdam, afdeeling Weteringkerk, vervallen verklaard van hun arnbt en lidraaatschap in die gemeente en van gtehdel de Christ, gere- formeerde kerk in Nederland, ter zake van pogin" tot scheuring, onder misbruik van hun ambtelijkeu invloed, overtreding van de orde der kerk en schending van hunne belofte en verbintenis bij de aanvaarding van hunne ambten, alles gepleegd tijdens zij nog tot die gemeente en die kerk behoorden. Dat besluit, gedagteekend 20 Augustus 1878, is door middel der kerkelijke dagbladen ter kennis van geheel de Christ, geref. kerk gebracht. Op verschillende plaatsen hebben door den storm der laatste dagen ongelukken plaats gehad. Door den hevigen wind is Maandag in de Wil- lemsvaart, onder Zwollerkerspel, een praamschip, ge- laden met turf, op de onder water staande beschoeimg geraakt en gezonken. De opvarenden werden gered. Te Helder stak Zondag omstreeks middernacht een geweldige storm uit het ZW. op, vergezeld van onweer en plasregens, hetwelk tot Maandagoch- tend bij tusschenpoozen aanhield. De zwaarste winddruk was 79 kg. op den vierkanten meter. Sedert nam de wind eenigermate in hevigheid af. Des avonds brak een onweer boven de gemeente los, zoo hevig, dat het vele liuizen deed schudden. Er was een buitengewoon lioog watertij. In de buitenhaven spoelde het zeewater over de steigers. Door het buitengewoon hooge watergetijde van Maandagavond zijn de meeste, zoo niet alle buiten- polders in den omtrek van JPapendrecht onderge- loopen. Door het onverwachte en snelle stijgen van den vloed had men geen voorzorgsmaatregelen kunnen nemen; iedereen schier was dan ook in de weer om het in nood verkeerende vee te redden, waarvan een groot gedeelte al zwemmende den vasten wal traclitte te bereiken. De veroorzaakte scliade is belangrijk, te meer dewijl ook op vele plaatsen tie nog te velde staande oogst is bedor- ven of vernield. Nog op eenige audere plaatsen, als: Zuid- en Oud-Beierland, Elburg enz. heeft de storm en het daardoor lioog op gestuwde water min of meer scliade aangericht. Landbouwbericliten. De middenprijzen van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie waren gedurende de verledene week als volgt J Ossen 92 centimen tot 1 fr. 10, stieren, koeien en runderen 92 tot 96 centimen. Opslag 4 centimen. De markten waren slecht bezet. Vette kalvers 90 centimen tot 1 fr. 20. Prijsverande- ling geene. lie markten waren goed voorzien. j Alles per kilo levend gewicht. Vette varkens 94 centimen tot 1 fr. 04 per kilo levend gewicht. De markten naar afslag I hellende. Onder de prijzen der granen en zaden was weinig verandering te bespeuren en mede naar afslag hellende. Het vlas is op sommige markten wat op- en op anderen wat afgeslagenin de prijzen is er over het algemeen weinig verandering; de liandel in het vlas ging goed. Van 11 Augustus tot 7 September zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast 54 runderen, als 9 in Gelderland," 43 in Zuid—Holland en 2 in Eriesland. In het vorige tijdperk van vier weken waren 44 runderen door die ziekte aangetast. Te Amsterdam heerscht, volgens de Werk- mansbode, eene sinds lange jaren ongekende slapte van werkzaamheden. In schier alle vak- keii is dit raerkbaar. 't Mee3t in 't oogloopend is het in de vakken van scheepstimmeren, op- tuigen en laden. Wat het eerstgenoemde vak betret't, zijn van de 6 h 700 werklieden die van de K. N. Marine er buiten gerekend geen honderd man meer aan het werk. Op de grootste werven is tot zelfs de laatste komman- deur bedankt. Op de fabrieken, waar de tiin- merlieden aan den ijzeren scheepsbouw werken, worden ze bij ploegen van omstreeks 30 man aan den dijk gezet. Voor een Engelsch schip, dat dezer dagen in 't drooge dok is gehaald om gekalefaterd te worden, waren 50 a 60 man nopdig, en er stonden meer dan 400 op de kaai om naar het werk tfe dingen. De toestand is hopeloos en de vooruitzichten zijn in dit jaargetijde voor duizenden niet bemoedigend. Een bij het departement van Kolonien ontvan- gen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie, dd. 15 dezer, bevat de na- volgende tijdingen omtrent de krijgsverrichtingen in Groot-Atjeh Een paar kampongs, waaruit Lampermei (in De burgemeester de Wael van Antwerpen, heeft Zondagmiddag het kamp der Bohemers aldaar bezocht. Deze waren zeer in hun schik den eersten magistraat der stad in hun midden te zien. Ter eere van den burgemeester waren de tenten ver- sierd, bood een der vrouwen hem een bouquet aan en werd door het personeel van den troep een Hongaarsche dans uitgevoerd. De Boheemsche vrouwen waren zeer beleefd en vriendelijk jegens den burgemeester. Aan de academie te Parijs is een staafje en een plaat vau het nieuwe metaal gallium aange- boden, benevens eenige kristallen van dit in zulk eene geringe hoeveelheid voorkoinende metaal. Het is harder dan ijzer, doch smelt reeds bij 30 graden (dus in de wartne hand,) waardoor het missehien geschikt is voor thermometers die hooge tempera- turen moeten aanwijzen. Het metaal is zeer broos, heeft de kleur van staal en kristalliseert in octaeders. Om 60 gram gallium te verkrijgen, was het noodig 5000 kg. erts te verwerken. Bij Woolwich zijn nog eenige lijken opge- vischt afkomstig van de Prinsess Alice. Op de werf te Woolwich is een groot vuur aangelegd, waar alle kleederen en andere goederen der onge- lukkigen, welke de atmosfeer verontreinigden, zijn verbrand. Tot heden heeft de inzameling op Man- Isionhouse 14,000 pd. st. opgebracht. Tooneel- j voorstellingen err concerten ten behoeve der nage- laten betrekkingen worden aangekondigd. Koningin Victoria heeft 100 pd. st. geschonken. Zeer vele dames hebben zich bereid verklaard kin- deren tot zich te nemen, die tengevolge van de ramp hulpeloos zijn geworden. De aanvaringen op de fheems hebben intusschen aanleiding gegeven tot het besluit eene commissie te benoemen, welke in last zal hebben te onder- zoeken, welke nieuwe bepalingen betreffende de vaart op de rivier noodig zijn. b it Wiesbaden wordt gemeld dat in den n^cht van Zaterdag op Zondag ten 11,35 vele bewoners op minder aangename wijze in hun nacht- rust gestoord werden, door vrij hevige aardschokken. De schokken deden zich gevoelen in de richting van het Zuid-Oosten naar het Noord-Westen en niet op alle punten der stad met gelijke hevigheid. In de straten waar zij het sterkst gevoeld werden gaven zelfs de bellen aan de deuren der huizen geluid. Velen verlieten verschrikt hunne wonin»en en begaven zich op straat. Ook uit Eppstein, Konigstein en Idstein zijn berichten ontvangen omtrent 'het waarnemen van aardschokken. Uit Smyrna wordt gemeld, dat 't bij de Engelschen inderdaad ernst schijnt te wezen met den aanleg van den ontworpen Euphraatspoorweg. Engelsche ingenieurs en agenten reizen nl. reeds in Mesopotamia rond, waar de eersten voor den aanleg van den weg de noodige terreinstudien maken en de laatsten de benoodigde gronden aankoopen. De lijn zal nu, zooals gemeld wordt, bij Racca, niet ver van Alleppo, over de Euphraat gaan, om van daar langs den linkeroever dier rivier tot Anbar te loopen, van waar zij verder tot het aan de Tigris gelegen Bagdad zal worden voort- gezet. Het stadje Hille aan de Euphraat, in welks onmiddelijke nabijheid de ruinen van Babylon of zooals 'tin de H. schrift heet, van Babel zich bevmden, zal om zijn groote fabrieken en handels- huizeii een hootdsta'ion van de lijn worden; men verwacht nu met zekerheid dat deze ruinen ook weldra vele reizigers uit alle deelen der wereld zullen trekken. De residentie van koning Nebucadnezer zal dus' weldra' de locOmbtfef zi&n voorbij snuiven, en aan de wateren van Babylon, waar eertijds de patriarchen bijeenzaten en om Sion treurden, zullen nu handels— en pleizierreizigers met verwondering de grootsche ruinen van het paleis aanschouwen, I waarin voor origevefer derdehalf duizend jaren Babylonische veldoversten het plan beraamden om Jeruzalem te veroveren. Maar behalve die ruinen is er nog iets, dat niet minder de belangstelling en dd nieuwsgierigheid van alle reizigers zal opwek- ken. Men vindt er o. a. nog de grondvesten van den voormaligen Babylonischen toren die 2210 voet in omvang had, waarin tegenwoordig echter slechts leeuwen en jakhalzen hun verblijf hebben, voorts vindt men er de overblijfselen der hangende tuinen, die door koningin Semiramis waren aangelegd, van verschillende tempels enz. Een reisje naar Babylon zal ongeveer tien dagen duren. GEMENGDE BERICHTEN. le Helder zijn dezer dagen zeer bevredigende proeven genomen met een revolverkanon. De kogels hebben de grootte van een kleinen billart- bal en springen bij treffen. Op een afstand van 1 1000 meter werd gevuurd op een beweeglijk doel (figuratieve torpedoboor,) dat met een 10 mijls vaart voorbljging ging. Van de 53 kogels waren t2 trelfers. Op een vast doel tretfen alle kogels. Door den storm is de polder IJdoorn bij Durger- dain onder water geloopen zoodat het daar voor- handen nahooi grootendeels is verloren geraakt. De cellulaire gevangenis te Rotterdam is zoo zeer gevuld, dat men een aanvraag uit Haarlem om tyee personen op te nemen rnoest afwijzen. le Scheveningen is een jonkman, die zich te ver in zee waagde, door den stroom medegevoerd en vei'dronken. Te Wyckel is een 16jarig jonge- ling van een paard gevallen, in de leidsels ver- ward geraakt en een eind medegesleurd. Den volgenden morgen is hij aan de gevolgen over- leden. In de weide van den landbouwer v. d. W., onder Sloten, is in den nacht van Zondag op Maandag een zijner beste paarden verminkt. Men heeft het beest een steek, waarschijnlijk met een mes, toegebrachtde wonde is tchter niet doodelijken men hoopt het dier in het leven te houden. Van den dader is niets bekend. Naar wij vernemen is een verpleegde uit het krankzinnigengesticht te Couwater onder Rosmalen ontvlucht. Er wordt voorspeld, dat de Vesuvius weldra tot uitbarsting zal komen, aangezien de nieuwe krater, die zich gevormd heeft beneden den ouden, zoozeer gevuld is met lava dat deze opstijgt naar den bovenkrater. Bij gelegenheid van een prijsuitdeeling te Clmtelard is de estrade, waarop een groot aantal toeschouwers zich bevond, ingezakt; 17 personen zijn gewond, waarvan 4 ernstig. De Typographische vereeni ging van Montpellier is door Charles Portal, haar pentiingmeester, voor een som van 2000 fr. be- stolen. Sedert den 28 Aug. is hij reeds voort- vluchtig. Het aantal ongelukkigen bij de ramp

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2