BINNEN LAND. No. 1592. Zaterdag 2! September 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. abonnement. Ter Nenzen, 20 September. Hit NEllZENSCHE CODRANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Boor het geheele Rijk f 1,10. Boor geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, 109tdirec- teuren en Brievenbusbouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Binsdag en Vrijdag iiitmlddag DRIE uren. Dll bind vcr*ch.JnT ».n»dag- en VPijdngnvond b.j i." K. G. naO.T tc Tcp ^uzen. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN brengen ter kennis der belanghebbenden, dat tot het doen der aanvragen om toelating van kinderen op de open- bare lagere scholen dezer gemeente, gelegenheid zal bes'taan op Woensdag, den 35sten dezer, des naroiddags van 2—4 ure, op bet gemeentehuis. Ter Neuzen, den 18 September 1878. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DI EL KM AN, Secretaris. F»olitielc Overzicht. De militaire campagpe der Oostenrijkers in de te bezetten l'urksche provincien, tot dusver met zoo weinig succes bekroond, omdat de generaals Let geografische object op den voorgrond gesteld, maar in bun strevon, om dit doel te bereiken, geheel hebben vergeten, dat slechts het strategisoh doel, namelijk de strijdmacht des vijands te ver- nietigen, hoofdzaak is, is een nieuw tijdperk mge- streden. Als 't ware weer op nieuw beginnende, zijn militaire operation aan de Save op T getouw gezet, om het noord-oostelijke deel van Bosnie, waar de insurgenten tot nog toe met goed gevolg weerstand geboden hebben, te onderaerpen en in de boschrijke streken tusschsn de Bosna en de Drina door te dringen. Blijkbaar is de bedoeling, den te.genstand in die streek door groote troepenmassa's te verpletteren. De helft vail het leger zal daarvoor gebruikt worden. Qp deze wijze den tegenstand te vermetigen, zal ongetwijfeld meer kans van slagen geven, dan de taktiek, tot nog toe door generaal Philippovic gevolgd, n. m. oin door een stouten tocht de hoofdstad te bemaohtigen. Wei is waar, viel daardoor het centrum van den opstand in handen van Oostenrijk, maar met het voorbeeld van de Russen, die, met Plewna in den rug, den Balkan overtrokken en toch nog die plaats moest.en ver- meesteren, had men moeten bedenken, dat de beide flanken en operatie-linien telkens bestookt zouden worden door benden opstandelingen, die de voor zulk een tocht veel te zwakke bezettingcorpsen aan het gevaar blootstelden, den terugweg te zien afgesneden. Servie heeft geweigerd, met Oostenrijk samen te werken tot onderdrukking van den opstand in bet paschalik van Novibazar. Over T geheel is de houding van Servie tegenover Oostenrijk verre van vriendelijk en een feit moet het wezen, dat een aantal Serviers mede strijden in de gelederen der insurgenten. Tusschen Ruslanddat zich krachtig tegen eene al te spoedige ontwapening van Servie verzet, en de regeering van het vorstendom moet eene nieuwe overeenkomst gesloten zijn, waarbij Servie zich verplicht 40,000 man op de been te houden, en Rusland tot het betalen van een subsidie van vier millioen roebels maandelijks voor het ouderhoud van deze legermacht en tot bestrijding van alle uitgaven, aan de mobilisatie verbonden. T Bericht eischt echter nog bevestiging. De Grieksche kwestie blijft even ver en bet heeft reeds alien schijn, dat de oplossing eerst in de toekomst moet worden gezocht. T Ileet nu, dat Engeland de uitnoodiging van Duitschland, om gezamenlijk de Grieksche belangen te be- vorderen en zich met dat doel tot den sultan te wenden, van de hand heeft gewezen. Ook Italie, dat eene gereserveerde houding aan nam, bedankt, op grond van Engelands antwoord, voor de eer van medewerkingen dientengevolge zou ook 1 Duitschland voorloopig het plan van tusschenkomst hebben opgegeven. In den Duitscben rijksdag vingen Maandag cle discussien aan over het wetsontwerp tot bestrijding van bet socialisme. Bismarck was er niet bij tegen- woordig, doch zijn plaatsvervanger, graaf Stolberg, leidde het debat in met de verklaring, dat de regeering I er verre van is, de voorgestelde maatregelen te be- schouwen als toereikend. Ook op ander gebied zal i gewerkt moeten worden. Naast den staat moeten vrije vereenigingen, corporaties en particulieren zor- gen dat godsvrucht, vaderlandsliefde, spaarzaamheid en eerlijkheid in handel en wandel terugkeeren, dat de sociaal-democratie geen vasten grond wint, en dat de hersenschimmen, op welke zij berust, ver- dwijnen. Met het voorgelegde wetsontwerp wordt i beoogd, aan de sociaal-democratische agitatie elken schijn van wettiglieid te ontnemen. //Geeft nns, zoo besloot de minister, scherpe en bruikbare wapenen met halve maatregelen wordt meer kwaad dan goed uitgericht/' De afgevaardigde uit het centrum Reichensperger heeft het ingediende wetsontwerp bestreden, omdat bet geen afdoende waarborgen aanbiedt tegen de onderdrukking der socialistische bewegingen. Omdat zijne partij geen uitsluitend negatieve houding tegenover die voordracbt wil aannemen, wenscht bij die in handen gesteld te zien van eene commissie. De afgevaardigde Bebel ontkende, dat er e.enig verband bestond tusschen de sociaal-democratie en de aanslagen op het leven des keizers. Deze wet grcep, volgen zijne meening, het privaat—eigendom aan en berokkende verliezen aan dagbladen, ver- eenigingen en genootschappen. Bij de voortzetting op gisteren was ook Bismarck aanwezig. Hij bestreed de beweringen van Bebel, drong met nadruk aan op de aanneming van het ontwerp en wees op het gevaar, dat de sociaal- democratie voor bet algemeen deed ontstaan, omdat zij er naar streefde, om op gewelddadige wijze de bestaande orde van zaken omver te rukken. i Men verwacht, dat de behandeling binnen veertien dagen afgeloopen zal zijn en acht het zeker, dat de regeering en de rijksdag elkander ten opzichte dezer wet zullen verstaan. Sas van Gent, 18 Sept. Dezer dagen verkocht zekere V. M., herbergier en landbouwer alhier, aan een landbouwer te Axel eene koe, die het beest medenamgenoemde koe ging den volgenden dag met anderen naar de weide en, na aldaar even rond te hebben gezien, verliet zij tegen den wil van den koewachter haar gezelschap en meldde zich twee uren later aan hare oude woning aan, waar zij zorgvuldig werd behandeld. ITet duurde niet lang of de tegenwbordige eigenaar nam liaar weder mede met oplegging van eenige dagen huisarrest. Bij de uitloting van aandeelen in provincial^ geldleeningenafgelost wordende op 1 Januari 1879, welke gisteren te Middelburg heeft plaats gehad, zijn uitgeloot: van de leening van 525,000 de nos. 43, 54, 55, 57, 67, 78, 84, 87, 92, 97, 106, 112, 123, 189, 193, 215, 230, 237, 265, 321, 336, 338, 342, 355, 356, 361, 388, 391, 392, 408, 440, 446, 454, 480, 484 en 506. van de leening van 79,000 de nos. 2, 8 en o2; van de leening van 40,000 de nos. 10 en 15; van de leening van 50,000 de nos. 13 en 32; van de leening van J 60,000 de nos. 18 en 26. Ter verkiezing van twee leden van de Prov. Staten van Zeeland in het kiesdistrict Middelburg zijn uitgebracht 625 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heerenmr. D. A. Ber- denis van Berlekom, vice-president der rechtbank te Middelburg, die 230C. J. J. A. van Teijlin- gen, burgemeester van Nieuw- en Sint Joosland te Middelburg, die 220; Th. van Uije Pieterse, notaris te Viissingeu, die 219, en W. A. graaf van Lijnden, burgemeester van Koudekerke, die 185 stemmen verkreeg. In het hoofdkiesdistrict Dockum is tot lid van de Tweede Kamer der Stater,-Generaal geko- zen, de heer van Swinderen, met 1058 van de 1886 geldige stemmen. De heer van Slocbteren had 821 stemmen. De verkiezingen vqor twee leden der Tweede Kamer in de hoofdkiesdistricten Rotterdam en Dordrecht, ten gevolge der benoeming van mr. H. C. Verniers van der Loeff tot lid van den Raad van State en door het overlijden van den heer J. P. Bredius, zullen plaats hebben Dinsdag 8 October, en herstemming, zoo noodig, Dinsdag 22 October e. k. De toestand van den minister van oorlog moet sedert eenige dagen van dien ernstigen aard I zijn geworden, dat het ergste te vreezen is. Hij gevoelt zich zelfs niet meer in staat werkzaatn te zijn, hetgeen hij, tot dusver, nog steeds had vol- gehouden. Het eenige, waarmede de kranke zicli nog schijnt te hebben bezig gehouden, was het nemen van beschikkingen van particulieren aard. De „Haagsche kroniek" der Gron. Ct., de voortdurende afwezigheid van den Prins van Oranje besprekende, zegt o. a. het volgende, waarmede wij volkomen instemmen: Wordt het inderdaad geen tijd, dat de vertegenwoordiging, op de wijze die zij het meest geschikt acht, het onhoudbare van dezen toestand constateere? Moet het een feit worden, dat zelfs geen opmerking meer verdient, dat de Kroonprins zijne levensjaren en garpon op de Parijsche boulevards doorbrengt De natie heeft, nu deze verhouding zicli schijnt te besten- digen, het recht, eerbiedig maar krachtig, haar stem er over te, doen hooren. 's Konings eerste onderdaan behoort in Nederland te zijn en welke persoonlijke familie consideratien hem ook van het liof verwijdert mogen houden, de Kroonprins be hoort aan'het volk toe, dat hem eenmaal als Ko- ning zal moeten eerbiedigen. Zijn plicht is t te zorgen, dat die ecrbied niet ontaarde in een uiterlijken vorm." Te Breda is Zaterdag de tentoonstelling van voorwerpen, vervaardigd door den handwerksman

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1