BULTENLAND. wikkelde kinderen op hun zesde, en de andere op hun zevende jaar zou behooren toe te laten; dat men daar, waar geen voofbereidingscholen zijn, bij de organisatie, die aanstaande is, voorbereidings klassen aan de scholen moest verbinden, om door onderwijzeressen kinderen van hun vierde jaar af voor de opname in de lagere scholen vatbaar en geschikt te maken; alsmede dat die opname hoogstens 2 maal in het jaar zou dienen plaats te hebben en het zijn nut heeft en daarom wensche- lijk is, een termijn te stellen, waarop leerlingen, die tijdelijk de school verlieten, op nieuw kunnen geplaatst worden. De heer A. H. de Vries gaf een kort maar zaakrijk verslag van de algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzers genootschap, gehou- den te Leeuwarden; vooral sprak hij over de spaar- bank en levensverzekering van dit genootschap, om die ook hier meer bekend te maken en bij het onderwijzend personeel aan te bevelen. Bij de bespreking van het kweekelingstelsel werd gewezen op zooveel uitmuntende onderwijzers daaruit voortgekomenop praktische geschiktheid, die hoofdzakelijk in de school is op te doen en dit stelsel, als eene nog niet te missen bron, niet zoo onvoorwaardelijk te verwerpen, maar met oor- deel des onderscheids overeenkomstig de wet, daar waar het kan, vast te houden. Aan den vriendschappelijken maaltijd heerschte guile vrolijkheid; aan toasten en bijdragen ontbrak het niet; deze dreigden als het ware elkander te verdringen; de tijd tot vertrekken was er, eer men er aan daclit; met een hartelijk „tot weerziens" ging de vergadering uiteen en ieder keerde in aangename stemming huiswaarts. Het album, bevattende de namen van deel- nemers aan het nationaal huldeblijk voor prins en prinses Hendrik der Nederlanden, is door de hoofd- commissie voor dat huldeblijk Woensdag te Soest- dijk het vorstelijk echtpaar overhandigd. Maandagmorgen te circa 11 uren kwamen prins en prinses Hendrik op hun doortocht naar Soestdijk te Utrecht aan. Na aan het station door verschillende civiele en militaire autoriteiten ge- complimenteerd te zijn, begaf zich de stoet langs den bij het program ma bepaalden weg naar Paus- huizen, waar den prins en der prinses een dejeuner werd aangeboden. Onder het daverend gejuich der dichte volksinenigte verschenen zij op bet balkon. De schutterij-troepen en de afdeeling Utrecht van de vereeniging het Metalen Kruis defileerden daar voor de vorstelijke personen, terwijl de muziek der Utrechtsche schutterij de volksliederen speelde. Des middags vertrok het vorstelijk paar, steeds onder luide toejuichingen, uit de oude stad en be gaf zich naar Baarn, waar de intocht ook zeer feestelijk was. Zoowel het station als het dorp waren met groen en bloemen overal versierd. Door den burgemeester van Baarn, den heer Mollerus, als ambachtsheer en ambachtsvrouw wel- kom geheeteri, met bloemruikers ontvangen en met bloemen bestrooid, door duizenden kelen toege- juicht, aanvaardde het vorstelijk echtpaar in een rijtuig met vier paarden den rit naar het landgoed Soestdijkwaarbij twee eerewachteneene van „heeren," vooruitrijdende, en eene van landbouwers" volgende, het rijtuig omstuwden. Aan het land goed wachtte een gezelschap dames, dat den prins en de prinses mondeling en met bloemruikers ver- welkomde en hun een heilwensch toezong. De 24e verjaardag van H. K. H. prinses Hen drik, de eerste dien zij in N6derland hoopt te beleven, zal morgen 14 dezer te Soestdijk gevierd worden. De koning, de groothertog en de groot- hertogin van Saksen-Weimar zullen het geboorte- feest op het buitenverblijf van prins Hendrik bijwoncn. Naar aanleiding van het door onderscheidene bladen medegedeelde bericht aangaande staking der uit gave van het woordeuboek der Nederlandsche taal, meldt men vati bevoegden kant„Ik htb een onderzoek ingesteld, waarbij mij bleek dat ge- lijk als vooraf vermoeden kon van de geheele zaak niets waar is ,Prof. de Vries ieder die hem kent zal het begrijpen zal nooit het nationaal mandaat op- geven, dat hem een maal is toevertrouwd. Prof. Cosijn is met evenveel ijver als ooit met zijn mede— dacteur werkzaain en Dr. V erwijs, wiens zwakke gezondheid hem noodzaakt naar het zuiden te gaan heeft wel aan de hooge regeering doen weten, dat hij zich voor een jaar aan den arbeid zal moeten onttrekken, maar alleen om in 't volgende jaar met de oude veerkracht en volharding weder te beginnen. ,/Het grootste gedeelte der kopij voor de volgende aflevering is reeds naar de pers gezonden en de arbeid wordt geregeld voortgezet." Volgens een bericht is een op onze afdee ling ter Parijsche tentoonstelling voorkomend kastje met een volledig stel van onze munten en die onzer O.-I. bezittingen Zaterdag jl. gestolen. Het is teruggevonden in de Russische afdeeling en be- vatte toen slechts een stuivertje, een cent en een halven cent meer. De heer P. Goossens, handelsagent en wijn-1 handelaar te Maastricht, heeft een verzoekschrift j aan de tweede kamer ingediend, waarbij wordt ge- klaagd over onveiligheid van de telegraaf voor den handel, omdat er ambtenaren bij de telegrafie zouden zijn, die t evens handel drijven en zulks door de kennis, die zij als telegrafisten bezitten, tot nadeel van andere tiandelaars kunnen doen. Adressant heeft reeds op 31 December jl. de aandacht van den minister van waterstaat op dit misbruik ge- vestigd en had uit 's ministers antwoord gehoopt, dat een einde zou worden gemaakt aan het uit- oefenen van den wijnhandel door een telegrafist le klasse, dien hij noemt. In Mei was echter aan dien maatregel nog geen uitvoering gegeven; daarom wendde zich de heer G. nogmaals tot den minister en ontving een antwoord, dat hij mede aan de kamer overlegt en dat z. i. met het eerste geheel in strijd is. In dat tweede schrijven schijnt de minister te hebben gewezen op den ambtseed van geheimhouding, door de telegrafisten af te leggen. De adressant merkt hierover op, dat die eed niet behelst, dat de ambtenaren van de ge- heimen der telegrafie ten eigen bate geen gebruik zullen maken, wat ook onmogelijk is, als zij tevens handel uitoefenen. Onder een vorig kabinet is, volgens adressant een telegrafist ontslagen, omdat hij ter beurze handel in elfecten dreef. Adressant verzekert, dat hij reeds aanmerkehjke schade heeft geleden, omdat hij belemmerd werd in het gebruiken van de telegraaf. Het hof van assises te Brussel moet eerstdaags eene zeldzame zaak beslissen. Zekere Cladel, zich noemende professor, heeft naar aanleiding der aan- slagen op den Duitschen keizer, een hartstochte- lijke brochure uitgegeven, getiteldHet lot dat keizers en koningen te wachten staat, door een socialist. De Duitsche gezant te Brussel heeft eene aanklacht tegen den schrijver ingesteld, als beschouwende hij dit geschrift te zijn beleedigend voor den keizer. Nog steeds zijn de Londensche bladen vol van bijzonderheden over de ramp op de Theems. Elk uur vermeerderen de bewijzen, dat de opgegeven cijfers van de omgekomen en aan boord geweest zijnde passagiers geenszins overdreven zijn. Zelfs de reeders van de Princess Alice, die dan toch in de eerste plaats er beiang bij hebben het on- geluk te verkleinen, bekennen, dat er minstens 525 personen zijn omgekomen. 'tis zoo goed als zeker, dat er meer dan 700 aan boord waren; het juiste aantal is eerst dan mede te deelen, wanneer de met het schip gezonken passagierslijst. te recht is gebracht. lie lijst der geredden be- vatten 80. a 90 namen. Volgens verklaring van de duikers ligt het schip in drie stukken op den bodem der rivier, en het zal dan ook stuksge- wijze gelicht worden. Terwijl men dan luidens de jongste berichten, de massa der lijken nog te wachten had, werd zooveel mogelijk spoed gemaakt met het begra- ven van de reeds tentoon gelegde. Van de 150 opgevischte dooden waren er een vijftigtal door hunne nabestaanden opgeeischt. Ook met het ter aarde bestellen van de overige zal men niet langer kunnen wachten. Hartroerende tooneelen hadden er voortduretid in en random het lijkenhuis plaats. 't Is jammer- lijk, te le^en van een vader en een moeder of een kind, eenig overgebleven uit een gansch gezin. Men korat er dan toe enkele andere huisgezinnen, van welke geen enkel lid is ternggekeerd, te be- nijden; z6o b. v. eene familie van acht per sonen, uit Brixton. Het opvisschen van verdron- kenen, die twee aan twee, zelfs vier aan vier elkander orastrengeld hielden, was geen zeldzaamheid. Nobiling, de man die 't laatst een aanslag op den keizer van Duitschland pleegde, is aan een longontsteking gestorven. Voor nadere ophelde- ringen omtrent eventueele medeplichtigen is dit te betreuren, te meer daar men zooveel heeft ge- daan om hem in 't leven te houden, en in de laatste dagen er alle hoop bestond op het be- houd daarvan. GEMENGDE BERICHTEN. Gedurende de maand Augustus 11. zijn 248 personen (vreemdelingen) als zonder geld of middel van bestaan, uit ons rijk over de grenzen getrans- porteerd. Te Amsterdam is een man, bezig zijnde de luiken van een der zolders te openen, naar beneden en dood gevallen. In een goederen- trein, die van Utrecht naar Maastricht liep, was ook een beestenwagen, waarin een 15tal koeien op elkaar waren gepakt. Toen de trein te Maas tricht aankwam bevond men, dat 3 dezer dieren door de hitte waren bezweken. Te Dieren gingen twee breeders zich in de rivier baden; een hunner had het ongeluk in een draaikolk te komen en te verdrinken. Bij de wed. Breedveld te Berg-Ainbacht staat een appelboom, waarvan in de vorige maand reeds eene mand appelen geplukt is, weder in bloei. Maandagavond, omstreeks acht ure, is schipper Jan Lingen, te Ouderkerk aan den IJsel te huis behoorende, onder de gemeente Moordrecht over boord gevallen en verdronken. Hij laat eene vrouw en drie kinderen na. Als eene Zeldzaamheid meldt men uit Lexmond, dat een zwaluwenpaar in de openbare school dezen zomer tweemaal 4 jongen heeft mtgebroed. De hoofdonderwijzer laat dit toe om bij zijne leerlingen liefde voor de vogels aan te kweeken en het uit- halen van nesten te voorkomen. Te Boxtel werd de spoorwegbeambte H. v. Sch.ijndel verrast met de geboorte van een drieling. Moeder en kinderen zijn in den besten welstand. Vrijdag- morgen is aan de Raam bij Gouda eene vrouw in het water geraakt en verdronken. Op het eiland Rottum is door den ingenieur Bekaar, voor rekening van het rijk, een accasia-beplanting aangelegd, die voorloopig gunstig staat. Het tot nu toe onproduktieve eiland kan dus na verloop van jaren een kostbareu voorraad hout opleveren. Te Zwolle heeft zich het zeldzaain geval voorgedaan, dat bij een rekening en verantwoording in een faillisseraent aan de crediteuren 100 pCt. is uit- betaald, terwijl er nog iets voor den gefailleerde overschoot, die dit ook dadelijk in ontvangst nam. In de Brouwersgracht te Amsterdam is een knaap, ongeveer 9 jaar oud, te huis behoorende op een schip, dat aldaar ligt, in het water geraakt en verdronken. Op de Zuid-Willeinsvaart nabij Maastricht is een schip met graan gezonken. De lading was ver- zekerd; het schip wordt gelicht. Zondag jl. is de Parijsche tentoonstelling bezocht geworden door 156,079 personen. Dit cijfer was nog niet bereikt. Overal heerschte groote drukte. De 65-jarige pastoor van Ardon, de abt Leraidde, is 's morgens te 7 uur, op den weg naar Leuilly waar hij de mis ging lezen, vermoord gevonden. De pastoor woonde eenige jaren te Ardon en was algemeen geacht. Men verwacht weldra een uitbarsting van de Vesuvius. De krater, die in 1872 werd geopend, is reeds geheel met lava gevuld. In de tweede helft van Augustus kwamen 34,781 Eranschen uit de departementen en 23,892 vreemde lingen te Parijs om de tentoonstelling te bezoeken. Met de Overijsel werden uit Indie te Vlis- singen aangebracht en vervolgens naar Middelburg overgevoerd drie veroordeelde militairen, bestemd voor de gevangenis te Leiden, zijnde een Neder- lander, een Belg en een Franschman; deze laatste met nog een landgenoot zijn te Suez over boord gesprongen; de laatste is niet meer achterhaald. Hij was genaamd Mathon en tot tien jaar kruiwagen- straf veroordeeld wegens feitelijke insubonhnatie. Personen, die te Amsterdam geen onder- komen hebben, maken gedurende geruimen tijd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2