BEKENDfflAKING. BINNEN LAND. No. 1590. Zaterdag 14 September 1878. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. 18e Jaurgang. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Ttijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Hit bind vcrsehijnl Dlnsdag- en Vrijdajjavond ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE nren. R. G. DBOKT te Tee Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN maken bekend: dat tijdens de aanstaande kermis aldaar, kan worden afgeweken van de artikelen 2 en 3 der verordenjng op de tapperijen in die gemeente van den 15 Maart 1869, onder voorwaarde evenwel, dat op den laatsten kermisdag, des Zuterdags, de tapperijen uiterlijk des nachts ten 12 lire moeten worden gesloten, en dat voorts ten alien tijde de bevelen van het hoofd der politie moeten worden nageleefd. Ter Neuzen, den 12 September 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Folitiek Overzicht. Het trage ten uitvoer leggen, van het traetaat van Berlijn, schijnt toch eindelijk de mogendheden te vervelen en de Duitsche regeering aanleiding gegeven te hebben, aan de mogendheden, die het stuk hebben onderteekend, eene circulaire te zenden, waarin zij uitgenoodigd worden, geineenschappelijk bij de porte stappen te doen, om de uitvoeriug van het traetaat te verkrijgen. Alle mogendheden, zoggen de berichten, hebben deze poging van Duit.schland met adhaesie begroet, alien, behalve Engeland en Italie. Laatstgenoemd rijk zou echter, na overleg tusschen den koning en zijn president- minis! er Corti, ongetwijfeld zich bij Duitscbland aansluiten, maar omtrent het door Engeland te nemen besluit verkeert men nog in het duister. Men vreest ook hier weer de Engel- sche dwarl-politiek. 't Wordt intusschen meer en meer tijd, dat ein delijk eens den Turk onder het oog worde gebracht, dat het niet opgaat, zijne beloften zoo maar als niet gedaan te beschouwen, en als 't ware een loopje te nemen met de mogendheden, die zoo bereidwillig hunne medewerking, tot bet tot stand brengen der overeenkomst, verleenden. Want draalt men, dan zal de regeeringloosheid in Turkije wel- dra zulk een omvang aannemen, dat de bevolking van geen bestuur te Konstantinopel meer wil weten en zullen de ruwe benden, na hun eigen land ver- woest te hebben, gevaarlijk worden voor de rustige bewoners der omgelegene landen. Een nieuw bewijs voor die regeeringloosheid, is voorzeker het bericht, dat de uit den Turksch- Russischen oorlog zoo gunstig bekenden opperbe- velhebber Meherned Ali-pacba, bij zijne pogingen, om in Albanie de bevolking tot rust te brengen, door een aantal opstandelingen is vermoord. De Oostenrijkers zijn weder met de Bosniers slaags geweest en uit de berichten daarover mag men besluiten, dat de Oostenrijksche wapenen zich in vooruitgang mogen verheugen. Generaal Szapaj berichtte officieel, dat de offensieve beweging tegen de insurgenten wordt voortgezet; op 5 d zer werd eene met kracht verdedigde verschansing met de bajonet veroverd. De strijd duurde, tot dat de duisternis was gevallen. De troepen hebben den nacht in de veroverde stelling gekarcpeerd. In den ochtend van den volgenden dag bleek het dat de insurgenten hunne versterkte positie geheel liadden ontruimd. De verliezen der Oostenrijkers zijn niet gering. De groote weg naar Maglai was echter vrij gemaakt. Twee dagen later meldde de generaal nader uit Doboi, dat de geslagen vijand deels verstrooid, deels achter de Sprezza (een zijrivier van de Bosna) teruggetrokken is. Gracanica (op den weg naar Zwornik) en Maglai (op den weg naar Serajevo) zijn bezet en bevestigen de ingenoinene stelling. Het verlies van den 5 dezer bedroeg5 officieren en 60 man gedood, 15 officieren en 330 man gewond, 34 man vermist. Generaal Zach, die in het noordoostelijke dee! van Bosnie opereert, heeft den 7 dezer een hard- j nekkig gevecht gehad aan den rechtervleugel. Hij hoopte, de stad Bihac aan de opstandelingen te ontweldigen, maar moest, na te vergeefs deze belaugrijke positie met alle kracht te hebben be- stormd, terugtrekken. Zijn verliezen waren aan- zienlijk; eene depeche spreekt van 16 gewonde, 2 gedoode en 2 vermiste officieren en van 400 gewonde soldaten; van het aantal vermiste en ge doode soldaten was nog geen opgave ontvangen. De troepen in het zuideu schijnen wat vlugger met hunne operation te zijn. Zij rukten den 7 dezer Trebigne binnen, maar lijden veel door herhaalde aanvallen van buiten, waardoor men slechts met moeite van het terrein meester blijft. De hoofden der liberale partij in Engeland (als men Gladstone altbans uitzondert) schijnen huiverig te zijn om op dit oogenblik over de groote vraag- stukken der buitenlandsche staatkunde iiet woord te voeren. Zoo verklaarde de markies van Hartington bij gelegenheid eener tentoonstelling van landbouw te Radnorshire, dat hij het voorbeeld der ministers, die terstond na de sluiting van het parlement uitvoerige politieke redevoeringen gehouden hadden, niet zou volgen, doch nog een paar maanden zijne opmerkingen over den stand der zaken voor zich zou houden. Ook de heer Bright maakt een schrijven openbaar, waarin hij verklaart, dat het land te lang bezig gehouden is met buitenlandsche kwesties, en dat het wenschelijk ware, als men zich Avat meer met vraagstukken van binnenlandschen aard bezig hield. De zekerheid, dat het parlement niet ontbonden zal worden, brengt zeker veel tot deze houding bij. Ter Neuzen, 13 September. Den 13 September 1858 werd alhier de chris- telijke bijzondere school geopend, op welk tijdstip ook de heer J. M. Mulder aan het hoofd dier school in functie trad. Sedert dien tijd, en alzoo thans 20 jaren, is door dezen geachten hoofdonderwijzer steeds met lust en onvermoeid aan de vorming en opleiding der jeugd met goed gevolg gearbeid en vele ouders mochten de voldoening smaken, hun kroost niet te vergeefs aan hem te hebben toevertrouwd, het- welk op zedelijk en wetenschappelijk gebied maar al te zeer is gebleken. Ook onder zijne leerlingen, die den mannelijken leeftijd hebben bereikt, zijn er, welke stof tot dankbaarheid jegens hem hebben, daar zij, in be- ginsel door hem opgeleid, thans eervolle betrek- kingen in de maatschappij vervullen. Met het oog op het aangevoerde brengen wij den waardigen man heden met zijnen 20jarigen werkkring aan bovengenoemde school den wel- verdieuden lof toe, de hoop koesterende, dat het hem nog vele jaren moge gegeven worden in deze gemeente der jeugd nuttig te zijn, terwijl wij hem en de zijnen eene vreugdevolle herdenking aan den dag zijner in functietreding toewenschen. Woensdag, den 11 dezer, werd te Hulst de 12e algemeene vergadering gehouden van de onder- wijzers-vereeniging in het 6e schooldistrict van Zeeland. In het beneden locaal van het logernent: „de koning van Engeland" waren 23 onderwijzers met hun lioog geachten schoolopziener, den WelEd. Geb. heer Collot d'Escury vereenigdde heeren burgemeestpr en wethouders, de heer kantonrech- ter en een belangstellend lid van volksonderwijs uit Zuid-Holland woonden de vergadering met ingenomenheid bij. Na een hartelijken welkomstgroet opende de heer schoolopziener, als voorzitter, de vergadering met den wensch, dat zij rijke vruchten moclite af- werpen voor het onderwijs en den onderwijzers- stand in het algemeen en voor dit district in het bijzonderhij deelde een schrijven mede van onzen beminden inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, waaruit tot aller leedwezen bleek, dat deze, door andere ambtelijke bezigheden elders geroepen, de vergadering niet kon bijwonen. Betrekkelijk de volgende vergadering, te Axel te houden, werd een en ander geregeld en de heer C. van Dijk, hoofdonderwijzer te Ter Neuzen als vice-voorzitter herkozen. Omtrent de wijze, waarop en het vak, waarin de vergadering het volgende jaar een wedstrijd zou houden, waren de debatten nog al levendig; bij monde van den heer Meerman verklaarden de jongere onderwijzers zich bereid tot deelneming in een wedstrijd in het voor de vuist spreken zij zouden evenwel nog beraadslagen over daarbij in acht te nemen omstandigheden en vormen en het resultaat daarvan aan den voorzitter raede- deelen; deze uitslag was voornamelijk voorbereid, door de kernachtige bijdrage van den heer P. Schouten, waarin eene geregelde, duidelijke, hoe- wel eenvoudige wijze van uitdrukking der gedacbten als hoogst nuttig, ja, als een bepaald vereischte in een onderwijzer werd voorgesteld. De heer H. van Wijngaarden trad op als rede- naar, ter vervanging van den heer van der Ilurck, die door uitlandigheid was verhinderd, die taak, vroeger op zich genomen, te vervullen. Hij be- paalde de vergadering bij arbeids- en tijdsverspil- ling, ook bij onderwijs vlocht in zijne rede belaug rijke lessen en wenschen en vermaande, om bij het volstrekt noodige te blijven, vooral in leerstof en leervakken; een daverend applaus bewees de tevredenheid der vergadering over dit welge- kozen woord; een woord, vooral tegenwoordig op zijn pas. Omtrent den tijd, waarop men kinderen op de lagere school zou behooren toe te laten, was de vergadering van oordeel, dat deze toelating eene gepaste voorbereiding vereischt; dat men, waar goede voorbereidingscholen zijn, enkele meer ont- TER NEEZENSCHE COERAOT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1