KERMIS BINNEN LAND. So. 1589. Woensdag 11 September 1878. AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. 18e Jaargang. ABONNEMENT. Per drie tnsanden binnen Ter Neuzen 1, geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, teuren en Brievenbusbouders. Door het Postdirec- ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamlddag DRIE nrcn. Dit bind Tmcliljnt Dinsdag- en Vrljdagiivond bij J. H. G. DHONI te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN maken bekenddat de aldaar dit jaar op de gewone wijze zal plants hebben, van af Ilaimdsig, den 16eu, tot en met Zatertlag, den 21en September a. s. Ter Neuzen, den 30 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. P'olitielt Overzicht. Een aantal vertegenwoordigers van vredebonden in ons werelddeel hebben zich gewend tot het Berlijnsche congres met het dringende verzoek, dat door de groote mogendheden het stelsel van scheids- rechterlijke uitspraak voor goed zou worden aan- genomen, zoodat de oorlog daardoor voor de toe- komst onmogelijk worden zou. Het zal wel geen twijfel behoeven, dat de goede bedoelingeu van dietegenstanders vanden menschont- eerenden oorlog algemeen worden gewaardeerd en men volkomen instemt met het denkbeeld, dat hunne overtuigicg hoe eer hoe beter verwezenlijkt worden moet. Toch mag men zicli van den uits'lag dezer pogingen geen illusieu vormen. In enkele bijzondere ge- vallfen, wanneer beide partijen bij een eventueelen oorlog evenveel te verlieZen hebben, wanneer het punt in geschil van betrekkelijk ondergeschikt belang is en niet de verliouding der mogendheden ten aanzien van hare heerschappij over eenig ge- deelte der wereld beslist, vooral wanneer er tusschen twee natien geen ingewortelde naijver, veel minder een eeuwenoude volksliaat bestaat dan kail op die wijze een oorlog worden voorkoinen. Maar in verreweg de meeste gevallen zal dit, bij het standpunt van zedelijke oiitwikkeling, waarop de volken van Europa staan, niet gescliieden, omdat of de ontwaakte veroveringszuclit eens vorsten, gelijk bij Napoleon III in 1870, bf de nit den band gesprongen hartstoclit eens volks, zooals in Rusland ten vorigen jare, onvermijdelijk tot een oorlog voeren. Moclit al iemand deze bescliouwing wat al te somber achten, hij lette sleclits op hetgeen er nu voorvalt. Het Berlijnscli congres heeft aan Turkije de verplichting opgelegd, om de noordelijke grenzen van Griekenland te verbeteren en toe te laten, dat Oostenrijk Bosnie en de Herzegowina bezetten zou. Zelve heeft de pcrte het tractaat, waarbij deze dingen vastgesteld werden, bekraclitigd. En wat blijkt er nu van hare ernstige gezindheid, om zich van liare verplichting jegens Griekenland te kwijten? Hoegenaamd niets! Integendeel, de pogingen van Griekenland, om den onwillige tot zijn plicht te brengen, worden eenvoudig met een diep zwijgen beantwoord en de zaken gelaten, zooals ze zijn. Griekenland zag zich dan ook gedwongen, ter kennis van de porte te brengen, dat, indien geen antwoord op liaar memoranduni wordt ontvangeu, detusschenkomst der mogendheden zal worden ingeroepen. De telegraaf zegt reeds, dat de porte eenvoudig heeft geweigerd, door te verklaren, dat geen gedelegeerde zal worden afgczon- den tot vereffening van de kwestie der grensregeling. Zeer waarschijnlijk is het thans, dat Griekenland aan bare bedreigingen gevolg zal geven en het zal licht kunnen geschieden, dat de groote mogend heden geen andere keus gelaten wordt, dan bf zich door de houding des sultans straffeloos te laten beleedigen, bf naar de wapenen te grijpen, om zoo aan Griekenland de begeerde grenzen te verschaffen. Niet anders is het met Oostenrijk. De eeuwig- durende onderhandelingen over de bezetting van Bosnie worden nu eens afgebroken, dan weer niet afgebroken genoemd, maar van mogelijke scliik- king komt geen sprake. Natuurlijk zegt men in Konstantinopel, dat Oostenrijk de scliuld is, dat de onderhandelingen niet vorderen en bluft, men over ge- dane concession, die door Oostenrijk worden gene- geerdmaar de waarlieid is, dat de porte ook hier hare beloften tegenover het Berlijnsche congres ontrouw is en eenvoudig geen uitvoering geeft aan de bepalingen, die zij in het tractaat door liaar eigen handteekening heeft bekraclitigd. Uit Azie wordt bericht, dat de Russen Batum bezet hebben, zonder weerstand te vinden. De Lazen, een Kaukasisehe stam, welke rondom Batum en langs de kusten van Tarabosan woont en over het geheel nit welgezeten landbouwers bestaat zullen volgens een telegram, naar elders worden overgebracht, om hun daar nieuwe landerijen te geven; maar er is reden tot twijfel, of die ver ilizing wel eene algemeene zal zijn, omdat de bevolking erg gesteld is op hare onaf hankelijkheid, het Turksche bestuur alleen geduld is uit vrees voor de Russen en niet uit sympathie voor de Turksche instellingen en de Lazen ten slotte zullen oudervinden, dat zij onder Russisch gezag even vrij zijn, als onder de Turken en veiliger voor de aan- vallen van anderen. Zoodra dit blijkt, zullen niet velen verhuizen en die het deden, waarschijnlijk wel terugkeeren. Hoe dit zij, voorloopig schijnt de zaak vreedzaam te zullen afloopen. Ter Neuzen, 10 September. In een pad, hetwelk bij het afnernen van grond van het erf eener woning op den ouden Stadswal alhier te voorschijn kwam, is aangetrotfen een steen van gebakken aarde, waarvan het bovenvlak ver- sierd met fraai en zuiver uitgevoerd lofwerk, waarin de beelden van een mannen— en vrouwenhoofd, elk geplaatst in medaillon, en vertooflende het eijfer 1594, welke steen, die geacht wordt artistieke waarde te bezitten, door den eigenaar J. Grolens is gesclionken ten behoeve van de oudheidkundige verzaineling van het Zeeuwsche genootschap der wetenschappen te Middelburg. Het gebeurt zeer dikwijls, dat voorwerpen worden gevonden, welke voor oudheidkundige verzamelingen veel waarde bezitten, zonder dat dit door de eigenaren daar van wordt vermoed, waarom wij vermeenen daarop bij deze gelegenheid ten zeerste de aandacht te moeten vestigen. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben aan de provinciale staten voorgesteld om afwijzend te bescliikken op het verzoek van den raad der gemeente Hoofdplaat, oin die gemeente op te nemen onder de aanlegplaatsen van den stoombootdienst' op de Wester-Schelde. De heer C. C. Vermeer, rijks-havenmeester te Vlissingen, is in diezelfde betrekking overge- plaatst naar Rotterdam. De miliciens der lichting 1875 zullen den 14, en de nog in dienst zijnde der lichting 1877 den 30 September weder naar hunne haardsteden torugkeeren. De postmeester-generaal van bet Duitscke rijk, dr. Stephan, heeft Yrijdag, vergezeld van den hoofddirecteur der posterijen hier te lande, den heer J. P. Hofstede, en eenige hoofdambtenaren bij de spoorwegen, te Vlissingen de aanlegplaats en verdere inrichtingen van den mail dienst der maatscliappij Zeeland op Engeland bezichtigd. Dit onderzoek staat in verband met het voornemen om den weg van de Duitscbe post, die thans over Ostende gaat, naar Vlissingen te verleggen. Naar men verneemt, heeft het H. K. H. prinses Hendrik behaagd, den titel van bescherm- vrouw aan te nemen van de algemeene Nederland- sche vrouwen-vereeniging ,/lesselschade." Woens dag 11. is een commissie van het bestuur dier i vereeniging toegelaten om aan H. K. H. een ge- borduurd tafelkleed, door een der dames--werksters vervaardigd, aan te bieden. Zaterdag ontvingen we met leedwezen het bericht, dat het nieuwe stoomscbip Gelderland van de Rotterdamsche Lloyd, den 28 Augustus voor de eerste maal van Rotterdam naar Batavia vertrokken, nabij Cadix was gestrand. Gelukkig zijn passagiers en equipage, benevens de aan boord zijnde troepen, door de onmiddelijke hulp van een sleepboot en een oorlogscbip gered. Zondag is bij de reederij het volgende telegram ontvangen, van Cadix verzondeu 7 September te 5,30 uren De Gelderland bevindt zich in eene gevaarlijke positie, maar met het oog op het schoone weder en de hulp, door stoombooten vcrleend, koestert men eenige hoop om het schip naar Cadix te sleepen. Men meldt, dat de Willem Barendsz tegen het midden van deze maand te Tronsoe in Noor- wegen zal binnenloopen en eenigen tijd daarna naar het vaderland zal terugkeeren, zoodat het vaartuig waarschijnlijk nog in het laatst dezer maand te IJmuiden kan worden binnen verwacht. Het plan is ontworpen voor de oprichting van een naamlooze vennootschap, ten doel iiebbende het exploiteeren van een geregelden stoombootdienst van Amsterdam via IJmuiden naar Londen. De zaak gaat uit van de firma's J. Frederik Schutte Co. te Amsterdam en Coster van Leeuwen te Alkmaar. Het kapitaal zal 1,200,000 bedragen, in 3 serien van 1600 aandeelen ad 250. Volgens opgave van het bureau Veritas zijn gedurende de maand Juli verongelukt 70 zeilschepen, waaronder 1 Nederlandsch en 5 van onbekende natien, hieronder begrepen 4 schepen, waarvan bijzonderhedcn ontbreken. In dezelfde maand ver- ongelukten 11 vreemde stoomschepen, waaronder 2, waarvan geen bijzonderheden bekend zijn. TEil \Kl7K\SI Hi: COIJIUNT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1