BINNENLAND. No. 1388. Zaterdag 7 September 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie meanden binren Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbuahouders. Dit blad vcrsrhijnt Din»dfl$- eu Vrijdiigarond ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag unmiddng DRIE nren. It. G. DHOAIT te Ter Neazen. l-'oliiieli Overzioht. De onderteekening van het Oostenrijksch-Turksche tractaat laat nog altijd op zich wachten. Andrassy wil in de overeenkomst geschreven hebben, dat de bezetting van Bosnie en Herzegowina voor onbe- paalden tijd plaats heeft, en de Sultan, die zich nog geen zand in de oogen laat strooien, bedankt er hartelijk voor, zoo'n stuk te teekenenwant terecht ziet hij in, dat even goed het minder harmonische, maar meer ware woord //annexatie" kan worden geschreven. Geen van beide partijen nu schijnt voornemens, toe te geven en het einde zal dus wel zijn, dat Oostenrijk, na veel inspanning, de op- standelingen ten onder brengt, en zonder nadere goedkeuring van de porte de beide provincien voor goed bij zijn gebied inlijft. En daarop schijnt kans te bestaan, want uit de berichten moet men opmaken, dat de Oostenrijkers langzaam terrein beginnen te winnen. De laatste berichten melden, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen zich op nieuw van eenige versterkte plaatsen hebben meester gemaakt en dat de teekenen, die eene spoedige ontbinding van de troepen der opstandelingen doen verwachten, langzaam maar zeker toenemen. De zwakke Turksche garnizoenen, die in de versterkte plaatsen liggen, vluchten voor hen op Oostenrijksch gebied; zoo verlieten zij dezer dagen het fort Drien, waarvan de opstandelingen zich terstond meester maakten. Trebinje wordt ook door de insurgenten belegerd. Deze plaats is voor Oostenrijk van zeer groot gewicht om de nabijheid van Montenegro en de golf van Cattaro. Volgens laatstgenoemd blad wordt men in Oostenrijk ongeduldig, over hetgeen men de zorge- loosheid van den Oostenrijkschen staf noemt, die beter bekend moest zijn met den geest der be- volking en met de verrledigingsmiddelen van den vijand en die behoorde te waken tegen dergelijke eventualiteiten, waardoor de operation van het be- zettingsleger geducht gedwarsboomd worden. Uit een en ander blijkt, dat de bezetting nog volstrekt geen fait accompli is. Dat herhaaldelijk als uit den grond oprijzen van nieuwe benden kan niet anders ontstaau, dan bij verzet van een geheel volk en het zal een groote overmacht moeten zijn, die in staat is, onder zulke omstandigheden over- winnaar te blijven. Met de ontruiming van Batum wordt, op sterk vandringen van Rusland, dat eene nieuwe aanvraag door de Turksche troepen Eene poging der Lazen, om zich meester te maken van eenige transporten mondvoorraad en ammunitie, is afgeslagen. De stand der Grieksche kwestie is voorloopig nog onveranderd. Men zegt nu, dat eene spoedige tusschenkomst der mogendheden kan worden ver- wachtmaar dit is reeds zoo dikwijls verkondigd, dat het wel best zal zijn, niet te veel waarde aan die verzekering te hechten en de dingen, die komen zullen af te wachten. Men berichtte voor een paar dagen, dat ook weer vertraging ontstaan was in de gelijktijdige verwijdering der Russische en Engelsche troepen uit de nabijheid van Konstantinopel, doch dit be- richt. wordt thans tegengesproken. Midhat-pacha, de verbannen Turksche groot vizier is teruggeroepen. 't Is nog niet zeker, of hij aan die oproeping zal voldoen, althans voor- zichtigheidshalve heeft hij eerst information gevraagd omtrent de politieke atmosfeer, die thans in Konstan tinopel boven drijft. De treurige ondervindingen, door den staatsman reeds opgedaan, maken deze voorzorg niet overbodig. Volgens geloofwaardige berichten zijn de onder- handelingen tusschen prins von Bismarck en het Vaticaan tijdelijk gestaakt. Tot dusver is nog niets beslist en eene overeenstemming wordt steeds moeielijker. Spanjes koning, die zich sedert het overlijdenzijner ecbtgenoote terug trok en met de staatszaken zich niet wilde bemoeien, schijnt besloten te hebben, op meer mannelijke wijze tegen zijn verdriet te strijden. Al thans men verneemt nu van hem, dat hij, na de maand September te La Granja te hebben door- gebracht, voornemens is, in October weereen lange reis door eenige provincien te maken. Hij stelt zich voor, achtereenvolgens een bezoek te brengen aan Castilie, Navarra en Arragon, om vervolgens eenige garnizoenen en legerkampen te gaan inspecteeren. In T begin van October zullen de cortes worden geopend. Aan het verslag van den toestand der pro- vincie Zeeland over 1877 ontleenen wij het vol- gende De bevolking bestond bij het begin van 1877 uit 91,946 mannen, 95,032 vrouwen, te zamen 186,978 inwoners. Het aantal geborenen bedroeg gedurende het jaar 7343 (onder welke 245 onwet- tige kinderen, of ruim 3,3 p(Jt.)dat der gestor- venen 3967, dat derpersonen, die zich in de provincie kwamen vestigen, 10,478, dat van hen, die de provincie verlieten, 12,310. Het geheel geeft eene vermeerdering van 1544 personen (812 m. 732 v.), zoodat de bevolking op het einde des jaars bedroeg 92,758 m. 95,764 v., samen 188,522 inwoners. Gedurende 1877 werden 1403 huwelijken ge- sloten. De statistiek der landverhuizing, welke in dit versHg over 10 jaren loopt, doet zien hoezeer in de laatste jaren de lust om elders een beter bestaan te zoeken, verminderd is. In 1868 verhuisden 196 hoofden van gezinnen; dit eijfer daalde tot 112 in 1871, doch steeg in 1872 tot 202, in 1873 tot 337. Het volgende jaar leverde er slechts 101, en daarna is het eijfer dalende gebleven, in 1875 tot 48, in 1876 tot 36, in 1877 eindelijk tot het onheduidend getal van 18 hoofden van gezinnen. Het getal lagere scholen bedroeg op het einde des jaars 186, of 2 meer dan in 1876, zijnde 156 openbare, waarvan 110 voor gewoon en 46 voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, 1 Gedurende de eerste helft der maand Angus- Se9ubsi!^erde bijzondere school voor gewoon lager tns jl. is van het postkantoor alhiet de volgende 1 °"der*!J*, 11 met gesubsubeerde b.jzopdere scholen onbestelbare brief verzonden B. Haij te Amsterdam, j V°^r 8ewoon en 10 voor gewoon en m. u. 1. 1 onderwijs. Ter Neuzen, 6 September. pm uitstel weigerde thans eenige meerdere voortgang gemaakt. Benoemd tot gezworen voor het waterschap Loven en Willemskerke, J. de Kraker Az.tot gezworen voor den Koudenpolder, L. W. de Jonge ltoschkapelle, 4 September. In de gisteren gehoudene zitting van den gemeenteraad is alhier de heer P. J. van der Wielen herbenoemd als wethouder. Graauw, 3 September. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad is tot wethouder herbenoemd, de heer P. J. van den Eeckhout. Hock, 3 September. Tot wethouder is heden alhier herbenoemd de heer Joh. de Feijter Wz. Honteuisse, 3 September. In de heden alhier gehouden raadsvergadering is met 8 van de 9 uit- gebrachte stemmen tot wethouder herbenoemd de heer C. C. M. Eassaert. In dezelfde vergadering zijn de begrootingeu der beide burgerlijke armbestureu vastgesteld, en be sloten om aan HH. KK. HH. prins en prinses Hen- drik, ter gelegenheid van hun voltrokken huwelijk, een adres van gelukwensching te richten. Stoppeldijk, 3 September. Door den raad dezer gemeente is de heer P. J. Verstraaten herkozen als wethouder. Westllorpe, 3 September. Bij de op heden gehouden vergadering van den gemeenteraad, is de aftredende wethouder, de heer J. B. Yerhelst, als zoodanig herbenoemd. Zaamslog, 4 September. De gemeenteraad heeft, in zijne vergadering van gisteren, herbenoemd als wethouder den heer M. van Kerkvoort en benoemd tot klokkenist P. J. Willemsen. Het aantal leerlingen op alle dagscholen te zamen bedroeg op 15 Januari 28191, op 15 April 24674, op 15 Juli 22830, op 15 October 21935. Uit den staat der jaarwedden blijkt, dat 2 hoofd- onderwijzers of hoofdonderwijzeressen 400 (het minimum der wet van 1857), 1 425, 3 500 genoten. Van 500 "f 600 telde men er 26; van 600 700, 49; van /701 /800, 24; van /801 900, 9; van /901 —/1000, 15; boven f 1000 waren er 26.- Naar aanleiding van het berieht van 's koni ngs verloving met prinses Adelaide Emma Wilhelmina Therisa, jongste dochter van den vorst van Waldeck- Pyrmont, geboren 2 Aug. 1858, meldt men de volgende geschiedkundige herijinering Deze prinses is even als onze beminde Vorst, doch van moeders zijde, uit Nassau's bloed ge- sproten. Hare moeder, prinses Helene Wilhelmine Ilenriette Paulinne Marianne, was de dochter van den hertog Willem van Nassau. Toen in 1255 graaf Hpndrik van Nassau, bij- genaamd de rijke, overleden was, deelden zijne twee zonen het graafschap in twee deelen. Walrara kreeg Idstein, Wiesbaden en Weilburg en is de stamvader geworden van het huis van Nassau, waaruit de moeder van 's konings aanstaande ge- sproten is. Otto kreeg Dillenburg, Beilstein en Siegen en uit deze lijn is het over vorstenhuis gesproten. De verschillende gebieden van Nassau zijn door de nakomelingen der beide genoemde graven ge durende vele eeuwen geregeerd geworden, tot dat Nederland regeerend

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1