BUITENLAND. wegende, is van het schoonste reinste blauw en wordt op 100,000 mark geschat. Niet minder schoon is bet tweede saffieren cabochon; van meer dan 100 karaat, waarbij de vijf groote saffieren van het diadeem Bich geheel aansluiten. De groote brillanten, die in plaats van de saffieren kunnen worden ingeschroefd, het stnk van 10 tot 30 karaat, zijn mede van het zuiverste water, gelijk Brazilie ze slechts in de oudste tijden leverde. De geheele bruidschat aan juweelen wordt op 1,000,000 mark geschat, (600 duizend gulden.) Het geschenk, dat namens de Haagsche bur- gerij aan het vorstelijk paar na Hds. komst in de residentie zal worden aangeboden, is voltooid en aan het gemeentebestuur afgeleverd. Het bestaat nit eene kostbare lichtkroon, vervaardigd in de zilvermagazijnen van de firma de Meijer, hoflever- anciers. Het prachtstuk, bewerkt in den stijl Lodewijk XYI, heeft eenen omvang van 1,25 meter bij eene hoogte van 1,15 meter. Uit het sierlijk gemonteerde hangijzer loopen 6 armen, in den vorm van lauwerbladen, rijk geciseleerd, te samen uitmakende 24 lichten. De kroon, geheel uitgedreven zilver samengesteld, fonkelt den toe- schouwer als het ware tegen en moet vooral bij verlichting een prachtvol effect te weeg brengen. Blijkens het dezer dagen verschener. verslag aan den Koning van de bevindingcn en handelin- gen van het veeartsenijkundig Staatstoezicht in het jaar 1877, kwamen toen voor 956 gevallen van longziekte onder het rundvee, waarvan in Friesland 168. Het totaal in 1876 was 1723. Het getal besmette gemeenten was 78, tegen 110 in 1876. Bovendien werden als verdacht van longziekte afge- maakt 3318 runderen in 179 beslagen in 67 gemeen ten, alleen in Zuid-IIolland 1399, in Friesland 1378. Voor de onteigening van deze verdachte runderen tegen de voile waarde is betaald578,734 of gemiddeld per rund 174,42. Het verkoopen van het vleesch en de huiuen dezer afgemaakte runderen heeft in de schatkistdesom van243,692,92 doen terugvloeien. Het getal gevallen van kwaden droes of huidworm bij paarden was 139, waarvan 19 bij paarden ran het leger. Het getal dolle of vermoedelijk dolle honden was 14, tegen 55 in 1876. De gemeenteraad ran Roermond heeft be- sloten bij deii koning en den minister van binnen- landsche zaken een nader betoog in te dieuen over de ernstige dwaling in de feiten, die z. i. oorzaak is van de uitspraak, waarbij het besluit tot schorsing van den onderwijzer Van de Kainp is vernietigd. De minister grondt de vernietiging op verkeerde opvatting van artikel 23 der onderwijswet. Dat artikel is slechts ter loops in het schorsingsbesluit aangehaald, zegt de gemeenteraad, die aan „de overtreding der instructie" van den onderwijzer het meest gewicht hechtte. Maandag morgen heeft, zooals wij reeds in ons vorig nummer gemeld hebben, zich op ver- schillende plaatsen in ons land, op enkele plaatsen in Belgie en door geheel N. W. Duitschland eeneaard- beving doen gevoelen, waarover tal van bijzonder- heden worden medegedeeld. Te Groningen gevoelde iemand die rustig op zijn hooggelegen kamer zat te schrijven, kort na 9 uur, dat zijn stoel op eens zacht, bijna onmerkbaar, begon been en weer te gaan. Zoo duidelijk was deze beweging echter, dat hij onwillekeurig ophield met schrijven en al zijn aandacht aan die beweging schonk om haar te beter te constateren. Nu zag hij echter, dat de recht neerhangende achterrand van een meubelgordijn ook begon te schommelen, welke schommelingen gelij- ken tred hielden met die van zijn stoel en daarbij voegde zich ten derde een zacht gekraak in een der kamerhoeken, dat zich bij elke schommeling herhaalde. Ongeveer een tiental schommelingen, die steeds zwakker werden, nam hij waar. Zij hadden eene richting van het zuiden naar het noorden en het geheel zal vijf totzessecondengeduurd hebben. Ook elders in ons land deed men gelijksoortige waarnemingen. Uit Arnhem schrijft iemand „Even vdor 9 uur voelde ik, zittende voor mijn schrijf- bureau, 3 schokken, loopende van het Z.Z.W. naar het N.N.O. Het kwam mij voor, alsof tegen mijn stoel werd aangedrongen. De lamp boven het bureau, aan den rauur bevestigd, was in t-rillende bewe ging, hetgeen door mijn klerk werd opgemerkt. De hanglamp aan de zoldering was slechts weinig in beweging, doch het slot van eene ijzeren deur om mijn brandkas af te sluiten rammelde, even alsof zware wagens voorbijreden. Door een mijner huisgenooten werd in een ander vertrek de schok eveneer.s waargenomen. Een bericht uit Ellekom meldt: „Ten 8,50 (spoorklok) voelden wij aan de ont- bijttafel zittende, eene beweging, die alien uit eenen mond deed uitroependat is een aardbevingHet was eene tot driemalen herhaalde schudding, gelijk aan die, welke men in een rijtuig op veeren waar- neemt, dat van snelle vaart plolseling tot stilstand komt. De beweging was telkenmale duidelijk horizontaal uit het westen naar het oosten. Wij zaten aan tafel in een vertrek, ongeveer een halven meter uit den beganen grond boven een sterk ver- wulfden kelder gelegen. Degenen, die met het aangezicht naar het oosten gekeerd zaten, voelden de beweging voor- en achterwaarts gaande; de anderen zijdelings. Ook de dienstboden, in de keuken in den anderen vleugel van het huis ge- zeten, voelden dezelfde stooten en sprongen ver- schrikt op. Het spiegelglas van eene schuifdenr, oostwaarts op eene veranda uitkomende, rinkelde vrij sterk; evenzoo de glazen van een schuifraam aan den westelijkeu gevel. Bij een zijraain aan den noordkant werd dit niet waargenomen. De herhaalde bewegingen duurden naar gissing vier of vijf secoriden. Ook in eene andere woning, op korten afstaml van de onze gelegen, heeft men, bepaald op de bovenverdieping, gelijke beweging gevoeld. Ook uit verschillende plaatsen in Limburg en Gelderland wordt van dit verschijnsel melding ge- maakt. Evenzoo is het te Amsterdam, maar slechts in een zeer lichten graad, waargenomen. Op vele plaatsen in Duitschland deden de schokken zich met veel meer kraeht gevoelen. Daar werd een vrij hevige schok gevoeld, die 10 515 seconden aanhield en kort daarop door een tweeden veel zwakkeren werd gevolgd. Ook te 11 uur meent men op enkele plaatsen weder een lichten schok gevoeld te hebben. Op vele plaatsen was men voor ernstige onheilen beducht, vooral daar waar een aantal personen in kerken of scholen bijeen waren. Gelukkig zijn er weinig persoonlijke on- gelukken te vermelden. Te Keulen, waar de schok zeer hevig was en zelfs de kleine klokjes in den Dom begonnen aan te slaan, vielen vele schoor- steenen van de daken, terwijl een vrouw door een der neervallende steenen zoodanig getroffen werd, dat zij op de plaats dood bleef. Overigens be- paalde zich alles tot meer of minder belangrijke schade aan gebouwen en porceleinkasten. De schrik en de ontsteltenis moeten echter overal allerhevigst geweest zijn. Landbouwberichten. Gedurende de verledene week hebben de middenprijzen van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie geene verandering ondergaan. Ook van de vette varkens was de middenprijs onveranderd. In den prijs der granen en zaden was mede geene verandering te bespeuren. In den handel van vlas was een kleine afslag te bemerken op verschillende soorten. Er was op de markten een redelijke voorraad. Ook was de prijs van het werk minder. Voor vlas werd 4 fr. 80 tot 5 fr. 80, voor werk 3 tot 3 fr. 50 per 3 kilo's besteed. Den 22 Aug. was te Rijssel in vlas weinig handel met vaste prijzen. Ook het werk werd weinig gezocht. In de verlichting van Zondagavond der boulevards, door de stad Brussel bekostigd, werden gebruikt 6000 glazen voor den voorgevel van de Augustijner kerk; 54,000 glazen voor de boulevards; 16,000 venetiaansche ballons en 4000 vetpotten; in't geheel 80,000 lichten. Er zijn 450 personen noodig geweest om de lichten op behoorlijken tijd aan I te steken. Een Antwerpenaar, die bemerkte dat zijn vrouw ongeoorloofde betrekkingen onderhield met een anderen man, heeft dezen vermoord en zijn vrouw ernstig verwond; zij bevindt zich in het gasthuis. De man is in hechtenis genomen. Het paar heeft twee kinderen, een van ongeveer 11 en een van ruim 3 jaar. De vrouw maakte mis'oruik van sterken drank. Eindelijk is het lang verwachte besluit ver- schenen, waarbij Rusland de inschrijving opent van een nieuwe leening van 300 millioen roebels. Het zal weder een binnenlandsche leening zijn, daar het Russisch crediet in het buitenland zoo gedaald is, dat daar geen geld op aannemelijke voorwaardeu te krijgen is. Ieder fondsenhouder zij op zijn hoede Uit Amerika komen buitengewoon treurige berichten over het woeden der geele koorts in de zuidelijke staten van Noord-Amerika. Langs den Missisippi neemt de epidemie ontzettend toe en daar de beangstigde bewoners naar het noorden vluchten, is men er te Washington op bedacht om quarantaine-inaatregelen te nemen. Te Grenada aan den Missisippi was nog slechts een openbaar ambtenaar in leven. Hij seinde dringend om liulp, ten einde de dooden te begraven en de zieken te verplegeu. Uit Memphis vraagt men 2000 tenten, om de armen onder dak te brengen. Alle plaatsen in den omtrek zijn voor personen uit Memphis gesloten. Alles moet daar quarantaine houden. Duizenden hebben de stad verlaten, vele trekken noordwaarts tot naar Washington. GEMENGDE BERICHTEN. Blijkens telegram van den gouverneur van Atchin en onderlioorigheden, gedagteekend Kotto-Kadja 17 dezer, is er sedert de laatste berichten niets mel- denswaardigs voorgevallen. Te Vlissingeu werd zekere V., een gepensioneerd Indisch militair door zijn vrouw vermist; later vond men hem verdron- ken in de gracht. De gemeenteraad van Wym- britseradeel heeft besloten, lijsten met de namen der bedeelden te laten aanplakken aan het ge- meentehuis, in de hoop dat menig arme zich door deze publiciteit zal laten afschrikken om under stand te vragen. Een nieuwe soort tepronkstelling Door den krijgsraad is de fourier L. J. G. J. van het reg. rijd. artillerie, die in Juli jl. den opper- wachtmeester S. met den achterkant van eeu pistool op het iioofd sloeg en verwondde, deswege ver- oordeeld tot 5 jaren kruiwagenstraf en vervallen- verklaring van den militairen stand. Uit Borger meldt men, dat er plan bestond om het Zuidlaar- dermeer droog te maken. Daarvan zal naar men vreest echter niets komental van landbouwers en anderen hebben bezwaren opgeworpen, die moeie- lijk op te lossen schijnen. Zondagavond was bij het vertrek der laatste boot uit Zaandam (waar kermis was gehouden) naar Amsterdam, het gedrang zoo groot, dat drie personen te water geraakten, van welke een, een reeds bejaard man, het met den dood moest bekoopen. Te Zwolle is een Flo- ralia-tentoonstelling geopend. 80 personen zonden 1632 potten in, 53 werden er bekroond met pre- mien van 1 tot /5. Het 5jarig zoontje van een groenboer te Vlissingeu is in een regenput gevallen en verdronken. Te Zwolle had de Sjaarlijksche vergaderiug plaats van de broederschap van ontvangers der directe belastingen enz., onder leiding van den heer Kuyper; 23 leden waren aanwezig, het getal leden is 118. In de Wes- j terstraat te Amsterdam is een valsche munter aan- gehouden; de bij hem gevonden goederen zijn in beslag genomen, alsmede de machinerien waarmee de valsche munten vervaardigd werden. Te Gouda is een pakhuis van een kruidenier inge- stort. Men was bezig het te vertiinmeren. Het werkvolk, dat de bindten hoorde kraken, vluchtte in tijds, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. Voor den Bommelschen tramway, vvaarvosr 20,000 wordt noodig geacht, is nog maar 6000 ingeschreven. Een jongracnseh te Amsterdam is door een infanterist met den sabel zoo verwond, dat men hem naar het binnengast- huis moest brengen. Een op de Delftsche ker mis uit een draaimolen gevallen soldaat is in levensgevaarlijken toestand naar het hospitaal aldaar overgebracht. De oliemolen „de Jasper," te Zaandam is geheel afgebrand; de corzaak is on- bckend. Nobiling zal naar een krankzinnigen- gesticlit gebracht worden en den directeur worden opgedragen geregeld verslag te geven van den toe- -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2