BU1TENLAND~~~ goed; een algemeene illurainatie en decoratie der itraten licht in het plan der iugezetenen, die reeds •nderling daarvoor vergaderingen beleggen. H. K. H. prinses Marie van Prnisen heeft dezer dagen in het jachtslot Gliniecke een aantal leden der Pruisische ,/vrouwen en meisjes-vereeni- finjf, met de presidente mevr. von Ohlen en Adlerskron aan het hoofd ontvangen. Deze dames boden der vorstelijke bruid een geschenk der ver- eeniging aan, bestaande in een couranten— en mu- ziekdrager van verguld brons. De eigenlijke drager rust op een vergulden standaard en is met een1 kroon versierd; aan de eene zijde is bovendien in kunstig borduurwerk het vereenigd wapen van Prui- sen en Nederland, aan de andere het monogram der prinses aangebracht. Bij dit geschenk was een album van purperen zijde gevoegd, waarin een prachtig uitgevoerde en poetische opdracht en tee- kening. Prinses Friedrich Karl was bij de plechti- ge audientie als beschermvrouwe der tegenwoordig. Het Staatsblad no. 106 bevat een kon. be- sluit van den 6den Augustus 1878, tot vernieti- ging van het besluit van burgemcester en wethouders van Roermond, van 6 Februari 1878, no. 5909, waarbij de hoofdonderwijzer der tweede openbare school aldaar, P. J. van de Kamp, voor drie maanden is geschorst in zijne betrekking. Gedeputeerde staten van de provincie Drenthe hebben sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van ingenieur van den provincialen waterstaat in Drenthe, waaraan eene jaarwedde verbonden is van 3000, benevens vergoeding van reis-, verblijf- en bureaukosten. Wellicht zal het nooit uitkomen, hoeveel heele of halve tonnen gouds door de regeering van Nederlandsch-Indie zijn besteed voor de monster- achtige trofee, die haar onder een der koepeldaken van het tentoonstellingsgebouw vertegenwoordigt. Doch in elk geval moet de ongeloofelijke som van 235,000, die reeds door de staten-generaal werd toegestaan, met dat bedrag nog vermeerderd worden. De totale indruk is dus niet'bevredigend, en volstrekt niet vleiend voor Nederland. Een handelaar in naaimachines te Deventer welke van die machines, niet uit de fabrieken van The Singer manufacturing Company, te New-York, afkomstig, als Singer-machines verkocht heeft, is blijkens vonnis der arrondissements-rechtbank te Zutfen, op verzoek der Singer manufacturing Co., te Amsterdam, veroordeeld geworden' om aan de eischeres te vergoeden alle schade door haar gele- den door de hierboven omschreven onrechtmatige daad, nader op te maken bij staat, en voorts in de kosten van het geding. De indruk die onze afdeeling op de tentoon- stelling te Parijs maakt, wordt aldus beschreven //De Nederlandsche afdeeling maakt een ongunstigen indruk, alleen omdat er de degelijkheid ontbreekt, en de reclame zicli op den voorgrond dringt. Geen andere natie heeft in het Champ de Mars zoo onbescheiden gebruik gemaakt van de vrijheid tot adverteeren als de Nederlandsche. Wat in onze afdeeling het meest de aandachttrekt zijn de twee reusachtige reclames, door twee mededingende Arn- sterdamsche likeurstokerijen opgerichtwaarvan de eene nog daarenboven, in den tuin eene tapperij opende. Duizenden en tienduizenden guldens zijn door deze firma's besteed om elkanderen te be- nadeelen, de oogen uit te steken en hare waar aan den man te brengen. Dit zijn geene bewijzen van nederigheid, die een afkeer heeft van ophef. Het zijn openbaringen van een grof materieelen geest, die het buitenland in den waan moeten brengen, dat het stoken van anisette en schenken van curagou datgene is, waarin Nederland heden ten dage het meest uitmunt. Deze en dergelijke ergernissen waren gemakke- lijk te weren geweest, zoo de IJederlandsche com- missie gezag had kunnen uitoefenen. Doch terwijl van de twee en twintig exposeerende natien een en twintig het toezicht op- hare tentoonstelling opdrqegen elk aan een persoon, wisselden alleen de Nederlandsche commissarissen elkander telkens af, en wist de nieuw aangekomene dikwijls niet wat door zijuen voorganger verorderd was. Niet alleen is dit eene oorzaak geweest van nutteloos geldver- spillen, maar het gaf ook aanleiding dat elke tucht ontbrak. De laatste, maar ook dit alleen, kan tot verontschuldiging worden aangevoerd van die Neder landsche fabrikanten, welke zich onbescheiden mees- ter maakten van het terrein. Zij gingen hunnen wigen gang, omdat er niemand was die hunne buitensporigheid aan banden legde. Van de twee en twintig deuren in de twee en twintig gevels van de straat der natien staau er een en twintig open. Alleen de cleur van den Neder- Landbouwberichten. In het tijdperk van den 14 Juli tot 10 Aug. 1878 ziju, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Gelderland 11, in Zuid- Holland 25, in Noord-Holland 4, en in Priesland 4, totaal 44 runderen. In het vorige tijdperk van 4 weken waren 37 runderen door die ziekte aangetast. Ter gelegenheid van de tentoonstelling, door de Hollandsche maatschappij van landbouw op 18, 19, 20 en 21 September e. k. te Delft te houden, zullen door een Deensche boerin proeven wordon geleverd in het bereiden van boter volgens de Deen sche methode. Overijsel levert dit jaar zooveel pruimen op, dat de markt overvuld is en men bijv. de beste witte pruimen voor 4 cts het kilogram koopen kan. Geheele ladingen worden verzonden. Zooals we reeds gemeld hebben, heeft Donder- dag 22 Aug. het zilveren bruiloftsfeest van den koning en de koningin van Belgie plaats gehad. Behalve an dere feestelijkheden had te Brussel Donderdag degroote illuminatie plaats en ter beurze een banket van de leden der provinciale staten, ten getale van vijf honderd. De versiering der zaal koste 57,500 fr., 160 tafelstelleii en kunstvoorwerpen hebben de tafels versiert. Op de eeretafels waren 4 bloem- manden met rozen geplaatst, elk van 80 c. M. j oppervlakte. De lieer Jamiui, voorzitter van den I provincialen raad van Antwerpeu heeft een toast aan den koning ingesteld. Te Antwerpeu en in bijna alle groote steden van Belgie hebben feesten en illumination plaats gehad. De kardinaal-aartsbisschop van Mechelen had be- volen dat in de kerken van het bisdom dien dag een Te Deum zou gezongen worden. Te Laeken heeft reeds Dinsdag de plechtige ontvangst plaats gehad van den koning en de koningin door den gemeenteraad dier plaats. A1 de huizen der gemeente waren prachtig ver sierd. Een koninklijke troon in rood fluweel,was opgericht aan den ingang der koninginnelei. De koninklijke familie nam op dien troon plaats en de burgemeester van Laeken gaf lezing van den brief van gelukwensching door den gemeente raad gestemd. Luidruchtige toejuichingen en de kretenLeve de koningLeve de koninginbe- die lezing. De koninklijke familie is vervolgens naar het paleis te Laeken teruggekeerd, te midden van de vreugde- kreten der menigte. De prijs van 25,000 fr., door koning Leopold uitgeloofd voor het beste werk over de Belgische geschiedenis tusschen 1874 en 1878, is toegekend aan den heer Alphonse Wauters, voor zijn werk /,Les liberte communales. Essai sur leur origine et leurs premiers developpements en Belgique, dans le Nord de la France et sur les bords du Rhin/' Met buitengewone plechtigheid is te Brugge Zondag jl. het standbeeld van den schilder Jaii van Eyck onthnld. Na het vertrek van den koning hadden er op verschillende punten wanordelijk- heden plaats en gevechten tussqhen de katholieken en liberalen. De gendarmerie verstrooide de benden en arresteerde verschillende personen. Omtrent de ramp in den nacht van 17 op 18 dezer aan de Antwerpsche dokken, wordt het volgende gemeld /,-Achter het Kattendijk-dok is men bezig met het bouwen van drie groote dokken, benevens een verlengingsdok. De aardewerken waren reeds vol- tooidde bassins waren 30 voet diep gegraven en groetten men was aangevangen met het metselwerk. Yer- leden Zaterdagmorgen bemerkte men c-en lek in nen kennis van het geval te geven, en er werd besloten den dijk met aarde aan te vullen, ten einde het lek fe stoppen. Een dertigtal werklieden hitld zich terstond met dit werk bezig en Zaterdag, ten 11 ure des avonds, was het lek aamnerkelijk verminderd. Men dacht toen dat alle gevaar geweken was, en keerde huiswaarts. Nauwelijks echter waren de werklieden vertrokken, of het lek werd grooter, en de dijk spoelde weg, op een breedte van 30 Meters. Verscheidene binnenschepen werden in den afgrond medegeslingerd en verbrijzeld. Zes personen ver- loren het leven. De binnenschuit Francisca Cornelia, schipper van Dijck, werd in de diepte gewovpen. De schipper bevond zich aan boord, met zijn vrouw 2 kinderen en een knecht. Allen zijn omgekomen, behalve de schipper, die zijn vrouw trachtte te redden, en haar voor zijn oogen zag verdrinken. Behalve deze zijn nog twee werklieden omgekomen. Aan redden viel niet te denken. Vijf schuiten zijn geheel stuk geslagen. De schade is aanzien- lijk en wordt op verscheidene duizenden franks ge- schat. De aannemers der werken zijn Gebr. Bosnians van Leuven en de werken werden uitgevoerd on der het toezicht van de stad. Zondag en Maandag heeft men den geheelen dag gewerkt om den dijk der groote dokken met aarde aan te vullen, daar men vreesde dat ook deze zou doorbreken. Geluk- kig is daar elk gevaar geweken. De minister van onderwijs in Frankrijk heeft een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, behelzende de vcorwaarden, waaronder de sfaat aan I de gemeenten geld wil voorschieten voor het op- richten van openbare scholen. Indertijd moesten in Frankrijk 17320 scholen wegens bouwvalligheid of ongeschiktheid door nieuwe worden vervangen; bovendien moeten 3230 gebouwen voor het geven van onderwijs worden ingericht, 5155 verbouwd en 3781 aamnerkelijk hersteld wordbn. De bijl, waarmede de beul Krauts Hodels hoofd afsloeg, was niet die, welke de wapensmid Grossmann vervaardigde naar het model van de scherprechtersbijl, die in het Miirkische museum bewaard wordt. Grossmann was reeds geruimen tijd met zijnen arbeid bezig, doch kon dezen niet voor Zaterdagoelitend voltooien, en dus werd de bijl uit het museum gebruikt. De dirccteur van het museum had haar Donderdag aan den beul overhandigd, nadat zij van een kennelijk teeken voorzien was geworden, De beul liet de bijl scher- pen en polijsten. Dit moordtuig, hetwelk 16 Augus tus 's morgens ten 6 ure dienst deed, hangt thans weder in het Miirkische museum op zijn oude plaats bij andere antiquitciten, boven het blok waarop de koningsmoordenaar Czech zijn hoofd verloor, en onder de lederen riem waarmede het hoofd van Czech op het blok bevestigd was. De bijl is nu voorzien van dit inschrift: //Den 11 Mei 1878 schoot den blikslagersknecht Hodel te Berlijn Unter der Linden, met een revolver op Zijne Majesteit den Duitschen Keizer en Koning van Prnisen Wilhelm; den 10 Juli werd Hodel doer de koninklijke recht- bank ter dood veroordeeld, den 8 Augustus werd dit vonnis door (namens) Z. M. bekrachtigd en den 16 Augustus werd Hodel op de binnenplaats van de cellulaire gevangenis Moabit te Berlijn, door den scherprechter Krauts, met deze bijl onthoofd." "gemengde berichten. landschen gevel is hermetisch gesloten. Waarom den Kattendijk, men haastte zich bevoegde perso- Gr zijn bij het 7e regement infanteric nieuw modellen schoenen in proefgebruik gesteld ten einde bij de goedkeuriug dezer nieuwe soorten tot aan- schatfing over te gaan. Een huisvader te Jaars- veld, die in September 1877, zijn 23e kind zag geboren worden en de hoop te kenncn gaf zijn kroost tot twee dozijn te zien aanwassen, heeft die hoop bevredigd gezien, daar hem voor enkele dagen een 24e kind geschonken werd. In de marine- haven te Hellevoetsluis is een stoker van den monitor Krokodil verdronken. Te Alphen a/d Rijn is bij het schieten op vogels, waartoe 3 jonge- lieden in een schouw zaten, bij ongeluk een ge- weer afgegaan, waarvan de lading een hunner in het achterhoofd trot'. De ongelukkige is aan de gevolgeu overleden. Het Noord-Duitsche schip Wodan, gezagvoerder Jongebloed, van Riga met balken naar Rotterdam, is op de Maasvlakte vast- geraakt. De bemanning is gered en te Brielle aan-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2