GEMENGDE BERICHTEN. (remeenteraad van Ter Neuzen. vervangen hadrlen. Er werd tegen de werkstakers proces-verbaal opgemaakt en de vervolgingen tegen de nieuwe werklieden hielden eenigen tijd op. Er werd echter gf-en gevolg aan het proces-verbaal gegeven. De werkstakers hebben weder de werk lieden der fabriek afgewacht en mishandeld. Er werdeu zelfs inessteken aan dezen toegebracht Het parket houdt zich met de zaak bezig. Er is nog weinig verandering in de strike der Parijsche koetsiers. De ,/Compagnie geuerale" heel't het volgend billet doen aanplakken. „Ieder, die een l'ijtuig kan be- sturen en goed in Parijs bekend is, kan, na over- legging van bewijzen van geschiktheid en indititeit, terstond bij een der volgende inrichtingen in dienst treden," (volgen de namen der inrichtingen). De vergadering van de syndicate koetsierskainer is eerst ten 4 ure geboudendaar zijn de laatste schikkingen getrotfen voor de bepaalde algemeene vegadering. Met eenparige steinmen is op het vrouwen- congres te Parijs de volgende resolutie van den heer Desmoulins aangenomen z/Overwegende, dat het zoogen door minnen na- deelig is zoowel voor de inoeder als voor het kind; ,/Overwegende, dat het sterftecijfer grooter is onder de kinderen, die door minnen gezoogd worden dan die aan de moederborst worden gevoed; ,/Zoo geeft het congres den weusch te kennen; lo. dat aile inoeders, die er toe in staat zijn, zelve hare kinderen zoogen; 2°. dat in afwachting eener wet, die beide, de vrouw en het kind, krachtiger in bescherming neemt, alle moeders, die daartoe aanvrage doen, uit de gemeentekas eene ondersteuning genieteu gedurende de eerste achttien maanden van liet leven harer kinderen. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden heeft aan de werklieden-vereeniging ,/Help u zelven" te Rotterdam, welke zich ten doel stelt den bouw van goede en doelmatige werkmanswoningen, eene bijdrage van 200 geschonken. Te Amsterdam heeft een jongetje een meisje met een houten sabel onder 't spelen in 't oog gestoken. 't Kind is dientengevolge overleden. Door 90 aanzien- lijke ingezetenen van Kampen is een adres gericlit aan den koning om eene wet ter beteugeling der openbare dronkenschap. Vrijdag jl. heeft te Rotterdam een zeer schaars bezochte meeting voor het algemeen stenmcht plants gehad. Slechts enkele belangstellenden verbonden zich tot een vereeniging toe te treden, die de bevordering van het algemeen stemrecht ten doel zal hebben. Een 63jarig Rotterdammer muzikant heeft Vrijdag- Dacht nog tot 2 uur in een danshuis muziek ge- maakt en ten 3 ure zich in zijn bedstede opge- hangen. 'ie Zutfen heeft eene vrouw, moeder van 4 jonge kinderen het bed verlaten, zonder dat haar man hot inerkte, en zich verdronken in de vestinggracht, waaruit haar lijk is opgehaald. Te 's Bosch wordt in de boterhal, van bestuurs- wege, voor natuurlijke boter een kenmerk ver- strekt, waarvan het gebruik voor kunstboter op stratle van verbeurdverklaring der boter is ver- boden. Van de 125 gemeenten in Limburg worden er slechts 30 op de eene of andere wijze bij avond verlicht, terwijl 95 van alle verlichting verstoken zijn. Naar men beweert zal het dood- vonnis aan Hodel worden voltrokken. Niet minder dan 28000 werklieden van de spijkerfa- brieken van Sedgley (Staffordshire) hebben het werk gestaakt. Door het Central Criminal Court te Londen is vrijgesproken de heer King, hande- laar in droogerijen, die violetpoeder voor uitwendig gebruik in zulke mate met arsenicum had toebc- reid, dat men daaraan den dood van ettelijke kin deren toeschreet. Sedert 2 Juni zijn er 563 personen aangeklaagd wegens het bezigen van be- leedigende uitdrukkingen jegens keizer Wilhelm. Er werden 521 der aangeklaagden veroordeeld. Vijf hebben door zelfmoord een einde aan bun leven gemaakt. Te Douai is groote ontsteltenis ver- oorzaakt in eene familie door dat de telegrafist uit Bourges seiude, dap een harer leden was ge- storven (decede); het telegram had moeten zijn, dat hij was gedecoreerd (d^core). Een vreeselijke storm heeft vijf gemeenten in het kanton Monteueq (dep. Lot) totaal verwoest. Een slachter uit Keulen is voor eenigen tijd naar Amerika vertrokken, om van daar een scheepslading ossen en varkens mede te brengen. Een 12jarig meisje, Kleeberg geheeten, en te Mainz woonachtig, heeft den 26 Juli op een concert in het conservatorium te Parijs, den eersten prijs met het klaviersjiel behaald, be- staande in een vleugel uit de fabriek van Erard, ter waarde van 3500 francs. Het gerenomeerde hotel de Flandre, place royale te Brussel, is door den heer Dremel, den bekenden eigenaar van het hotel de Bellevue aangekocht, die door uitbreiding zijner zaak, de prijzen van logies, enz. wil ver- minderen. Er worden tegenwoordig te 's Hage, Utrecht enz. pendules verkocht, waarvan de plaat in het donker een blauwen, lichtenden glans verspreidt, zoodat men gemakkelijk daarop in het duister kan zien hoe laat het is. Als men deze pendules over dag ziet, is er niets bijzonders aan op te merken. Ook in den Haag bevindt zich tegenwoordig een vlooien-spel. Aan een ronde tafel zit de eigenaar van het spel en bevestigt onder de oogen van de omzittenden een gouden draadje om den nek van een vloo en laat deze dan verschillende kunsten uitvoeren. Zij klimmen o. a. langs een koord, twee vlooien vechten gewapend met kleine stukjes stroo, zij loopen voor wagentjes enz. De directeur vertelt dat hij een der vlooien al negen jaren gehad heeft. Bij een geducht onweder, dat te Oudeschoot 11. Maandag woedde, sloeg de bliksein in een vertrek, waarin een man, eene vrouw en een kind waren. Hoewel den man de zool onder den schoen werd weggeslagen, bekwain hij overigens geen letsel, eveninin als de vrouw; het kind was ge- ruimen tijd bewusteloos, docli kwam later weder bij. Te Molkwerum bij Lemmer heeft een boerin aan haar hooiers een borrel willende geven, ban bij vergissing een glas terpentijn toegediend. De eerste drinker een geroutineerd liefhebber beraerkte er niets van, een tweede proefde het echter dadelijk. De persoon, die de terpentijn heeft gebruikt, verkeert in gevaarvollen toestand. Zitting van Vrijdag 9 Augustus. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Afwezig de heer .J. de Smidt. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1877, bedrageude in ontvangst en uitgaaf de soin van 3155,11, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Van de commissie over den grindweg Ter Neu- zenHoek was de begrooting over 1879 inge- koinen, bedragende 1230; als bijdrage voor de gemeente Ter Neuzen, 410, voor de gemeente Hoek/ 820; op voorstel van het dagelijksch be- stuur wordt de begrooting goedgekeurd. Volgens bericht van gedeputeerde staten hebben zij bij de regeling der jaarwedden van gemeente- ontvangers de jaarwedde van den ontvanger dezer gemeente bepaald op 500,het college wenscht voor 15 Augustus het gevoelen van den raad daar- omtrent te vernemen; nieinand het woord ver- langende, wordt besloten aan dit college te mel- den, dat de gemeenteraad zich met de regeling vereenigt. Voor de met ult°. December aftredende leden, de heeren Joz. de Feijter en J. C. Harte, van het collegie van zetters worden bij stemming twee dubbeltallen opgeinaakt, om ter benoeming op te zenden naar gedeputeerde statenhet eerste dubbel- tal bestaat uit de beeren Joz. de Feijter en J. Wie- land, het tweede uit de heeren J. C. llarte en P. Moes. Met algemeene stemmen wordt besloten tot het beschikken over eene som op den post voor onvoor- ziene uitgaven der begrooting over 1878. De voorzitter deelt mede, dat het dagelijksch bestuur aan den minsten inschrijver bij de aanbesteding voor het bouweu eener verdieping op de beurs ten behoeve van het kantongerecht, het werk heeft toegewezen. Ingekomeu waren: lo. Brief van gedeputeerde staten tot niet goed- keuring van een besluit van den raad dd. 5 Juli jl., om de meerdere kosten der gemeente in het on- derhouden van het kautounale huis van bewaring over te schrijven van den post van onvoorziene uitgaven der begrooting van 1877 daar die post moet gevonden worden op de dienst van 1878. 20. Terugzending van gedeputeerde staten van de politieverordening met eenige voorgestelde wij- zigingen; op voorstel van burgemeester en wet- honders besluit de vergadering de beraadslagingen daaromtreut uit te stelleu tot eene volgende zitting. 3°. Verzoek van J. C. de Pauw om te worden geplaatst op het rooster van schilders tot het verrichten van werkzaamheden ten behoeve der gemeente, waarop besloten wordt aan het dagelijksch bestuur de beslissing daaromtrent over te laten. Daar de circulaire van de Nederlandsche ver eeniging tot bescherming van dieren bij de leden ter lezing is rond geaeest en nieinand een beoaald voorstel wenscht te doen, wordt deze circulaire voor kennisgeving aangenomen. Van den gemeenteraad van Westdorpe was bericht ingekomeu tot goedkeuring van een vroeger raadsbesluit, om geen hooger schoolgeld te heffen op de school te Sluiskil van kinderen uit eene andere gemeente aldaar schoolgaande. De voorzitter geeft te kennen, dat een brief was ontvangeu van den burgemeester van Heinkenszaud met verzoek om de in de vorige zitting gekozene gemeente vroedvrouw van hare verplichting jegens die benoeming te ontslaan wegens het groote gebrek dat aldaar heerscht, vooral aan verloskundige hulp; de burgemeester heeft daarop geautwoord, dat aan het verzoek niet kon worden voldaan, doordien deze gemeente in hetzelfde geval verkeert. j\'og was ingekomen een brief van den comrnis- saris des konings, betreffende de goedkeuring der overeenkomst met het rijk omtrent de te plaatsen waterkeeriug, alsmede een brief van Gedep. Staten tot goedkeuring der huur van het te bouwen lokaal voor de zittingen van het kantongerecht. De heer Harte vestigt nog de aandacht van deu burgemeester op het ongemak, dat de be- wouers der westzijde van het marktplein zullen ondervinden, doordien de riolen aldaar veel hooger liggen dan het te inakeu fondement voor de water keeriug, waaraan bereids door het rijk een aanvang is gemaakt, zoodat de riolen na zichtbaar en eene verstopping het gevolg moet zijn. Deze zaak wordt door verschillende leden be- sproken, waaruit blijkt, dat enkele leden de af- watering der riolen, thans in de haven, naar het kanaal willen overbrengen; anderen zijn er voor om de afwatering in de haven te behouden. Op eene vraag van den heer Dronkers of de kwestie Harte in verband staat met de waterkee riug, geeft de voorzitter breedvoerige inlichtingen, waarin hij voornamelijk doet uitkomen, dat vroe ger het plan was geweest de werkzaamheden tot betere rioleering en het plaatsen der waterkeeriug van geineentewege tegelijk aan te besteden, doch door de laatste beschikking van den betrokken minister om de waterkeeriug te doen uitvoeren voor rekening van het rijk de gemeente haar plan niet heeft kunnen uitvoeren; had de ge meente bouwmeester hem echter gezegd, dat de riolen op het marktplein hooger lagen dan het te bouwen fondement der waterkeeriug, dan had hij bijzoudere maatregelen genomen en bij tijds een voorstel met de wethouders aan den raad gedaan. Op voorstel van den heer Fercken wordt eenparig besloten een nader onderzoek omtrent de riolering aan burgemeester en wethouders op te dragen, om daarna aan den raad voorstellen te doen. De openbare vergadering wordt hierna gesloten. jcliiifcj en. Van 2 tot en met Aug. zijn in deze haven biuuengekoinen bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen, als 3 Aug. Noordsche brik Thetis, kap. Gelukaen, van Lulia met hout. Noordsche brik Concordia, kap. Nielsen, van Lulia met hout. A Aug. Belg. stoomb. Flecha, kap Seeuwen, van Lou den met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Tasker, van Goole met stukg. 5 Aug. Eng. stoomb. Contest kap. Watson, van Louden met stukg. Eng. stoomb. Ralph Greyke, kap. Wricht, van Goole met stukg. 7 Aug. Deeusche schooner Guldborg, kap. Hansen, van Windau met slippers, Noordsche bark Cito, kap. V'alk, van Riga met hout. Noordsche schoouer Aus-Carius kap. Christoifel, van Libau met graan. 8 Aug. Zweedsche brik Ida, kap. Olsen, van Windau met hout. Duitsche schoouer Ernst, kap. Egvers, van Windau met slippers. Russische 3m. schooner Anna en Ottilie, kap. Kaling, van Riga met hout. Duitsche 3m. schooner Heinwech, kap. Roode, van Windau met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 3