BE ffllLEM BARENTS. BH1TENLAND. Vnjdag jl. is door den directeur der registra- tie en domeinen te Middelburg aanbesteed lo. Het verlengen van den slijkvanger met het onderhoud tot 1 Mei 1879 van dien slijk vanger en van den dwarsdam, gelegen op de rijks- buitengronden in de Mosselkreek voor den zeedijk van den Joanna Mariapolder. Minste inschrijver C. Bcot Wz., aannemer te Ter Neuzen, voor 2380, 2°. Het leggen van krammat op de slijkvan- gers r.abij den polder de Kleine Stelle yi den Brakman, met het onderhoud dier sliikvaneers tot 1 Mei 1879. Minste inschrijver C. Blok, aannemer te Hoek, voor f 191,90. De miliciens der lichting 1877 bij de bere- den korpsen zullen voorzoover zij niet in dienst moe- ten blijven tot aanvulling van het incompleet der vrijwilligers, met 1 Oct. met groot verlof worden gezonden. De overigen zullen minstens met 1 Mei 1879 naar hun haarsteden terugkeeren Met den 1 September wordt de luitenant ter zee le kl. H. A. Sirks, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord, geplaatst als officier-instrukteur bij het Koninklijk instituut voor de marine aldaar, en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. L. G. Krol. Naar men verneerat, heeft Z. M. de koning de petitien in zake de onderwijswet aan den rainister- raad verzonden, ten einde de ministers in de ge legenheid te stellen om Z. M. daaromtrent°te dienen met advies. De Tijd meldt, dat de adressen der Catholieken aan den koning terstond na het bekend worden van het besluit der eerste kamer naar Apeldoorn zijn verzonden en op 't Loo afgegeven. Deze adiessen zijn door 161,126 personen onderteekend. Onder de bij de eerste kamer ingekoraen adressen tegen het ontwerp op 't lager onderwijs werd in de officieele handelingen vermeld een adres van N. Konings c. s. te Gouda. De heer N. Konings, inr. timmerman en rijks- schatter aldaar, werd beschouwd als de eerste onderteekenaar van dat adres. IIij kwam daar evenwel tegen op, oindat hij niet op een dergelijk adres had geteekend en omdat hij voorstander is van het openbaar onderwijs. Een onderzoek werd namens hem ingesteld bij het bevolkingsregister te Gouda en daaruit is hem gebleken, dat geen andere N. Konings aldaar be kend is. Vervolgens heeft hij zich overtuigd, dat zijne naamgenooten en familieleden H. Konings en N. J. Konings evenmin hebben geteekend, en dat ook zijne vrouw den naam niet onder het adres heeft geplaatst. Door den heer Deelman is een adres aan den koning toegezonden, waarin zes personen van Stads- kanaal verzoeken, dat hunne namen bij het petition- nement buiten rekening blijven, aangezien ze niet genoegzaam of verkeerd ingelicht waren, toen men hun het petitionnemeut liet teekenen. Naar men verneemt zullen de heeren inspec- teurs van 't lager onderwijs-weldra door Z. E. den minister van binnenlandsche zaken worden opge- roepen, tencinde te Js Hage eene vergadering te houden. Z. M. de koning zal den 22 dezer op reis gaan naar Berlijn, ter bijwoning van de voltrekking van het huwelijk van prins Hendrik met prinses Maria van Pruisen, en om teveus HDs. zuster, H. K. H. de groot-hertogin van Saksen-Weimar- Eisenach, te ontmoeten. Naar men wil, zou dit laatste in verband staan met bovengenoemd huwelijksplan. Naar men verneemt, zal het geschenk, dat door de Ncderlandsche marine aan Z. K. H. Prins Hendrik zal worden aangeboden, bestaan in eene schilderij, te vervaardigen door den heer van Heems- kerk van Beest, oud-zeeofficier, en voorstellende een voorval op een der schepen, waarop Z. K. II. indertijd het bevel gevoerd heeft. Naar uit Middelburg wordt geineld is de oud-kapittin P. A. Janssen voornemens aan de tweede kamer een adres te richten, waarin hij zich beklaagt, dat aan het votum der kamer, indertijd bij zijn ontslag uitgesproken, niet alleen geen gevolg is gegeven, maar zelfs door ;,geheime inachinatien" zijne bevordering is tegengewerkt. De Arnh. Ct. schrijftNa volbrachten arbeid is goed rusten. De heer Kuyper heeft ons laud weder verlaten. Zijn gezondheid noopt hem daartoe. Voor den heer Kuyper hopen wij, dat hij in een andere luchtstreek baat moge vinden. Maar is het klimaat van Nederland nadeelig voor den heer Kuyper, hij zelf is nog nadeeliger voor het geluk van ons land. Wij roepen hem dan ook een oprecht gemeend //Vaarwel" toe! maar geen „tot weerziens." Er zijn tijdingen van de Willem Barents, die, voor ruim drie maanden, in 't begin van Mei, uit het vaderland vertrokken, na 6 dagen te Bergen binnen- geloopen, weder na 6 dagen die haven verliet, om het Noorden in te gaan. Op den 12 Mei liep de VViliem Barents de schooue haven van Birgen binnen en had het geluk daar het Noordsche stoomschip de Voringen te vinden, dat reeds twee weteuschnppelijke tochten naar de Noordelijke IJszee gemaakt had, er in dit jaar andermaal naar toe zoude gaan en waurvan de bevelhebber, J Grieg, hoogst belangrijke bijzonderheden mededeelde omirent den toestund van het ijs, het doen der weteuschnppelijke waarnemi: gen enz. Voor zoo ver men op den korten overtocht van IJmuiden naar Bergen had kuunen waarnemen, had de VY illem Barents in zee goede eigenschappen doen keunen en de inrichting van het vaurtuig aan alle ei chen voldaan. Als zeeschip is er geen beter te vinden, schrijft de kommaudant. Onder alle omstan- digheden een droog schip, uitstekend gemakkelijk in e bewegingen, niet le rank en ook niet te stijf, nu er wat viktualien uit zijn. Voor den wind en zelfs den wind iets voorlijker dan dwars, loopen wij zonder veel moeite 6 en 7 mijl. Ons tuig is handig en flink. De keuze der bemanning had ^ok niet gelukkiger kunnen wezen. De harmonie onder de opvarendeu, waaronder de hond Sailor" en een kanarievogel, kon niet beter zijn. Vol hoop, vol moed, vol vertrouwen op het welslagen der onderneming, had de bemanning vast besloten, elkander trouw bij te staan, om het devies „klein maar dapper," aan hun scheepje bij den doop toegedacht, met beleid en voorzichtigheid tot waarheid te maken. „lk zeide u reeds, schrijft de heer de Bruyne, hoe goed de bemauuing voldoet. Zij bestaat uit goede, stevige kerels, en we hebben alien schik in onze beide Marker visscherlieden. Zij doen mij vaak denken aan ons zeevolk uit de 17e eeuw. Dezelfde groote eigenschappen bezielen ook hen. Ze zijn bedaard, schrander, ijverig, eeuvoudig en zeer geestig gevat. Beiden zijn verbazend sterkiets wat, zooals gij begrijpen zult, nog al vaak te pas komt' De jongste, die nooit te moe is om te halen en te trekken, heeft dan ook den bijnaam gekregen van het handstoomliertje. Altijd klaar om te werken en steeds vol goed humeur. VVat staat de bemanningsoms ver- baasd over alles wat zij ziet! Verbeeld u b. v haar verwondering, toen ik haar, midden in het ijs, op een eilaudje bracht, waar duizeuden ganzen hun broei- plaatsen hadden en voor hunne voeteu opviogen. In enkele minuten verzamelden wij zoovele versche eieren, als wij maar bergeu kouden. Zakken, tasschen, zee- laarzen, hoeden, alles was vol eieren." Op 18 Mei werd het vriendelijk Bergen verlaten en de reis naar het Noorden voortgezet. De sterre- kers die men aan boord gezaaid had, kwam toen reeds prachtig op. Na Jan-Mayen-eilaud bezocht, maar niet aaugedaan te hebben, werd de reis langs den rmd van het YVestijs om de Noord vervolgd tot op 80 gr. Noorder Breedte slechts 20 mijlen minder Noordelijk dan waarop de Alert overwinterde. Den 12 Juui ontmoetten wij het eerste drijfijs en bereikten op den 17 daaraanvolgende Amsterdam- eiland ten westen van Spitsbergen. Ilier hadden wij slecht weer, maar toch werd de reis voortgezet tot op 80° 15' noorderbreedte, waarna wij naar Arnster- dam-eiland terug keerden, dat wij op 27 Juni weder bereikten Op een afstand van een uur gaans van daar wordt de begraafplaafs gevonden, die wij insge- lijks bezochten. Ook daar was de toesiand niet beter. De grond, die tot begraafplaats heeft gestrekt, was op vele plaatsen verzakt, zoodat de 'ijken hier en daar te voorschijn waren gekomen, waaraan wij andermaal «de laatste eer hebben bewezen, door ze opnieuw te ruste te leggen. Het plaatsen van den grafsteen op het graf der Holl. zeelieden was indrukwekkend. „Ik heb zelden zulk een ernstigen, aangenamen piicht te vervullen gehad. Het was een eigenaardig schouwspel, die 14 gezonde levenslustige zeelieden op dien doodschen graf- heuvel aan lang gestorven vaderlandsche zeelieden hulde te zien brengen." Enkele kruisen en grafschriften, werden zorgvuldisr opgespykerd en gerestaureerd. De medegenomen steen werd er geplaatst, daarbij een cairn gebouwd, waarin behalve een relaas van onzen tocht en verdere plannen nog geborgen werden een flesch met visitekaartjes, ons door de militaire studenten tijdens onzen uittocht uit Amsterdam mede gegeven. De fondamenten der oude traankokeryen werden ook spoedig gevonden, alien staande in een groot moeras en ondergeloopen land met ijs en sneeuwwater gevuld, ter gelegenheid waar- van Grant, de photograaf, een Engelschman, de zeer juiste maar curieuse opmerking maakte, dat onze voor- vaders de eemge plaats in Spitsbergen tot hun ver- J hebben gekozen, welke vooral met Holland veel overeenkomst had, door voor drie vierden uit moeras en ondergeloopen laud te bestaan. Eens 's nachts om twaaif uur was het een gunstige gelegenheid om en corps naar de begraafplaats te gaantoen sloeg de kapitein een krachtige speech en nam Grant een pho- tografie, welke echter door de dikke lucht en het daardoor veroorzaakt minder helder weer niet zoed gelukt is. 6 Op 1 Juli vertrokken wij van daar om naar de itobbenbaai te zeilen, ten einde aldaar water in te ,'ei!'e."- ,UiJ name" daarbij den weg dwars door het dnjfijs, hetwelk ons reeds vroeger veel last had ver oorzaakt. Drie dagen later verlieten wij de Robben- baai, om naar het Beeren-eiland te zeilen, op ongeveer 74u Noorderbreedte gelegen. Van den 21 Juli wordt gemeld, dat de laatste dagen druk geweest waren: Bezoek op Beeren-eiland, waar we onze brieven vonden, door de zorg van de Noord- sche-expeditie aldaar ingegraven; bezoek aan de groote loomenj op dat eiland en sedert ons vertrek van daar kruisen in de Barents-zee, en elke 5 mijl looden en temperatuur-waarnemingen doen in de diepte. VVe zijn nu zoo zuidelijk, dat we onze correspon dence even te Vardo in Lapland zullen afgeven en hebben op het oogenblik zeer vele walvisschcn om en by het schip, werkelijk een aangenaam en prettig gezicht. Het plan is om van 15 Juli tot 15 Augustus in de Barentszee te blijven kruisen, en dan naar Nova- Zembla den steven te wenden." Linidbouwberichten. Uit Inesland meldt men ons, dat het ver bazend groot aantal Hect. land dit jaar met aardap- pelen bepoot, uitermate goede vruclit belooft. De landbouwers hebben dan hoop op een rijken oogst en de aardappelmeel-fabrikanten verwachten tenge- volge van den overvloed, goedkooper grondstof te zullen bekomen. De handel bij vooruitbedongen koop staat dan ook geheel stil; hoewel de land bouwers gaarne de omzetting legen den ouden prijs van f 1,25 per hectoliter zouden wenschen. Jl. Zaterdag ties avonds waren de wandelaars van den dierentuin te Gent ooggetuigen van een akelig schouwspel, daar alstoen de jonge beerin door den grooten beer Martin werd verscheurd. Een stuk brood, door eene dame tusschen ge- noemde wildc dieren geworpen, werd door de beerin gretig gegrepen, doch haar door den beer betwist, die op haar sprong, haar neder sloeg, en haar onder zijne wreede drukking versinachtte en ver- scheurde. Al de pogingen om de jonge beerin te verlossen waren vruchteloos; de beer liet zijn slachtoffer niet los en het gelukte slechts, na anderhalf uur, het lijk, dat geneel van een was gescheurd, den beer te ontweldigen. In alle steden zoekt men zooveel mogelijk de bedriegerijen van de melkverkoopers tegen te gaan, die water voor melk blijven verkoopen. Hoe groot het aantal bekeuringen ook zij, niets helpt. De melkverkoopers schijnen te gelooven, dat zij niet voor die overtrading gestraft worden, maar wel dat hun patent niet in orde is. Het volgende feit had te Antwerpen plaats. Een melverkoopster werd tot 50 fr. veroordeeld. Met kalmte hoorde zij het vonuis aan, en vroeg aan den president: //Mijnheer, zou ik geen patent kunnen nemen, om water in mijn melk te doen De president zweeg, daar hij zekerlijk zulk een vraag niet ver- wacht had. Eeuige maanden geleden staakten de sigaren- makers van de labriek der gebroeders Pelgriins, te St.-Joos-ten-Noode, het werk. De patroons hadden andere werklieden aangenomen, en de werk- stakers verbitterd, lieten geene gelegenheid voorbij- gaati, om diegenen te mishandelen welke hen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2