BU1TENLAND. Hontenisse. De heer J. van Braband, secretaris en gemeente-ontvanger alhier, zal op Maandag 19 Augustus a. s. den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren als gemecnte-arabtenaar in dienst trad/ Naar men hoort, zal deze dag niet onopgemerkt voorbij gaan. Uit Selzaete schrijft men onsHet festival door onze zangmaatschappij „Kunst en vermaak" uitgeschreven, belooft zeer belangrijk te zijn; 21 maatschappijen hebben reeds liunne medewerking toegezegd, als: Assenede, 2 fanfaren en 1 zanggezelschapPhi lippine, zanggezelschap; TerNeuzen, zanggezelschap; IJzendijke, fanfarenSt. Marguerite, harmonie Wijkel, fanfarenGent, 3 zanggezelschappen en 1 fanfaren; Ledeberg, zanggezelschap; Eecloo, 1 har monie en 1 fanfaren; Kemseke, zanggezelschap; Selzaete, fanfaren; Overslag, zanggezelschap; Wach- tebeke, fanfarenEvergem, fanfarenErtvelde, zang gezelschap. Tevens hebben nog andere maatschappijen liunne medewerking te kennen gegeven. Naar wij vernemen wordt weder een nieuwe dienst tusschen Londen en Gent door de General Steam Navigation Company te Londen ingericht, welke eene der eerste van Engeland is. De eerste afvaart zal plants hebben van Londen, op 10 en van Gent 14 dezer, door de boot Capulet of wel door een andere der maatschappij. De afvaart zal regelinatig geschieden en zal per halve week uit ieder der twee havens, zoodra de noodzakelijkheid zulks vereischt, een boot ver- trekken. Het agentschap dezer nieuwe lijn is de heer M. G. A. de Baerdemaeker te Gent opgedragen. Hontenisse, 9 Augustus. Zondag jl. gaf onze harmonie liaar 2e zomerconcert te Walsoorden. Ofschoon het weer in den namiddag niet gunstig stolid, was de toevloed van toehoorders zeer groot, en oveitrof deze zelfs verre de verwachting; dit mag wel als bewijs strekken, hoezeer de concerten onzer harmonie door het kunstminnende publiek op prijs worden gesteld. Zondag 11 Augustus a. s. zal de harmonie een concert geven op het schiet- terrein der scherpschutters-vereeniging alhier, ter gelegenheid van den door die vereeniging te houden schietwedstrijd. Het programma dier muziekuit- voering is reeds uitgegeven, en met genoegen zien wij daarop vermeld Eantaisies uit de opera's Tan- crede, le Barbier de Seville en Robin des bois. De harmonie belooft daardoor aan hare leden en aan de feestvierenden weer eenige genotvolle muzi- kale uren, en durven wij mitsdien ieder eene wandeling derwaarts ten zeerste aanraden. Men schrijft ons uit HontenisseZondag den 11 Augustus a. s. zal de koninklijke scherpschutters vereeniging ,/Prins Prederik Hendrik" alhier liaar jaarlijkschen schietwedstrijd houden, op haar schiet- tenein nabij het dorp Kloosterzande. Reeds is men druk bezig met het aanbrengen van ver- sieringen aan de schiettent, het bouwen van tenten, enz. Behalve de door de regelings—coramissie voor dezen wedstrijd aangekochte prijzen, zijn bij het bestuur der vereeniging van Z. K. H. Prins Hendrik ontvangen twee prachtige prijzen n. 1. een japansch verlakte schrijfcassette en een dito necessaire. Bij gunstig weer zullen deze prijzen op het terrein ten toon gesteld worden. Het terrein zal voor de contribueerende leden der scherpschutters-r vereeniging en der harmonie St. Cecilia gratis, en voor niet leden dier vereenigingen tegen betaling van 25 cents toegankelijk zijn. Het feest zal door het spel der harmonie St. Cecilia worden opge- luisterd. y Op 6 dezer werd te Cortgene, door het be stuur van het waterschap van den calamiteusen polder Anna aanbesteed,/de steenbestortmg van het oevervak tusschen de peilraaien 3032 aan genoemden polder Anna. Ingeschreven werd door J. van Eck te Hardinxveld, voor 3200; De Klerck te Selzaete, voor 3194; J. van Male te Breskens, voor f 3188; A. M. van Oosten te Colijnsplaat, voor f 3148; Ph. H. Volkert te Sliodrecht, voor 3139; P. H. van de Velde te TerNeuzen, voor 3065; D. de Jong Az. te TerNeuzen, voor 2910 en E. Mouthaan te Zierikzee, voor 2909. Aan het hof te Berlijn spreekt men, volgeus de Koln. Zeitung, van een huwelijk tusschen den koning der Nederlanden en de hertogin Elisabeth van Saksen-Weimar-Eisennch, dochter van den groot-hertog van Saksen-Weimar-Eisenach en prin- ses Sophie der Nederlanden, alzoo met eene nicht des konings. De hertogin is geboren in 1854. Men verzekert dat de minister van oorlog spoedig na het hervatten zijner werkzaamheden een belangrijke reorganisatie van den geneeskun- digen dienst zal voordragen, met een belangrijke tractementsverhooging, ook bij de wapens der infan- terie en cavallerie. Voor het Zool. Bat. Genootschap te's Hage zijn aangekocht twee meervallen, gevangen in de plassen of watergangen, die van de Haarlemmer- meer zijn overgebleven. De meerval is een groote visch, en behoort tot de anti-diluviaansche vormen. Men vindt ze alleen in de wateren van oostelijk Europa en trof ze ook nog aan in de Haarlemmer- meer, en nu in de daarvan overgebleven wateren. In den nacht van 12 op 13 Augustus a. s. zal eene gedeeltelijke inaansverduistering in Neder- land zichtbaar wezen. Dc eklips begint 12 Augus tus te 11 uren 3 minuten 's avonds en eindigt 's nachts te 1 uur 54 minuten. Ruim de helft der maan zal bedekt zijn. De grootte der verduistering bedraagt 7,1 duim, d. i. nagenoeg 0,6 gedeelte der maansmiddellijn en bevindt zich bij hare grootste verduistering in den schaduwkegel der aarde. Tevens vestigt men de aandacht op de beide heldere planeten, die nu en nog gedurende eenigen tijd in het zuiden zichtbaar zijn. Jupiter komt thans ongeveer te 7 ure op en gaat omstreeks 11 ure op eene hoogte van 17° door het zuiden. Saturnus komt op te 9 ure en gaat om 3 ure door het zuiden op eene hoogte van 36°. In den avond van Zaterdag den 10 dezer maand komt de maan in de nabijheid van Jupiter en gaat in den vroegen morgen van den 11 even beneden langs de planeet. Voor hen, die in het bezit zijn van een tamelijk vergrootenden kijker, vestigen wij de aandacht op het af— en toenemend licht, dat kort voor het begin en na het einde der verduistering op de verlichte rnaanschijf kan worden waargenomen en veroorzaakt wordt door de bijschaduw der aarde. Bij Jupiter zal men met zulk een kijker de vier manen kunnen waarnemen en bij voldoende vergrooting den 11 Augustus te 8 ure 50 minuten eene verduistering der eerste en den 12 Augustus te 12 ure 13 minuten eene verduistering der tweede maan kunnen waarnemen, alsmede den 10 Augustus de eerste maan over de planeet zien gaan. Bij Saturnus vertoont de ring zich van de beneden of zuidzijde reeds weder eenigszins geopend. Langzamerhand wordt de ring meer geopend en beter zichtbaar, terwijl ook de planeet allengs vroe- ger en in 't laatst van Augustus reeds te 7 uur opgaat. Een Reuter—telegram 7 Augustus, uit Singa pore, via Brindisi, verzonden, zegt: „Een nieuwe opstand is in Atchin uitgebarsten. De Hollanders inelden, dat zij een sterke positie te Alanpria hebben ingenomen, waarbij zij 56 dooden en gewonden hebben verloren. De Atchinee- zen verloren 680 man. Aanzienlijke versterkingen van Europeesche troepen passeeren Singapore, van Java komende." Landbonwberichten. Verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland. De wintergranen, tarwe, rogge en gerst, zijn over het algemeen goed ontwikkeld en toonen een schoonen aar. Men meent op een ruime opbrengst, ook wat stroo betreft, te mogen rekenen. Zomergerst en haver staan in het algemeen zeer gunstig. De paardeboonen, hoewel gul gegroeid, zullen waarschijnlijk slechts een middelmatig of wel een klein beschot opleveren, daar de bladluis zich sedert eenige woken op de planten sterk ontwikkeld heeft. De stand der erwten is zeer verschillend. In sommige streken staan zij over het geheel uit- muntendelders bleef de plant min of meer kwijnend en wordt, ook ten gevolge van insecten en zooge- naainden St. Jansbrand, een klein beschot verwacht. De verwachtingen omtrent de stainboontjes loopen mede zeer uiteen; meent men in Walcheren een voldoende opbrengst te kunnen verwachten, elders wordt de uitkomst beneden het middelmatige geschat. Het koolzaad was voorspoedig in ontwikkeling en bloei, en de opbrengst, hoewel meestal niet hoog, zeer bevredigend, te meer daar de hoedanig- heid uitmuntend blijkt te zijn. Ook het vlas valt in 't algemeen, door voldoende lengte en zwaarte, goed uit, hoewel de zware regens, omstreeks de helft van Juli gevallen, de waarde van menig stuk belangrijk hebben verminderd. Wat te velde werd verkocht bracht hooge prijzen op. Van de suikerbiet is tot dusver de verwachting gunstig, echter zal in sommige streken de opbrmigst niet boven het middelmatige zijn. De thans nog voornamelijk in Schouwen en Duiveland voorkomende twee— en driejarige meekrap staat schoon te velde. Aanplanting ge- schiedt weinig meer. Van hot aardappelgewas is zoowel qualiteit als quantiteit zeer goed. De latere soorten staan goed in 't loof, doch de sporen der gewone ziekte zijn reeds vrij algemeen waargenomen. De klavervelden gaven een bijzonder zware snede; mangelwortels en paardenpeen zijn althans de vroeg gczaaide goed opgekomen en gegroeid. De graslanden leverden tot dusver overvloedig voedsel op. Hooi is buitengewoon ruim en van uitstekende hoedanigheid geoogst. Gedurende de verledene week waren de midden- prijzen van het vette vee op de voornaamste markten in Belgie als volgtOssen 90 centimen tot 1 fr. 07, stieren, koeien en runders 70 tot 98 centimen en kalveren 95 centimen tot 1 fr. 35. Alles per kilo levend gewicht. Geene verande- ring van prijs. De markten waren slecht bezet. Vette varkens 96 centimen tot 1 fr. 06; opslag 2 centimen, alles per kilo levend gewicht. De markten waren insgelijks weinig bezet. Wegens de vele bezigheden, door den oogst veroorzaakt, was de voorraad op de graanmarkten weinig en zijn de prijzen over het algemeen staande geblevenTe Antwerpen was veel aanvraag voor den uitvoer en ging aldaar de handel goed. De prijzen van het vlas zijn overal ineest staande gebleven en zijn de markten daarmede slecht voor- zien geweest; de gang van den handel helde naar afslag. De prijs was van 5 tot 6 fr. 40 per 3 kilo volgens kwaliteit. Het is thans de tijd waarin het zoogenaamde koolwitje over beemd en veld rondfladdert. Zoo lang het als witje rondfladdert, al doet het dit ook bij myriaden, veroorzaakt het geen directe schade. In direct echter wel, want het is thans er op uit zijn eitjes, in hoopjes van 30 a 50, aan den onderkant der te velde staanden koolbladeren vast te hechten, en uit die eitjes ontwikkelt zich na korten tijd de vernielende rups. Wat men dus doen kan ter vernietiging van de eitjes, doe men; het ver- standigste is, ze met den vinger fljn te wrijven en voorts niet de hulp af te wijzen van des landbouwers vrienden: huismusch, kikvorsch, pad, schallebijter, hagedis, enz. Nadat de moordenaar Nobiling in zooverre hersteld was dat hij de geneeskundige hulp uit het hospitaal niet meer behoefde, werd zijn verdere verpleging opgedragen aan de bewakers en zieken- verplegers van het lazareth der koninklijke Stadt- vogtei, Zeller en Koch. Toen de gevangenbewaar- der Koch Vrijdagavond te half 10 ure het gewone nachtverband gelegd had slaagde Nobiling er in, terwijl Koch zijn gereedschap weder bijeen pakte, zich van een verbandschaar meester te inaken. Toen Koch de eel weder verlaten had en zijn gereedschap nog eens nazag, ontdekte hij spoedig dat zijn schaar zich daar niet bij bevond. Zonder dralen kecrde hij naar de eel terug en zag, tot zijnen grooten schrik, Nobiling bezig te trachten zich met dat voorwerp de polsader te openen. Het bloed kwam reeds te voorschijn, doch de beambte deed dade- lijk al het mogelijke om het gevaar dat dreigde te voorkomen. De wond, welke Nobiling zich had

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2