No. 1380. Zaterdag 10 Augustus 1878. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. 18e Jaargang ABONNEMENT. Per drie mi.anden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Dit bind vcrschijnt Diiistdag- eu Vrijd.ig.iToml ADVERTENTIfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Orootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nnmlddag IIHIE uren. Jf. K. G> DHONT te Ter Neuzen. De BURGEMEESTER van Ter Aeuzeil brengt ter kennis, dat de beer Comuiissaris des Konings in deze provincie het voornemen heeft deze gemeente in den voormid- dag van Maandag den 12 dezer te bezoekeu en dan aan ieder, die hem over het een of ander wenscht te spreken, daartoe gelegenheid zal geven. Belanghebbenden wordt aanbevolen, zich daartoe tijdig bij den ondergeteekende aan te melden. Ter Neuzen, den 5 Augustus 1878. De Burgeineester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. JPolitiels: Overzicht. Het bezetten van Bosnie en Herzegowina door de Oostenrijksche-Hongaarsche troepen gaat niet geheel zonder tegenstand, hoewel de moeielijkheden nog niet van dien aard zijn, dat ernstige be- zwaren tegen het voorgenomen plan tot bezetting zullen outstaan. Te Mostar werden de Turksche autoriteiten ver- moord, terwijl volgens een telegram het doel der opstandelingen was, alle Muzelmansehe burgerlijke en militaire ambtenaren te verjagen. Een deel der Turksche troepen weigerde te gehoorzaraen en sloot zich bij het gepeupel aan. Het gemeen begon de stad te pluncleren en maakte zich meester van de kazerne, wapenen, materieel en muuitie. Uit een later bericht blijkt, dat de opstandelingen voor de Oostenrijksche troepen zijr. geweken en Mostar door die troepen is bezet. Van welken omvang de moeielijkheden waren, den Oostenrijkers bij het bezetten dezer stad in den weg gelegd, wordt echter nog niet raedegedeeld. Een bericht van Reuter zegt, dat geen tegenstand werd ont- moet, op welk bericht echter nog niet veel vertrouwen kan worden gesteld. Wat nog voorgevallen is, vbor dat Mostar door de Oostenrijkers werd bereikt, is ook nog niet duidelijkrnaar zeker schijnt het, dat nog ernstige ontmoetiOgen hebben plaats gehad. Een bericht zegt,' dat bij Citlak een kort gevecht geleverd is tegen een vijfhonderdtal opstandelingen, die met achterlating van dooden en gevangenen terug- trokkenvier Oostenrijksche jagers werden bij die gelegenheid gewond. Ook in Bosnie hebben de troepen met de be- volking te kampen. In het dal van Bosna viel eene kolonne tusschen Sitsje of Slibsje en Malaj in eene soort van hinderlaag en verloor 70 man van een enkel eseadron. Natuurlijk zullen deze voorvallen het Oosten rijksche leger niet verhinderen, het doel te bereiken maar de toestand is niet meer zoo goed, als die bij het begin der bezetting scheen te zijn en die verandering wordt toegeschreven aan kuiperijen te Konstantinopel, waarin ook de Engelsche staats- lieden zonden zijn betrokken. Engeland zoo beweert men wil niet, dat voor de Oostenrijksche bezetting gunstiger voorwaarden zouden gelden, dan voor de Engelsche op Cyprus. Het onder- steunt dus heimelijk de porte bij haar verzet tegen de eischeu van Oostenrijk en deze, om de zaken zoolang mogelijk gaande te houden, moedigt de bevolking aan tot verzet en levert daartoe de middelen. Of dit nu precies zoo is, kan men niet nagaan. De toestanden in Bosnie zijn buitengewoon ver- ward en er zijn allerlei tegenstrijdige belangen. Maar men kan wel aannemen, dat het gewapende verzet uit de Turksche landeu wordt gesteund, al is het ook niet rechtstreeks dopr de Turksche regeering. De onderhandelingen tusschen de porte en Oosten rijk, afgebroken sedert de porte geeischt had dat de militaire autoriteiten van het bezettingsleger i ondergescbikt zouden zijn aan, of altbans rekenschap zouden houden met de Turksche ambtenaren, zullen op verzoeii van de porte worden hervat. De ge- nadige beer schijnt in te zien, dat verzet hem niets zal baten en dat bet nog bet'er is altbans den schijn zijner souvereiniteit te redden, dan als een schooljongen met geweld tot zijn plicht te worden gebracht. Het Engelsche lagerhuis heeft zich, zooals ver- wacht werd, met groote meederheid (338 tegen 195 stemmen) ten voordeele der regeering verklaard en de afkeurende motie van lord Harrington ver- worpen. De ineeste bladen erkennen, dat de kiezers zich zeker volkomen met deze uitspraak hunner vertegenwoordigers zouden vereenigen. Het verblijf te Toplitz doet den Duitschen keizer veel goed, zoo meldt men algemeen. Zondag was hij reeds in staat, om met de rechterhand eenige vrij goed leesbare woorden te schrijven.- De Koln. Zeit. meldt evenwel, dat hij op dringenden raad zijner geneesheeren besloten heeft, het huwelijk van prins Hendrik te Potsdam niet bij te wonen. Tegen 3 September zou hij echter, zooals gewoonlijk, den verjaardag der keizerin te Baden-Baden vieren, waar dan alle leden van zijn gezin vereenigd zullen zijn. Ofschoon nog in 63 districten herstemming raoet plaats hebben en de richting van soramige candidaten nog niet bepaald bekend is, meent men in Berlijn te mogen aannemen, dat de liberale partij ongeveer 155, de conservatieve 113, de ultramontaansche 100 leden zal tellen. De nationaal—liberalen hebben nederlagen geleden, terwijl de conservatieven ver- sterkt zijn. Men had algemeen, en nog voor een paar dagen, den uitslag anders verwacht. Vrees voor onzinnige plannen en daden der socialisten, waarmede het zuiver liberalisme eigenlijk niets te maken heeft, schijnt bij't invullen der stembiljetten de hand ten voordeele der behoudsmannen bestuurd te hebben. Ter Neuzen, 9 Augustus. Gisteren heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van het bouwen eener verdieping op de beurs, ten behoeve van het kantongerecht, waar- voor is ingeschreven doorD. P. J. van Rees te Ter Neuzen f 3150, D. E. Keijzer te Zaamslag f 3229,50, G. J. Balkensteijn te Ter Neuzen f 3176, J. L. Koole te Ter Neuzen 2960, R. Wal- raven te Ter Neuzen f 2910, J. Seheele Dz. te Ter Neuzen 2900, A. Klaassen Jz. te Ter Neu zen 2756, M. Klaassen Az. te Ter Neuzen 2722, M. D. de Putter te Ter Neuzen 2701, P. Raijmond te Axel 2635 en IX Tholens te Hoek f 2497. Met den spoortrein, welke ten 1,20 uur al hier aankomt, kwamen jl. Woensdag mede 156 leerlingen met hunne onderwijzers van de broe- derschap van den H. Hieroniraus van St, Nicnlaas, vergezald van een muziekkoorna de plaats onder het spelen der muziek te zijn doorgeloopen en eenige ver- verschingen te hebben gebruikt, zijn zij weder onder het uitvoeren van het Nederlandsche en Belgische volkslied per spoortrein vertrokken. In den namiddag van Woensdag jl. van 2 tot 4 uren had in het openbaar de proefneming plaats van de driescharsploeg uit de fabriek van Howard op de landen van de landbouwers P. en J. de Eeijter nabij het spoorwegs tation alhier. De ploeg werd door drie paarden getrokken en kan, zoo noodig, 28 c. m. diepte ploegen; door een hefboom regelt men den diepgang; evenzoo wordt door den hefboom de ploeg geheel uit den grond geheven. Het oordeel omtrent de werking was zeer ver- schillend; bij eene nadere proefneming, welke binnen een paar weken zal plaats hebben, hopen wij onzen lezers nadere bijzonderheden daaromtrent te kunnen mededeelen; het aantal belangstellenden was door de drukke werkzaamheden der land bouwers niet groot. Wij maken onze lezers opmerkzaam, dat op Maandag 12 dezer, van wege den heer Dutrij- Colson, openbare proefnemingen zullen gedaan worden met de pikmaohien ,/Samuelson," den 31 Juli 11. bekroond op den internationalen wedstrijd te Middel- burg, van wege de Zeeuwsche maatschappij tot be- vordering van landbouw en veeteelt. De proeven worden gehouden te Waarsehoot, wijk de Stuiverjuist ten drie uren op de landen in gebruik door den heer Ivo Ver- plancke, die bij deze gelegenheid den vrijen toegang zal verleenen tot de verschillende landbouwma- chienen, welke bij hem in gebruik zijn eu zoo er tijd bestaat, er eenige zal in werking stellen. Op het smeekschrift der anti-revolutionaireu aan den koning in zake het onderwijs, zooals bet den 3 Augustus jl. Z. M. is aangeboden, hebben, voor zoover dit district aangaat, geteekend: teTer Neuzen 194 personen en 169 kinderen; te Axel 459 personen en 203 kinderen; te Zaamslag 117 personen en 87 kinderen; de kinderen zijn alien tusschen de 6 en 12 jaar oud. Zoo niet op de 770 personen Lucas 23 vers 34a van toepassing is, dan toch zeker op de 459 kinderen. De eerste kamer heeft Woensdag jl. met 26 tegen 10 stemmen de wet op het lager on derwijs aangenomen; tegen stemdende hh. Vos de Wael, Micbiels, Sasse van IJsselt, van Rijcke- vorssel, Beerenbroek, de Villers de Pite, Thooft, Smitz, Hengst en Aylva van Pallandt. Voor stemden de hh. Smit, van Voorthuyzen, van SwinderenSchot, Picke, van Akerlaken, Buchner, Duymaer van Twist, Blusse, de Sitter, Carsten, Hein, Coenen, Eysinga, Geertsema, van Vollenhoven, Pincoffs, Teding van Berkhout, den Tex, Prins, Viruly, Huydecoper, Borsius, de Raadt, Stork en de voorzitter. Afwezig waren de hh. van Rhemen en Nobel. De heer Dumbar is overleden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1