BINNENLAND. BUITENLAND. No. 1378. Zatordae 3 Augustus 1878 18e Jaargang. AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. abonnembnt. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1, Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, I ostdirec- teuren en Brievenbushouders. ADY EBTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamlddag DRIE ureu. Ter Neuzen. Vrijdagaeoiid Dinsdag- verschljnt JPolitieU: Overziclit. De Oostenrijksche troepen zijn Bosnie binnen getrokken, zonder dat het tusschen Turkije en Oostenrijk tot een vergelijk gekomen is. Toch ver- wacht men, dat deze bezetting zonder veel weder- waardigheden afloopen zal, ofschoon iu de lurk- ache grensplaatsen sehrikkelijke dingen worden verhaald omtrent de plannen tot verzet. der Rosnische Muzelmannen en ongeregelde Duitsche troepen. Denkelijk zullen de Oostenrijksche troepen van deze dapperen al even weinig last hebbeu, als vroeger de Russische. Maar de arme vrouwen en kinderen in afgelegene plaatsen zullen het moeten ontgelden. Verschillende berichten melden althans, dat° de woede en wreedheid der Mohaminedanen schijnen toe te uemen, naar mate ze meer be- giunen te beseffen, dat hun rijk in deze streken uit is. Met de Turksche regeering kan Oostenrijk net maar niet eens worden. Daarom gaat men nu eerst Bosnie en de Herzegowina bezetten, en zal dan zien of de porte inschikkelijker is, of ook aenvoudig de zaken regelen door eeue eenzijdige verklaring. Men maakt het den grooten beer toch erg lastig. Niet genoeg, dat Oostenrijk zich niet door hem met een kluitje in 't riet wil laten sturen, maar ook zijne eigene onderdanen trachten het hem zoo lastig mogelijk te maken. In het ministerie heerscht de grootste verdeeldheid en nog altijd moeten voor- zorgsmaatregelen genomen worden tegen mogebjke plannen van Mourads partij; nog altijd worden personen, die geacht worden daartoe te behooren. in hech tenia genomem Zeker daarom heeft de Sultan eindelijk kunnen besluiten, het definitieve vredesverdrag van Berlijn te teekenen, zoodat thans de uitwisseling der ratification onverwijld kan plaats hebbeu. Men is reeds tot de uitvoering der getrotfen schikkinger, overgegaan. Nu Schumla aan de Russische troepen overgegeven is en Varna door de Turken ontruiind wordt, beginnen de Russen huiswaarts te keeren het lie legerkorps, dat in Rumenie lag, is reeds naar het vaderland op marsch. In het Engelsche lagerhuis is door den markies van Hartington eene motie voorgesteld, waarin hij zegt, dat het verdrag van Berlijn aan Rusland meer geeft, dan dit in Juni 1877 verlangde. Griekenland, dat zeer weinig kreeg, zal in het vervolg liever Rusland dan binge land volgen, omdat dat rijk de belangen der havens beter behandelt. Op deze en meer andere gronden zegt hij, dat door de over- eenkomst te kort gedaan is aan de internationale verplichtigen. De motie is thans bij het Lagerhuis in be- handeling, maar men gelooft niet, dat zij aange- nomen zal worden. Lord Beaconsiield en dit is eene algemeene overtuiging behoeft niet bang te zijn voor een afkeurend votum en misschien rust hij lang in zijn graf, eer de Engelschen leeren beseffen, welken last de tegenwoordige premier op hunne schouders heeft gelegd. Met gespannen verwachting wordt uitgezien naar den uitslag van de verkiezingen voor den Duitschen rijksdag, welke deze week heeft plaats gehad. De liberate bladen houdeu zich over het algemeen goed en gelooven, dat de afloop bevredigend zal zijn; tusschen de regels lezende, bemerkt men echter, dat zij niet geheel gerust zijn, en met zonder redende regeering te Berlijn heeft zich zoo krachtig met de verkiezingen bemoeid, dat er bijna sprake kan zijn van officieele candidaturen wel stelden de eigenlijk gezegde half-officieele bladen, zooals de Prov. Corresp.zich gematigd aan, maar de verbolgene taal van de zoogenaamde vnjwillig officieuse pers gaf vrij wat beter het gevoelen der regeering weer; hier werd strijd gevoerd, ook tegen gematigd liberalen als Benningsen en Stauffenberg, en wel op eene wijze, dat men moest denken, dat eene reactie in den vollen zin des woords in de bedoeling lag der regeering. Men weet, dat de Pruisische ambtenarij de vingerwijzingen uit Berlijn volgt met slaafsche onderwerping en vreest, dat de gelederen van de liberalen bij deze gelegenheid wel eens duchtig konden worden gedund. Lang voor de verkiezingen begint de conservative partij in Frankrijk nu reeds de trom te r0®reH- Eene centrale commissie is gevormd, die den band der eenheid om de geestverwanten zal slingeren. De kalme, waardige voorstanders van de repnbliek, die hunne taak zoo goed blijken te begrijpen, kunnen rustig de dingen afwachteil, die komen zullen. Ter Neuzen, 2 Augustus. Benoemd tot gezworenen in de navolgende pol ders: Vlooswijk, E. DielemanWillem III, J. Scheele Jz.; Kruispolder, A. van Damme; Groote Sint Anna en Nieuwenhoven, J. de Ilullu; tot voorzitter van het uitvoerend bestuur van het water- schap de sluis aan de Wielingen, J. E. Hennequin. Gisteren herdacht de beer C. van Dijk, hoofdonderwijzer aan de openbare school alhier, in zijnen familiekring en in de omgeving van eenigen zijner vrienden, zijne 35jarige benoeming als zoodanig. Zaainslag, 31 Juli. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn op gisteren ingeleverd: 87 stembriefjes, waarvan geen van onwaarde. Uitgebracht zijn op A. Riemens Jz. 18 stemmen, C. J. van Vessem 11, J. de Kraker 10, J. Dees Sr., Mart. Dieleman, J. de Mul en D.' E. Wolfert elk 9 stemmen. De overige 12 stemmen waren verdeeld over 7 andere personen. xAlzoo herstemming over A. Siemens Jz. en O. van Vessem, welke den 13 Augustus e. k. zal plaats hebben. Zuidilorpe. Als een hoogst zeldzaam, ja mis schien nog nooit gebeurd toeval bij het spelen met de kaart kan worden gemeld, dat laatstleden Zondag, ten huize en herberge van A. Moerdijk al hier, bij het whistspelen, tweemaal op elkander, solo slim met open kaart is gespeeld en wel de eerste maal door den heer F. C. Moerdijk, secretaris en gemeente-ontvanger eYi de tweede maal door E. Steel, mandenmaker. De eerste kamer heeft Dinsdagavond hare werkzaamheden hervat. Een 300tal adressen, hou- dende bezwaren tegen, en fien slrekkende ter ver klaring van adhaesie aan het ontwerp betrettende het lager onderwijs zijn verzonden aan de commissi voor de verzoekschriften. De door de tweede kamer laatst aangenomen wetsontwerpen werden verzonden naar de afdeelingen. Z. M. heeft als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medalje, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, no. 64, alsmedo een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. van Grol, te Retranchement, die op 30 Mei jl. uit de in de nabijheid dier gemeente aangeslibde gronden een persoon bevrijdde, die daarin dreigde weg te zinken. Het examen volgens de nieuwe wet op het Notarisambt is in zijn geheel met goed gevolg afgelegd door den heer G. Weijs, werkzaam op het kantoor van den heer Hofelt te Kampen. Y/an de 15, die zich tot nu toe aan dit examen onder- wierpen, is dit de eerste, die voor het geheel slaagt. De Duitsche keizer heeft het programma goed- gekeurd der feestelijkheden, waardoor het huwehjk van prins Hendrik der Nederlanden met prinses Marie van Pruisen zal opgeluislerd worden. De keizer hoopt zelf daarbij tegenwoordig te zijn. Eerst was men van plan geen bijzondere feestelijkheden te organisee- ren, doch het huwelijk landelijk, eenvoudig te vieren, doch later kwam men tot andere gedachten, toen men vernam, dat ook de koning der Neder landen bij die gelegenheid de gast van het Ber- lijnsche hof zou zijn. Thans zal het geheele ceremonieel gevolgd worden, dat bij de huwelijken der Duitsche prinsessen gebruikelijk is. De bruid zal een kroon dragen, de dames verschijnen in manteaux de cour, de fakkeldans heeft plaats enz; alleen zal het getal invitaties, met het oog op de ruimte in het nieuwe paleis, eenigszins beperkt zijn. Ook de keizerin zal de bruiloft bijwonen. Koning Willem III wordt 22 Augustus te Berlijn verwacht en de feestelijkheden zullen 27 Aug. afgeloopen zijn. In een te's Gravenhage ontvangen particulier schrijven uit Noorwegen komt o. a. het volgende voor i „Ik vrees, dat de Nederlandsche Noordpool- expeditie het ook niet tretfen zal; althans onze (Noorweegsche) expeditie is terug te Hammerfest; die heeft het niet verder kunnen brengen dan tot op 73» 10' uithoofde van het menigvuldige ljs. Zij heeft Beeren-eiland moeten omvaren zonder het te kunnen aandoen, daarin verhinderd door hevige storraen." De inwijding van de afdamming der Gileppe nabij Verviers heeft Zondag met buitengewone plechtigheid in tegenwoordigheid des konings plaats aehad. Het doel der afdamming is, om Verviers, dat door zijn fabrieken veel water behoeft, gedurig van versch water te voorzien. Door de afdamming heeft men alzoo een meertje gevormd, waarvan het water door middel van geleibuizen naar Verviers wordt afgevoerd. De dam is 47 meter hoog en op zijn kruin 20 meter breed. Hij dient tevens tot voetstuk voor het beeld van een reusachtigen leeuw, dat 134 meter hoog is. Het kunstmatig ge- vormde meer, aan de andere zijden door bergen mge- sloten, heeft een oppervlakte van 82 hectaren. In 1869 was men met het werk begonnen. iiJTK. a 1 1 DHONT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1